Drogurile - un mod de viata?!

desi nu prea am vrut sa discutam marijuana , vad ca mult mai larg raspindit este acest " drog". Absolut de acord ca iarba nu are efectele alcoolului , dar oricum in doze mari , poate afecta creierul.
revenind la subiectul despre drogurile tari, stiu ca si acestea sunt destul de raspindite prin liceele , facultatile si strazile chisinaului. Cunosc cazul unui tip care la varsta de 21 de ani( adica destul de matur moral/ psihologic , nu doar fiziologic) a incercat opium. de atunci cu pauze revine la acest hobby. A stat si in clinici de dezintoxicare, si-a curatat si singele. a stat si inchis pentru acest uz de droguri , dar nimic nu-l mai poate scapa. prietenii si familia au incerct sa-l incurajeze. dar mai degraba , asta e o boala. e o dependenta psihologica care nu poate fi controloata de o fire umana. te acapara atit de amagitor , incat nu stii cumde iar ai revenit la el. asa ca nu cred ca clinicile pot fi de un ajutor atit de mare. apoi despre efecte toata lumea stie , dar daca un om la 21 de ani ( adult) a inceput acet kkt , - scuze!!!
nu stiu, acum acest prieten nu se mai drogheaza , dar asta nu e sigur. poate dura inca cateva saptamani , cateva luni , cativa ani , nu se stie...
 
E bine de stiut ca in Chisinau cel mai raspindit halucinogen este Ketamina cristalizata,asta nu la cei bogati.Sint si care injecteaza ketamina,dar mai rar. Plus de asta alte pastile pe baza de amfepramona,dextrometorfan si codeina,uneori combinate cu alcool. Nu am inclus ciupercile(cele consumate in MD,exceptind mescalina) si hasisul in aceasta categorie intrucit nu sint destul de puternice. Adaug - nu le-am numit ''droguri''intrucit nu creaza dependenta fizica(din cele enumerate amfepramona dupa o administrare mai mare de 2 luni).Insa toate cresc toleranta(adica trebui luat mai mult pentru senzatie )

Laura;149608 said:
a stat si inchis pentru acest uz de droguri
Legislatia nu are pedeapsa pentru ''uz de droguri''-pentru posesie si trafic,da.
 
As vrea sa va impartasesc o experienta de a mea. Am un prieten care intr-o vreme lua tot felul de pastile in exces, slabind foarte mult, iar dupa ce a trecut peste asta a inceput sa prizeze/sa-si injecteze ketamina. Am tras si eu pe nas o singura data si desi e foarte tare (tussin-ul, regenon-ul, romparkin-ul sau alte pastile, sunt o nimica toata) ma pot lipsi de asa ceva. Si el e constient ca nu e bine ce face, dar nu se poate lasa... cred ca nici nu incearca. Si sunt sigura ca ia cu mai multe persoane... cred ca nu ii place sa fie singur. Eu am reusit sa ma controlez, sa nu mai vreau sau mai degraba sa nu mai cer (+ca am inceput sa beau tot mai putin alcool), dar mi-e frica sa nu-i traga pe altii dupa el. Isi tot mareste doza si nici nu vreau sa ma gandesc unde poate ajunge. As vrea sa il ajut dar nu prea stiu cum si ce sa fac:-S
 
!!! [ame="http://uk.youtube.com/watch?v=YsPxLxKmqtI"]YouTube - Teo@Phoenix Constanta - Despre iarba[/ame] !!!!

dar e mai ushor sa datzi vina pe aceasta planta divina
pentru abandonul scolar shi consumul de heroina
alcolul se vinde peste tot in cantitatzi industriale
shi distruge vietzi, familii, casnicii pe cai legale
dar atatzia complexatzi sar in sus ca niste lacuste
cand e vorba de ceea ce putzin shtiu sa guste.
atatea mintzi inguste vor sa-mi explice mie
shi atat de multzi care stiu doar atat cat au vrut altzii sa shtie
incep sa scrie prostii,sa le distribuie prin scoli
sunt copii care cred ca daca fumezi iarba potzi sa mori
parintzi,voi chiar ca va doritzi copii tampitzi
voi, copii,voi nu mai halitzi chiar tot ce auzitzi
shi pentru restu’, cei care stiu deja cum sta treaba
Dau cu pace legalizati iarba shi m*ie garda
( Nimeni Altu' - Legalizati Ganduri )
 
trebuie sa fii prost ca sa te droghezi! In fiecare zi se vorbeste despre pericolul drogurilor insa cel prost incearca si devine dependent.
 
