design + programare

radium

Active Member
coraportul design/programare...
care ar trebui sa fie el pentru ca o pagina sa fie perfecta?
 
desi nu stau intocmai bine cu programarea, as spune ca totul depinde de proiectul de care vorbim, iar oricare ar fi coraportul principalul este sa se imbine fara ca sa se simta prezenta grea a unui element sau a celuilalt...

si mai ales, totul trebuie sa functioneze makar 97-98% ca sa mearga lucrurile inainte :smile:
 
cred ca daca este simpla, atunci practic avem nevoie de programare f. putin, insa daca e volum mare de inf. atunci trebuie in primul rind sa tii cont de programare.
 
bine spus -- eu abia amu imi dau seama ca una din frumusetile programarii e autogenerarea continutului lucru care prin grafica si html simplu nu poti sal obtii...

eu prin 1999 am lucrat la un site cu niste fotci bmw, poate lati vazut (http://bmw.prometeu.edu) apoi am pus peste 600 de fotografii iar pentru fiecare fotografie am facut manual *preview image* si cite un html file, cu cit mai usor ar fi fost sa folosesc sheva de tip php...

si cu updaturile e la fel de vesel, si nu trebuie sa te mai chinui manual sa faci iara, amu sami dee timp gratis ca nu ma apuc sa fac update la situl cela :smile:
 
o spus dune ca totul depinde de proiect, shi are dreptate,
ex:
pagina personala, cu ceva date, bla-bla-bla... as zice 70-90% design 30-10% programare
forum: 50/50
o baza de date pe inet: 70-90% programare, si respectiv design
 
Am avut in vedere ca computerul nu imparte ca noi designe aparte shi programarea aparte :wink: pentru el este doar coduri :wink:
Dar asta asha filosofic am spus-o shi eu!
In genere este foarte cool sa cunoshti shi una shi alta adica sa intselegi ce se intimpla in comp cind tu se exemplu desenezi o line simpla in MSPAINT sau faci o animatsie simpla in FLASH!
 
Pai depinde cit de masiv este website-url, daca e static sau nu, cred ca daca e site-ul de 3-10 pagini statice programare trebu la vre-o 10% ceva in js, alta treaba e in websit-uti mari unde informatia se schimba zilnic prograre e la 90%.
Ca doar nu ai sa stai manual sa refaci design la 1000 de pagini zilnic. :smile:
 
Programare Web:
PHP, Perl, Java, JSP, C#,...
Folosirea providerilor de date tipa SQL DBMS.
La urma urmei si a scri in JavaScript e tot programare :smile:
 
In general: Pentru a face un site cit de simplu nu e nevoie de mare programare, mai mult iti trebuie inspiratie la design, restul iti vor face programele Wiswing... (incelegeti gindul)...
La site-uri mai complicare mai trebuie si programare, raportul fiind de circa 80% la 20% in folosul programarii.
 
hmmm .... eu cred ca incepatorii trebuie sa inceapa intii shi intii cu dreptul ... adica cu programarea .. shi apoi sa se mai aprofundeze in design.
 
Back
Top