Descifrarea viselor

Melania

Moderatoare sexoasa
am visat noaptea asta lucruri oribile...
mam trezit "nesanatoasa la cap"......

daca as sti ca mai visez vreodata asa ceva.....nu ma culc sa dorm....
finka ...da, mii frica.....

vreau sa discutam despre vise, despre cum le descifram.....despre ce vedem in ele.....si mai ales de ce.....

si vreau si linkuri cu siteuri cu descifrarea viselor....

shoot!
M.
 
Dupa indieni si chinezi visurile oribile apar atunci cind apar diferite probleme cu sanatatea. De exemplu daca omul viseaza un accident rutier atunci sunt probleme cu circulatia sangvina, daca viseaza ca se sufoca atunci cu plaminii ... Dar ce ai visat?
 
hmm.. interesant, dar cine stie....
erau masini pe vremurile indienilor? :-)


eu sunt adept al teoriei conform careia doar acela care a visat e in stare sa interpreteze corect visul; sau cineva care cunoaste bine persoana data.

cu alte cuvinte, visul este ca un limbaj dependent de context... foarte dependent de context. asa ca, Melania, descrie in detalii visul, cit si evenimentele care au avut in perioada ultimelor 2 luni, si atunci vom vedea.
 
visurile se formeaza in dependenta de ce te framanta toata ziua sau de mai mult timp...
iata eu am visat-o pe profa de moneda si credit care are niste unghii crescute, pe care le-am observat de mai multe ori, si visul era despre unghii....explicatia mi-am gasit-o usor...m-am culcat cu gandul ca "blin, mi s-a rupt o unghie"...si dimineata alta s-a rupt :lol:
iata si tat sicretu'
 
mi s-a intimplat sa visez acelashi vis de citeva ori.. dar asha shi nu tzin minte despre ce este el.. shtiu doar ca e aiurea de tot.. :/
 
am visat ca verisoara mea a fost violata....
si tot asta se intimpla in prezenta mea....
vedeam totu de parca eram la un metru de organele lor genitale...era oribil, credetima....

sa nu vi se para ca mii a f... si iaka am vise erotice....nicidecum....

si spre sfirsit...parca a aparut un alt barbat...si a inceput sal violeze pe acel care a violato pe verisoasa mea.....si iarasi..totu la un metru de okii mei...incercam sa ma intorc sa nu vad...dar parca eram paralizata.....vedeam cum i se rupe gaurica fundului la jita sheea de om...ma iertati de asa amanunte......

daca inconstientu meu vrea sami shopteasca ceva...pe buen ac nu inteleg ce....
 
wow, straniu vis.

ei, ce concluzii putem face? daca barbatul#1 a devenit si el apoi victima barbatului#2, avem de afacere cu sintagma stereo-lexemica :-) agression comes back to you

nu, eu nu consider ca aceasta se refera la verisoara ta sau la un @#^% care i-a facut ceva. sunt sigur ca verisoara ta nu are nici-o legatura [decit daca ai avut mai multe vise similare cu dinsa].

eu propun sa te uiti repede in blacklist'ul tau, sa vezi care sunt ultimii useri introdusi acolo. si sa examinezi evenimentele recente.

probabil ca exista un un om blacklistul tau, care pur si simplu a nimerit in blacklist, dar nu a si platit pentru ceea ce a facut [i.e. motivul din care a trecut in lista neagra]. si tu, la un low-level de gindire, vreai ca el totusi sa plateasca [i.e. sa sufere]
 
si tot in aceeasi noapte visez ca ma inec in valurile marii....si nu atit valuri cat spuma ce o fac valurile la mal.....
ma impotmoleam in nisip....
 
gr8dude said:
wow, straniu vis.

ei, ce concluzii putem face? daca barbatul#1 a devenit si el apoi victima barbatului#2, avem de afacere cu sintagma stereo-lexemica :-) agression comes back to you

nu, eu nu consider ca aceasta se refera la verisoara ta sau la un @#^% care i-a facut ceva. sunt sigur ca verisoara ta nu are nici-o legatura [decit daca ai avut mai multe vise similare cu dinsa].

eu propun sa te uiti repede in blacklist'ul tau, sa vezi care sunt ultimii useri introdusi acolo. si sa examinezi evenimentele recente.

