Cum sa mostenesc Viata Vesnica?

Stiai cum poti mosteni Viata Vesnica? (inainte de a citi artic de mai jos)

  • Da

    Votes: 11 61.1%
  • Nu

    Votes: 7 38.9%

  • Total voters
    18
>Bad And Mad:
> pentru mine citatele din Biblie (insuflate de Duh) au aceeaşi greutate ca şi scrierile Sfinţilor Părinţi (la fel insuflate de Duh); oare când vor înţelege şi sectarii că Noul Testament e compus din cărţi scrise într-un anumit context cu un anumit scop (aceleaşi epistole), Adevărul lor e veşnic însă nu atotcuprinzător.


Si eu accept ceea ce spune un preot sau un pastor, numeste-l cum vrei. Insa nu accept ceea ce spune respectiva persoana in momentul in care vine in contradictie cu ceea ce spune Biblia.

De ce? Din simplul motiv ca Duhul Sfint este unul, El le-a transmis toturor apostolilor care au scris Noul Testament acelasi mesaj referitor la mintuire. Nici unuia din ei nu le-a scris ceea ce afirmi tu, si anume ca (citez):
>Unica Mantuire exista in sanul Bisericii si a NEAMULUI pe care aceasta ocroteste.

Nu exista pur si simplu nici un verset in Biblie care ar sustine afirmatia facuta de tine. Si acum, cum poate acelasi Duh Sfint la atitea apostoli sa le spuna un mesaj unic, fara nici o diferenta, iar preotilor ortodocsi sa le spuna alt ceva?

Chiar Isus Hristos a spus ca poti fi mintuit doar prin credinta, pocainta si nastere din nou.


Si Biblia eu nu tagaduiesc faptul ca Biblia este o carte absolut completa si fara nici o greseala!!!

Daca as face asta atunci nimic din ce scrie in Biblie nu are un caracter absolut, atunci fiecare preot poate veni cu pretentia ca ii vorbeste Duhul Sfint si ca asa trebuie!! Cind de fapt in Biblie scrie negru pe alb cu totul alt ceva. Si intre cuvintul preotilor si Biblie, eu aleg Biblia s-o cred!! Si am sa cred pina am sa mor ca doar in Biblie se alfa adevarul infailibil!

Daca as crede ce-mi zici tu, atunci inseamna ca si mormonii ar putea avea dreptate ca a venit ingerul mormon si ar fi facut un update la Biblie. Si ce dovada ai ca nu e asa?

Insa hai sa vedem ce spune Isus si apostolii despre Biblie!!

Matei 5:18
Căci adevărat vă spun, cîtă vreme nu va trece cerul şi pămîntul, nu va trece o iotă sau o frîntură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întîmplat toate lucrurile.

si fii atent aici:
Galateni 1:6-9
Mă mir că treceţi aşa de repede dela Cel ce v'a chemat prin harul lui Hristos, la o altă Evanghelie. Nu doar că este o altă Evanghelie; dar sînt unii oameni cari vă tulbură, şi voiesc să răstoarne Evanghelia lui Hristos. Dar chiar dacă noi înşine sau un înger din cer ar veni să vă propovăduiască o Evanghelie, deosebită de aceea pe care v'am propovăduit-o noi, să fie anatema! Cum am mai spus, o spun şi acum: dacă vă propovăduieşte cineva o Evanghelie, deosebită de aceea pe care aţi primit-o, să fie anatema!

Mai citeste de zece ori de am citat mai sus din Galateni!! Din moment ce spune Pavel ca nu mai este nici o alta Evanghelie, se refera si la faptul ca nu mai este nici un alt mesaj, pentru ca asta inseamna Evanghelia = vestea cea buna!! Oare nu-i clar?

Si tu spui ca Biblia este scrisa de oameni, fals!!! Nu Biserica Ortodoxa a scris Biblia, ci DUMNEZEU!!!
Galateni 1:11
Fraţilor, vă mărturisesc că Evanghelia propovăduită de mine, nu este de obîrşie omenească; pentrucă, n'am primit-o, nici n'am învăţat-o dela vreun om, ci prin descoperirea lui Isus Hristos.

