Dor de casa sau nu prea???

me_olesea

New Member
dragii mei,

Mai sunt ceva mai mult de doua luni pana ma intorc in Moldova. Cand ma gandesc la asta ma cuprinde spaima, disperarea, confuzia.... stiu ca multi dintre moldovenii care invata/lucreaza/locuiesc peste hotare spun ca li-i dor de Moldova..

Desi risc sa fiu acuzata de ne-patriotism, eu o sa fiu sincera si o sa recunosc ca mie.... nu prea mi-e dor de casa.....e ceva in neregula cu asta sau mai sunt si altii care simt ca mine...

am deschis thread-ul asta ca sa vad ce credeti voi..... ganduri, opinii, critica(constructiva), filozofie... toate sunt binevenite

tsiom!
 
me_olesea, da spune-ne unde te afli shi cu ce te ocupi de nu tzi-e dor de casa...

shi fii linishtita, mai sunt oameni care s-au intors in tzara nu de buna voie...
 
Motivul principal pentru care nu mi-i dor de casa este.... o mare parte a societatii moldovenesti si felul in care am fost tratata in Moldova in comparatie cum sunt tratata aici....

scuze anticipate pentru prea multa filozofie, dar eu o sa urmez sfatul de mai sus : doua degete pe gura si spun ce am pe suflet:

in Moldova nu poti sa visezi. daca spui cuiva ca vrei sa ajungi la ONu sau in Parlamentul European sau in Australia... care a prima reactie??? - toti te iau peste picior , cica "trezeste-te bre, ca astea-s numai povesti . o sa te insori/mariti, faci copii, gasesti un serviciu pacatos ( daca il gasesti), lucrezi pentru un sef corup, ii pupi in ... pe toti si pe urma... mori"... nu stiu ce experiente ati avut voi, da eu acasa numai incurajari din astea am auzit . In fiecare zi parintii, profesorii, colegii, societatea iti spune ca nu poti sa visezi, ca "asta nu e de nasul tau", ca "asta e numai pentru cei bogati", ca "mnogo hocheshi, malo poluchesi", etc.... respectiv, oamenii isi au viata pe masura viselor lor.... accepta orice li se intampla..... au fost umiliti pe strada -- "nu-i nika, asa ii viata", primesc un salariu mizer -- "ei, shi sa-i fashi, asa-i viata", nu-si cumpara portocale sau ciocolata decat de Anul Nou sau Craciun -- "asta nu-i pentru noi, noi suntem saraci", s.a.m.d.

daca ai vise prea mari, in Moldova esti considerat naiv.... eu am trait 7 luni in SUA si am realizat ca cei care au ajuns cel mai departe sunt cei care au avut cele mai mari vise........ dar e adevarat ca si societatea aici e altfel..... cei care au vise inalte sunt admirati, iar profesorii si parintii in incurajeaza..... Imi dau seama ca uneori, pentru a reusi sa faci ceva , ai nevoie de cineva care sa creada in tine , in Moldova...nimeni nu crede in nimeni, nici in autoritati , nici in cei capabili sa schimbe ceva, nici in ei insisi......

cam asta e.... asta e una dintre marile diferente dintre SUA si Moldova... mai sunt multe, dar asta deocamdata ma doare cel mai mult.....

voi ce Ziceti?
 
Zicem ca ai de facut copii, si tu te ocupi cu debitarea aberatsiilor pe forum :lola:
 
sincer, inteleg despre ce vorbesti me_olesea,
si eu am fost pentru un an in sua, si m-am intors acasa vara precedenta.
si intr-adevar chestia cu incurajarea si increderea in propriile noastre puteri aici la noi nu prea se intilneste, din pacate.
si totusi eu ramin a fi optimista si cred ca daca noi toti acei care am fost peste hotare si am vazut o alternativa si un mod de a schimba lucrurile in mai bine, daca noi toti am raspindi ideile intilnite acolo, cred ca incetul cu incetul si oamenii din jurul nostru vor incepe sa inteleaga situatia dintr-o alta perspectiva.
Deseori sunt acuzata de o prea mare doza de optimism, dar cred ca anume optimism, curaj, si multa munca ne trebuie noua romanilor basarabeni.
iti urez si tie, multa rabdare si mult entuziasm in ceea ce faci. :)
 
