Dusmanii Unirii - ungurii

taco

New Member
Ungurii, dusmanii Unirii si reintregirii Romaniei, pot fi anihilati servindu-le SARACIE.
Boicotati firmele cu patron ungur sau nume unguresc din Romania.
Este singura metoda ce poate da rezultate fulgeratoare; in 3-4 ani ii punem cu botul pe labe.


Austro-Ungaria, imperiul... nu a incetat sa existe.
Indiferent ce certuri ar avea in momentul acesta Austria si Ungaria, este important de retinut ca in relatia externa cu noi si in ce priveste teritoriul Transilvaniei, interesele lor se suprapun, cautand colaborarea pentru redobandirea acestui tinut romanesc.
Austria, o tarisoara de cacat din inima Europei, fara resurse naturale importante, ca si Ungaria, tara absolut saraca, sint 2 vulturi ce privesc spre Transilvania continuu, din 1944.

Ungaria, de fapt este in mare primejdie, odata cu criza asta; primejdia de a se situa, fara vointa ei, dpdv economic in urma Romaniei in 4-5 ani.
Deja se vad echipe de muncitori unguri ce trec granita din vestul tarii si vin la munca in orasele noastre vestice...
Unirea Romaniei cu Moldova ar reprezenta mutilarea pentru totdeauna a aspiratiilor sale teritoriale si ar baga-o sub cizma noastra la orice capitol, mai ales militar.

Faptul ca sint mai dezvoltati ca noi, nu inseamna ca sint si mai inteligenti, mai bogati sau mai cu viitor.
Sint mai dezvoltati pentru ca noi nu am fost lasati sa cream industrie, sa gandim, sa cercetam.
 
Rezultate alegeri prezidentiale Romania; numarul de alegatori ce au votat UDMR-ul unguresc:
- 1996 - 761.000 votanti
- 2000 - 697.000
- 2004 - 533.000
- 2009 - 372.000

Cand vor vota ungurii partide ca PNL, PDL, etc ATUNCI si doar atunci vor fi fratii si prietenii nostrii.

E fabulos, dar trebuie sa le dam un ultim sut in fund.




Sursa; INSSE, Institutul National de Statistica.
 
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=9W1gQfWfABQ"]YouTube- Unguru' Bulan - Romanul Fratzica = Iubire[/ame]
 
Cata lipsa de logica. Dimpotriva, maghiarii au tot interesul ca Romania si Moldova sa se uneasca, fiindca lupta pentru acapararea de teritorii nu se mai duce intre doua state acum, ci in interiorul fiecarei tari, vezi cazul Kosovo. Asa cum e in clipa asta, ungurii nu au nicio sansa sa mai atinga Transilvania, si paradoxal o Romanie un pic mai mica dar mai stabila e mai puternica decat o Romanie Mare cu noi probleme si noi minoritari etnici care sa se coalizeze. In plus ei ar putea baga in orice discurs al lor de dupa Unire, comparatia Basarabia - Transilvania si similaritatea de tratament geopolitic. Nu am inteles ce treaba are Austria in toata povestea asta. Si in vremea Imperiului Habsburgic austriecii au fost cei mai buni aliati ai romanilor impotriva maghiarizarii scelerate, acum sunt unul din cei mai importanti investitori strani in toata Romania, nu doar in Transilvania.

Recomandarea cu indoapa-te cu produse nationale si nu cumpara ce vine din tarile care nu iti plac, e cat de cat de bun simtz pentru oricine are preocupari etnice. Aia da.
 
Ungurii sunt de mai multe feluri. El se refera probabil la personajele indobitocite din Secuime si de pletosii cu aere de nazisti.
Unii unguri nu sunt de acord, intradevar deoarece adaugirea a 2000000 de voturi vor arunca partide ca UDMR si ala al lui Tokesh in haos si afara din parlament.
Tin sa mentionez ca la ultimele alegeri a fost evidentiat faptul ca masinaria lor de vot s-a cam infundat si ca prezenta la vot in Hrghita si Covasna a cazut drastic.
Unii unguri sunt mai patrioti insa decit multi dintre romani, va vine sa credeti sau nu, asta e realitatea.

Ideea ca ungurii sunt impotriva unirii reiese din anumite manipulari de informatii. In parlamentul Romaniei cand s-a votatacordarea cetateniei Romane moldovenilor de peste Prut UDMR s-a opus. S-au opus insa (si au argumentat astfel) ca acest fapt va genera un exod din RM in europa si s-ar putea sa se intample ca in cazul sasilor din Romania care dupa revolutie au plecat masiv in Germania si Austria. 80% din Sasi nu mai sunt in Romania. Reamintesc faptul ca nici maghiarilor din Romania nu li se acorda cetatenie Maghiara din aceleasi motive, ca sa nu afecteze reprezentarea etnica in acele teritorii.
 