2 Timotei 3:16-17
Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,pentruca omul lui Dumnezeu să fie desăvîrşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună.

Si sunt o multime de alte citate in care este clar scris ca Biblia este cuvintul lui Dumnezeu. Biblia este cea mai perfecta si completa carte, pentru ca Dumnezeu din acest motiv ne-a si dat-o, pentru ca noi sa punem capat banuielilor si interpretarilor pe care le fac oamenii. Biblia n-are nevoie de nici o completare, nici un cuvint in plus!!

---------------

>militant
Invat Cuvintul lui Dumnezeu pentru ca vreau sa fac voia Domnului. Si Cuvintul Domnului e atit de frumos incit mi se intipareste in mintea si in inima mea. Daca citesti acest Cuvint, el te schimba si singur se scrie in inima ta.

Daca vei citi in Biblie, vei gasi scris ca trebuie sa ne imbarbatam (crestinii intre noi) prin versete din Biblie.

Mi se pare groaznic sa spui la adresa Cuvintului lui Dumnezeu ce ai spus tu.

---------------

>dorinteodor
>viata vesnica (in pardis) ziceti? adica sa am fericire vesnica si nici o problema? fara distractii? fara .... nu cred ca as suporta. stie cineva o alta varianta mai acceptabila?

Stii ce inseamna Evanghelie?
Inseamna - vestea buna!
Care este vestea buna?
E ca Isus Cristos a murit pe cruce pentru pacatele mele si alte tale si ca poti avea viata vesnica daca crezi in El.

Care e vestea proasta?
E ca daca nu crezi in Isus Cristos, atunci mergi in Iad!!
Apocalipsa 21:8
Dar cît despre fricoşi, necredincioşi, scîrboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli, şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul, care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua."

Apoi, multi au o parere eronata ca in Rai nu vei face nimic. Total gresit!! Pe lumea cealalta tot vor fi treburi pe care Dumnezeu ni le va incredinta sa le facem!! Doar Isus zice ca cel care va fi credincios in lucrurile mici, Dumnezeu ii va incredinta lucruri mari!!

Apoi in Imparatia lui Dumnezeu sunt niste lucruri atit de minunate incit noi oamenii nici nu ni le putem inchipui, lucruri pe care urechea omului nu le-a auzit si ochiul omului nu le-a vazut!!

>dorinteodor
>prefer orice numai fericirea vesnica nu o vreau.

Nu cred ca fiind in Iad vei spune asta! Acum, fiindca stai intr-un fotoliu comod, la cald si citesti aceste lucruri iti permiti sa vorbesti asa, insa in Iad... nu cred!
Citeste Luca 16:19-31
"Era un om bogat, care se îmbrăca în porfiră şi in supţire; şi în fiecare zi ducea o viaţă plină de veselie şi strălucire. La uşa lui, zăcea un sărac, numit Lazăr, plin de bube. Şi dorea mult să se sature cu fărămiturile, cari cădeau de la masa bogatului; pînă şi cînii veneau şi-i lingeau bubele. Cu vremea săracul a murit; şi a fost dus de îngeri în sînul lui Avraam. A murit şi bogatul, şi l-au îngropat. Pe cînd era el în Locuinţa morţilor, în chinuri, şi-a ridicat ochii în sus, a văzut de departe pe Avraam, şi pe Lazăr în sînul lui, şi a strigat: ,Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine, şi trimete pe Lazăr să-şi moaie vîrful degetului în apă, şi să-mi răcorească limba; căci grozav sînt chinuit în văpaia aceasta.`,Fiule`, i-a răspuns Avraam, ,adu-ţi aminte că, în viaţa ta, tu ţi-ai luat lucrurile bune, şi Lazăr şi-a luat pe cele rele; acum aici, el este mîngîiat, iar tu eşti chinuit. Pe lîngă toate acestea, între noi şi între voi este o prăpastie mare, aşa ca cei ce ar avea să treacă de aici la voi, sau de acolo la noi, să nu poată.` Bogatul a zis: ,Rogu-te dar, părinte Avraame, să trimeţi pe Lazăr în casa tatălui meu; căci am cinci fraţi, şi să le adeverească aceste lucruri, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.`Avraam a răspuns: ,Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.`,Nu, părinte Avraame`, a zis el; ,ci dacă se va duce la ei cineva din morţi, se vor pocăi.` Şi Avraam i-a răspuns: ,Dacă nu ascultă pe Moise şi pe prooroci, nu vor crede nici chiar dacă ar învia cineva din morţi."

