deschide ochii!!!

Status
Not open for further replies.

radion

New Member
In revista Centrului Cultural "Dunarea de Jos" Galati sub semnatura istoricului George Enache a aparut un articol cu titlul "Intre palma jandarmului roman si mitraliera ostasului sovietic - Scurt eseu despre cum este posibil sa-ti iubesti calaul si sa-ti urasti fratele"
Articolul est unul din acele pe care daca nu-l citesti in intregime, mai bine nu-l citesti. Cei ce au ochi sa vada! Cei ce au urechi sa auda! Cei ce au inima...

Iata si articolul:

Marele scriitor rus Dostoievski, in romanul sau "Fratii Karamazov", analiza ipoteza revenirii printre noi a Mantuitorului. Pentru Hristos, aceasta intoarcere nu urma sa fie mai fericita decat prima, deoarece Marele Inchizitor, expresie a autoritatii tiranice, concretizata mai tarziu in totalitarismul comunist, il captura din piata orasului Sevilla si il condamna la moarte. Motivele lui erau simple: Hristos adusese printre oameni ideea de libertate autentica si cautarea unui sens mai inalt existentei. Marele Inchizitor era de parere ca omul este o creatura slaba, care tinde permanent sa se supuna celui mai tare si care ii ofera hrana zilnica. De aceea, Hristos nu are ce cauta printre oameni, deoarece tulbura inutil constiintele. Omul mai are un defect major: uita lesne adevarul si scuipa ce adorase cu putin timp inainte. Inchizitorul era convins ca populatia orasului Sevilla nu va face exceptie si va aclama arderea pe rug a Mantuitorului nostru.
Profetiile marelui autor rus s-au implinit din nenorocire chiar in patria sa. Un Mare Inchizitor, chel, cu cioc si ochii migdalati, a hotarat ca oamenii se multumesc cu o bucata de paine, in schimbul careia isi vor da tot sufletul pentru o pretinsa cauza nobila. Insa Raiul promis se lasa asteptat. Si atunci s-a inventat propaganda si politia politica, cele mai cumplite din cate au existat vreodata. Oamenii trebuiau convinsi cu forta, ca ce este negru este de fapt alb, iar cine nu accepta sa se conformeze disparea fara urma in imensitatea Arhipelagului Gulag. Scopul propagandei era sa-l faca pe om sa-si uite trecutul, sa-si urasca parintii, sa scuipe obrazul lui Dumnezeu, sa considere ca titul este rau, in afara de calaul care s eprezenta sub forma de salvator. Niciodata nu a existat in istoria umanitatii o asemenea legatura intre victima si calau cum a fost cea din sistemul comunist, cand s-a ajuns la un asemenea hal de indobitocire ca victima chiar ii multumea calaului ca ii da bucata de paine cu care sa-si duca zilele.
Raspunsul lui Hristos la toate injuriile Marelui Inchizitor a fost un sarut de iertare care pecetluieste prezenta in fiecare dintre noi a scanteii divinitatii. "Lumina lumineaza intunericul si intunericul nu a biruit-o" spune evanghelistul, iar acest lucru s-a dovedit si in Imperiul Raului, Uniunea Sovietica. Destramata pe la toate incheieturile de miscarile de protest ale oamenilor care nu mai doreau "binefacerile" sistemului comunist, Uniunea Sovietica s-a spulberat si, pe ruinele ei, s-au ivit noi state printre care si Republica Moldova.
Colt pierdut in imensitatea URSS, Basarabia a avut parte de un destin tragic. Luata cu forta in 1940 din trupul Romaniei, ea a fost supusa unui proces intens de spalare a propriei identitati. Milioane de romani basarabeni au fost trimisi in Siberia, iar in locul lor au fost aduse alte neamuri. A fi roman a devenit o crima, adevarata denumire a neamului fiind inlocuita cu cea de "moldovan". Pseudo-savanti au scris opere la comanda in care "demonstrau" ca cele doua maluri ale Prutului sunt ocupate de neamuri diferite, iar ideologii i-au invatat pe basarabeni sa-i urasca pe cei