De ce romanii ne urasc ?

Dark Angel

New Member
Salutare la toata lumea!

De multe ori am auzit cum studenti, elevi sau simpli oameni plecati din MD in RO se pling de o atitudine deseori mizerabila a unor romani. De ce atit de mult suntem injositi ?

... si cineva mai spunea ca suntem fratzi
 
Tema asta tre sa fie la politica...
Dar nu cred ca e kiar asa cum zici...
Ce atitudine vrei sa aiba un tanar bucurestean cand se intalneste cu alt tanar din Causeni ?
Romanul e cam tupeist e adevarat, dar daca nu esti o leguma si te impui te va respecat.
Mie personal imi plac romanasii chiar daca ei nu scapa nici o ocazie sa ne boldeasca...
Ex: In week-endul trecut am fost in Brasov...la cabana unde am stat era un centru muzical si am rugat doamna de acolo sa puna un cd si sa fie atenta cu el...ea cu o mutra super inacrita imi zice : nu numai moldovenii stiu sa se poarte cu cd-urile...am trimis'o evident in su.la si am rugat'o sa vorbeasca normal...reactionand extrem frumos !
Chiar nu inteleg de ce se discuta despre asta...ce fac unii rusii din noi la NOI in tara nu e nimic , dar ca un romanash l'a frecat pe vreun taran, e tragedie.
 
-> zopiryon, n-am spus ca
ce fac unii rusii din noi la NOI in tara nu e nimic , dar ca un romanash l'a frecat pe vreun taran, e tragedie.
, doar am deschis aceasta discutie, poate mai citeshte un roman, si ne raspunde...
Partea cu rushii noi singuri suntem vinovati. Eu sunt din Cahul si pot sa spun ca am impresia ca traiesc in Rusia. Chiar si cind ma adresez in romana la un vinzator (care e obligat sa imi raspunda in limba in care am intrebat-o), imi raspunde in 9 cazuri din 10 in limba rusa. Noi singuri le-am dat voie sa se suie in cap... dar despre subiectul asta discutam in alta tema...

si partea cu tzaran, daca tu te socoti de un tzaran, asta nu inseamna ca toti cei ce pleaca in RO sint tzarani... atitudinea lor este la fel fata de toti cei ce pleaca din MD.
 
...nu stiu pe baza carei experiente spui ceea ce spui...personal cazuri in care basarabeni sa fi fost tratati discriminatoriu nu am intalnit...probabil ca exista situatii in care oameni fara nici o vina platesc polite pentru cei de dinaintea lor...sa vorbesti de "toti moldovenii" e o exagerare.

...cat despre "aventurile " din Brasov trebuie sa sti ca respectiva cucoana cand vorbea de "moldoveni" nu se refera la cei din RM ci la cei 50 -60 de mii de moldoveni in special din Bacau si Vaslui stabiliti in ultimii 40 de ani in Brasov, si care nu sunt deloc bine vazuti de localnici, in general din motive obiective. Brasovul era un oras sasesc cochet pe care procesul de industrializare fortata l-a schimbat radical. Cei adusi sa lucreze in noile fabrici erau tineri de la tara proveniti din zone sarace...fara prea multa educatie in general si educatie citadina in mod special. Ca multi dintre tinerii care oriunde ajunsi la oras vor sa faca impresie "beton"...locuiau prin camine de nefamilisti, iar mai apoi in cartiere de blocuri vestite pentru batai ,scandaluri, betii.
 
...Daca esti din Cahul...asta ma face in context sa-mi amintesc de un episod de acu vre-o 10 ani cand am trecut frontiera pe la Suceveni. Venind de la Galati autobusul care ne-a transportat era plin ochi cu basarabeni incarcati cu "marfa".
Plata calatoriei se facea in vama la coborarea din autobusul particular romanesc dupa care se trecea posul peste Prut pe jos. Multi basarabeni refuzau sa plateasca costul calatoriei in lei spunand ca au doar ruble (teapa desigur). Soferul isi smulgea parul din cap spunand ca nu are ce face cu rublele lor si ca asa ii fac figura de fiecare data. Evident ca la urmatorul transport in autogara din Galati basarabeni fara vina aveau sa suporte o privire suspicioasa sau o remarca acida.
...or fi existand si in Bucuresti mai ales destui "oraseni" din prima generatie incaltata, care mai iau la misto provincia...oricare ar fi ea...dupa cum exista si in marile orase dn Transilvania o antipatie nu mai putin imbecila fata de mitici in general si bucuresteni in special...dar asa e in multe alte locuri.
 