Asta-i motivul tau me_olesea? :D.. nu inteleg cum vrei sa revolutionezi lumea daca pentru tine chestiile astea sunt asa importante. Sa nu-mi zici ca in state toti te "imping" spre realizari...

N-am decat sa ma alatur celor spuse de Umbreon...
 
Fac si astea 2 revolutsii in pahare. Parca nu era clar ca "ai sa te maritsi si ai sa faci copii"ul de acasa e cam ekivalent cu "esti ratata si nici macar nu esti blonda". Nu vreau sa incep iar discursurile apocaliptice cu metafore care ar fi interpretate ca arogantsa (pentru ca nu sunt :D ) , dar nu stiu de ce nici eu si nici oamenii talentati/cu cap pe care ii cunosc(vad totsi ca nu m-am bagat si pe mine prin rindul lor ? :D ) nu eram descurajati acasa , ba din contra.
 
of...fiecare abereaza cum poate:)...eu in general nam avut dor de casa..de cind eram mica si mergeam pe la tabere d evara:)..puteau sa ma lase ai mei saptamini intregi si eu numi doream sa ma intorc acasa chiat daca ai me veneau si ma rugau sa ma intorc ca si ei saracii le era urit singuri:) fara copii:)...depinde si de gasca ce o ai...de multe depinde...
 
ok... sigur ca da... ca la moldoveni! nici nu ma asteptam la o altfel de reactie din partea unor membri de pe forum...

eu am scris ce simt eu..... cine crede ca-s aberatii -- nu cititi, sau daca vreti sa criticati, aplicati si voi o critica constructiva- macar sa obtineti ceva din asta. ca altfel nu faceti decat sa descurajati lumea sa scrie pe forum...

scuze pentru o astfel de reactie, dar chiar am simtit pentru un moment ca pe forumul asta nu poti scrie ce crezi . daca nu scrii ce la place lor, -toti iti sar in cap . care-i pontu atunci?
 
me_olesea, nu atrage atentzie la indivizii cei doi de mai sus... asha sunt ei, cu o copilarie dificila, pe la ospicii, shtii shi tu cum e... principalul e sa-tzi urmezi visurile :D
 
me_olesea;167484 said:
ok... sigur ca da... ca la moldoveni! nici nu ma asteptam la o altfel de reactie din partea unor membri de pe forum...

eu am scris ce simt eu..... cine crede ca-s aberatii -- nu cititi, ... bla bla bla

Hoo, moldoveanco... calm...:D, suntem intr-o tara libera si putem sa citim si sa scriem absolut ce dorim(ok, fara sa incalcam regulamentul). Esti prin US dar tot mentalitate tipica esti... asta ma enerveaza la cei ce pleaca peste hotare si dupa 2 luni se cred mari si tari doar pentru faptul ca au iesit din sat... Calm, daca ti-ai adus satul dupa tine tot de la tzara esti.

In general e tipic femeilor ce se duc in Italia la munca. Spala batranii de rahat in fiecare zi pentru bani mizeri dar sunt orgolioase ca sunt in Italia...:D Mama ce fericire, cat stil si ce clasa.

Cand vei face mari inovatii in state si o sa vii sa ma inveti pe mine cum sa le fac si eu, atunci ma voi inchina cu respect... dar pana atunci nu inteleg la ce te astepti?