---------------

>alyyy
>nu inteleg de ce m s-ar impune sa spun ceva legat de credinta dar ce ar avea legatura cu biblia...parca rin intermediul bibliei eu ar trebui sa cred in dumnezeu...........oare este corect cum procedezi mai petrush???????????...
a scris cumva dumnezeu biblia???????????

Da, Biblia este scrisa de Dumnezeu!!!

Galateni 1:11
Fraţilor, vă mărturisesc că Evanghelia propovăduită de mine, nu este de obîrşie omenească; pentrucă, n'am primit-o, nici n'am învăţat-o dela vreun om, ci prin descoperirea lui Isus Hristos.

2 Timotei 3:16-17
Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,pentruca omul lui Dumnezeu să fie desăvîrşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună.

mai sunt multe alte versete prin care se poate dovedi aceasta

apoi sunt dovezi nenumarate care dovedesc ca nu putea sa scrie un om Biblia, nici macar un grup de oameni, pentru ca este absolut imposibil!!!

Cind studiezi Biblia te uimesti ca in ea sunt atitea lucruri pe care oamenii abia acum le descopera!!
Hai sa-ti dau un exemplu mai actual. In viitorul apropiat se tinde spre aceea ca fiecare om sa nu mai aiba acte, buletin, bani, ci sa aiba fiecare un chip implementat sub piele. Si pentru ca sa cumperi de ex. ceva iti va trebui acest bio-chip, fara de care nu vei putea cumpara. Bio-chipul are pe al scris nr 666, adica numarul satanei!! Si plus la aceasta pentru ca sa functioneze acest bio-chip trebuie sa fie pus doar in anumite parti ale corpului, pe altele el nu poate functiona, si astfel in urma cercetatarilor s-a ajuns la concluzia ca poate functiona doar pe mina dreapta sau pe frunte! Si toate aceste lucruri au fost scrise de Apostolul Ioan cu apoximativ 2000 de ani in urma!! Cum putea un simplu apostol sa stie aceste lucruri?

Iata dovada din Biblie:
Apocalipsa 13:16-18
Şi a făcut ca toţi: mici şi mari, bogaţi şi săraci, slobozi şi robi, să primească un semn pe mîna dreaptă sau pe frunte, şi nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei, sau numărul numelui ei. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei. Aici este înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase.

Daca vrei sa citesti mai multe pe aceasta tema: http://despremasonerie.go.ro/biocipuri.html

Acesta este doar un exemplu. As putea aduce foarte multe exemple de acest fel, insa asa cum a spus Avraam, daca nu crezi, pot sa invie si mortii, ca tot n-o sa crezi. Eu sper totusi sa crezi, de asta depinde viata ta vesnica!!

>e ca si cum mai pune sa cred intro carte de istorie......

Biblia nu e o carte de istorie!!!
E adevarat, este alcatuita din 66 de carti, dintre care sunt citevai care contin in mare parte istoria evreilor, insa in ansamblu Biblia nici pe departe nu e o carte de istorie. Te invit s-o citesti si sa descoperi cit de minunata este!! Vei gasi in ea raspunsul la cele mai importante probleme din viata ta, si cel mai important vei invata cum poti avea viata vesnica, Cine este Dumnezeu, cum este El, ce fel de caracter are Dumnezeu, si cit de minunat este El, si multe altele...

Dumnezeu un e un mit, Dumnezeu e real!!!
El te iubeste si vrea sa nu mori, omule sa nu te duci in Iad!!


Mintuirea sufletului - ESTE CEA MAI MARE PROBLEMA A VIETII!!!

