Cuvintul FORMAT doare sau nu ???

dnd

New Member
Acest cuvint este cunoscut incepatorilor, experimentistilor, celor ce le place "sa puna totul pe curat" ,cit si simplilor cetateni care au blestemat Microsoftul cum au putut... :lol:
Doare , oameni buni, acest cuvint. Cit timp pierdut, informatie, programe,filme,mp3 duse pe ripa. De multe ori aceasta se intimpla din cauza unor programe, la care gresind ceva poti pierde totul. Ultima formatare am facut-o zilele acestea, cit chin, cit timp pierdut, nervi ca sa-mi salvez informatiile,degeaba, format c: - aceasta este solutia de cele mai multe ori.
Stiti de cite ori am formatat discul c (cam de vreo 20 si ceva :ciupos: )
Eu as putea fi inclus in lista candidatiilor la procurarea unui nou hard (am vrut sa scriu ...pentru Cartea Recordurilor... :D ) dar batind cu degetul de lemn...hard-ul rezista!!?
 
Cuvintul format se asociaza cu renastere, cu libertate, cu uciderea timpului ..
Hh :) Instalezi vre-o jumate de an deferit kkt .. APoi fooooooooormat :) Foarte romantic :)
 
daca nu stii cum sa lucrezi cu compu :-?

la mine win2000 sta de-amu jiumate de an de cind l-am instalat shi nu fashi gliukuri :wink: :)
 
He he .. Cind eram eo lamak ditat .. Apu stricam Windows-u deseori :) Dupa vre-o 5 formaturi am intzales eo ce si cum .. Si acum formatu e mai rar .. Da cind compu frineaza pisetz .. Apu vrei nu vrei tre sa-l "macesti" :) Asha e legea naturii&windows-ului totul ce se instaleaza odata si odata trebuie sa fie sters :)
Gg
 
nu instalati ra.hat luat cine stie de unde (am in vedere jocuri, progi, muz levaia s.a.m.d. :wink: )
 
Eee .. Dapu nu o sa stau eo cu windows media player si cu notepade-u .. Tre in continu sa testezi .. Sa instalezi .. Sa stergi .. Sa farimi :) Nu ar fi interesant daca ai pune office-u&photoshopu si lucrezi numai cu ele ..
 
Astfel eu am invata mai bine ce poate ms-dosul si eu ma pricep la calculatoare :wtf:
Problema este ca cind te astepti cel mai putin atunci se intimpla... :wink:
Ia incercati sa va jucati cu PartitionMagic si o sa mai vorbim... :D
 
Dupa ce strici pc-ul de vre-o 20 ori .. Dupa asta acumulezi putzina experienta si din pod nimic nu se strica(sigur daca nu se intimpla ceva cu hardware-u) :)
Daca va pare ca cineva s-a nascut stiind calculatorul la perfectie atunci gresiti , dupa ce nu reinstalezi sistemul de operare de vre-o 10 ori si nu stii toate detaliile lui nu poti spune cu adevarat ca-l cunosti bine ..
Gg
 
Problema calculatoarelor este ca ele se dezvolta mereu si apare ceva nou, iar sa-l cunosti BINE cred ca este imposibil :D
Prima oara cind am formatat discul nici nu stiam ca exista asa ceva, auzisem de undeva... Aveam o carte pe care scria Windows 3.11 ( o carte buna), unde am gasit tema cu formatul si iata asa cu timpul am invatat...
Multi spun ca suntem noi de vina ca nu stim sa ne folosim da pc, juma e adevarat :D DAR na-ti citit voi undeva ca e mai bine si mai sigur sa instalezi o noua sistema de operare pe un hard "curat" si atunci poate o faci , se poate intimpla ca facind formatul sa-ti aduci aminte ca ai uitat ceva de salvat pe alt disc... :D
PS Si sa nu ne abatem tare de la tema, vam intrebat pur si simplu cine a suferit de pe urma formatarilor... :wink:
 
Undeva peste un an Microsoft a anuntat ca va scoate o noua sistema de operare... :D si care poate avea o alta modalitate de a lucra...
Atunci ce o sa faceti update sau formatare? :D
 
Ce fel de alta modalitate ? :) Inca asha vre-o 3 vulnerabilitati ca in DCOM .. Apu formatu nu mai ajuta :) Deodata la "COstiujani" :)
 
Cine stie, de cite ori poate fi formatat discul? Si care este durata vietii unui winchester?
 
Asa o intrebare. Stiu ca exista in Dos o comanda: Unformat. Care reintoarce informatia formatata.

In Win 98 lucreaza ea?
Ati incercat-o vre-o data?
 
Am citit despre asha ceva demult...shi sanse putine..."in ceea ce ramine" se pastreaza mi se pare numa datele despre erori.
Aveam undeva scris despre asta, ma voi uita shi daca gasesc ceva te anunt.
 
dnd said:
Am citit despre asha ceva demult...shi sanse putine..."in ceea ce ramine" se pastreaza mi se pare numa datele despre erori.
Aveam undeva scris despre asta, ma voi uita shi daca gasesc ceva te anunt.

ok, chiar te rog...
 
Back
Top