Dragostea shi hormonii

2 Cineva: In primul rind acestea nu sunt definitii cum ai mentionat tu dar niste
pareri...De ce tu (cu asa idei timpite :) ) crezi ca iubirea presupune afectiune,daca
si presupune pai intr-o masura foarte mica,caci iubirea nu numai presupune atitudinea
de prietenie fata de cineva ba chiar mult mai mult...
Iubirea nu poate exista fara pasiune dar pasiunea poate exista fara iubire,noi toti asta
stim :) numai ca nu pe mult timp pina te... si spui GATA!
2 Joker: E interesanta situatie...cum poti sai dai tot daca nu o iubesti?Poate tu altfel
intelegi cuvintul "Totul" eu de ex inteleg cind esti gata sa faci orice pentru ea si esti gata sa
faci multe lucruri care in stare "normala" nu ai putea face,dar iubind ele ti se par normale.
In previnta la aceea ca nu iai nimic,poate problema e in altceva...poate ea nu vrea sati deie? :)
2 Tequila: "E mult prea simplu asha"...am vrut sa am exprim asa sa ajunga pina la capatina
fiecaruia...Vreai mai complicat sa fie?De fapt asa si este...E MULT MAI COMPLICAT toata
chestia asta cu iubire si hormoni...Unde-i Dn-ul G.R.O. double S.U. :) sa ne explice
si el cite ceva...
 
eu am sa zic oleaca altceva decat despre ce se vorbeste mai sus...
am ajuns la asa o concluzie, sa iubesti tre sa fii neaparat egoist :D
pai hai sa ne gandim de ce cautam noi dragostea si de ce facem tot ce ne sta in putere ca sa fim cu persoana aia impreuna, nu ca sa ne fie noua bine ?
noi facem asta pentru noi, nu ?

adica ai oleaca off fata de ce s'o vorbit mai sus...dar daca cineva are careva comentarii as vrea tare sa le ascult
 
da noi dam ceva, in masara in care obtinem, sau stim ca vom obtine...si nu dam pentru ca partenerului sa'i fie bine, dar fiindca stim ca numai asa o sa primim ceva ca sa ne fie noua bine...adica noi tot ce facem e numai si numai pentru noi...

iaca uitativa la Maica Tereza pe care toti asa o proslavesc...eu vad in ea exact ce ziceam mai sus, ea ajuta oamenii nu din cauza ca ei aveau nevoie de ajutor, dar din cauza ca ei ai facea placere asta, adica ea face asta pentru ea...!!!
 
Zop, iti simpatizez pragmatismul :)
Si imi place idea.. faci ce iti place.. e firesc..
mai rau cind faci ceva ce nu iti place ca sa obtii ceva ce iti place... si pina la urma nu obtii :D
 
zopiryon said:
eu am sa zic oleaca altceva decat despre ce se vorbeste mai sus...
am ajuns la asa o concluzie, sa iubesti tre sa fii neaparat egoist :D
pai hai sa ne gandim de ce cautam noi dragostea si de ce facem tot ce ne sta in putere ca sa fim cu persoana aia impreuna, nu ca sa ne fie noua bine ?
noi facem asta pentru noi, nu ?

adica ai oleaca off fata de ce s'o vorbit mai sus...dar daca cineva are careva comentarii as vrea tare sa le ascult

ma vrei ma ai ... :)

come on, zop, ... uneori ignor ca e vorba de un forum public, adica deschis oricui, chiar si celor foarte tineri, respectiv dornici de experiente ale vietii, ....ma intrebam cum poti ajunge la astfel de concluzii.... raspunsul e simplu, daca nu ai trait sentimentul dragostei o astfel de "concluzie" e kiar posibila :)

sa nu confunzi niciodata dragostea cu sentimentul posesiei - gelozia, egoismul. Dragostea e un sentiment unic (unii il considera de natura chimica, eu una ma indoiesc), sentiment total opus egoismului . Presupune a darui neconditionat celui iubit, adorat sentimente... adica nutresti afectiune, eshti in stare de sacrificii necondetionate, tresari in prezenta celui iubit, traiesti fiecare gest al lui.... intredevar dragostea poate determina sau intetzi gelozia (sentimentul posesiei). E deja un fapt banal ce dragostea poate fi una de tip platonic sau unilaterala (sau neimpartasita de cel adorat), adica poate determina suferinta... dar in acest caz nu vad pic de posesie, cu atat mai mult nu vad nici acel TOT nici acel NIMIC despre care propovaduia un nimeni mai sus :)
 
stai putin, eu nu am zic ca ceea ce am scris mai sus e adevaru, era doar o idee...
oricum, tin sa cred ca noi iubim pentru noi, ca ne fie noua bine, nu ?
 
zopiryon said:
tin sa cred ca noi iubim pentru noi, ca ne fie noua bine, nu ?

dubioasa teorie... iar cineva a dat o explicatie plauzibila despre provenientza acesteia... (n-ai trait inca iubirea....)

p.s. Zop, impacate cu asta o data. :)
 
poate e dubioasa, dar macar e logica...cad de mult n'ar urla cineva despre tot felu de aberatii adolescentine, noi oricum facem totul pentru noi...si numai pentru noi...
in unele cazuri noi mai dam ceva, dar numai cand stim ca o sa primim inzecit inapoi...

sapu cineva zicea de a darui necondition tot felu de sentimente, pai de ce facem noi asta ? pentru ca el are nevoie sau ca noua ne place sa daruim asta? adica tot pentru noi facem ?