Lukas said:
... nu se refera la cei din RM ci la cei 50 -60 de mii de moldoveni in special din Bacau si Vaslui stabiliti in ultimii 40 de ani in Brasov

tata are un prieten moldovan din iasi de bastina, dar care a locuit mult timp la brasov . si povestea ca odata gasindu-se la cinema la filmu cu Stefan cel Mare, cind a venit, intrebarea celebra de dinainte de lupta de la domnitoru moldovei : "Unde-i Moldovo poporu tau ?", unu din sala, probabil din aia multsi venitsi a raspuns racnind tare cu accent moldovenesc : "la Brasov , Maria Ta ! ", de tot cinematograful a inceput sa se scuture de ras :D
 
Stii de ce???Pur si simplu pentru ca nu sunt la ei acasa, si cind vad ca sunt unii moldoveni care le dau peste nas, nu le place de loc.Dar cind romanii se afla intr-o tara straina(mai dinspre occident), tare o mai fack pe "desteptu don'le" :D a na samom dele kakacioshi nastaiashie!!! Toti!!!Unu ka unu!!! Eu niciodata nu ma las sa ma numeaska ROMANCA, 1)pentru ca nu sunt,este mare diferenta intre un moldovean si un roman
2)pentru nu sunt foarte bine apreciati romanii

Voila tout! Asta e parerea mea, propria experienta ( ca deobicei) :wink:
 
...Ai dreptate fata draga...e o mare diferenta intre un "moldovan" ca tine si un roman...de oriunde ar fie el, din Ardeal, Moldova, Basarabia....sau Occident.
"Mesajul" tau spune totul fara a mai fi nevoie de vre-un comentariu.
 
...Singura sugestie pe care ti-as da-o ar fi sa mai citesti si altceva decat pseudoistoira publicata de Lazarev si de Stati...poti sa incepi de pilda cu cronicarii moldoveni, sa treci prin Cantemir pentru ca api sa te adapi de la izvorul marilor istorici romani din Moldova...vei vedea ca tori se numeau si se considerau romani...asa cum de altfel ii vedeau si calatorii straini, pe domnitorii Moldovei "de natiune valaha". Numele de Romania a aparut in sec XIX?...daca ai avea un minim de cultura istorica ai sti ca lucrarea de suflet a lui Cantemir a fost "Istorie a toata Tara Romaneasca din care s-au despartit Ardealul, Munteneasca si Tra Moldovei"...
...Daca s-a facut un referendum la 1859...DA s-a facut...citeste...documenteazate.
Daca Iasul ar fi fost capitala Romaniei la 1859....nu avea cum sa fie...era de 3 ori mai mic decat Bucurestiul...si prea aproape de rusi...in afara de asta Principatul Moldovei a oferit domnitorul...trebuia un echilibru.
Ai dreptate cand spui ca moldovenii din RM de astazi au dreptul al o identiate nationala proprie daca si-o doresc, bazata pe experienta proprie tarista si sovietica...dar cei care isi doresc o identitate separata de cea a natiunii romane...sa o faca cu propriul patrimoniu national istoric...nu cu al nostru (adica cu Alexandri, Iorga , Eminescu etc...vezi cat de "moldovan se considera Eminescu) ci cu Lazarev , Stati si compania.
Cat despre imaginea negativa pe care o au multi basarabeni in Ro asta se datoreaza celor ca tine...Dusmanii ii cunoastem...tradarea din partea fratilor este cel mai greu de inghitit...nu intamplator cel mai cumplit conflict dintre toate este cel fratricid. Mediteaza putin...
 
Un basarabean decorat cu una dintre cele mai mari distincii ale Romniei
BBC News
Valentin cerbacov a fost deportat timp de 25 de ani

11.12.2003 16:22 Ora Romniei
Basarabeanul Valentin cerbacov, n vrst de 85 de ani, a primit astzi una dintre cele mai nalte distincii ale Romniei, Ordinul Naional Serviciul Credincios n Grad de Comandor.

Ordinul a fost conferit „n semn de apreciere deosebit pentru tria moral de care a dat dovad Valentin cerbacov n anii prigoanei staliniste, pentru modul exemplar n care a tiut s-i apere i s-i pstreze identitatea naional romaneasc", se spune n ordinul semnat de ctre preedintele Ion Iliescu.

n 1948, Valentin cerbacov a fost arestat, condamnat pe nedrept i deportat n Gulag-ul sovietic din Siberia timp de 25 de ani.