ce traiau in dreapta Prutului, pe motiv ca acestia s-au comportat neomeneste cu locuitorii din stanga Prutului in anii asa-zisei ocupatii romanesti. Simbolul acestei "cumplite exploatari" a devenitjandarmul roman, care n-a avut alta preocupare in Basarabia decat sa imparta pumni si picioare. Aceste palme au devenit subiectul a numeroase articole de ziar si filme artistice care aveau drept scop sa starneasca ura fata de cei care sunt de fapt fratii, si sa ascunda crimele ingrozitoare ale celor care comandau astfel de productii. S-au gasit chiar "martori" care sa ateste ca au primit astfel de palme si, pe masura ce timpul trecea, pe atat se gaseau mai multi, miracolcare numai stiinta sovietica ar putea sa-l explice. Nu trebuie de altfel sa ne miram de aceste lucruri, deoarece niciodata comunismul nu si-a respectat adversarii, care au fost mereu prezentati sub chipul unor tarati care "turbeaza de furie" si "scrasnesc din dinti" cand vad marile realizari ale comunismului.
Repetate insistent, aceste prostii au intrat incet in constiinta basarabenilor, mai ales ca autoritatile aveau grija sa impiedice orice contact care sa permita aflarea si altui punct de vedere. Stupiditatea lor s-a dovedit in momentul in care a aparut posibilitatea ca oamenii de pe cele doua maluri ale Prutului sa comunice liber. Atunci basarabenii au dovedit ca au pastrat in adancul lor constiinta romaneasca si s-au trezit din somnul de moarte in care calaii comunisti incercasera sa-i arunce. Podurile de flori de la inceputurile independentei Republicii Moldova au aratat ca deceniile de asuprire nu au stins cu totul flacara romanitatii in Basarabia.
Dar, chiar daca nu se inchina numai burtii, omul este obligat sa-si obtina cele necesare traiului. Guvernele care s-au succedat in Republica Moldova au esuat in a asigura un minim nivel de trai locuitorilor Basarabiei. Si, cum vorbele nu tin de foame, maretele idealuri nationale au trecut incet pe planul doi. Era buna libertatea, dar ce te faci cand mori de foame? De acest lucru au profitat reprezentantii vechii nomenclaturi din RSSM, care, sub haina unui reorganizat Partid Comunist, au aratat ca, cel putin inainte, toti aveau pe masa o bucata de paine. Votand comunistii, basarabenii au votat speranta ca vor avea acea bucata de paine care le lipsea atat de mult, fara sa-si dea seama ca isi vindeau de fapt sufletul.
Comunistii moldoveni stiau ca nu sunt in stare sa-si indeplineaasca promisiunile electorale si atunci, pentru a se mentine la putere, au incercat sa reintroduca vechile elmente ale regimului totalitar. Basarabenii au fost pacaliti pentru ca, in loc de paine, au primit din nou tone de vorbe. Ura impotriva romanilor a devenit cuvant de ordine in Republica Moldova, care sunt insa buni de muls atunci cand este nevoie de ceva curent electric sau gaz metan. Condusa de un ilustru politruc precum Vasile Stati, istoriografia oficiala din Basarabia reia toate temele aiuristice ale vechii istoriografii sovietice despre diferenta dintre moldoveni si romani, despre cat de bine au dus-o basarabenii sub ocupatia sovietica si cat de rau a fost in perioada interbelica sub stapanirea romanilor. Este o metoda veche, care s-a aplicat si in Romania lui Ceausescu, care incerca sa-i faca pe romani sa uite de foame prin asmutirea lor impotriva unor inamici iluzorii. A mers un timp acest lucru, dar nu mult.
