Distributii linux. Avantaje/desavantaje

Mandrake 10 // Skype // YAHOO // mozilla // gaim messenger +

Redhat-ul se intaleaza lent. Daca ii dai comanda poti sa reusesti si mai rapid. dar mandrake stie singur. De la instalare se descurca cu UDMA-ul placiid e baza.

Mandrake in 10-30min se intaleaza functie de plachetele alese. Lista de pachete dorita se poate salva pe discheta, ceea ce al redhat nici nu poate fi vorba.

Mie mi se pare ca Mandrake cistiga teren din ce in ce mai mult

Mandrake este usor de utilizat. Eu il folosesc si ca server. Doar ca platforma pentru server. Serverul in sine este facut de celegul meu Vasile in Java si se numeste PVF server - de la Pais Vasile care l-a creat.

detalii la www.pvf.cbi.ro // il gasiti si pe souceforge.net si pe programmersheaven

Avem experienta de servere asa ca intrebati.

La slack am renuntat de mult m-a impresionat foarte prost procedura de instalare si am renuntat. Daca cedeaza un server trebuie refacut rapid si nu numai de expertul nr 1 in linux din firma. tre sa poata si altii. nu e viabil si l-am scuipat.

Am mai incercat si alte versiuni si in final mandrake a iesti citigator.

Mandrake are suport incorporat pentru accelerare 3D cu placi ATI RADEON. Asta se pune

Vedeti ca au aparut drivere de conexant pt linux. Nu am incercat dar ar trebui incercat. Eu n-am timp si nu am nici modem ca am cablu.


Mai am si alte informatii dar astept sa fiu interogat.
 
ha! numa de asta ca slacku se instaleaza mai greu numa de asta l-ai dat yntr-o parte? ghaaaaaaaaa! nu shtiu, eu yl instalez fara probleme, shi ymi place.... am vazut installu la Suje 8.2 - nu cui blea yi trebu tata grafica sheea? da, tipa yi frumos, da nie nafig nu-ni trebu!
 
orice sistem are plusuri si minusuri

Unii spus ca red hat ii rahat altii ca mandrake si inca altii ca FreeBSD in genere su*e ... asta depinde de gust , dar de fapt consta mai mult ca la unii le place sa apese next->next iar la altii sa faca config in fisiere de conf si le place sa se bage mult mai adinc

Am folsit si red hat, si suse si freebsd, doar din simpla curiositate (ca de obicei :) ), miau placut toate ! principalu e de uitat la partile pozitive mai mult si nu de neglijat partile negative ... iar daca nuti place ceva ai toate drepturile de aschimba ceea ce nuti place si sa contribuii in felul tau la dezv OS-ul daca doresti sa fie mai bun ...


Dar daca vorbim de securitate atunce pe sistemele VMS/VAX nimeni nu le-n trece , am lucrat si cu dea iestea :)

In orice caz eu nustiu ce mas face daca nu as avea Linux
 
De ce aleg Mandrake si n-am chef de config manual

Simplu. Eu lucrez cu clientii. N-am timp sa ma bag prin maruntaiele Linux. Scopul este 1 singur si bun. Acolo unde pot sa inlocuiesc Windows cu Linux. E vorba mai ales de firme care nu vor sa fie prinse cu soft piratat. Oamenii invata greu. Linuxul cel mai usor de utilizat cistiga. In cazul meu Mandrake. Asta e criteriul de baza. Omul trebuie la rigoare sa-si poata instala si singur linuxul si Mandrake-ul este campion la asta. Eu nu tin neparat sa incerc linux-uri. Eu le incerc pentru a atinge un scop precis. Daca corespunde e bun daca nu il schimb rapid. Depinde cit de multe lucruri poate face omul cu Linux dintre cele care se pot face cu Windows.
 
Pentru utilizatori eu consider ca cele mai bune distributii sunt Mandrake si SUSE. Slackware e departe pentru a fi pentru simpli utilizatori :)

Eu stau pe Slack demult :)
 
eu nu ma yndoiesc....
auz, freejerk, cum sa pun suport pentru rusa yn slack? an gasyt un articol pe opennet.ru da acolo e rusificare totala, da nie yni tre numa suport...
 
:) Filmele la mine trec prin fratiniu, el ii cu Windows si le redenumeste. Cauta si tu pe google tre sa fie numaidecat.
 
Re: De KNOPPIX ati auzitara ? e SUPPER TARRE

da de pi www.linuxiso.org po sa ei orishi distributzie! nasharu :0 numa sa ai banda larga!
am tras di acolo RedHat 9. , freeBSD 4.10, Suse 9.1 Knopix3_6, Mandrake 10
 
Vad-ca de Fedora Core nimeni nu zice nica... :)
Patsanilor cu Eclipse - voi IntelliJ IDEA ati vazut? Incercati, "pochustvuite raznitu".
 
Eu de mai mult de 2 luni deja folosesc Gentoo Linux, si nu l-asi schimba cu nimic. Ce-i drept mi-a luat o saptamana pana l-am instalat si configurat ca lumea, insa nupa aceea nu am avut nici o problema.

Avanatjul Gentoo e ca iti da alegere tot timpul. In plus totul se compileaza din surse, si deci e optimizat pentru masina pe care compilezi. Desigur daca vrei sunt si package-uri precompilate, eu insa am instalat toul din surse.

Instalarea e tare specifica. Te butezi de pe CD-ul lor, iti apare linia de comanda si dai bataie. Pe site ste un "Installation Handbook" foarte bine scris care in 10 pasi iti arat cum sa instalezi. Totul se face de la linia de comanda si astfel stii exact ce ai facut si ce ai instalat.

O chestie superba care o are Gentoo este portage. Asta e un sistem care cunoaste practic toate programele existente pentru linux. Despre fiecare program el stie de unde exact sa-l downloadeze, are scriptul de compilare si mai cunoaste si dependentele. De exemplu daca vrei sa instalezi gnome, dar tu nu ai macar nici X serverul instalat faci

Code:
emerge gnome

si el se apuca de tras de pe net si de instalat tot ce are nevoie gnome, inclusiv el.

Peste un vreo 2 luni daca vrei sa-ti faci un upadate la sistem e dejuns sa faci

Code:
emerge sync

si tot portage treeul se updateaza de pe net si dupa asta faci

Code:
emerge -u world

si el iti reinstaleaza toate programele la care el cunoaste ca au aparut versiuni noi. In plus, suportul imi pare cel mai complet pe care l-am vazut vreo data pe net.

Mai in scurt intrati si incercati :)

http://www.gentoo.org
 
Re: Linux users, is anybody here?

Da, folosesc Fedora Core 6.

P.S. Incearca sa dai temei o denumire mai sugestiva.
 
Re: Linux users, is anybody here?

Am in planuri sa instalez Ubuntu pe un alt computer, dar nu exclud posibilitatea de a instala acolo openSuse.

As vrea sa aflu ce vei face cind apare 10.3; vei ramine la versiunea curenta, sau vei migra spre 10.3? Daca vei migra, atunci cum o vei face? (din cite stiu, openSuse nu prevede o procedura de tranzitie 'moale' la versiuni noi)
 
Back
Top