Cit timp il vei mai ignora pe Dumnezeu????????????????????????????????????????
 
Noroc Petrush

Petrush
Am la tine cateva intrebari:
- de cat timp studiezi Biblia?
- care este scopul tau in studierea Bibliei?
- cine este pentru tine Dumnezeu (defineste-l te rog, cumva) :)
------------------------------------------------------------------------
Cateva precizari: post #21
1.
Petrush;163271 said:
Chiar Isus Hristos a spus ca poti fi mintuit doar prin credinta, pocainta si nastere din nou.
dar aceasta deloc nu inseamna ca
Petrush;163271 said:
Unica Mantuire exista in sanul Bisericii si a NEAMULUI pe care aceasta ocroteste.
2.
Petrush;163271 said:
Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu
dar nu scrisa, este ca si cum eu ti-as povesti teza de licenta, iar tu o vei scrie, crezi ca in final informatia pe care ai scris-o tu va fi similara cu informatia pe care ti-am transmis-o eu?
3.
Petrush;163271 said:
Cum putea un simplu apostol sa stie aceste lucruri?
Simplu, prin aceeasi metoda pe care a folosito D-na Vanga :)
===========================================================
dorinteodor post #35
Sunt de acord cu tine, nu poate exista doar fericire vesnica, pentru ca atunci nu ar mai exista natura umana, nu ar exista nimic. Este ca un fel de Yin si Yan, Masculin si Feminin, unul fara altul nu poate exista. Fericirea in sine nu exista, este doar o stare in care omul se simte confortabil, dar noi oamenii am fost invatati sa ne simtim confortabil doar in anumite conditii, iar starile care sunt destructive pentru corpul material, noi le consideram chinuri, insa aceste "chinuri" de fapt ne ajuta sa evoluam, sa aflam care sunt slabiciunile noastre, ne intareste sufletul. :)
 
petrush,
iti dai seama: in rai ai viata vesnica, fericire vesnica, absolut nici o problema si nici o preocupare. oricine si-ar pierde mintile intr-o asemenea situatie. eu nu vad nici o diferenta intre iad si rai. dorinteodor
 
QBay,tu stii si despre Vanga,wow,ce minunatie.Placut surprins (din nou) :)
 
Petrush, nu vreau să te supăr, înţeleg că tu ai intenţia nobilă de a mai întoarce la Hristos vreun ortodox rămolit, prăpădit prin aceste forumuri, însă zic să abandonezi ideea, nu cred că cineva ar avea intenţia să facă dezbateri teologice aici cu tine.
Dacă îţi vei da vreodată întrebări mai cu tâlc şi vei căuta să afli mai mult decât îţi prezintă pastorii, atunci tot la Ortodoxie vei ajunge. Roagă-te Domnului să păşeşti pe calea cea dreaptă!
 
Mi se creaza impresia ca baza ideologica protestantismului este totusi individualismul, iata de ce se capriciaza sa afirme ca fiecare individ este liber sa interpreteze Biblia dupa cum il taie capul.
Protestantii sunt un soi de anarhisti care refuza sa accepte orice autoritate bisericeasca bazata pe Sfanta Traditie ce isi are radacini din traditia apostolilor.

Biblia in nici un fel nu poate fi superioara traditiei si insusi Bisericii pentru ca ea a fost alcatuita, repet in spiritul sfintei traditii ceea ce, nu stiu de ce, mereu uita protestantii.
 
Domnul Isus vine in Curand si nu o sa-i aleaga pe baptisti, ortodoxi , sau penticostali sa fie acolo cu El.
Daca mori azi unde mergi? te-ai intrebat?
Nu va mai certati a cui religie e mai corecta, pentru ca in Bible nu se da nici un nume si Domnul Isus nu a zis care religie e corecta!
Atata timp cat il ai pe Domnul Isus ca Domn si Mintuitor personal esti un Crestin adevarat...
ahh si plus.. ma framinta gindul ca una din poruncile lui Dumnezeu e sa nu ne inchinam la idoli... ma intreb ce or fi icoanele...???
Cui ne inchinam cu adevarat?.. icoanelor?....banilor?... sau noua insine si mindrie astea de om "mare"? Concentativa sa va inchinati lui Dumnezeu, necatind la faptul la ce biserica mergi!
:)
 