Tocmai de aceea privesc cu amuzament si mila eforturile conducerii de la Chisinau, care nu stie ce sa mai inventeze pentru a-si ascunde lipsa de performanta economica si caracterul invechit al metodelor pe care le foloseste. Intr-o lume care s-a schimbat radical, guvernantii basarabeni sunt veritabili dinozauri, incapabili sa duca Republica Moldova pe un drum pozitiv. Acest lucru trebuie explicat locuitorilor Basarabiei, si mai putin sa ne preocupe demontarea unor stupiditati precum "sarbatorirea a 60 de ani de la eliberarea Republicii Moldova de sub dominatia fascisto-hitlerista romano-germana". Nu-si au rostul asemenea demonstratii deoarece nu se discuta cu oameni deschisi dialogului, doritori sa afle adevarul, ci cu persoane care impun un discurs ideologic, un discurs de putere, menit a le justifice existenta inutila in fruntea Republicii Moldova, iar marea majoritate a basarabenilor stiu ca toate acestea sunt prostii. Guvernantii de la Chisinau nu au nici o sansa cu asemenea petarde deoarece discursul pe care ei il cultiva nu poate sa fie impus decat cu forta, prin revenirea la vechile metode ale cenzurii si represiunii generalizate. Chiar daca par ca pe moment astfel de gesturi au succes, e limpede ca nu mai sunt conditiile istoricedin anii 50 care au permis desfasurarea pe scara larga a unor asemenea abuzuri. Timpurile sunt cu totul altele si zbaterile comunistilor de la Chisinau sunt ca o piscatura de tantar pentru Romania si pentru Europa, singurele victime adevarate fiind basarabenii, care sunt impinsi in prapastie de o mana de iresponsabili.
Faptul ca nu pot impune un regim represiv in adevaratul inteles al cuvatului ii condamna pe Voronin si compania la extinctie in mod inevitabil, deoarece tinerii basarabeni, care au aflat istoria adevarata, nu mai pot fi pacaliti. Noile generatii s-au rupt de vechile litanii comuniste, iar eforturile ticaloase de a limita invatarea limbii si istoriei romanilor nu reprezinta altceva decat un gest disperat si las al limitarii libertatii de exprimare. Rostirea atat de curat romaneasca a acelui copil din Tiraspol, dezvoltata in acea monstruozitate care este Republica Transnistreana, pe care nevrednicii conducatori de la Chisinau cauta sa o imite fara sa-si dea seama de diferente, sunt pentru mine dovada suprema ca ideea romaneasca nu mai poate fi ascunsa sub obroc si ca are o forta uriasa. De aceea, Stati este ultimul om care ma preocupa in prezent. MAi important este sastim sa valorificam adevarul romanitati noastre, sa nu-l vindem pe o bucata de paine. Cheia este la romanii basarabeni care trebuie sa stie ca in spatele lor se afla toti romanii. O contramanifestatie parodica la adresa ceremoniilor oficiale de pe 24 august ar fi mai mult decat o palma pe obrazul comunistilor basarabeni iar sanctionarea lor prin vot la alegerile parlamentare ar insemna lovitura de gratie pentru un grup de oameni care nu inteleg mersul istoriei. Cand spun aceste lucruri imi amintesc de celebra ascutire a luptei de clasa din discursurile comuniste, cand se vorbea de "inamicul incoltit", care turbeaza de furie facand gesturi disperate pentru a se salva. Istoria, mereu ironica, confirma aceste idei tocmai in cazul celor care aulansat scenariul. Ce se intampla acum in Basarabia sunt ultimele zvacniri ale unei lumi muribund, care a mai supravietuit un timp datorita conditiilor speciale din acest spatiu.
Pastrarea cu orice pret a puterii de catre comunistii basarabeni a insemnat afirmatii false despre o iluzorie prosperitate, duse apoi spre o lupta cu limba romana si cu libertatea de expresie. Ademeniti cu o bucata de paine, locuitorii Basarabiei si-au vazut pus in pericol sufletul. Recuperarea sufletului si a limbii poate insemna, in conditiile istorice din acest tinut al Europei, si o sansa pentru prosperitatea materiala. Alta cale nu exista. Tine de romani ca ei sa demonstreze ca nu se inchina numai pantecului, ci ideea nationala chiar inseamna ceva.
 
