Deja de 2 ori mi-am pierdut cunostinta. Ce-i cu asta?

Wadyk

New Member
Cu mine s-au intimplat 2 cazuri identice si socante pentru mine, mi-am pierdut cunostinta, in urmatoarele rinduri am sa va explic si eu cum pot aceste cazuri, poate ve-ti intelege cite ceva din cuvintele mele.
Cind stai mult aplecat si apoi te scoli, parca te simti putin ametit, puteti observa si singuri daca cumva sunteti de la tara si lucrati prin soare, sau chiar la umbra dar pe caldura mare. Eu de fiecare data cind lucram ceva aplecat si dupa ce ma sculam eram ametit, partea de sus a corpului, adica de la burta pin la cap mi-o aplecam pe spate. Adica faceam aceeasi pozitie ca pe acest link http://www.vitamix.ro/images/articole/142.jpg numai ca eram in picioare. Asa ca cind ma sculam putin ametit si ma dureau spatele, ma aplecam putin asa pe spate dupa care ma ridicam inapoi drept si simteam o ameteala puternica de 1-2 secunde.
Parca pare a fi simplu, dar sa va explic cum am patit-o eu asa.
Intr-o zi ma trimis mama cu un hirlet si un ciaun peste drum de casa noastra sa aduc cartofi. Am strins putin dupa care m-am sculat, m-am aplecat pe spate si am continuat. A doua oara iar m-am aplecat pe spate, numai am dat sa ma ridic si...din acest moment nu mai tin minte ce a fost cu mine, tin minte dupa asta numai ca auzeam un fosnet puternic in urechi, si stiam ca eu ma aflu jos, dar eram convins ca eu in realitate nu-s jos, si nu puteam sa imi dau seama, ori e vis, ori e altceva. Dintr-o data am deschis ochii si am vazu sus crengile copacilor(stam culcat pe spate). Din prima secunda parca nici nu-mi venea sa cred ca eu mi-am pierdut cunostinta si am cazut, dar mi-am dat seama si repede m-am sculat. Chipiul sta jos, adica imi cazuse din cap dupa ce am cazut si eu jos.
Eram socat, nu stiam ce a fost cu mine, dar cu timpul am uitat.
Azi sa intimplat acelasi caz, eram la bunica si iarasi am lucrat ceva asa aplecat, si dupa ce m-am sculat ma dureau spatele si m-am aplecat putin pe spate, si asa stind vreo 2 secunde am dat sa ma aplec si mai tare si...dupa asta iarasi nu tin minte nimic. Mi se pare ca m-am lovit cu capul de jos(am simtit o lovitura parca cu capul, iar pe jos era trotuar tare de beton). Bunica si sora vazindu-ma s-au speriat si repede m-au sculat de jos. Si din prima clipa cind m-am trezit iarasi ca si prima data parca nu-mi venea a crede ca am cazut, si chiar din primele secunde eu mi-am adus aminte ca cu mine a mai fost asa ceva. Pe urma am vazut pe umarul meu sting o zgirietura, chiar si acum mii pielea rosie. Si dupa ce m-au sculat de jos mai mult timp ma simteam ametit, poate e din cauza unei lovituri puternice cu capul de pamint.

Si totusi nu pot intelege din ce cauza atunci dupa ce stai aplecat mult apoi te apleci pe spate, iti poti pierde cunostinta. Si nici nu pot intelege ce a fost cu mine. Poate cineva sa-mi lamureasca?
 
1. Cred că ai încurcat tema postării, asta nu are nimic cu religia.
2. Ar fi bine să te adresezi la medic, probabil ai ceva probleme cu tensiunea.
3. Încearcă să reverticalizezi corpul treptat pe viitor.
4. Pierderea cunoştinţei nu e un lucru excepţional, mi s-a întîmplat şi mie şi s-a întîmplat majorităţii cunoscuţilor mei.

Numai de bine!
 
Wadyk te rog promite-mi ca mergi la doctor sa te trimita la o tomografia computerizata .Trebuie exclus din start o anomalie vasculara cerebrala. Mai exista posibilitatea unei forme usoare de epilepsie in care persoana sufera de un episod in care devine atonic si isi pierde cunostinta.Draga @Mescalito tin sa te contrazic, pierderea cunostintei ESTE un lucru exceptional.Poate ca tu ai avut doar un "episod" de lesin.Va doresc multa sanatate la toti!
 
Back
Top