"Curentul"

lvl100

Member
"Curentul" = miscare a aerului favorizata de concentrarea intre doua sau mai mute puncte ( 2 sau mai multe ferestre deschise intr-un apartament) sau pur si simplu doar dintr-un punct puternic ( geam de la tren/masina in miscare deschis)

"Curentul" este probabil una din cele mai mari obsesii nationale la romani.

Indiferent de ce provincie istorica te afli , daca mergi cu trenul e foarte posibil ca ceilalti vecini de compartiment sa prefere sa indure 50 grade Celsius + mirosuri suave de ceapa decat sa deschida un geam. Pentru ca poate sa ii "prinda curentul"
Similar pentru masinile fara AC, nu se deschide geamul pentru ca te prinde "curentul"
Similar pentru casa. Deschiderea geamurilor se face in asa fel incat sa nu se formeze "curent".

Iar de multe ori cand te doare capul, vreo masea etc de multe ori explicatia e automata : "probabil ca te-a luat curentul"

Probabil ca nu mi s-ar fi parut ceva deosebit, dar am avut surpriza sa vad mai multe pareri ale strainilor despre asa ceva.
Pe mai multe forumuri si bloguri, printre parerile strainilor care au vizitat Romania, a fost uimirea nemarginita "about the curent" si cum "Romanians have a strange fear about this curent"

Voi ce parere aveti. Exista cu adevarat o amenintare a "curentului" ? Si daca daca da, de ce in alte tari practic nu exista notiunea de "curent" ?
 
=))) ce subiect tare!!


nu exista notiunea propriu zisa de curebt dar manifestarile sunt aceleasi....:D
 
din cate stiu eu faza asta cu curentul sta cam asa. daca ai patit sa te prinda curentul k lumea, ramai cu o sensibilitate. eu am avut curent la dinti. o saptamana am stat cu calmante, nu puteam mesteca, pt ca ma fulgera in toti dintii si cand trecea efectul calmantelor imi venea sa urlu de durere. a fost groaznic. de atunci nu suport aerul conditionat. imi da dureri de cap, si daca simt ca este curent, imi acopar urechile. altfel ma doare capul sau dintii...
asa ca eu intru in categoria persoanelor speriate de curent, dar care isi acopera capul, da deschid geamul :D
 
Strainii - cel putin, americanii - de mici copii is obisnuiti de curentul generat de asa-zisul "aer conditionat", respectiv pentru ei e o kestie normala si nu au sensibilitati de gen, cum avem noi :) pe mine daca ma prinde curentul, incep sa stranut imediat, dupa aia incep dureri de cap, dinti etc. :)
 
lelaina;217990 said:
Strainii - cel putin, americanii - de mici copii is obisnuiti de curentul generat de asa-zisul "aer conditionat", respectiv pentru ei e o kestie normala si nu au sensibilitati de gen, cum avem noi :) pe mine daca ma prinde curentul, incep sa stranut imediat, dupa aia incep dureri de cap, dinti etc. :)

Ar fi o explicatie , dar in general expunerea la factori nocivi de la varste fragede nu e neaparat o garantie pentru capatarea imunitatii.
De exemplu americanii sunt mari consumatori de gheata inca de mici. Asta nu ii face sa aiba cele mai invulnerabile gaturi , ci au una din cele mai mari procentaje de pacienti cu probleme de gat :)

Si sa nu uitam ca totusi AC-ul e in folosinta la masa larga de vreo 30-40 de ani. Daca "curentul" ar fi existat in constiinta populara nu avea cand sa dispara asa rapid.

adrenalina said:
din cate stiu eu faza asta cu curentul sta cam asa. daca ai patit sa te prinda curentul k lumea, ramai cu o sensibilitate.

Eu deobicei nu am tinut niciodata cont de asa ceva. Doar odata mi s-a intamplat sa adorm cu geamul deschis iarna si apoi am umblat 3-4 zile ca robotelul (nu puteam deloc sa intorc capul independent de corp din cauza gatului intepenit, daca vroiam sa vad ceva ma intorceam cu totul :) )
Desi aici nu sunt sigur daca se poate vorbi de curent sau pur si simplu frig.


Ar fi interesant cei care sunt plecati/au vizitat alte tari straine sa ne spuna cum este vazut pe acolo.

Ce mi s-a parut interesant a fost ca ultima reactie de uimire a unui strain (american) am vazut-o la un doctor (de pe un forum medical) . Deci la ei se pare ca acest "curent" nu exista nici macar pentru cei care lucreaza in domeniu.
 
Si pe rusi ii prinde curentul,se numeste "scvozneac" )).De obicei ma feresc de curent,am avut o experienta neplacuta.....dar imi place sa deschid toate geamurile ,sa se formeze curent,mi se pare ca intra mai mult aer )))
 
Olga...;218008 said:
Si pe rusi ii prinde curentul,se numeste "scvozneac" )).De obicei ma feresc de curent,am avut o experienta neplacuta.....dar imi place sa deschid toate geamurile ,sa se formeze curent,mi se pare ca intra mai mult aer )))

nus rastaman, da scvozneac asta cand nai venit la strelka
 
lvl100;218001 said:
Eu deobicei nu am tinut niciodata cont de asa ceva. Doar odata mi s-a intamplat sa adorm cu geamul deschis iarna si apoi am umblat 3-4 zile ca robotelul (nu puteam deloc sa intorc capul independent de corp din cauza gatului intepenit, daca vroiam sa vad ceva ma intorceam cu totul :) )
Desi aici nu sunt sigur daca se poate vorbi de curent sau pur si simplu frig.

.

La fel mi s-a intimplat si mie ... m-am trezit cu gitul intepenit in dreapta si dupa aia mergeam asa prin oras , ca un skitzo, pina la policlinika. Acolo mi-au bagat citeva injectii si dupa 3-4 ore m-a lasat. De atunci sunt si eu speriat de curent...

Daca incerci sa indrepti gitul de unul singur ,(am incercat ai asta) - ai parte de o durere insuportabila... chair nu se merita :)

Unde-i solara, sa ne explice faza ?
 
vik-ing;218018 said:
La fel mi s-a intimplat si mie ... m-am trezit cu gitul intepenit in dreapta si dupa aia mergeam asa prin oras , ca un skitzo, pina la policlinika. Acolo mi-au bagat citeva injectii si dupa 3-4 ore m-a lasat. De atunci sunt si eu speriat de curent...

Daca incerci sa indrepti gitul de unul singur ,(am incercat ai asta) - ai parte de o durere insuportabila... chair nu se merita :)

Unde-i solara, sa ne explice faza ?


Pai asta e poanta , ca nu stiu sigur daca a fost "curentul" sau pur si simplu din cauza frigului.
Pentru ca sunt fumator si mai fumez si in camera unde dorm, acolo geamul sta deschis 24/24 ; 7/7 cam 9 luni pe an.
Incep sa il inchid noaptea doar cand temeperatura incepe sa bata pe la 0 grade.
Si niciodata nu am avut probleme cu asa zisul "curent".
 
Hmmm...la nemti exista "curent" in popor...in cartile de specialitate, insa, nu exista asa notiune.
 
Back
Top