Foarte interesant articolul, scris si cu mintea si cu inima...
Pentru ca vine si incearca sa lamureasca o perioada despre care s-a scris mult dar nu s-a spus tot adevarul, adaug si eu ceva care dezvaluie rolul pe care l-a avut URSS-ul in reinarmarea Germaniei si declansarea celui de-al doilea razboi mondial. Poate ca stiind ceea ce spun acuma, vaduvele sau mamele soldatilor rusi omorati de hitleristi nu s-ar mai fi grabit sa-l slaveasca pe "tatucul" Stalin!

Dupa primul razboi mondial Germania (in calitate de invinsa) si URSS-tara comunismului se gaseau intr-o stare de izolare cvasi-totala. In aceste conditii, in anul 1922 (dupa tatonari care au durat o perioada) se semneaza la Rapallo Tratatul de asistenta mutuala intre Germania si URSS.
Doua link-uri interesante:

http://www.infoplease.com/ce6/history/A0841146.html

http://www.geocities.com/Athens/Troy/1791/rapollo.html

Tratatul de la Versailles din 1919, dintre Germania si Antanta interzicea Germaniei sa detina si sa dezvolte cateva catergorii de armament (submarine, tancuri, avioane, gaze de lupta) si limita armata germana la 100.000 oameni.
Intre alte prevederi, Tratatul de la Rapallo continea si cateva puncte care puneau bazele colaborarii militare ruso-germane.
In vederea dezvoltarii de armament interzis precum si a instruirii trupelor, URSS contribuia cu baze de antrenament, capacitati industriale pentru productie iar Germania venea cu "know-how".
Urmare a tratatului, la Kazan s-a construit o baza in care tanchistii germani se antrenau, iar la Lipesk un aeroport folosit de aviatorii germani.
De asemeni la aplicatiile militare ale Armatei Rosii au participat si membri ai Statului Major German, in calitate de observatori.
Tratatul a ramas in vigoare pana in 21 iulie 1941, ultima prelungire semnandu-se in mai 1933.
In acest mod URSS-ul a avut un rol important in instruirea si reinarmarea armatei Germane.
In afara de asta este binecunoscut faptul ca URSS a alimentat pana in 21 iulie '41 Germania cu materii prime si materiale strategice, fara de care Germania nu si-ar fi putut produce armamentul.
 
Din cate stiu eu, revista Centrului Cultural "Dunarea de Jos" Galati apare si in regiunea Odessa din Ucraina, dar si in sudul Republicii Moldova. Aceasta revista pe care va sfatuiesc sa o cereti autoritatilor locale din aceste zone este una din putinele publicatii care au reusit sa sparga frontierele atat de bine securizate ale "limbii moldovenesti" si ale discriminarii pe motive aberante ale comunbitatii romanesti din sudul RM si Ucraina. In primul rand reprezentantii Euroregiunii "Dunarea de Jos" sunt cei care ar trebui sa popularizeze aceasta revista. Din pacate, insa, acestia sunt facuti din cu totul alt aluat decat cel pe care l-a folosit Dumnezeu in clipa gratiei divine.
 
Stateam mai deunazi lenevind la televizor si l-am vazut pe Rosca. Spunea ca toate piedicile pe care le pun comunistii in calea infloririi romanismului in Basarabia nu este decat un serviciu pe care comunistii ni-l fac pt ca astfel vom reusi sa strangem randurile si vom castiga.
Din pacate, rusii l-au citit pe Machiavelli si stiu forta lui "divide et impera", si tot din pacate la noi boala cea mai crunta este dezbinarea. Au stiut sa se foloseasca de mandria unor idioti si opozitia romana din Basarabia este iar impartita. Ba mai mult, ea este controlata si impinsa spre Moscova cu o mare gratie. De ce oare nu suntem noi in stare sa ne unim?
 
radion said:
Din pacate, rusii l-au citit pe Machiavelli si stiu forta lui "divide et impera", si tot din pacate la noi boala cea mai crunta este dezbinarea. Au stiut sa se foloseasca de mandria unor idioti si opozitia romana din Basarabia este iar impartita. Ba mai mult, ea este controlata si impinsa spre Moscova cu o mare gratie. De ce oare nu suntem noi in stare sa ne unim?

