DECLARATIILE lui URECHEANU

dnd said:
lia said:
Şi Voronin, şi cei de până la el, inclusiv Guvernul Druc (cu care am simpatizat) au făcu greşeli şi unele GRAVE, unele pot fi considerate şi crime, dacă ei în considerare că populaţia sărăcită a ajuns la disperare. Dar a început totul înainte de Voronin, ăsta doar a continuat...
Da, insa de cand lumea populatia "se trezeste" mai tirziu, cand deja e grav de tot...iar la moldoveni trebuie sa treaca ani ca sa inteleaga ca nu e bine asa...iar noi, tinerii eram "prea tineri" sa intelegem acele evenimente pana la venirea comunistilor, comunismul ne-a stopat, iar generatia noua nu a trecut prin asta si a fost educata altfel...iar rezultatele se vad astazi...
De erau acei "democrati" acum la putere era sa le fie mult mai greu sa-si faca de cap...
Nu stiu, stau si ma gandesc...poate intr-un fel a fost bine ca am trecut si noi, generatia noua, prin acest "mic" comunism...am avut ocazia sa "gustam" din el...si sa facem concluziile...nu e bine!

1. Stai puţin, că doar nu ai cinci anişori? PCRM e la putere de patru ani, până atunci au fost ceilalţi comunişti. Deci, nu văd de ce nu ai înţelege ce e diferit şi ce se repetă la fiecare guvernare. Moldovenismul a fost impus cu forţa de toţi, nu numai de Voronin, mafie a existat şi până la el, salarii neplătite - despre asta îţi poate spune fiecare al doilea cetăţean al rm...

În plus, dacă pretinzi că eşti informat, trebuie să fi citit măcar o parte din studiile despre guvernările anterioare, care sunt destule: începând cu rapoartele de ţară şi terminând cu articole pe diverse teme...

2. "Comunismul" lui Voronin nu este nici de departe asemănător cu cel din perioada sovietică, ci se compară tot cu ce a fost până la Voronin. Guvernarea PCRM este la fel ca cea a PDAM, inlcusiv în ce priveşte obstrucţionarea opiniei publice (Voronin i-a făcut pe protestatari "pitecantropi", Snegur ne-a zis "haită", ambele guvernări au intervenit brutal contra demonstraţiilor de stradă, au luptat contra "românismului", numindu-l fascism etc. Ambele au furat cât au putut, niciodată în rm legea nu a fost aceeaşi pentru toţi, pentru demnitari fiind "opţională" şi aşa mai departe...).
 
lia said:
dnd said:
lia said:
Şi Voronin, şi cei de până la el, inclusiv Guvernul Druc (cu care am simpatizat) au făcu greşeli şi unele GRAVE, unele pot fi considerate şi crime, dacă ei în considerare că populaţia sărăcită a ajuns la disperare. Dar a început totul înainte de Voronin, ăsta doar a continuat...
Da, insa de cand lumea populatia "se trezeste" mai tirziu, cand deja e grav de tot...iar la moldoveni trebuie sa treaca ani ca sa inteleaga ca nu e bine asa...iar noi, tinerii eram "prea tineri" sa intelegem acele evenimente pana la venirea comunistilor, comunismul ne-a stopat, iar generatia noua nu a trecut prin asta si a fost educata altfel...iar rezultatele se vad astazi...
De erau acei "democrati" acum la putere era sa le fie mult mai greu sa-si faca de cap...
Nu stiu, stau si ma gandesc...poate intr-un fel a fost bine ca am trecut si noi, generatia noua, prin acest "mic" comunism...am avut ocazia sa "gustam" din el...si sa facem concluziile...nu e bine!

Stai puţin, că doar nu ai cinci anişori? PCRM e la putere de patru ani, până atunci au fost ceilalţi comunişti. Deci, nu văd de ce nu ai înţelege ce e diferit şi ce se repetă la fiecare guvernare. Moldovenismul a fost impus cu foţa de toţi, nu numai de Voronin, mafie a existat şi până la el, salarii neplătite - despre asta îţi poate spune fiecare al doilea cetăţean al rm...

În plus, dacă pretinzi că eşti informat, trebuie să fi citit măcar o parte din studiile despre guvernările anterioare, care sunt destule: începând cu rapoartele de ţară şi terminând cu articole pe diverse teme...
Pai nu numai voronin e de vina aici, totul s-a inceput de la independenta...nu spun ca cum au venit comunistii totul sa inceput...
pur si simplu lumea de abia acum se trezeste, guvernarea lui voronin a coincis cu acea perioada cand lumea deja nu mai suporta sa traisaca in asa mod de viata...iar deoarece sunt comunistii la putere, mitingul tot lor era adresat (sunt acum la putere doar)...nu s-a imbunatatit viata in rm si iata vine timpul consecintelor.
 
"Lumea" în general (adică alegătorul de la sate) este mai mulţumită de comunişti, pentru că ei au dat nişte salarii (mizere, aşa cum sunt, dar le-au dat, cum zic ei, "nu le-au luat"), în timp ce ceilalţi au permis un haos inadmisibil, care a afectat mai ales populaţia de la sate şi pe cei din sfera bugetară (adică pe toată lumea).

