Cu cine veti vota in alegerile parlamentare

Pana si francezii, care sunt la o departare de noi au inteles cine e opozitia si ce tre sa faca ea pentru a face o revolutie portocalie. Iar noi cautam o opozitie "curata", nepatata si onesta! De unde, Dlor, sa scoti lucruri curate din glod si mizerie? Mai intai curata mizeria, apoi spala lucrurile si punele la locul lor si o sa vezi ca o sa ramana curate! Iar daca o sa arunci lucrurile si o sa pui altele curate in glod - curate nu le vei mai scoate - tot murdare o sa fie. Asa ca avem un scop primordial - debarasarea comunistilor de la putere, iar apoi - sa spalam si lucrurile!
De ce nu discutam cum se odihneste presedintele Chinei in Calovi Vary intr-o odaie de 200 USD pe zi(apropo, presedintele unei tari cu un potential de loc mai mic ca al Moldovei, nemaivorbind de populatie!), iar presedintele Moldovei - intr-un apartament de 1000 USD!? Si unul si celalat sunt presedinti ai partidelor comuniste din aceste tari! Deci treaba nu este numai in pcrm(poate este in aceea ca la conducere si in acest partid sunt niste oameni care nici pe departe nu corespund statutului de cetateni ai acestei tari!?! Oricum pcrm-ul tre dat jos! Si las-sa vina in Parlament si PPCD, si BMD, si PSD! Iar pcrm-ulul zilele in Europa sunt pe sfarsite. Asa ca, cred, nu departe vom asista la un spectacol de schimbare a denumirii partidului! Deja s-au auzit tipete de dezmembrare! Sa dea domnul sa se descompuna in bucatele si sa le vanture prin toata lumea, sa nu mai dea samanta nicaieri! Jos comunistii, mama lor de hoti!
 
Tuturor...

Azi e ceasul desteptarii.
Imi cer iertare de la toti pe care i-am facut sa retraiasca, sa
se supere, sa le joc pe strunele nervoase ale sufletului!
Am polemizat pe site mai mult pentru polemica.
Balanta din sufletul meu era tot timpul in favoarea PPCD(oricum numai cu el am votat pina acum), doar pe un timp am dorit sa incerc a ma juca cu sufletul. Nu ca im parea, dar analizam mai multe puncte de vedere.
Poate uneori ascultam mult diferiti oameni onesti despre intentiile lor de a vota cu BMD. Sa va spun cinstit, cativa prieteni de ai mei - inveterati PPCD-isti au trecut in barca BMD, poate asta si a influientat foarte mult asupra meditatiilor mele de pina acum.
Am polemizat destul, invinuiri PPCD-ului nu i-am adus. Doar ca... in suflet am perceput ceva care miroase a tradare!
Nu sunt nici pana acuma ferm convins ca toti din BMD sunt niste lepadaturi. Stiu chiar oameni onesti, cinstiti.
Dar, nu sunt nici ferm convins, ca intentiile (vizibil destoinice) ale lui Urechean nu vor fi distruse de cei doi(stiti la cine ma refer). Si inca, nu sunt convins ca Urechian(sau poate latura aparent democrata a BMD) va putea sa tina piept lui Diacov si Braghis!
Nu stiu daca cineva ma va intelege? Am fost PPCD-ist inrait, am incercat sa trec in aria BMD, apoi iarasi m-am intors... Ma rog, toate acestea s-au petrecut in sufletul meu, dupa care, in final a invins ratiunea de HOMO SAPIENS si I-N-I-M-A.
Chiar daca intentionam sa votez cu BMD, in suflet nu era cu prea mare tragere de inima. Informatia napustita asupra ratiunii spunea de BMD, iar in adincuri ceva se impotrivea cu desavirsire.
Nu este o pocainta ceea ce am scris mai sus. Este, parca o eliberare de sub o povara grea. Pur si simplu, am inteles, ca mai apoi o sa-mi fie rusine in fata copiilor mei, care nu ma vor intelege de ce mi-am schimbat atit de usor principiile.
Astazi disdediminiata am fost la serviciu, lucrez si maine. Peste vre-o citeva ore finalizez lucrul si plec la votare.
Imi este mai usor pe suflet. Caci nu am tradat pe nimeni. Ma duc sa votez. Cu PPCD. Si chiar daca o fi mai rau, o sa incerc si mai departe sa votez cu el.
Nu vreau sa ma mustre constiinta. Votez INIMA.
P.S. Astazi mi-am adus aminte de Biserica. Casa mi-a sfintit-o parintele Vlad de la Biserica "Sfânta Teodora de la Sihla". La slujbe mergeam numai intr-acolo. Pe Vladimir nu-l pot primi in suflet. Risc sa am probleme si cu unii din cei dragi. Dar tot ce ma inconjoara - imi vorbeste ca sunt "român si punctum..." Iar pe românii din Basarabia ii sustine doar PPCD. Nu fac agitatie electorala in aceasta zi, deoarece e interzisa prin lege. Doar ma imbarbatez pe mine insumi ca sa nu fiu dus in ispita.
Dumnezeu e cu noi. Sunt crestin.
 