Da, din punct de vedere politic patrioţii sînt divizaţi... însă în ceea ce priveşte punctul lor faţă de limbă, istorie.. ei nu-s divizaţi, şi asta e foarte bine
 
Sa fie oare vorba de aceeasi mare problema a omului. Vreau si eu sa pun mana pe o felie. Vreau si eu!!! Vreau si eu!!!
Imaginati-va cum arata politicienii care pun ma presus de orice bunastarea personala. Ca niste copii bosumflati... Sau ca Brad Pitt in Troia cand vroia sa faca aa lui de rau.
 
radion said:
Sa fie oare vorba de aceeasi mare problema a omului. Vreau si eu sa pun mana pe o felie. Vreau si eu!!! Vreau si eu!!!
Imaginati-va cum arata politicienii care pun ma presus de orice bunastarea personala. Ca niste copii bosumflati... Sau ca Brad Pitt in Troia cand vroia sa faca aa lui de rau.

Da, şi politicienii sînt oameni....
 
Frumos articol, dar un pic romantic, la fel de romantic ca si intreaga mishcare nationala a romanilor moldoveni din 1989-91.
La conferinta "80 de ani de la crearea RASSM", organizara de fractiunea comunista din Parlament, Voronin a declarat ca "unionismul si separatismul sint doi frati siamezi in R. Moldova" si are partial dreptate. Sa nu credeti ca salvarea noasta a celor din R. Moldova este rasturnarea comunishtilor. Noi nici nu putem banui ce ne ashteapta in cazul victoriei partidului Roshchist, care nu este nicidecum creshtin si mai putin democrat. Sau daca am vazut de ce este in stare Voronin, nici idee nu avem ce ne ashtepta cu un Urechiat in frunte.
In mare criza spirituala ne-am deprins sa ne aruncam in extreme. Imi amintesc numai cu ce bucurie am asteptat rezultatele alegerilor din 1996 si ce bucuros am fost sa aflu ca a cistigat Lucinschi. Azi ma chinui pentru ca am am fost prost atunci, votind un mare hot shi incompetent nomenclaturist. Le-am iertat prea multe acestor hoti de guvern si avizi de putere. Ar trebui sa fim foarte atenti cum vom vota.
In R. Moldova este un singur partid politic care are o fata mai putin patata de nomencalturishi. Este doar un singur partid doctrinar - Partidul Social-Democrat. Asta este optiunea mea pe moment. Nu fac publicitate electorala.
"Recuperarea sufletului si a limbii poate insemna, in conditiile istorice din acest tinut al Europei, si o sansa pentru prosperitatea materiala"
Total de acord !!!!!!
Dar trebuie sa vedem in ce consta esenta sufletului nostru si cum s-a manifestat aceasta esenta de-a lungul secolelor.
Este putin spus ca tre sa ne uneasca ideea romanismului - ortodoxia este cea care ne uneshte. Care este stuatia in acest sens. Foarte rau. De aia si voteaza lumea comunishtii.
 
radion said:
Stateam mai deunazi lenevind la televizor si l-am vazut pe Rosca. Spunea ca toate piedicile pe care le pun comunistii in calea infloririi romanismului in Basarabia nu este decat un serviciu pe care comunistii ni-l fac pt ca astfel vom reusi sa strangem randurile si vom castiga.
Din pacate, rusii l-au citit pe Machiavelli si stiu forta lui "divide et impera", si tot din pacate la noi boala cea mai crunta este dezbinarea. Au stiut sa se foloseasca de mandria unor idioti si opozitia romana din Basarabia este iar impartita. Ba mai mult, ea este controlata si impinsa spre Moscova cu o mare gratie. De ce oare nu suntem noi in stare sa ne unim?

Inainte de inceperea recensamantului, am ascultat cateva interviuri, la Europa Libera shi BBC, cu moldoveni de pe strada. Persoanele care ziceau ca sunt romani o spuneau cu un fel de hotarare pe care n-am intalnit-o de exemplu in perioada '93-94, cand , la fel a fost o "reactzie moldovenista": aceleashi epurari politice, acelashi discurs moldovenist primitiv in presa oficiala... Cred ca la acest aspect se referea Roshca. Uneori e mai importnat nu atat catzi spun ca sunt romani, ci cat de conshtientzi sunt ei ca au dreptul sa lupte pentru dreptul de a se numi romani. Ce folos ca in '94 multzi cei care au fost concediatzi din serviciu shtiau ca sunt romani, daca ei nu au intreprins nimic pentru a-shi apara drepturile, multi preferand sa plece din rm, decat sa lupte pentru drepturile lor?
 