Dei nscut n Basarabia, pe parcursul vieii el s-a afirmat i s-a consacrat ca o personalitate cunoscuta pe ambele maluri ale Prutului, printr-o activitate remarcabil n comer, sport i administraie, a declarat Ambasadorul Romniei la Chiinu, Filip Theodorescu, n cadrul ceremoniei de nmnare a Ordinului Naional Serviciul Credincios n Grad de Comandor.

Valentin cerbacov, la rndul su, a mulumit statului romn, apreciind distincia acordat drept „o recompens pentru ndeplinirea datoritei sale sfinte de cetean, patriot i otean al rii n anii de cumpna grea a Romniei n timpul celui de-al doilea rzboi mondial".

cerbacov estre primul basarabean care primete un astfel de ordin din partea Romniei.
 
AUTORITILE DE LA BUCURETI ANUN C NU VOR INTRODUCE VIZE PENTRU CETENII REPUBLICII MOLDOVA


Romnia va menine sistemul actual de acces n ar pentru cetenii Republicii
Moldova, dar, pe de alt parte, va introduce, din 2004, vize pentru Serbia, Federaia Rus, Ucraina i Turcia, a afirmat, miercuri, n edina Comisiei parlamentare de integrare european, ministrul romn de Externe, Mircea Geoan, citat de MEDIAFAX.

Potrivit sursei citate, ministrul Geoan a precizat c pentru Republica Moldova vor fi impuse vize la data aderrii la UE i la spaiul Schengen, astfel departamentul de Externe renunnd la ideea de a introduce un sistem mai riguros pentru cetenii moldoveni.

Ministerul de Externe va propune s se renune la propunerea discutat n Guvern, prin care cetenilor R.Moldova ar fi urmat s li se impun n Romnia condiii similare celor pe care trebuie s le ndeplineasc romnii n spaiul Schengen.

Majoritatea cetenilor R.Moldova nu ar avea 50 de euro pe zi, aa cum prevede sistemul propus, aa c MAE a decis s renune la aceast propunere, n special pe fondul evenimentelor de la Chiinu din ultimele sptmni, a precizat Mircea Geoan citat de MEDIAFAX.

Anterior oficiali de la Bucureti au lsat s se neleag c nu au cum s invoce relaiile speciale i privilegiate cu Republica Moldova atunci cnd ncearc s promoveze la Bruxelles ideea tratamentului special pentru vecinii estici n condiiile n care Chiinul contest caracterul special al relaiilor moldo-romne.

Relatat de BASA-press
 
Dac ar mai fi sa adaug ceva. Tot ceea ce am vazut scris din partea lui Radu se bazeaza pe speculatie pura… de genul “sa zicem ca…” …”sa presupunem ca…” asta in conditiile in care materiale informative exista din abundenta pentru perioada respective…de la corespondenta oamenilor politici pana la presa timpului.
S-a vorbit in mod aberrant de “alipirea Moldovei la Tara Romaneasca la 1859”…o prostie desigur pentru ca statul ce a luat fiinta atunci s-a numit Principatele Unite ale Moldovei si Tarii Romanesti…cu domn moldovean, prim ministru moldovean si portofolii cheie detinute de moldoveni…(Cuza, Kogalniceanu, Alecsandri etc)…tot ei sunt cei care pana in 1866 au desavarsit Unirea crearea statului roman sub numele de Romania (asta a fost ideea impusa de Alecsandri). Principatul Moldovei a fost cel care a beneficiat probabil cel mai mult de pe urm actului de la 1859…prima universitate din tara s-a infiintat in 1864 la Iasi..nu la Bucuresti…tot asa si primul teatru national.
…Cat despre cuvantul “Moldova” mai vechi decat cel de roman si Romania…e iar o aberatie. Moldova apare in documente straine ca Valahia Mica sau “Romania mica” in traducerea romaneasca a cuvantului “vlah” si “vlahia”. Ca a mai fost intemeiata de romanii maramuraseni, ca documentele straine mentioneaza ca domnitorii Moldovei sunt de natiune “valaha”.
Alta aberatie a celor preocupai de “genetica” este cea privitoare la dacii liberi ca fundament etnic distinct al “moldovenilor” fata de romani. Provincia romana Dacia ocupa doar Oltenia, Banatul si Transilvania Centrala…fara Muntenia, Crisana, Maramures…deci au mai fost si prin alte locuri daci liberi J.
…Un ultimo exemplu pt faptul ca moldovenii pana la a li se fabrica la Moscova o alta identitate se numeau exclusiv romani il ofera Bucovinenii (adica acolo unde sunt moldoenii mai moldoveni)…pana la 1918 nu s-au aflat sub aministratie romaneasca…si totusi cele doua partide politiceale roamnilor din Bucovina se numeau Partidul Democrat al romanilor din Moldova, respective Partidul national al romanilor din Moldova (citeste istoria Bucovieni a lui Ioan Nistor sau presa locala)…daca nici asta nu te convinge nu iti mai ramane decat sa te duci in cladirea veche a parlamentului austriac din Viena..sa vezi locurile deputatilor romani din ducatul Bucovinei (erau 5 cu totul)…nici urma de moldoveni…desi austriecilor le-ar fi placut ideea..dar fiind un popor civilizat nu si-au permis sa le impuna bastinasilor o alta identitate.
Cu alte cuvinte prietene…ideea unei identitati entice distincte a moldovenilor fata de romani are o singura origine…pe care o cunoaste toata lumea atat de bine…propaganda tarista si mai apoi sovietica. De ce …se stie de ce…fie si in Bucovina…romanii find impariti intre romani si moldoveni in loc sa fie a doua minoritate nationala din Ucraina sunt o cantitate neglijabila.