dziana, nu te da de gol tu cu icoanele
de aici, hai sa nu ne izolam in religiile noastre, da pe din spate dai cu cutitasul fariseismului, - ortodocsii si catolicii vedeti cum de aici chipurile cu Iisus, se declara crestini da pe de alta parte se inchina idolilor
daca ti s-a parut ca ai inceput sa ai studii teologice avansate si poti sa umbli cu
acuzatii din astea, sectant-anticrestine, mai zaboveste putin, cugeta, informeaza-te (nu doar din pliante ieftine de-ale sectei din care faci parte) dar si din surse mai credibile
cauta si vei gasi
bate si ti se va deschide
 
SpinulAlb;165342 said:
dziana, nu te da de gol tu cu icoanele
de aici, hai sa nu ne izolam in religiile noastre, da pe din spate dai cu cutitasul fariseismului, - ortodocsii si catolicii vedeti cum de aici chipurile cu Iisus, se declara crestini da pe de alta parte se inchina idolilor
daca ti s-a parut ca ai inceput sa ai studii teologice avansate si poti sa umbli cu
acuzatii din astea, sectant-anticrestine, mai zaboveste putin, cugeta, informeaza-te (nu doar din pliante ieftine de-ale sectei din care faci parte) dar si din surse mai credibile
cauta si vei gasi
bate si ti se va deschide



dont worry!
m-am informat destul... si nu umblu cu acuzatii...era doar o intrebare... ??? poti sami dai tu raspuns la ea?

ahh si decand numesti tu Crestinismul secta?... poate te mai informezi si tu! :)
 
ai acces la internet da? esti pregatita sa citesti raspunsuri incomode?
daca iti este lene sa cauti raspunsul singurica, mie imi este lene sa ma ostenesc sa-ti raspund
dar, daca totusi ai careva obstacole in gasirea informatiei respective, te ajut:
www.kuraev.ru - nu stiu daca stii rusa, dar este o carte ce o poti downloada gratis si care iti va raspunde la majoritatea intrebarilor protestante fata de ortodoxie. Cartea asa si se numeste: Protestantam o pravoslavii.
Iata primul pasaj din Capitolul: Icona v Biblii
Любой критик Православия должен продумать одно очевидное обстоятельство: нам уже две тысячи лет. Две тысячи лет христиане вчитываются в свою Книгу; две тысячи лет лучшие умы человечества думали над ней. Поэтому неумно, случайно набредая в Библии на какое-то неудобовразумительное место, вопиять об обнаруженном “противоречии” или глупости. Христианские богословы наверняка еще в древности обращали внимание на это место и давали ему интерпретацию, соответствующую целостному общебиблейскому контексту. Наивно, например, думать, что никто из православных за эти двадцать веков так никогда и не задумался над тем, что на прошлой неделе узнали мальчики из “Церкви Христа”: оказывается, в Библии есть заповедь “не сотвори себе кумира”, которая, мол, злостно нарушается православными иконописцами.
 
SpinulAlb;165485 said:
ai acces la internet da? esti pregatita sa citesti raspunsuri incomode?
daca iti este lene sa cauti raspunsul singurica, mie imi este lene sa ma ostenesc sa-ti raspund
dar, daca totusi ai careva obstacole in gasirea informatiei respective, te ajut:
www.kuraev.ru - nu stiu daca stii rusa, dar este o carte ce o poti downloada gratis si care iti va raspunde la majoritatea intrebarilor protestante fata de ortodoxie. Cartea asa si se numeste: Protestantam o pravoslavii.
Iata primul pasaj din Capitolul: Icona v Biblii
Любой критик Православия должен продумать одно очевидное обстоятельство: нам уже две тысячи лет. Две тысячи лет христиане вчитываются в свою Книгу; две тысячи лет лучшие умы человечества думали над ней. Поэтому неумно, случайно набредая в Библии на какое-то неудобовразумительное место, вопиять об обнаруженном “противоречии” или глупости. Христианские богословы наверняка еще в древности обращали внимание на это место и давали ему интерпретацию, соответствующую целостному общебиблейскому контексту. Наивно, например, думать, что никто из православных за эти двадцать веков так никогда и не задумался над тем, что на прошлой неделе узнали мальчики из “Церкви Христа”: оказывается, в Библии есть заповедь “не сотвори себе кумира”, которая, мол, злостно нарушается православными иконописцами.