Ce folos ca in '94 multzi cei care au fost concediatzi din serviciu shtiau ca sunt romani, daca ei nu au intreprins nimic pentru a-shi apara drepturile, multi preferand sa plece din rm, decat sa lupte pentru drepturile lor?[/quote]

Dar tu personal ce ai facut pentru a nu se inchide scolile romanesti din rmn ? Nu shtii despre ce vorbeshti. Mai bine taceai shi poate ... ramineai.
 
cenus said:
Ce folos ca in '94 multzi cei care au fost concediatzi din serviciu shtiau ca sunt romani, daca ei nu au intreprins nimic pentru a-shi apara drepturile, multi preferand sa plece din rm, decat sa lupte pentru drepturile lor?

Dar tu personal ce ai facut pentru a nu se inchide scolile romanesti din rmn ? Nu shtii despre ce vorbeshti. Mai bine taceai shi poate ... ramineai.[/quote]

Da matale cine eshti, ca sa ceri socoteala aici? TU personal CE ai facut, de te consideri in dretp sa vorbeshti asha? In al doilea rand, cine ma cuynoshte, SHTIE ce ce am facut eu. Cine nu ma cunoashte, inseamna ca nu merita sa shtie nici cine sunt, nici ce am facut. Printre aceshtia eshti shi tu desigur. :) In al treilea rand, ce legatura intrebarea ta stupida cu faptul ca azi lumea este MULT mai hotarata decat in anii trecutzi sa-hsi apere drepturile? Ai logica shi stilul lui SkyW! :D
 
Sunt nevoit sa-i iau din nou apararea Liei. Felul sau de a pune punctul pe I reuseste sa-mi ofere perspectiva de care aveam nevoie si credinta intr-o distinsa zi de maine.
Nichita Stanescu spunea la un moment dat: "Tara mea este limba romana!" Tara mea este acolo unde inimile romanilor bat impreuna si sufera pt un ideal si pt un viitor pe care nu-l pot inca avea dar vor sa-l ofere urmasilor.
Pacat ca glia este intinata de pasii grei ai celor care stiu doar sa distruga.
Articolul trebuie citit!
 
cenus said:
In R. Moldova este un singur partid politic care are o fata mai putin patata de nomencalturishi. Este doar un singur partid doctrinar - Partidul Social-Democrat.

Ce-o fi aia "partid doctrinar"? Şi dacă PSD e doctrinar, de ce singurul partid din Bastardostan recunoscut ca atare este PPCD, membru al Internaţionalei Creştin Democrate?
 
Draga Filip-Antonio!
Ai citit macar articolul sau pur si simplu ai gasit un alt loc unde sa te expui in imensa ta ignoranta.
Poate nici nu ar fi trebuit sa-ti raspund!
Zburda!!! Lasa-ne!!!
 
radion said:
Draga Filip-Antonio!
Ai citit macar articolul sau pur si simplu ai gasit un alt loc unde sa te expui in imensa ta ignoranta.
Poate nici nu ar fi trebuit sa-ti raspund!
Zburda!!! Lasa-ne!!!

Dar, Radion, Filip Antonio a comentat un mesaj care apaţine lui Cenus, deci chiar nu era nevoie sa-i răspunzi. :D Dacă consideri că această comparaţie între PPCD şi PSD este irelevantă pentru această discuţie, de ce nu ai reacţionat aşa, atunci când Cenus a deshis subiectul, ci anume acum, când Filip Antonio a venit cu un argument destul de tare: calitatea de membru al Internaţionalei Creştin Democrate a PPCD? Ciudată enervarea asta a ta... :wtf:
 
radion said:
Draga Filip-Antonio!
Ai citit macar articolul sau pur si simplu ai gasit un alt loc unde sa te expui in imensa ta ignoranta.
Poate nici nu ar fi trebuit sa-ti raspund!
Zburda!!! Lasa-ne!!!

Măi rdioane, ai vreun contra-argument împotriva a ceea ce am afirmat eu? AI vreun argument în sprijinul afirmaţiei cu "imensa ignoranţă"?
 
