Discriminarea Sexuala!

Vad eu ca multi se cred sfinti si alde Adam doar pentru au ceva ce se clatina intre picioare. Ce-i cu voi treziti-va si faceti o comparatie mai obiectiva.
Cred ca stiti ceva istorie si amintiti-va de triburi si conducatorii lor. Erau alesi cei mai puternici fizic. Evident erau barbati. Mai tirziu a fost apreciata si intelepciunea. Acum facind o trecere la zilele noastre, unde oamenii nu sunt primitivi dar parca dezvoltati, si in momentul in care ar fi o neintelegere nu pe forum dar tet-a-tet, care invinge? Cel care are muschi! Si de putine ori acesta ar fi femeia.
Pai cumsa progreseze femeia daca e tinuta pentru ''dospodarie", papa - cicea. Cit poate un om sa se ridice cind e intruna apasat?
 
Sa continui...
de exemplu am avut ocazia ca intodeauna sa traiesc intr-o casa unde predomina sexul masculin. Am avut mult timp pentru a face cercetari, comparatii si constatari. Din pacate rari barbati care stiu sa aprecieze femeia. Foarte rari. (merita inregistrati in cartea roshie) Dar care o face si nu se preface nu are numic de pierdut. Un barbat are inca multe de invatat de la o femeie.
Si de ce in stiinta si cultura predomina iarasi ei, pentru ca ELE ii apreciaza. Iar pentru a putea aprecia trebuie sa inlaturi multe scrupule ale firii (egoism, incapatinare...), dar capacitatea asta le lipseste barbatilor...si de aici vine descriminarea.
Uf de-ar putea EL sa inteleaga ca in mare parte datorita EI se mentine in forma.
 
vio, multumesc! acuma ca m-am trezit,
vad lumea intr-o cu totul alta lumina! sunt socat...
daca ma uit in urma vad ca eram orb de-a binelea, iar
viata mea monotona nu avea nici un sens. mesajul tau
insa m-a schimbat efectiv, vad lumina din capatul tunelului,
traiesc la o intensitate maxima, simt zvacnirile cosmosului
cum i-mi trec prin vine. e extraordinar!
zi, cum sa te rasplatesc(macar in parte)...
 
Doar la urmatoarea conferinta (Oamenii); i-au dat si Femeiei statut de OM

defineste-mi te rog cuvantul "OM"....sau poate Hommo erectus este si el,un statut aparte pt. barbati?
 
Alexandru, daca ma asiguri ca nu mai faci discriminare si mai ales ca nu te consideri superiorul partenerei tale sa stii ca esti rasplatit din plin. E deajuns sa fiu sigura ca este macar UNU.
Poti deschide o tema noua :blownose:
 
buna Vio :)
vio said:
Vad eu ca multi se cred sfinti si alde Adam doar pentru au ceva ce se clatina intre picioare.

Sa-i lasam pe acei cu "clatinatul" sa se clatine mai departe in liniste. Daca continuam in asa ritm precis ca ajungem la o cearta.


vio said:
Acum facind o trecere la zilele noastre, unde oamenii nu sunt primitivi dar parca dezvoltati, si in momentul in care ar fi o neintelegere nu pe forum dar tet-a-tet, care invinge?Cel care are muschi!

Vio, daca tot tu vorbeai de era primitiva de ce nu te exprimi mai ingrijit? Si de ce crezi ca cel care are muschi invinge? Numai sa nu-mi spui ca te refereai la lupte :)
Daca vii cu un argument solid nimeni nu-ti va trage una peste cap si va spune ca el are dreptate.
 
:lol: :lol:
vio said:
Si de ce in stiinta si cultura predomina iarasi ei, pentru ca ELE ii apreciaza.

N-am stiu ca barbatii predomina in cultura pt femeile ii apreciaza. Cum vine asta? Daca nu erau femeile tot ce au creat barbatii nu avea valoare? mdaaa ...

vio said:
Iar pentru a putea aprecia trebuie sa inlaturi multe scru[cenzurat] ale firii (egoism, incapatinare...), dar capacitatea asta le lipseste barbatilor...si de aici vine descriminarea.

