Diferentele sociale intr-o relatie...

negru

Bunica
Viata-i viata, unii is mai bogati altii mai saraci. Considerati ca diferentele sociale intr-un cuplu pot avea un efect negativ asupra relatiei? Sa zicem daca baiatul sau fata e dintr-o familie bogata iar partenerul dintr-o familie nevoiasha?
Ce ziceti?
 
Tt asta i telenovel!
Tipa iubiri impasibili...
Dac ael bogat l iubeti pi ael srncia, atuni preis c prablemi nu trebu' s apar! el' mai bespantova i cnd iubeti ael srac...atuni preis c nu ies ni o p din tti relaia asta!
Negru, uiti la tilinoveli pi la ORT ori TVR1...preis c vei pridumai un rspuns mai prikolini ca al neu!
 
eu vorbesc despre lucruri destul de serioase care se inatampla in fiecare zi, daca esti o ignoranta.... uite mai departe la soaps si nu strica viata la lume
 
Intr-o relatie in care diferenta statutului social este foarte mare cel mai des sufera cel mai sarac. Chiar daca acel bogat iubeste si "accepta asa cum este", celui mai sarac, cred eu iy revine bucata cea mai grea. El e cel care trebuie sa-si impace constiinta, sa astepte reactiile cu frica in syn s.m.d.
Mai exista inca si diferenta de ratiune si educatie. De aici apar chestii neponeatnie atyt pentru primul cyt si pentru al doilea de genul "cum tu potsi asa: de ce faci asa".

Asta e parerea mea. De fapt imi venise sa dau intrebarea asta pe viva la "raspunzi si o pui", dar dat fiind ca a venit vorba (negru imi permiti?).

Deci, ma roade asa o curiozitate: Cum se simt baietii atunci cynd le place o domnisoara care e cu mult mai asigurata material ca ei? Cum reactioneaza? Adica ea are de toate, traieste in lux si nici nu observa, nu stie ce e saracia. El nu zic ca e sarac, dar nu e chiar ca ea si nu poate nici macar sa-i arate ceia ce ea deja stie, nu inca sa o impresioneze cu ceva?
 
buna intrebare!!!!

sincer, eu nu stiu cum m-as simti, inca nu am avut asa ceva...
cred ca in marea majoritate depinde de fata cum ea evidentiaza fatul ce e mai bogata etc, daca se comporta ca un "novyi russkii" :-) cred ca relatia intre ei se va termina repede, dar daca e discreta si bine educata, nu cred ca vor aparea mai probleme...

Eu am un prieten care se intalnea vara cu o fata si ea era cu mult mai bogata de cat el, dar era foarte discreta si nu aveam probleme cu asta, chiar mi-a placut comportamentul ei....
 
relatii de interes? sau altfel sunt numite? :roll:

p.s. a-ti alege casatorie din dragoste sau din interes?
 
Bun, la intrebarea voastra despre casatorie, puteti sa raspundeti?
Adica sa dea raspuns cel ce a pus intrebarea. Ori vreti doar sa scoateti ce va trebuie fara sa dati?

Bine, parerea mea la aceasta faza. Pyna mai alataieri credeam in casatorie bazata pe dragoste, acum nu mai cred in casatorii in general. Dragostea-i cam ca caldura, cynd ti-e frig de apropii de orice sursa de caldura si te conformezi, dar casatoria e un angajament pe termen lung. Aici merita de o mie de cyntarit.

La drept vorbind nu prea cunosc casatorii reusite bazate pe dragoste sau interes. Toate-s kakieto nikakie.
 
in primul rind ar trebui sa ne punem intrebarea ce inseamna o casatorie...nu sunt de pererea ca o casatorie este pur si simplu o legatura de nevoie..(ma refer la exemplul tau cu caldura), si nici nu este numai o simpla hirtie..este mult mai mult..din pacate in jurul meu, chiar in familia mea nu prea cunosc multe casatorii care au tinut (si daca au tinut, mai mult din interes, sau din dependenta..si aici ajungem dinnou la bani.....mai tirziu). Totusi eu cred ca pe lumea asta exista un om care este facut pentru tine, la o adica, daca il gasesti, sa te casatoresti cu el inseamna sa simti si sa decizi ca cu acest om vrei sa i-ti preterci viata. Sigur ca pentru acest lucru nu trebue sa te casatoresti, dar daca ne gindim putin... in general cind intr-o relatie unul dintre cei doi (ingeneral barbatul) il intreaba pa celalalt daca vrea sa se marite cu el si celalalt zice NU, relatia nu mai tine mult...de ce? fiindca daca unul dintre cei doi parteneri nu vrea sa se casatoreasca, se trage concluzia ca nu iubeste destul si ca nu vrea sa se lege pe viata. Deci la ce concluzie ajungem....sa te casatoresti inseamna sa iubesti fara sfirsit si sa zici de la inceput...vreau sa petrec cu acest om toata viata mea si sa lupt.
Casa ne reintoarcem la problema cu banii.....une ori o casatorie tine sau se incepe dincausa banilor, la o adica cineva care nu are multi bani (ingeneral este o femie) se marita cu cineva (deci cu un barbat)..(rar este invers) care este cit de cit de bogat sau putem si sa zicem asigurat.
In cazul acesta este de la inceput clar ca aceasta casatorie nu osa tina prea mult.
Ingeneral eu sunt de parerea ca o relatie sau o casatorie in care cei doi parteneri au situati financiare foarte differite, la o adica si sunt de familie de un nivel diferit ( in general) deci au si o educatie diferita nu poate sa tina foarte mult. dece? Din simplul motiv ca in momentul in care focul de dragoste nu mai arde intro flacera imensa ci incepe se fice o flacera mica de luminare..care exista si tine..dar este mica..incep sa fie alte lucruri importante: l :roll: ucririle comune, fundalul comun, educatia comuna si experientile asemanatoare...Daca vii din famili cu niveluri diferite este greu sa ai aceste lucruri.
 