eu zic ca aceasta teorie este valabila chiar daca multi nu'si dau seama de asta...
 
sigur zop, fiecare cu modul lui de a intelege iubirea,
dar eu tot la parerea mea raman ca tu confunzi un pic iubirea (cu placerile sexuale)

cum ramane cu cei care iubesc fara vreun sentiment de reciprocitate din partea celui iubit. acest lucru uneori doare. unde e binele aici despre care vorbeai?

nu vad iubirea adevarata ca pe un schimb sau troc :)
probabil ca nu ai trait acest sentiment inca
 
eu il traiesc acum, si nu e chiar asa cum scriu eu mai sus :D , dar asta din cauza ca la mine situatie e cam ciudata...

eu nu ziceamd de cei ce iubesc...dar de un cuplu care se iubeste si tat ai ciotka...
intrebare e : ei sunt in cuplu pentru celalalt sau pentru dansu ?
 
un cuplu in mod cert presupune complementaritate, reciprocitate inclusiv in a accepta compromisuri. credema, nu exista cupluri care sa reziste pe lume fara compromisuri din partea ambelor parteneri :)
 
da eu nu despre asta ziceam...mlin... :-?

eu te intreb pe tine...iaca este asa un cuplu care se intelege tare ciotka, dragoste, romantica, orgasme multiple etc.
sa zicem el pentru ce e in relatia asta, pentru a darui placere ei, sau pentru dansu ? si in cazu in care el e pentru a darui...asta tot poate fi in scupuri proprii....el ai daruie, din cauza ca lui ai place asta...(uite'te mai sus exemplu cu maica Tereza)
 
iaca uitativa la Maica Tereza pe care toti asa o proslavesc...eu vad in ea exact ce ziceam mai sus, ea ajuta oamenii nu din cauza ca ei aveau nevoie de ajutor, dar din cauza ca ei ai facea placere asta, adica ea face asta pentru ea...!!!
ce idee geniala - cind o sa iai interviu de la maika tereza atunci o sa afirmi asha teorii! :evil: "placere, placere si placere" - imi vine greu sa cred ca ei ii facea placerea riskul de a se imbolnavi de ceva prin afrika sau sa indure calduri insuportabile, foame.... poate pentru asi salva "ufletul", poate pentru a obtzine dragostea lui .... :-?
 
n-are rost zop sa ne duelam aici aiurea, nu voi fi deacord cu tine :)

stii unde ne diferentiem, in modul de a intelege si defini dragostea :)
 
tequila said:
iaca uitativa la Maica Tereza pe care toti asa o proslavesc...eu vad in ea exact ce ziceam mai sus, ea ajuta oamenii nu din cauza ca ei aveau nevoie de ajutor, dar din cauza ca ei ai facea placere asta, adica ea face asta pentru ea...!!!
ce idee geniala - cind o sa iai interviu de la maika tereza atunci o sa afirmi asha teorii! :evil: "placere, placere si placere" - imi vine greu sa cred ca ei ii facea placerea riskul de a se imbolnavi de ceva prin afrika sau sa indure calduri insuportabile, foame.... poate pentru asi salva "ufletul", poate pentru a obtzine dragostea lui .... :-?

da era greu ce facea, dar ei ai aduce asta placere...ea face asta pentru ca ea vroia sa faca asta, pentru ca vroia sa'si salveze sufletu cum ai zis tu, ea oricum pentru ea facea asta....
 
regarding Tereza, Zop, te uiti dintru-n punct ingust de vedere... inchipueti ca unii oameni au asa sentiment ca compasiune..
ei practic pot simti durerea care o simt altii.. si ii ajuta anume deacea ca ei au nevoie de ajutor... sunt si oamenii care o fac pentru alte reasonuri...
si sigur nu ma indoesc de faptul ca ajutind tereza pina la urma obtinea o oarecare placere emotionala... dar sa spui ca ea facea asta numai pentru dinsa nu cred ca e corect.


si regarding
sa lasa hormonii si gruzu cand fata nu'ti da
Каждый думает в меру своей испорчености. :)
 
da ce o luam noi pe Maica Teresa ca exemplu? ca de fapt ce stim noi despre ea? ca a facut bine la lume? si doar atit
come on....femeia e buna si frumoasa atunci cand e iubita (nu o data pe luna si nu cu deasila).....prin urmare....Maica Teresa....posibil (am zis posibil, sa numi sariti in cap)....avea un mosneagut, vreun Taica Teres care o fericea de cate ori putea...(stiti voi cum, hehe)

prin urmare...faci bine, atunci cand ti se face si tie....si binele pe care il faci cuiva e un fel de rasplata pt binele facut tie!

....ce ziceti de idea asta, iubirea ce o dai e rasplata pt acea iubire pe care o primesti?
 
mela, te si vad intr-un rol aproape principal al filmului pe care urmeaza sa-l regizez (sau poate nu... ramane de vazut daca...) intitulat "oki pentru oki.." ... nu ...poate mai bine "dupa fapta si rasplata.." .... calmeazate, ai tras lozul castigator, ai meritata, ai izbutit, vivvvaaaaaa... si nici macar nu vei fi obligata la perversiuni.... doar supusa unor scene minierotice... in care vei da doar in masura in care vei primi ... nimic nou pentru tine... sorry, de fapt, diferit si in mod sigur nou pentru tine....

bobomelania
 
Back
Top