de ce opera 7?

dune

Active Member
pentru cei curiosi pot sa va spun ca pe moldova net utilizatorii opera is pe locul 3 in ceia ce priveste browserele cele mai folosite. desigur ca pe locul 1 si 2 sint internet explorer 6 si respectiv 5 iar opera 6 defapt ii cu mult in spate. oricum ii in fata altor browsere tip netscape sau mozilla...

ce credeti despre opera? este chiar "the fastest web browser" mai ales acuma cu aparitia beta 2 la opera 7? eu am dubii foarte crincene :)
 
Eu nu pot sa intseleg, pentru ce sa mai gruzesti compul cu opera daca este explorerul deja instalat ????
 
opera mi se pare mai comod deoarece deschizi cite ferestre doresti fara sa gruzesti compu
da la IE trebuie sa-l deschizi pentru fiecare fereastra :( si cind deschizi vreo 7 ferestre....
la opera ii comoda bara de stare: poti vedea viteza, vol doc etc.
 
nu stiu cum opera 6 da opera 7 este mult mai "buna" si acele site-uri care se deschideau leva cu opera 6 cu a 7-a parca nu-s probleme :roll:
 
dune said:
pentru cei curiosi pot sa va spun ca pe moldova net utilizatorii opera is pe locul 3 in ceia ce priveste browserele cele mai folosite
:)

ca cuma i vrut tu dune sa fie chiar pe ultimul loc cand eu numai cu opera ma catai prin inet

rar cand folosesc IE
 
Iaka eu am instalat Opera...nu inteleg de ce la mine cand surfam pe opera internetul frana la 100% , imi era foarte greu...iaka cu Explorer 6 nu am nici o problema!
 
iaka eu am instalat opera 7 si...am ramas pe deplin satisfacut, cu toate ca a fost instalata doar pentru testing.

ei, intr-adevar nu se compara cu IE dupa navaroate, insa e buna si ocupa mai putin :D
 
ToTrix: Ce inseamna "ocupa mai putsin"? Mai putin loc pe HDD? Oricum fara IE Win-u nu lucreaza normal, asha ca Opera i-ti ie loc in plus.

To IONIX: Suportu la Java nu face ca Opera sa tina DHTML DOM-u 100%, asha ca multe pagini desenate pentru IE in opera is cariavyie.
In ceea ce priveste mai multe document window tipa MDI apu pentru IE este un parazit, myIE2, cu toate navaroatele de care ai amintit tu, si chiar si mai multe, care nici nu se cere instalat.
Mozilla tot are tabbed windows, eu cred-ca e mai buna ca Opera.
Opera tare interesant deseneaza TABLE-urile, nenaviju :x
Si inca banneru ie o gramada de loc, pe cand IE si mozilla is free.
 
ian dati-mio adresa unde cu opera site-ul sa arate naspa dar cu IE sa arate super

hai dati sa vad
 
2Bion: ce sa-ti spun? oare faptul ca windows nu poate fara IE nu "pute" a monopolism? ...oare Micor$oft nu incearca sa le "taie aerul" celorlalti? (chiar daca sunt in procese jud. etc)
Stiu ca-ti place microsoft-ul (eu tot ma dau in vint dupa win2k and XP), dar...[/quote]
 
lol

pai eu am dat un exemplu, da` la microsoft mai totu`-i monoplism :)

...dar, au si meritele lor(mai ales p/u userii de rind)
 
ce ziceti de asa ceva:


Microsoft joac oare corect?


adrian moisei

Productorii browserului Opera au publicat un material interesant prin care declar c vizitatorii site-ului http://www.msn.com care folosesc browserul Opera primesc in mod intenionat pagini special generate pentru ca browserul Opera s nu le afieze corespunztor.

Aceast tactic a Microsoft ar avea ca scop incetarea utilizrii browserului concurent, pentru c acest este 'incapabil' sa afieze corect site-ul. Pe de alt parte Microsoft declar c browserele care nu afieaza corect site-ul nu sunt interpretate corespunztor de browserele de pe pia, evident, cu excepia Internet Explorer.

Partea cea mai interesant este c in momentul in care browserul Opera nu se mai identific ca 'Opera' paginile site-ului http://www.msn.com sunt afiate corect.

Internet Explorer este un browser care nu mai are nevoie nici de reclam i nici nu credem c are motive s se simt ameninat de browserele rivale. Eventual asemenea tehnici ar putea creea o imagine negativ companiei Microsoft.

Pentru mai multe detalii: http://my.opera.com/dev/discussion/openweb/20030206
 
Back
Top