Ceea ce s-a intamplat in ultimii 50 de ani in Basarabia…daca si in ce masura se poate vorbi de o alta identitate…asta e altceva…eu nu pot sa ma pronunt. Dar in ceea ce priveste populatia dintre Prut si Carpati lucrurile sunt clare si pentru noi si pentru altii.

Probelemele intervin in momentul in care cu “ideologii” de la Chisinau nu se prea poate discuta…pentru ca nu ai cu cine discuta..orice le-ai spune si oricate argumente le-ai adduce tot pe a lor o tin…personal m-am convins de asta in momentul in care Tarlev a acuzat conducerea Universitatii din Iasi de pracitcarea unui“genocid cultural” la adresa studentilor din RM…si asta o spune desigur un individ incapabil sa se exprime coerent in propria limba.

Existenta unui stat independent creaza premizele creerii unei natiuni distincte…cel putin teoretic, bazata pe experienta istorica proprie sovietica si tarista respective pe mixajul interethnic si intercultural respective. Problemele intervin asa cum am mai spus-o in momentul in care se atenteaza la patrimonial national istoric romanesc. A crea o natiune pretinzand ca Eminescu, Alecsandri, Iorga sau Sadoveanu nu sunt romani e o mare minciuna…iar natiunea creata pe asemenea premise ar avea chipul si asemanarea minciunii
 
a.d.i.d.a.s said:
ei de fapt yi urasc pe rusi... iar pe noi ne asociaza cu acestia...
:lol:
acei romani care ne asociaza pe noi cu rusii is cam tampitei, nu ti se pare ? exact ca basarabenii care zic ca romanii si tigani...
 
zopiryon said:
a.d.i.d.a.s said:
ei de fapt yi urasc pe rusi... iar pe noi ne asociaza cu acestia...
:lol:
acei romani care ne asociaza pe noi cu rusii is cam tampitei, nu ti se pare ? exact ca basarabenii care zic ca romanii si tigani...
De fapt acesti "romani" reprezinta echivalentul tyrfelor si byshilor de la noi. Eu i-am incadrat in "turma romaneasca" si cuiva nu i-o placut...
Cit am incercat sa le lamuresc la asa "romani" in Romania ca-s prosti si ca eu nu-s rus, asa si n-am ajuns la vreun rezultat.
 
zopiryon said:
a.d.i.d.a.s said:
ei de fapt yi urasc pe rusi... iar pe noi ne asociaza cu acestia...
:lol:
acei romani care ne asociaza pe noi cu rusii is cam tampitei, nu ti se pare ? exact ca basarabenii care zic ca romanii si tigani...

asa mi se par : TYMPITZEI ... dar nu cum spune radu (tyrfe si byshi) ... Problema acestor tympitzei... este ca au nevoie de o lamurire clara a lucrurilor (de o iluminare)... Spre deosebire de BYSHI ... tympitzeii sant dispusi spre dialog... :crazy: iar byshii se impotrivesc :crazy:
 
Back
Top