2khama:

Shi pursheshti?:D
 
piggy, calm :) nu compara orgoliu' femeilor care fac menaj in EU si cineva care merge la studii acolo :). Cel mai tare ma enerveaza la moldovenii care slugaresc in alte tari, cind vin acasa li se pare ca doamne fereste si-s de krutyie, ca ei nu-s nimeni. Sauna , tusovka, kataita cu masina oleaka mai colorata... baruri... ''bla-bla- noi am fost la Iatalia si am facut bani ''

Experienta mea acasa a fost mai fericita decit a Olesei, poate din cauza ca activam prin ONG-uri... Eu vorbind cu unii moldoveni pe aici, ma enervez mai tare: ''treshi la facut menaj, unde tinzi tu? Si ti strofoci degeaba... '' Ca mai bine nu mai vb cu ei :). In MD mi-au ramas multi prieteni interesanti, Chisinaul il iubesc, si cred ca m-as intoarce cu drag acasa. Pot sa o inteleg pe Olesea, insa si in Md sint cercuri diferite de oameni, depinde din care faci parte :)
 
Eu sunt calm dictionar... dar cum am zis, chiar daca te duci sa faci studii si iti aduci satul dupa tine nu inseamna evolutie.

Apoi nu am zis ca daca cineva pleaca la munca in afara e prost sau ceva de acest gen. Dar ma enerveaza orgoliul unor persoane inculte atunci cand nu isi are locul. Nu ai realizat nimic si esti orgolios... asta mi se pare chiar amuzant:D.
 
PiggyE, de data asta tu eshti cel care te-ai infierbantat... shi fata neshtiind ce fel de specimene suntetzi voi cu Umbreon ap o ramas cu un gust amar in gura...
eu insa tind sa fiu de acord cu fata, peste hotare e mai ushor shi dulce sa visezi la realizari decat in moldova...
 
oricum faci mai mult fara caracter akolo decit aici, daca il ai, merge bine oriunde. the atitude counts si vointa
 
eu spre sfirsit is de acord cu piggy :) Eu in Md visam mai mult ;), visez si aishi :) da acum sint tare la inceput :) si visurile is cam greu de realizat :) si nicaieri nu-i usor ;)
Poate ii mai usor cind te duci sa inveti undeva si ai bursa, dar daca nu ai, apu nika nu-i usor, tre de muncit...
 
ok..... uite aici un reply lui Piggy ( scuze, dar incep sa ma irit si ma mananca si pe mine palmele sa trec la atac personal, cum face piggy) :
1. pentru tine sat/tzara = ceva rau, prost, neimportant? daca nu, de ce incluzi satul/tzara in acest context? "daca ti-ai adus satul dupa tine tot de la tzara esti." ( citat al lui Piggy)...

2. sunt de acord ca unii dintre cei care pleaca la munca in Italia sau alte parti vin inapoi si au alte valori ( bani, covoare, masini), dar unii dintre ei pleaca pentru ca sunt intr-adevar disperati. eu una nu-i invidiez. si nu as risca sa vorbesc in bataie de joc despre femeile care pleaca in Italia sa "Spala batranii de rahat in fiecare zi pentru bani mizeri " ca sa poata plati studiile copiil0r sau ca sa adune bani pentru tratament pentru copii lor. Da, unele persoane isi schimba comportamentul cand vin inapoi, dar altii sunt intr-adevar nenorociti... eu una nu i-as judeca pentru ca nu am fost in pielea lor

3. Da , in State visez mai mult. Nu pentru ca stau aici si nu fac nimic . Daca nu as fi facut nimic nu as fi ajuns aici. ci mai degraba pentru ca atitudinea oamenilor e alta. cel putin aici nimeni nu iti sare in cap pentru ce spui sau crezi , asa cum se intampla de multe ori in MD ( si pe acest forum) .

4. cine nu-i de acord cu mine, astept contrargumente logice, si exprimate cu respect si critici constructive
 
khama;167661 said:
shi fata neshtiind ce fel de specimene suntetzi voi cu Umbreon ap o ramas cu un gust amar in gura...
.

Hai bai ,acum ne mai faci si violatori :D
 
Back
Top