da,pin la urma sunt un mod de viatza .......cel putzin eu kind eram acasa shi ma duceam pe la vo petrecere ceva .../trebuia sa iasa cineva c8u ceva trafca ....si nu numai .......asta e ...vrem nu vreem devinme 8un mod de viatza .........e pacat ....dar oricum nu e mai rau k 9incalzirea globala care pin la urma ne va omori pe totzi :D:D:D:D:D:D:D:
 
Drogurile nu sunt doar o problema a anilor noshtri..Romanul Requiem for a dream al lui Hubert Selby Jr. a fost ecranizat in anul 2000 sh a primit nominalizari la premiile Oscar sh Globul de Aur,dar romanul a fost scris in anul 1978,ilustrand o situatzie mult mai veche de fapt..aceasta carte ne vorbeshte sh despre altfel de droguri,adik alte lucruri care creaza dependentza,cum ar fi mancarea sau TV-ul..chiar dak multa lume ar aduce diferite argumente impotriva acestei afirmatzii,este o realitate deloc neglijabila..cel mai periculos lucru este dependentza,necontand obiectul acestei dependentze..
 
Crazy4LifeTime;210148 said:
Drogurile nu sunt doar o problema a anilor noshtri..Romanul Requiem for a dream al lui Hubert Selby Jr. a fost ecranizat in anul 2000 sh a primit nominalizari la premiile Oscar sh Globul de Aur,dar romanul a fost scris in anul 1978,ilustrand o situatzie mult mai veche de fapt..aceasta carte ne vorbeshte sh despre altfel de droguri,adik alte lucruri care creaza dependentza,cum ar fi mancarea sau TV-ul..chiar dak multa lume ar aduce diferite argumente impotriva acestei afirmatzii,este o realitate deloc neglijabila..cel mai periculos lucru este dependentza,necontand obiectul acestei dependentze..


genau!
dependenta ca atare...desi accentu oricum se pus pe droguri...
1978-perioada de declin a generatiei hippie, una decadenta fara sorti de izbanda,prin modul de viata aparent inofensiv.
 
Mam drogat de numa numa cu pastile deobicei .... (Tri it is the best ) pastile de genu in care iti dau halucinati energie si super tripuri ... adevarat (iti cam fute psihicu da dak esti tare rezisti :D ..aa si a app am fumat si marihoana .. e exact opusu la ce imi place mie .. adik bine e starea aia de razi ca prostu o ora doua, depinde da duaia e prea chil senzatia .. imi place doar ca razi si dormi bine de la ea :))) infine .. am incercat si injectie... dar norocu meu ... mie imi plac drogurile gen extasi .... mi se par cele mai tari ... descoperi o persoana care o ti ascunsa !! si iti da si tripuri mijto :X:X:XX::X:XX:X !!!! si la intrebarea ta .. cu drogurile un mod de viatza ... dragutza mea .. nu cred k sunt multi care nau incercat !!!! si putini is cai care sau lasat depinde de ce au incerca !!! si stati linistiti numai la vena si coca se pune problema de dependentza .. bine bine acuma depinde si ce mbitiii ai .. plm pe mine mau ajutat ... si acuma consum rar chestile pe care le consum :> Bafta iubitiva mult !!!
 
karusko;210272 said:
Mam drogat de numa numa cu pastile deobicei .... (Tri it is the best ) pastile de genu in care iti dau halucinati energie si super tripuri ... adevarat (iti cam fute psihicu da dak esti tare rezisti :D ..aa si a app am fumat si marihoana .. e exact opusu la ce imi place mie .. adik bine e starea aia de razi ca prostu o ora doua, depinde da duaia e prea chil senzatia .. imi place doar ca razi si dormi bine de la ea :))) infine .. am incercat si injectie... dar norocu meu ... mie imi plac drogurile gen extasi .... mi se par cele mai tari ... descoperi o persoana care o ti ascunsa !! si iti da si tripuri mijto :X:X:XX::X:XX:X !!!! si la intrebarea ta .. cu drogurile un mod de viatza ... dragutza mea .. nu cred k sunt multi care nau incercat !!!! si putini is cai care sau lasat depinde de ce au incerca !!! si stati linistiti numai la vena si coca se pune problema de dependentza .. bine bine acuma depinde si ce mbitiii ai .. plm pe mine mau ajutat ... si acuma consum rar chestile pe care le consum :> Bafta iubitiva mult !!!