No comment !
 
greenFox - imi ceri multe explicatii, dar voi incerca.
Cind vorbeam de cultura m-am referit la cuvintele tale:
trebuie insa sa recunosc ca multe reprezentante ale sexului frumos depasesc de multe ori (aproape in toate) valorile din randurile noastre - cu toate ca n-au ajuns (in literatura) la nivelul unui Goethe, Dostoievski, M.Proust etc . , in muzica n-am prea auzit o "ea" la fel ca un Mozart, Wagner, Chopin, Lizst, etc. - si asa aproape in toate domeniile.
Stiu ca acesta este un argument invechit dar ... totusi de ce din randurile femeilor nu s-au remarcat asemenea valori? Mi s-a spus odata ca "au" nevoie de timp, ca au fost mereu subestimate - mie insa mi se pare ca nu prea au ce da.
Le recunosti?

Si mai citeste mesajele Melaniei in care descrie momentul in care i-a fost "furata" munca - despre cercetare.

Atunci unde-i aprecierea. Asa e peste tot. Cind un barbat spune ceva NEW-se aude. Dar cind spune o femeie, rar cind e cel putin ascultata si se asteapta va fi spus acelas lucru de un barbat, pentru a fi laudat pentru ingeniozitate.
Si iarasi istorie - pe vremuri, cind a aparut teatrul, femeilor le era interzis sa fie acrite si daca ele faceau incercari (shmekerii) ca sa ajunga pe scena, erau pedepsite cu moartea.
Si mai peste tot femeile intimpinau multiple bariere pentru a se afirma, dar barbatul - nu. Cel putin nu-l incurca numeni doar pentru ca era El.

Si pare-mi-se Maupassant are un romanash subiectul caruia e barbatul de sub fusta femeii. EA scrie foarte bine (ziaristica), iar articolele sunt publicate sub numele lui si au un succes nebun. Ea ramine in veshica umra. Popularitatea ii revine lui, iar ei scandalurile pe care el are "curajul" sa i le faca. Asta e - si adevarat.

Acelas lucru e si cu puterea. Nu e vorba de lupte. Dar - in familie - "nu incalc cuvintul tatalui pentru ca ma tem de el". Aceiasi politica e si in micromediu si in macromediu, doar ca se priveste de sub diferite aspecte.
dar intodeauna exista frica de cel mai puternic, iar natura omului e asa "de frica stau, de frica fug, de frica tac ..." altfel poate fi buba.

Sigur ca acestor cuvinte le pot gasi chiar eu cotraziceri, daca tare as vrea, dar acestea rezulta de pe ce pozitii le privesti.

Alexandru - cum inteleg eu tu te pricaleshti de mine.
[/quote]
 
A nu se intelege din mesajele mele ca sunt un misogin. O discutie interesanta se poate inchega si cu o fata.

Cat despre forta barbatului care se opunea evolutiei femeii... asta e domeniul trecutului. Si daca acesta e cel mai important argument adus de femei - tot ce ne ramane de facut e sa asteptam. Cel putin acum un secol, dupa emanciparea femeii, nu prea am auzit de salturi deosebite din randurile lor.

Povestea cu romanul lui Maupassant este irelevanta - treaba aia se putea intampla si cu un barbat - care e treaba?

vio said:
Sigur ca acestor cuvinte le pot gasi chiar eu cotraziceri, daca tare as vrea, dar acestea rezulta de pe ce pozitii le privesti.

Ar fi mai bine sa fii mai sigura pe ceea ce spui - ca de altfel de ce mai discutam?

Umka said:
vio, barbatii niciodata nu vor intelege ce e in capul femeilor...

Bineinteles ca nu!
 