Nu au avut lok alegerile corecte :(

Yaka asa Moldoveni!!! Credca yarasi am ramas ku ... in mina!
Au fakut ce au facut Comunistii dar credka un presedinte dea lor totusi vor reusi sa aleaga!
Diakov ii mare juk! Nici nu se stie ce surpriza ne va arata!
Urechianu tipa in gura mare ka nu va face nici o alianta ku komunistii insa Diakov tasi ...
 
Medicului

Si eu am temeri ca impelitatul cela va face alianta cu pcrm, dar inca mai sper pina la 7 aprilie.
Comii pot sa influienteze asupra lui Diakov prin 2 metode:
1.Sa-i propuna ceva paralute (de care el e plin ca javra de raie)
2.Sa-l ameninteze cu deschiderea dosarelor pentru mirsaveniile care le-a facut.
Eu tind sa cred, ca a doua varianta e mai eficienta.
Dar nu exclud si nici combinatia dintre ele.
In orice caz, el este foarte usor de manipulat.
Sa vedem ceasul adevarului BMD. Dupa aceea ne va demonstra dl Urechian ce unitate are in alianta.
Cit despre rezultate:
Nu va pare ca procentele BMD au fost prea aproape de exit-poll,
iar procentele pcrm si PPCD difera atit de mult?
Cineva vorbea despre marja de eroare!
Pe cit de dur a fost criticat dl Barbarosie, eu cred ca sondajele au fost efectuate perfect.
Un coleg de al meu este observator la Coalitia 2005, care m-a informat chiar pe 7 martie, ca la majoritatea sectiilor de votare observatorii locali si straini pina pe la orele 9-10 dimineata nu au fost primiti in sectii.
Chiar si o vecina de a mea a dat in chirie apartamentul unor observatori germani, care scuipau in ziua alegerilor, ca nu le-a fost permis sa intre pina la orele 9 dimineata.
Eu cred ca multe hirtii cu stampila votat au fost deja aruncate de catre cineva in urne!
Nu e intimplator, ca cele 5-6 procente ale PPCD de la exit-poll-uri au plecat la pcrm! Iarasi ne-am dat cu fundul pe ghiata! Ori ei ne-au dat? In fine rezultatul e unul si acelasi - comunistii au fraudat si voturile, nu numai alegerile!
Astept alegeri anticipate si iarasi voi vota cu PPCD!
Daca nu va fi sa fie, si in 2009 voi vota cu PPCD!
De fapt, copii mei mau imbarbatat mai tare si alegerea a fost si a lor sa votam cu PPCD! Daca acum am votat doar 2(eu si sotia) - la alegerile viitoare pentru PPCD din familia mea vor fi 4.
Oricum o sa-i dam jos pe rahatii astia!
 
//Marinarul
Sigur de furat au furat ... pe cat au putatut!!!
Credka degiaba ashtepti alegerile anticipate...gasesk comunishtii voturile necesare(Sa ne ajute Domnu sa nu aiba parte de asha ceva)
Si inca zici ka in 2009 ii dam jos ... atunci sigur va fi tyrziu ...Daka situatia la noi in Tara nu se va skimba ... si migratia Moldovenilor va kontinua .... ku ce se va alege Moldovioara? oare care e viitorul? Cel ce are posibilitete fuge din tara(nu toti) In ritmul acesta batrinii vor fi singurii alegatori in 2009 !!! (Spre observatie la voterile ce au avut lok in ambasade comunishtii erau mereiu sub PPCD di BMD cu exceptia Belorusiei credka si kinei) deci iti dai seama cine migreaza .... odata ce a prins radacina comunizmul greu il mai skoti....
Trebu sa facem noi ceva akum .... de altfel ....
 
nu cred ca Diacov o sa treaca cu comunistii, din cauza ca bolshevicii cum n'am lua'o o sa piarda la un moment dat, da el inca e tanar si are kopkii si de kapika nu duce lipsa, asa ca n'o sa'l cumpere...sa'l santajeze tot nu are cu ce, asa ca eu presupun ca vor fi alegeri anticipate, clar ca se mai zvoneste posibiliatea unei aliante inte prcm si ppcd, eu nu cred ca astsa o sa se intample, caci rosca are si asa putini votanti, daca mai face guvernu cu prcm o sa piarda si putinu care il are acum peste 4 ani....