Oare ce-o sa zica moderii de asta?? :))
 
pai moderatoarea (care si-a dat degeaba demisia de o luna) abia azi si-a pus net ar spune ca-i infantil mesajul; si ar mai spune ca nu-i adevarat ca doar injectabilele (care, karusko?) si cocaina dau dependenta.
 
nu va mai da-ti cu parerea despre chestiile astea! in primul rand ar trebui sa se faca o diferentiere clara in ceea ce priveste drogurile"vorba unui cantaret"! sa nu punem in aceasi oala iarba si hasu cu drogurile cu adevarat tari! va recomand un shtou cu adevarat bun sa simtiti cu adevarat o senzatie! nu va mai da-ti cu parerea aiurea! stiu ca voi fi contrazis cu amploarea unei barfe in pantelimon dar va spun sincer ca nu stiti despre ce vorbiti! drogurile un mod de viata?! nu prea dragii mei! pentru unii e un hobby! acum va las ma duc sa rulez unul! noroc aveti grija!
 
Daca tot vorbim de dependenta, eu unu am fost de mic copil intr-o relatie continua EU <-> ANDRENALINA ( parasutism,curse de masini,motoare si mai multe prostii :-j )....Asa am ajuns la 17 ani sa iau tot felul de pastile cand m-a parasit prietena, nu puteam sa-mi revin din starea deprimanta in care eram....am continuat la aceeasi varsta sa ma "droghez" cu renumitul Regenon...la inceput 10 pastile pe gat ma faceau super fresh, activat as putea zice...tinand cont de meseria mea ( eram pilot,participam la diverse curse, de specificat la 17 ani :D )...aveam nevoie de mai multa adrenalina...mai multa mai multa si mai multa...si...la 18 ani...la 2 zile dupa ce facusem majoratul...nu mai aveam NIMIC...nici iarba,nici rege nici nimic...ce credeti ca s-a ntamplat?????:|...ei bine sa intamplat ca am stat internat cam 1 luna in spital....pentru ca nici nu puteam sa stau in picioare fara o tipla de regenon luata la prima ora...Noi oamenii suntem dependenti de ce ne place...ce e bun si ne da o stare de buna dispozitie, gata e bun si pentru organism, uite ca nu e asa...nu drogul te ucide si dependenta de drog....Ok acum ca am impartasit o parte din viata mea, sper ca cititorii sa nu faca aceeasi greseala ca mine, sa faca din placere un mod de viata...FRATILOR REGENON VA PARLESTE CREIERUL....neuronul este o celula care nu se divide sa produca mai multi, mai pe intelesul tuturor.....ne nastem cu un numar de neuroni murim cu mai putini....este optiunea voastra daca dupa ce cititi acest reply mai luati tot felul de prostii...eu unu personal m-am lasat de tot...de fumat...de droguri...de baut bere nu ^^....well tinem legatura, vreau sa ajut pe oricine care e dependent de orice!....ty.
 
Foarte interesanta tema. Mai interesanta ar fi fost, daca ar ieshi cineva din ascunzish shi ar zice: "eu ma numesc X shi sant/am fost narcoman sau am yncercat"... shi zice ce anume. Mai departe, vorbeshte despre caiful pe care l-a dobandit shi se refera shi la faza cand se spulbera el, adica, de lomka shi starea depresiva (cat dureaza cum a simtzit-o, cat s-o chinuit). Asta ar fi un preludiul :).

Mai departe, daca cineva chiar se intereseaza despre droguri ca un mod de viatza, atunci lucrurile sunt shi mai simple, caci potzi sa-l combini modul asta de viatza cu arta,cum au shi facut-o altzii. Daca vretzi confirmari, yncepetzi a studia minutzios biografii, biografii... :)
 
:) Aphex Twin cica ar face muzica numai pe timbre de LSD
si ce clipuri bolnave a scos..
Nu am incercat si n-am sa incerc LSD, dar muzica lui imi place.
 
nu ma tenteaza , nici tigarile macar. Sunt constienta ca pot sa imi fac rau singura si mai ales nu=s atat de egoista ca sa sufere si cei din jur din cauza mea.
 
Aphex Twin e un veteran,i se iarta orice. Iar in muzica dnb-breakcore-idm-breakbeat drogurile sunt intr-adevar un mod de viata,chiar si in 'comunitatea' din Romania.
 
Back
Top