Greenfox, daca n-ai auzit tu de femei importante, poate ar fi cazul sa te pui la punct inainte de a vorbi, sa mai cauti, sa mai intrebi pe altii daca ti-e mai usor si ai incredere….Si argumentul lui Vio (parca) cum ca n-au fost lasate sa se afirme e suficient de bun ca sa justifice de ce sunt totusi mai putine femei celebre decat barbati; de importanta pe care o are educatia din primii ani de viata si ce vede in familie – de astea ai auzit?
Pt greenfox, o insiruire de muIeri de care zice ca n-a auzit (da` ar fi trebuit); si ca sa vezi ca nu-s fata rea, o sa-ti zic si din ce domeniu sa le iei, daca te-o trece vreodata curiozitatea sa afli cine sunt:
- literatura: Daphne du Maurier, George Sand, Harper Lee, George Eliott, surorile Bronte, Agatha Christie, Margaret Mitchell, Rodica Ojog Brasoveanu, Hortensia Papadat-Bengescu; Gabriela Mistral (laureata Nobel), Selma Lagerlof (Nobel), Tony Morrison (Nobel)
- pictura: Gala Eluard (sotia lui Dali), Tamara de Lempitcka, Frida Kahlo

Pt cat meriti, cred ca am insirat prea multe.
Iar curajul barbatilor e o vrajeala care sa le ridice moralul: sunt primii care fug la un cutremur, se tem mai tare de durere decat femeile (exista si o explicatie in medicina), femei care sa fie impresionate de sange pana acum n-am intalnit, in schimb am dat peste astfel de viteji barbati…(faptul ca armata e facuta de barbati e pt ca sunt iresponsabili, nu pt ca-s curajosi ;))

Ce e mai grav pt barbatii din zona (bucuresteni si nebucuresteni de genul lui greenfox) e ca o femeie care se scoleste, care se intereseaza si invata e apreciata in societatile alea pe care snobii le numesc “necivilizate”, in timp ce in partea asta “civilizata” a lumii, femeii incearca sa i se taie orice avant. Pai frati romani, e jale ca mie sa-mi vorbeasca un arab musulman mai frumos decat un pui de dac care face pe civilizatul.
Si inca ceva, greenfox, pune matale mana si citeste niste povesti populare tiganesti sa vezi ca pana si in comunitatile unde femeia merge cu un metru in spatele barbatului, ea se poate “initia”, se poate perfectiona, nu-i da nimeni la cap si n-o trimite nimeni la cratita. Si daca tot te apuci de lecturi d-astea, vezi c-a mai fost un baiat arab de-si zicea Khalil Gibran care a luptat pentru drepturile femeii (fie musulmane, fie crestine) in lumea araba.

Codrine, eu prin succesul romanilor la straine nu ma refeream la “minoritatile conlocuitoare”. La mine in facultate sunt suficienti straini ca sa observ fenomenul.
 
Daca te uitzi ce se cenzureaza pe-aici mai potzi trage o tura de concluzii filozofice gindindu-te ca pina shi intr-un cuvint atit de important ca popular exista ceva teribil de specific masculin .
 
Ma, de moldoveni nu vorbesc; da` la amaratii astia din Bucuresti nu se uita nimeni nici cu dosu`.
In popular nu e nimic atat de masculin....Explicatia e ca cel care a facut lista neagra pt cenzurat e mascul si el ;)
 
Nu, puiule, doar vi se pare ca se discuta despre voi, cand noi de fapt ne vedem de ale noastre. Cam prea des vi se pare ca sunteti bagati in seama.
 
De fapt ai dreptate , pina shi EA e la genul feminin . :cry:


PS{retoric} : .... nu ca ash tzine eu tare mult la onoarea masculilor bucureshteni , dar de dragul contradictziei shi pentru a-mi demonstra vasta cultura :ciupos: , legind totul shi de o alta tema pe la care ai mai plasat mici intzepaturi :
Shtii care e cel mai celebru caz de fotbalist snob care ishi balmajeshte limba dupa doua luni de stat in strainatate : Raducioiu . Shi totushi , toate italiencele care l-au vazut jucind la Milan , nu pentru lucrul asta il tzin minte shi ii mai pastreaza poza sub perna pentru clipele intime de exercitzii digitale . :wink: Imi place mult shi sotzia lui olandeza . :D
Mai shtiu citeva cazuri celebre , dar mi-e sa nu ma acuzi de ce te vor acuza altzii pe tine , citnd despre inshiruirea de exemple de femei de geniu : fortzare a termenului . :D

PPS{pe asta chiar te rog sa-l comentezi} : Te simt ca te pregateshti sa ne subtziezi rasa luind drumul Arabiei Saudite , shi-acum incerci sa te autoconvingi ca e bine ce faci . :wink:
 
Back
Top