nu , nu stiu rusa!...dar raspunsurile mi le gasesc in Bible nu in Carti scrise de oameni ;) daca tot te dai asa mare Crestin de ce nu cauti Adevarul in Carte Sfanta? "nu te increde in oameni"- zice Biblia....
 
dziana, am gresit, iarta-ma
ma credeam mereu un mare crestin, cautam in zadar raspunsuri in carti scrise de oameni, dar acum stiu ce trebuie sa fac
multumesc dziana
 
dziana;165487 said:
nu , nu stiu rusa!...dar raspunsurile mi le gasesc in Bible nu in Carti scrise de oameni ;) daca tot te dai asa mare Crestin de ce nu cauti Adevarul in Carte Sfanta? "nu te increde in oameni"- zice Biblia....

Se intelegem ca crestinismul s-a nascut la prima editie a Bibliei. Nici apostolii nu au fost crestini pentru ca nu au citit Biblia?
 
SpinulAlb;165490 said:
dziana, am gresit, iarta-ma
ma credeam mereu un mare crestin, cautam in zadar raspunsuri in carti scrise de oameni, dar acum stiu ce trebuie sa fac
multumesc dziana



ur welcome!! :)
 
militant;165525 said:
Se intelegem ca crestinismul s-a nascut la prima editie a Bibliei. Nici apostolii nu au fost crestini pentru ca nu au citit Biblia?

Apostolii care au scris Biblia au fost insiparti Direct de Duhul Lui Dumnezeu si astfel au fost scrise cartile Bibliei, deci direct de la Dumenzeu-la om , prin Duhul Sfint. Na acum ca Biblia a fost deja scrisa, Domnul Iisus spune clar ca cine va schimba sau va adauga la Bible va fi pedepsit cu moartea, deci, nu va mai fi gasit nimeni care sa scrie in continuare biblia...ceea ce ne spune clar ca noi toti acei din vremurile astea trebuie sa Credem ce a fost Scris dealtadata...in Sfinta Scriptura. Apostolii au fost omeni exceptionali ai lui Dumenzeu! :)
 
dziana;165570 said:
Apostolii care au scris Biblia au fost insiparti Direct de Duhul Lui Dumnezeu si astfel au fost scrise cartile Bibliei, deci direct de la Dumenzeu-la om , prin Duhul Sfint. Na acum ca Biblia a fost deja scrisa, Domnul Iisus spune clar ca cine va schimba sau va adauga la Bible va fi pedepsit cu moartea, deci, nu va mai fi gasit nimeni care sa scrie in continuare biblia...ceea ce ne spune clar ca noi toti acei din vremurile astea trebuie sa Credem ce a fost Scris dealtadata...in Sfinta Scriptura. Apostolii au fost omeni exceptionali ai lui Dumenzeu! :)

Cum scria Sprinceana pe undeva , dai impresia ca ai asistat la facerea lumii.
 