Daca am putea trece peste speculatiile legate de o doctrina sau alta, poate am reusi sa ne concentram asupra adevaratei probleme.
Felul in care percep cei ca voi, cei care scriu aici, adevarata lupta a celor de jos. Ca ne place sau nu statul inseamna poporul. Voi sunteti (cred ca nu gresesc) viitorul, voi sunteti cei care puteti schimba ceva. Intr-adevar, directia pe care o abordeaza rm in marea lupta internationala (ca sa nu-i spun bulibaseala) este rezultatul unei conjuncturi in care sforile sunt trase de persoane impoirtante din alte capitale.
Trebuie spus de la bun inceput ca politica tarii noastre o fac cei care, pe rand, au semnat planul Ribbentrop-Molotov, Planul Valev, Kozak sau chiar Planul Belkovski.
Acesti oameni decid din birouri aflate peste mari si tari destinul unui popor care daca nu actioneaza va accepta sa-i fie scrisa istoria de persoane care gandesc in termeni cum ar fi galoanele de petrol, gaze, curent electric sau forta militara (care la randul sau este o consecinta a fortei economice).
Mai demult am scris ca, fara doar si poate, comunitatea internationala nu poate ignora glasul natiunii. Cineva a ras de mineaducand argumente de ordin economic si geostrategic. Perfect de acord cu aceste argumente... Dar ce te faci cand teritoriul unde X are interese strategice nu prezinta garantii de stabilitate.
Protestele, miscarile de mase sunt de natura a goni orice investitor strategic, o noua acaparare de catre stat a potentialului economic fiind de natura a descuraja orice actiune de acest tip.
Imi veti spune ca butoiul de pulbere al Europei s-a mutat din zona fostei Iugoslavii aici la noi in curte. Aspiratiile europene ale unui sistem revolut asa cum este cel condus de Vova, in cautarea unui sprijin din partea UE dupa ce l-a pierdut pe cel rusesc, nu fac decat sa demonstreze fragilitatea acestuiia. Acum e momentul sa actionam cu totii.
Multi sunt vrajiti de idealul impus de comunisti. SA AVEM TARA NOASTRA CA SA NU SE MAI BAGE NIMENI IN CIORBA NOASTRA.
Culmea! Acum mai mult decat oricand suntem vulnerabili. Mielul bland suge de la doua oi - zicem noi. Partea proasta este ca oile de la care noi vrem sa ne hranim nu sunt deloc lipsite de creier si orice trebuie platit. Daca nu cu altceva, macar cu garantii de stabilitate.
Avem de ales. Comunistii si viziunea lor europeana nu fac altceva decat sa promoveze imaginea duplicitara... De parca noi nu stimm ca sistemul lor nu este compatibil cu idealul european.
Nationalismul creste in fiecare dintre noi si vrem sa fim mandri de ceea ce suntem. Dar ce suntem noi? suntem noi ceea ce ne spun autoritatile? Suntem noi un popor aparte (moldoveni) care isi croieste drum prin hatisul istoriei? Sau suntem noi parte a unui popor mare nedreptatit de istorie si de mereu prezenta conjunctura internationala pe care trebuie sa o inghitim si sa o asimilam?
RM are cu siguranta vocatie europeana... Fara doar si poate. Ar fi cam greu totusi sa strigam in gura mare ca suntem europeni atat timp cat acceptam teorii staliniste. Divide et impera! Asta au facut comunistii intotdeauna si s-au gasit idioti care sa accepte un ideal pseudo national. Cine suntem noi? Suntem doar pagini in cartea neagra a propagandei comuniste sau vrem ceea ce este al nostru?
Ce putem revendica de la istorie? Ce ne situeaza dincolode dorintele aberante ale gardului de sarma ghimpata? Vrem ca granita Europei sa ne tina departe de un viitor comunitar sau dorim o granita instabila pe Prut in defavoarea uneia bine conturate cu Ucraina?
 
