de ce exista probleme in lumea asta?

dune

Active Member
aici alaturi un tip incearca de citeva ore bune sa inscrie un CD cu ceva muzica, probleme peste probleme, ba pcu nu lucreaza, ba ftp serverul cade si nu mai vine inapoi, asta ma intrebat el, si asta va intreb si eu...
 
Probeleme ?
Ha - ashteapta sa vezi ce o sa fie mai departe :wink: noi incetishor dar bine ne indreptam doar intro singura directsie... da, da - acolo ! :wink:
 
Da, cred ca multsi dintre noi au recurs la bere in timpuri grele shi depresiy - dar rezolva oare drogurile aceste probleme ?
 
abuz de alcool, tigari folosirea drogurilor sunt pentru oameni slabi, fara caracter.
nu zic nimic de o bere, doua, chiar si 10, dar odata pe saptamina, ca sa te relaxezi, dar cand o faci in fiecare zi (si cei care au probleme nu se copilaresc cu berea) atunci ai o problema care ar fi bine sa fie lichidata.
nu fumez, nu utilizez droguri si de cand sunt aici beau o bere-doua poate odata intr-o luna-doua, si cate probleme am avut eu in viata pina la momentul dat, atunci demult trebuia sa fiu deacum pe fundul unui lac cu vinele taiate, dar sunt intreg si ma simt relativ bine si nu simt nici o necesitate de a folosi una din aceste metode.
 
shi ce te-a facut pe tine sa fiy asha de TARE shi sa te opui tuturor acestor probleme, ieshind invingator ?
 
eu nu am zis ca-s tare, si nici nu m-am apucat sa ma laud :lol:, dar totusi putini dintre voi stiu prin cate am trecut si inca trec.

nu am secrete, dar una pot sa zic. invata-te sa-ti pretuiesti orice moment bun sau rau din viata si invata-te sa faci totul singur si sa-ti demonstrezi ca poti sa reusesti si atunci multe din probleme vor disparea.


<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: madwolf pe 2001-04-18 13:40 ]</font>
 
cum crezi - Dumnezeu ar putea sa te ajute in cele mai grele clipe ? ai cerut vreodata ajutorul Lui ?
 
baieti, daca stii sa bei cu moderatie, e totul frumos. in privinta drogurilor, nu am nici o problema cu oamenii care le iau, si nu inteleg de ce exista o paranoia in privinta asta. stiu ca unele droguri te fac timpit, dar am vazut prieteni de-ai mei concediati si tratati ca niste paria fiindca au fumat marijuana.
 
eu poate shi consider explicatsiy de tip: "marijuana actsioneaza benefic asupra creierului din cauza ca distruge nishte chimicale daunatoare oarecare", asta nu are imporantsa, tot o scuza e pana la urma - dar nu credetsi ca aici merge vorba shi de dependentsa ? din cunoscutsiy mei - totsi declara ca daka doresc - pot reduce considerabil consumul de marijuana, iar daka vor pot sa se dezica complet de acest drog. Cum credetsi - au facuto vreo unul ?...
 
pai da, shtiu citeva persoane... insa nu sunt sigur daca au facut-o intradevar.

shi-mi strici mesajul??? :smile:

dapa eu is moderator sau shi ? :lol:

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: kedd pe 2001-04-19 09:25 ]</font>
 
marijuana ESTE foarte daunatoare chiar daca multi se linistesc spunind ca este mai "safe" decat chiar tutunul.
 
marijuana e cam rea pentru plamini, desi se recomanda persoanelor care au probleme cu mincatul (stiu ca astia maninca mult dupa ce ies din high).

se mai foloseste si pentru scopuri medicinale ca artrita si de americani indieni pentru ceremonii.

pe mine ma sperie mai mult paranoicii care sar si striga ca marijuana te omoara decit drogul propriu zis.

marijuana, cred eu, e mult mai sigura decit alcoolul - unii oameni devin foarte violenti cind beau, si fac tot felul de lucruri timpite, cei care fumeaza niste iarba se relaxeaza si nu vor sa faca nimica.

e o alta discutie in ceea ce priveste heroina, cocaina, codeina, ecstasy, LSD, angel dust. inca nu s-a stabilit cit de rele sunt ciupercile halucinogene, ca peyote.
 
Oameni buni, credeam shi eu in vorbe de tipul " ceia e bine shi ceia e rau"-fiecare hotarashte pentru sine insushi. De exemplu sotul meu fumeaza, bea cel putin 1 litru bere pe zi shi cite-o data fumeaza hajish :smile: Shi nu o face ca are probleme sau viata e grea dar o face ca se simte bine asha. Eu nu fumez shi nu beau bere ca nu-mi place dar niciodata nu i-am pus ultimatum lui sa se lase de fumat sau da hajish (mai incerc shi eu cite-o data (foarte rar) cind ma simt tare bine). Ba chiar Helge (sotul) e intr-atit de optimist ca daca ar fi sfitshitul lumii el tot ar ride :smile: Asha ca fiecare ishi alege pentru sine ce-l face sa se simta bine...
Mie de exemplu imi place foarte mult limonada " Buratino"...am gasit-o chiar shi in Norvegia numai ca se numeshte altfel :smile:
 
In privintsa la abuz de alcool, fumat, droguri... :sad: cam nu e bine sa faci toate acestea deoarece te fac dependent shi dac scapi de o problema neshtiind te trezeshti in alta (apropo mult mai grava).
ca viitor medic va sugerez sa nu facetsi toate acestea fiind tineri, deoarece la batrinetse sa nu va para rau de prostia tineretii shi de 20 de ani pierduti din viatsa.
PS. viatsa este scurta asrta este vesnica. Oare nu merita sa creezi ceva fara doping?
 
Eu fumez, cind eram acasa beam din cind in cind, ca sa ma imbat. Acum beau rar doar ca sa ma relaxez, cind simt ca amushi o sa incep sa beau cantitatsi maaaaaaaaaaari ma opresc(fenomenul numit s-o deschis clapanu). Daca alcoolul ar fi o solutsie pentru probleme demult am fi totsi alcoolici. Daca este o singura cale spre a te simtsi bine shi cu conshtiintsa curata este de a trai totul pina la urma shi dupa sa incerci sa nu mai faci aceleashi prostii de 2 ori.
HE, fumez ca imi place, nu bat capul daca am sa vreau sa las nu shtiu daca o sa pot, dar cind o sa iau decizia are sa mai treaca ceva apa prin Bic.
 
ok, atunci cum explici numarul atat de ridicat (care in moldova creshte pe zi ce trece) de alcoolici shi dependentsi de droguri ?
 
mirajul unui permanent high, sau un fel de acces la "minunile occidentului"

stau eu si ma gindesc, daca ar avea cineva o gradina de marijuana la tara si ar fuma-o chiar si in centrul satului, putini si-ar da seama ce fumeaza...
 
Back
Top