Discuri trimise prin posta

gr8dude

ralien since '45
Recent am decis sa trimit ceva (n x DVD) prin posta, si o doamna de la oficiul postal mi-a spus ca asta se face doar prin oficiul postal central - acolo ei vor verifica continutul discurilor inainte de a le expedia.

  • Stie cineva ce cauta ei?
  • A trecut cineva prin asa ceva?


Inca nu am discutat cu nimeni din acel oficiu postal, pentru ca nu stiu daca e o idee buna sa impart planurile mele malefice de cucerire a lumii cu cineva ;-)

Nu este asta incalcare a confidentialitatii corespondentei?
Care sunt riscurile (i.e. daca ei gasesc ceea ce cauta, ce ar mai fi si asta...)?
 
Intrebarea nu e "cum sa ma protejez de ei?". Criptografia este o solutie - evident.

Totusi problema pe care o propun este alta - ce cauta ei acolo?

Imagineaza-ti ca discul il trimite cineva care nu stie despre arhive cu parole sau despre aplicatii de criptare a datelor - ce poate sa i se intimple unui astfel de om (daca pe discurile lui se gaseste ceva, spre ex: software, sau fotografii cu presedintele, sau filme, sau muzica in format mp3, etc)? Doar nu te astepti la aceea ca fiecare utilizator de PC este familiar cu tehnicile de securitate a informatiei?


Eu nu vreau ca cineva sa vada fotografiile in care eu dansez 'tananica' cu colegii mei de la serviciu. De ce ei considera ca au dreptul sa le vada?


P.S. ideea este ca se prevede o tendinta de aparitie a elementelor 'big brother'. Tu stii ca in Marea Britanie esti obligat sa dai autoritatilor parola cu care ai criptat datele daca ti se cere acest lucru?

Cu alte cuvinte, aceasta nu este o discutie cu nuante tehnologice, si una despre societatea noastra si statul in care existam.
 
Eu am transmis un CD prin posta . L-am invelit in 2 foi A4 si l-am pus in plic , m-am dus la oficiul central l-au cantarit au pus timbrele si stampilele si gata . A ajuns normal :) . Si daca imi aduc aminte mai bine eu chiar i-am spus doamnei sa stampileze mai incet sa nu-l defecteze ( CD-u ) nici un fel de intrebari despre continutul Cd-ului nu au urmat . Asa ca e posibil :)
 
si scrisorile simple (fie ca vin, fie ca se duc) sunt controlate, doar ca dupa ce primim sau le trimitem...
toate scrisorile mai mari pe care le-am primit din strainatate erau verificate. plicul e taiat intr-un colt si se uita ce e.
nu exclud posibilitatea ca CD-ul lui Antrax a fost verificat mai tarziu si apoi bagat inapoi in plic.
nu ma deranjeaza faza... e o chestie de securitate.
 
Arina... ce securitate? Asta e scuza autoritatilor... mai putina libertate pentru o securitate virtuala... daca vreua sa-ti trimit o bomba in plic o sa ti-o trimit. Pe un CD nu cred ca exista explozibil...
Personal sunt total impotriva acestor practici... ce e al meu e al meu... si daca nu vreau eu sa arat atunci trebuie sa ramana confidential.
 
Am facut o mini investigatie.

M-au forwarduit de 4 ori dintr-un loc in altul. Discurile nu vor fi verificate, asta mi-au zis-o mai multe persoane de la diferite checkpoint'uri. E drept, versiunile erau un pic diferite:
  • Verificam sa nu fie crapate, le punem in plic cu bule...
  • Nu, nu verificam pentru ca nu avem echipamentul necesar

Si totusi, istoria doamnei de la oficiul local era ca discurile se verifica. Hmm.. the truth is out there ;-)

Pina cind spun:
MythBusted.gif


Dar raspunsul final il vom afla atunci cind ma duc acolo si expediez ce am.
 
Back
Top