radion said:
Daca am putea trece peste speculatiile legate de o doctrina sau alta, poate am reusi sa ne concentram asupra adevaratei probleme.
Felul in care percep cei ca voi, cei care scriu aici, adevarata lupta a celor de jos. Ca ne place sau nu statul inseamna poporul. Voi sunteti (cred ca nu gresesc) viitorul, voi sunteti cei care puteti schimba ceva. Intr-adevar, directia pe care o abordeaza rm in marea lupta internationala (ca sa nu-i spun bulibaseala) este rezultatul unei conjuncturi in care sforile sunt trase de persoane impoirtante din alte capitale.
Trebuie spus de la bun inceput ca politica tarii noastre o fac cei care, pe rand, au semnat planul Ribbentrop-Molotov, Planul Valev, Kozak sau chiar Planul Belkovski.
Acesti oameni decid din birouri aflate peste mari si tari destinul unui popor care daca nu actioneaza va accepta sa-i fie scrisa istoria de persoane care gandesc in termeni cum ar fi galoanele de petrol, gaze, curent electric sau forta militara (care la randul sau este o consecinta a fortei economice).
Mai demult am scris ca, fara doar si poate, comunitatea internationala nu poate ignora glasul natiunii. Cineva a ras de mineaducand argumente de ordin economic si geostrategic. Perfect de acord cu aceste argumente... Dar ce te faci cand teritoriul unde X are interese strategice nu prezinta garantii de stabilitate.
Protestele, miscarile de mase sunt de natura a goni orice investitor strategic, o noua acaparare de catre stat a potentialului economic fiind de natura a descuraja orice actiune de acest tip.
Imi veti spune ca butoiul de pulbere al Europei s-a mutat din zona fostei Iugoslavii aici la noi in curte. Aspiratiile europene ale unui sistem revolut asa cum este cel condus de Vova, in cautarea unui sprijin din partea UE dupa ce l-a pierdut pe cel rusesc, nu fac decat sa demonstreze fragilitatea acestuiia. Acum e momentul sa actionam cu totii.
Multi sunt vrajiti de idealul impus de comunisti. SA AVEM TARA NOASTRA CA SA NU SE MAI BAGE NIMENI IN CIORBA NOASTRA.
Culmea! Acum mai mult decat oricand suntem vulnerabili. Mielul bland [cenzurat] de la doua oi - zicem noi. Partea proasta este ca oile de la care noi vrem sa ne hranim nu sunt deloc lipsite de creier si orice trebuie platit. Daca nu cu altceva, macar cu garantii de stabilitate.
Avem de ales. Comunistii si viziunea lor europeana nu fac altceva decat sa promoveze imaginea duplicitara... De parca noi nu stimm ca sistemul lor nu este compatibil cu idealul european.
Nationalismul creste in fiecare dintre noi si vrem sa fim mandri de ceea ce suntem. Dar ce suntem noi? suntem noi ceea ce ne spun autoritatile? Suntem noi un popor aparte (moldoveni) care isi croieste drum prin hatisul istoriei? Sau suntem noi parte a unui popor mare nedreptatit de istorie si de mereu prezenta conjunctura internationala pe care trebuie sa o inghitim si sa o asimilam?
RM are cu siguranta vocatie europeana... Fara doar si poate. Ar fi cam greu totusi sa strigam in gura mare ca suntem europeni atat timp cat acceptam teorii staliniste. Divide et impera! Asta au facut comunistii intotdeauna si s-au gasit idioti care sa accepte un ideal pseudo national. Cine suntem noi? Suntem doar pagini in cartea neagra a propagandei comuniste sau vrem ceea ce este al nostru?
Ce putem revendica de la istorie? Ce ne situeaza dincolode dorintele aberante ale gardului de sarma ghimpata? Vrem ca granita Europei sa ne tina departe de un viitor comunitar sau dorim o granita instabila pe Prut in defavoarea uneia bine conturate cu Ucraina?

Mai pe scurt, stimabile, mai pe scurt. Ce doresti de fapt sa spui, dar intr-o fraza ca altfel esti plicticos.
 
Vezi! Exact ce iti spuneam.
Daca vrei sa intelegi ceva trebuie sa accepti faptul ca unele lucruri nu pot fi spuse in doua vorbe, iar unele intrebari nu-si pot gasi raspuns decat ca urmare a includerii intr-un context mai larg.
Acum te las! Salutari!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top