Cei care sunt nemulţumiţi sunt: 1.societea civilă, care a început să realizeze cum ar trebui să stea lucrurile într-o societate normală; 2. structurile mafiote pe care clanul lui Voronin le sufoca, Voronin fiind el însuşi capul unei mafii puternice; 3. puţinii reprezentanţi ai micului business, care nu are posibilitatea de a se desfăşura, tot din cauza corupţiei... Acum s-au mai adăugat şi ruşii extremişti, care nu pot accepta discursul anturusesc al lui Voronin ... Marea parte a electoratului, fiind sărac şi dezinformat, a votat cu sinceritate, cred eu, cu PCRM.
 
Pai nu numai voronin e de vina aici, totul s-a inceput de la independenta...nu spun ca cum au venit comunistii totul sa inceput...
pur si simplu lumea de abia acum se trezeste, guvernarea lui voronin a coincis cu acea perioada cand lumea deja nu mai suporta sa traisaca in asa mod de viata...iar deoarece sunt comunistii la putere, mitingul tot lor era adresat (sunt acum la putere doar)...nu s-a imbunatatit viata in rm si iata vine timpul consecintelor.
Acum recunosti, Ioane, ca nu de la Voronin s-a inceput tot? :hahaha: Chiar ai 5 anisori...cum spune lia!
 
coolgreetings said:
Pai nu numai voronin e de vina aici, totul s-a inceput de la independenta...nu spun ca cum au venit comunistii totul sa inceput...
pur si simplu lumea de abia acum se trezeste, guvernarea lui voronin a coincis cu acea perioada cand lumea deja nu mai suporta sa traisaca in asa mod de viata...iar deoarece sunt comunistii la putere, mitingul tot lor era adresat (sunt acum la putere doar)...nu s-a imbunatatit viata in rm si iata vine timpul consecintelor.
Acum recunosti, Ioane, ca nu de la Voronin s-a inceput tot? :hahaha: Chiar ai 5 anisori...cum spune lia!
:wink:
coolgreetings said:
Stii foarte bine ce aveam invedere....nu era nevoie sa faci asa un teatru din asta....
Ai revenit? Amush ne lamurim...nu scapi asa :)
 
coolgreetings said:
Pai nu numai voronin e de vina aici, totul s-a inceput de la independenta...nu spun ca cum au venit comunistii totul sa inceput...
pur si simplu lumea de abia acum se trezeste, guvernarea lui voronin a coincis cu acea perioada cand lumea deja nu mai suporta sa traisaca in asa mod de viata...iar deoarece sunt comunistii la putere, mitingul tot lor era adresat (sunt acum la putere doar)...nu s-a imbunatatit viata in rm si iata vine timpul consecintelor.
Acum recunosti, Ioane, ca nu de la Voronin s-a inceput tot? :hahaha: Chiar ai 5 anisori...cum spune lia!
Eu nici nu am spus CA TOTUL DE LA VORONIN a inceput! Unde am scris eu asta? Arata-mi citatul!
 
Vezi, nu e neaparat sa fie scris alb pe negru.....
Insa tot dai vina numai pe Voronin.......si ma intrebam daca poate pana erau la putere agrarienii, centristii...erai cu ochii inchisi?
 
Declaratiile lui Urechean seamana absolut identic cu ale lui Voronin de 4 ani anterior! Aceliasi invinuiri de coruptie, saracie si instabilitate; si aceleasi promisiuni de marire a salariilor, pensiilor, locurilor de munca etc!
De ce as crede ca Urechean va face aceste lucruri, daca Voronin nici nu s-a apucat de ele! Doresc sa vad sursele de finantare si actiunile concrete care vor fi intreprinse, nu strigaturi si URA-LE de 1 mai si 7 noiembrie! de astia sunt satul toata viata in urss. Am strigat, am strigat, si tot noi stateam in rand pentru 10 oua cate jumate de zi; tot noi trebuia sa dam spaga mafiei din comert pentru a capata un lucru cat de cat bunisor; tot noi trebuia sa stam aliniati in pozitie de drepti, cand trecea conducerea pcus sau organele de forta prin fata noastra; tot noi mancam numai paine ieftina si salam ieftin(din copite, cozi, capuri, rinichi etc, etc). Si tot altora li se aducea la scara toata bunurile; tot ei mergeau cu bata in mana in fata noastra, iar noi tremuram de frica; tot ei mancau caviar si carnita ieftioara...
Astazi, declaratiile lor sunt absolut aceleasi de 20 ani in urma:
"Traiasca PCUS! U-r-r-r-a-a-a-a!"
"Poporul URSS cel mai liber popor din lume! U-r-r-r-a-a-a-a!"
"Nivelul de viata in URSS este cel mai din cel mai! U-r-r-a-a-a-a!"
Aceleasi declaratii, aceleasi promisiuni, aceleasi fete, aceeasi conducatori...
Nu cred absolut nici intr-un cuvant de al lor. O demagogie curata.
Speranta este doar PPCD! In rest, intuneric si saracie!
 
Baiate, tare cool!
Despre ce se mira si stie mos Ion de la tara deja vad in actualul parlament.
Asa ca nu e nevoie sa ma trimiti la citire.
Asa este moldoveanul, ca tre sa-l bati la cap de mii de ori pana intelege de unde bate vantul.
Iar, inca o data, despre cunostintele lui mos Ion - mai mult de spicherita, bombonel si Vojdi-ul nostru nu stie absolut nimic! A, poate, ca de toate e vinovat PPCD, BMD, PSD etc. Poate ca si de asta stie. Si atat, nimic mai mult!
Nu pe mine tre sa ma trimiti, ci pe mosul tau Ion. Si poate ar fi bine ca si tu sa-l mai informezi din cand in cand...
 
Back
Top