asa ca capu sus, si jios comunistii....in caz ca o sa fie alegeri anticipate, terbuie TOTI sa lucreze doar impotriva comunistilor, si poate avem o sansa, in caz ca o sa fie o campanie similara cu ce o fost acuma, prcm o sa castige si rosca o sa ia 7%
 
zopiryon said:
nu cred ca Diacov o sa treaca cu comunistii, din cauza ca bolshevicii cum n'am lua'o o sa piarda la un moment dat, da el inca e tanar si are kopkii si de kapika nu duce lipsa, asa ca n'o sa'l cumpere...sa'l santajeze tot nu are cu ce, asa ca eu presupun ca vor fi alegeri anticipate, clar ca se mai zvoneste posibiliatea unei aliante inte prcm si ppcd, eu nu cred ca astsa o sa se intample, caci rosca are si asa putini votanti, daca mai face guvernu cu prcm o sa piarda si putinu care il are acum peste 4 ani....

asa ca capu sus, si jios comunistii....in caz ca o sa fie alegeri anticipate, terbuie TOTI sa lucreze doar impotriva comunistilor, si poate avem o sansa, in caz ca o sa fie o campanie similara cu ce o fost acuma, prcm o sa castige si rosca o sa ia 7%

Inca o rpostie mai mare decat capul vostru. Diacov tanar si nesantajabil? Pe ce lume traiesti, copile cu tata in gura? Copiii (fiica) lui Diacov demult s-au murdarit, au intrat in afaceri dubioase, iar ginerele lui Diacov este suspecatat de legaturi cu terorismul mondial. In Romania ginerele lui Diacov este dat in urmarire pentru afaceri in folosul unor organizatii teroriste. Diacov depinde de bunavointa comunistilor, si nu degeaba Valeriu Pasat, aciuat pe langa Putin dupa ce a dus de rapa SIS, a facut propaganda electorala pentru BMD: Moscova a dorit intrarea lui Diacov in Parlament, pentru ca el a slujit-o foarte bine in perioada de guvernarea a agrarienilor.

Referitor la semnatura ta: stii la cine s-a dus votul tau? Doua patrimi din el s-au dus la comunisti, desteptule! Si numai o patrime la BMD si una la PPCD. Ai votat cu fundul, cu alte cuvinte. :D
 
De fapt, copii mei mau imbarbatat mai tare si alegerea a fost si a lor sa votam cu PPCD! Daca acum am votat doar 2(eu si sotia) - la alegerile viitoare pentru PPCD din familia mea vor fi 4.
Oricum o sa-i dam jos pe rahatii astia!

Raspuns Marinarului: marinare, si eu am zis la fel, situatia mea se aseamana cu a ta. Sa speram ca PPCD nu face prostii pana atunci, ca sa putem vota pentru ei. Pana acum, cu toate ca sunt foarte multi tineri acolo, au avut o comportare exemplara. Sa vedem ce va urma. Oricum, sustina cauza, programul, discursul lor (de exemplu, intrarea in NATO este o idee care trebuie sustinuta, dupa parerea mea!).
 
daca vor fi alegeri anticipate nu shtiu daca situatia se va schimba prea mult...doar sa se produca o minune, o minune pe
alegeri anticipate presupune iar bani aruncati, iar banii.....ai cui sunt banii? ai poporului!!! :wtf:
 
Sunt sigur ca vor fi alegeri repetate. Daca nu ma-nsel prin iunie vom mai vota o data. Trebuie sa fim tari si sa mergem inainte. Cu PPCD.
 
ZoolandeR said:
Sunt sigur ca vor fi alegeri repetate. Daca nu ma-nsel prin iunie vom mai vota o data. Trebuie sa fim tari si sa mergem inainte. Cu PPCD.

Nu cred sa fie alegeri anticipate asa de degraba. Anticipate da, dar mai tarziu...
 
brudex said:
ZoolandeR said:
Sunt sigur ca vor fi alegeri repetate. Daca nu ma-nsel prin iunie vom mai vota o data. Trebuie sa fim tari si sa mergem inainte. Cu PPCD.

Nu cred sa fie alegeri anticipate asa de degraba. Anticipate da, dar mai tarziu...

Si pana atunci tot Voronin & Co. o sa ne calareasca? Sunt curios ce se intampla daca si dupa alegeri anticipate presedintele nu poate fi ales? Iar alegeri anticipate pana la nesfarsit?
 
Voronin si co au deja mai putina putere. Iar "calaritul" acesta ar putea intari opozitia, care acum cred ca e destul de slaba, judecand dupa cum arata zilele de dupa alegeri.
 
Back
Top