probabil ca exista un un om blacklistul tau, care pur si simplu a nimerit in blacklist, dar nu a si platit pentru ceea ce a facut [i.e. motivul din care a trecut in lista neagra]. si tu, la un low-level de gindire, vreai ca el totusi sa plateasca [i.e. sa sufere]
- gr8dude, aici de asemenea isi gaseste loc teoria ta despre "humans vs. variables" ...
 
dar poate fi si ideea ca tu faci ceva nu chiar ghini si visu sa-ti zic "nu face, caci se intoarce"...
ai hav a pisimistic point of viu 8)
 
Eu si cu exboyfriendul meu... am visat in aceeashi noapte acelashi lucruri.... in care eram implicati ambii... fix aceeleashi lucruri.. fiz aceeashi noapte.. mi se pare foarte straniu..

totusi eu cred ca ceea ce visam noi este ceea ce se intampla cu noi in alta dimensiune.. deoarec eexista o multime de dimensiuni din care noi facem parte dar nu avem acees la ele.. nu le putem vedea.. dar in vis vedem ceea ce se intampla cu noi in diferite dimensiuni.... altfel nu mi0ash putea explicam cum am putut noi sa visam acelasi lucru in acelasi timp.. nu cred ca e pur si simplu coincidentza...
 
sau poate varianta-X

cineva a povestit visul, iar celalalt a zis 'am visat aceeasi'.
nu ai cum sa demonstrezi ca nu e asa, pentru ca nu poti sa intri intr-un cap strain si sa vezi ce are loc acolo.

(A) spune-mi, ai povestit intii visul tu, si pe urma el a zis 'da'?

(B) pentru ca daca a povestit mai intii el, si tu in acel timp stiai deja ce ai visat... inseamna ca chiar a fost o coincidenta... si nu cred ca ai vre-un motiv sa te amagesti singura pe tine.


totusi mi se pare ca e (A). pentru ca el probabil dorea in acest mod sa scape de prefixul ex din status'ul lui ;-)




Melania, atunci cind spune despre 'humans vs variables', probabil ca are in vedere ca exista foarte multi factori care conditioneaza ceea ce visezi. nici tu nu esti capabila sa-i determini pe toti; noi - nici atit. deci, interpretarea visului e totalmente pe umerii tai.

citeste ultimele 2 pagini din tema 'omul - creatie sau evolutie' ca sa vezi care e geneza 'humans vs variables'. iti vei face singura concluziile.

da' poate ca Sirb a avut in vedere altceva, daca da, corecteaza-ma :-)
 
gr8dude ... "asta-asta" am avut in vedere (factorii sau vectorii care conditioneaza ceea ce visezi : oboseala, surescitarea, complexele, frica, modul de interpretarea a discutiilor avute in timpul zilei, IQ, s.a.) ... ehhhh, m-ai dezamagit tu aici gr8dude, asteptam demonstrari din partea ta si ZERO.
 
Oamenii au privit mereu visele ca pe un fenomen de necontrolat...Mai visez si eu din cand in cand, dar de cele mai multe ori uit ce am visat. Totusi imi place mai mult sa visez cu ochii deschisi. :D Cate o data visez locuri sau lucruri pe care nu le-am vazut shi nu s-au intamplat .Deja de cateva zile tot visez,ca sunt la exament ,colegii stiu subiectele ,dar eu nu stiu nimik-cosmar nu alta :ah:
 
HMM, un vis straniu de tot am avut ...
Am visat ca aveam un copil ~ 1an, zimbea, aproape ca si vorbea ;) era sa de frumoooooos ..., da nu stiu cu cine am facut acest copil, cel putin nu-mi aparea imaginea EI ...
Da oricum dimineata am avut dispozitie buna sa vad si eu anticipat un copil de al meu :) . Pacat ca-i doar un vis.
 
Nimic nu este mai real decit un vis, lumea din jurul tau se schimba, dar visurile tale nu.Ele nu trebuie sa fie anulate de catre responsabilitatile tale, nu trebuie sa fie intunecate de indatoriile tale, pentruca visurile traiesc in tine, nimeni nu ti le poate lua.........................................de vreme ce nu te costa nici un banut sa visezi, nu te vei baga la strimtoare daca dai friu liber imaginatiei
 
Back
Top