Ceice fac idoli, toţi sînt deşertăciune, şi cele mai frumoase lucrări ale lor nu slujesc la nimic. Ele însele mărturisesc lucrul acesta: n'au nici vedere, nici pricepere, tocmai ca să rămînă de ruşine.
Cine este acela care să fi făcut un dumnezeu, sau să fi turnat un idol, şi să nu fi tras niciun folos din el?
Iată, toţi închinătorii lor vor rămînea de ruşine, căci înşişi meşterii lor nu sînt decît oameni; să se strîngă cu toţii, să se înfăţişeze, şi tot vor tremura cu toţii şi vor fi acoperiţi de ruşine.
Ferarul face o secure, lucrează cu cărbuni, şi o făţuieşte şi-i dă un chip cu lovituri de ciocan, şi o lucrează cu puterea braţului; dar dacă-i este foame, este fără vlagă; dacă nu bea apă, este sleit de puteri.
Lemnarul întinde sfoara, face o trăsătură cu creionul, făţuieşte lemnul cu o rîndea, şi-i înseamnă mărimea cu compasul; face un chip de om, un frumos chip omenesc, ca să locuiască într'o casă.
Îşi taie cedri, goruni şi stejari, pe cari şi-i alege dintre copacii din pădure. Sădeşte brazi, şi ploaia îi face să crească.
Copacii aceştia slujesc omului pentru ars, el îi ia şi se încălzeşte cu ei. Îi pune pe foc, ca să coacă pîne, şi tot din ei face şi un dumnezeu căruia i se închină, îşi face din ei un idol, şi îngenunche înaintea lui!
O parte din lemnul acesta o arde în foc, cu o parte fierbe carne, pregăteşte o friptură, şi se satură; se şi încălzeşte, şi zice: ,Ha! ha!` m'am încălzit, simt focul!"
Cu ce mai rămîne însă, face un dumnezeu, idolul lui. Îngenunche înaintea lui, i se închină, îl cheamă, şi strigă: "Mîntuieşte-mă, căci tu eşti dumnezeul meu!"
Ei nu pricep şi nu înţeleg, căci li s'au lipit ochii, ca să nu vadă, şi inima, ca să nu înţeleagă.
Niciunul nu intră în sine însuş, şi n'are nici minte, nici pricepere să-şi zică: "Am ars o parte din el în foc, am copt pîne pe cărbuni, am fript carne şi am mîncat-o: şi să fac din cealaltă parte o scîrbă? Să mă închin înaintea unei bucăţi de lemn?"
El se hrăneşte cu cenuşă, inima lui amăgită îl duce în rătăcire, ca să nu-şi mîntuiască sufletul, şi să nu zică: "N-am oare o minciună în mînă?"
(Isaia 44:9-20)



Când am auzit şi am văzut, am căzut să mă închin înaintea picioarelor îngerului care mi-a arătat acestea. Şi el mi-a zis: Vezi să nu faci aceasta! Căci sunt împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, proorocii, şi cu cei ce păstrează cuvintele cărţii acesteia. Lui Dumnezeu închină-te! (Apocalipsa 22:8-9)

Vezi, si ingerii zic ca nu tre sa li te inchini lor, ci doar lui Dumnezeu!!! Deci nici ingerilor, nici sfintilor (Petru, Pavel, Ioan) si nici Mariei.
Si Apostolul Pavel spune de citevai ori oamenilor care i s-au inchinat sa nu i se inchine lui, ci lui Dumnezeu.


Fiind deci neamul lui Dumnezeu, nu trebuie să socotim că dumnezeirea este asemenea aurului sau argintului sau pietrei cioplite de meşteşugul şi de iscusinţa omului. (Fapte 17:29)

Zicând că sunt înţelepţi, au ajuns nebuni. Şi au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricăcios cu asemănarea chipului omului celui stricăcios şi al păsărilor şi al celor cu patru picioare şi al târâtoarelor. (Romani 1:22-23)


Insusi Domnul Isus spune cum trebuie sa ne inchinam:

Dar vine ceasul, si acum a si venit, cind inchinatorii adevarati se vor inchina Tatalui in duh si in adevar; fiindca astfel de inchinatori doreste si Tatal. Dumnezeu este Duh; si cine se inchina Lui, trebuie sa I se inchine in duh si in adevar. (Ioan 4:23-24)

Deci in DUH si in ADEVAR trebuie sa te inchini in fata lui Dumnezeu, nu in fatza unei icoane

-----

Trebuie sa intelegeti ca scopul acestui topic este sa vorbim despre mintuire, nu despre alte chestii... Eu cred ca Dumnezeu este dezgustat de aceste discutii si de certurile dintre crestini. Nu conteaza biserica la care mergi, conteaza daca esti sau nu un om dupa inima lui Dumnezeu.
 
Back
Top