vio said:
Deci, ma roade asa o curiozitate: Cum se simt baietii atunci cynd le place o domnisoara care e cu mult mai asigurata material ca ei? Cum reactioneaza? Adica ea are de toate, traieste in lux si nici nu observa, nu stie ce e saracia. El nu zic ca e sarac, dar nu e chiar ca ea si nu poate nici macar sa-i arate ceia ce ea deja stie, nu inca sa o impresioneze cu ceva?

nu chiar comod daca cuvintul asta se poate de folosit in expresia data 8)
intradevar partial exista o diferenta substantial in educatie dar poate nu tot timpul in educatie cit in perceprerea a ceia ce ne inconjoara adica fiecare vede intr-un fel al sau lucrurile .. am in vedere nu totul dar multe chestii in special ce tine de un suport financiar substantzial 8) .. si poate asta nu e atit de evidentiat in comunicare cit in adincul constiintei un fel de simturi psihologice nevorbite :wink:

cu toate acestea, la o dorinta reciproca, depasirea complexelor cu ajutorul unul altuia eu cred ca e reala pentru aceasta problema. si in timp chiar cu alternativa sa dispara .. :wink: .. dar numai incazul cind ambii sunt fffffoarte interesatzi in asta .. daca voi ma intelegeti corect :)


ce am scris tine doar de relatii asa mai apropiate dar nu am avut in vedere casatoria pe tema casatoriei .. din lipsa de experience ma abtin sa scriu fantezii :lol:


iata knudel o mai scris cite ceva interesant macar ca eu m-ash abtine de a ma prununta categoric pentru careva afirmatii .. adica ash formula
ps in felul e dificil dar nu imposibil :crazy:
 
chestia de bogat sarac ii fignea, banii delonajivnoie. iaca mai greu daca tu esti cu doua facultatzi da el ii santehnic, sau el ii doctor in stiinte da ea chelneritza. dupa mine asa ceva nu e normal si nu dureaza.
 
da ghitza's decord cu tine, dar nu toti saracii ajung la nivelul de DR in stiintza de asta si apare si situatia materiala, ponimaesh?? :-)
 
Eu cu negru ma prind la cuvynt.
In principiu daca chelnerita e destul de inteligenta se poate potrivi cu doctorul. Aici vrei nu vrei apare tema saraciei si bogatiei. Dar compatibilitatea intelectuala e o treaba ffffoarte importanta dupa mine. Iaca asta trebuie te cautat...!
 
pentru a face un resumat .. putem spune ca situatiza financiara influentzeaza intr-un fel sau altul nivelul eductatziei pe care-l poate atinge o persoana.

adica fiind bogat(a) in rezltatul resurselor primite de la parinti .. bunici .. potzi sa ramii si cu creierul neted daca nu ai dorinta si interes sa te dezvoltzi ..
si invers .. cu o munca titanica potzi sa devii cineva :wink: .. chiar neavynd acel suport financiar, relatzii de zeci de mii de USD si ne nascindute in tzara care o persoana cu motivare in sine ar fi meritat-o .. daca putem sa ne exprimam asha ..


si in ambele cazuri diferenta financiara .. si diferentza intelectuala sunt obstacole uneori imposibile de depashit uneori avind o dorintza si vointza suficienta putem insa sa devenim suficient de buni pentru a deveni fericitzi si permitzyndune sa comunicam cu cei ce ne atrag atyt de mult atentzia


mit Freundlichem Gre
si din partea nunului cel mare transmitetzi muzicantzilor sa organizeze un solo la truba :crazy: :lol:
 
salutare romanticilor

am tot citit ce ati scris voi oameni buni,parerile is din cele mai destepte insirate dupa cantitatea de brumei de carte.Eu am sa va spun asa o istorioara,care dupa parerea mea e plina de dramatism pina in fundul fundului.Aceasta e istoria mea.In 2003 am finisat universitate de Stat.....in 2000 am nascut o fetita,sotul in acel an a finisat unversitatea tehnica si ,deoarece provenim din familii cu un nivel de trai modest,noi nu avem absolut nimic.El a hotarit sa plece peste hotare(2001),eu am ramas intr-un camin cu copil mic si cu o facultate(jurnalistica)...........eu am stat singuta 2 ani........In prezent,sincer blestem clipa cind a plecat de acasa....totul e diferit,si nu ne mai in telegem si nu mai sintem aceeasi...cine e vinovat?ca ambii nu am avut situatie financiara buna ca sa evitam despartirea,sau trebuiasa ne gasim perechi bogate...
 
SALUT

era prea tirziu,si copilul nu evinovat,intelegi,n-am vrut sa avortez.sint multi oameni saraci ,acuma cumte gindesti ca n-r trebui sa faca copii
 
Back
Top