Sa privim mai concentrat la obiectivele noastre nationale! Chiar daca am avea dusmanii nu e problema aceasta... am avut si in trecut ... sa trecem hopurile... sa ne mobilizam serios!
 
taco;223377 said:
Ungurii, dusmanii Unirii si reintregirii Romaniei, pot fi anihilati servindu-le SARACIE.
Boicotati firmele cu patron ungur sau nume unguresc din Romania.
Este singura metoda ce poate da rezultate fulgeratoare; in 3-4 ani ii punem cu botul pe labe

.
mi-aduc aminte de ce greu ne venea cand mergeam la oradea,satu mare sau odorheiul secuiesc si nu ne raspundeau romaneste.....
vreti sa le rasplatiti cu aceeasi moneda? vreti sa va coborati sub nivelul lor...????
degeaba,nu ajuta....in primul rand omul prin firea lui este sensibil la chilipiruri,asa ca va face 50 Km ca sa cumpere cu 20 lei mai ieftin....
vreti sa le serviti saracie ??? cui ..?? aluia care e mai tare economic ca romanul,mai organizat si mai inaintat ????

apoi,nu ungurii nu se opun unirii...
ROMANII se opun unirii...!!!
nu ati inteles inca???...pacat !!!
 
"Ardelene", nu mai insulta !
Ti-a mai zis cineva de aici, in alt topic, ca tu nu esti roman, esti ungur.
Nu_mai_insulta !
Tu nu vezi ca lumea imi zice de toate; ca nu am dreptate, ca nu stiu politica, ca nu stiu economie, ca am dreptate, etc, DAR NU INSULTA.
Tu insulti.
Si nu m-ai insultat doar pe mine.
Ai insultat si alti romani de aici, ti-au zis-o in fata ca esti ungur sau te tragi din unguri.
 
Abbu, oare de ce insisti tu sa scrii cate o aiureala la fiecare subiect, indiferent daca ai habar despre el sau nu? ... Esti mai de groaza decat spammer-ii in urma carora faci mereu atata scandal.

Tu nu ai fost in viata ta nici in Oradea nici in Satu Mare, daca trantesti clisee din astea inventate pentru secuime. ... Si de aici lipsa totala de credibilitate si pentru orice afirmatie ulterioara ... Ce analize poate face cineva care nu are cunostinte minime despre tara sa?
 
taco;224066 said:
"Ardelene", nu mai insulta !
Ti-a mai zis cineva de aici, in alt topic, ca tu nu esti roman, esti ungur.
Nu_mai_insulta !
Tu nu vezi ca lumea imi zice de toate; ca nu am dreptate, ca nu stiu politica, ca nu stiu economie, ca am dreptate, etc, DAR NU INSULTA.
Tu insulti.
Si nu m-ai insultat doar pe mine.
Ai insultat si alti romani de aici, ti-au zis-o in fata ca esti ungur sau te tragi din unguri.

Prietene TACO,"Ardeleanu" asta e roman tot atata cat STALIN si ATTILA HUNUL.
E BOZGOR SADEA si e si IN MISDIUNE DE MANIPULARE kaghebista pe aici.
Ca si tarfa bozgoreasca de Kalman Mishei si cu "Comisia de la Venetia" pe la Chisinau.
Reprezinta PE FATZA RUSIA.
 
"sefule "
am fodt la Oradea am fost la Satu Mare,am fost de multe ori in interes de servici 3-4 zile pe luna si stiu bine ce era cand voiam sa iau paine sau salam pentru seara la hotel.
vorbesc in cunostiinta de cauza,cunosc bine Romania si ungurii ce traiesc si care neasmutiti de pliticieni-si unii si altii - o pot duce foarte bine....

si pentru ca cunosc repet:
nu ungurii se opun "unirii"
ROMANII se opun unirii....nu este placut sa sti asta dar mai bine sa sti decat sa mori prost.

Romanii abeau isi tin pantalonii lor,dar sa mai aiba o moldova cu 30% romani si 70% rusi.
si care moldova vrea numai pasaportul pentru EUROPA....
 
abbu;224172 said:
ROMANII se opun unirii....nu este placut sa sti asta dar mai bine sa sti decat sa mori prost.

Iar MANIPULEZI?
Care "romani" se opun unirii?
Poate "romanii" ca Ion IliciKGB cel scolit la Moscova si Leningrad.

abbu;224172 said:
Romanii abeau isi tin pantalonii lor,dar sa mai aiba o moldova cu 30% romani si 70% rusi.

Aici MINTI cu nerusinare.
Dar de ce ma mai mir?!
Procentul REAL,OFICIAL este de 75% ROMANI si 25% rusi,ucrainieni si gagauzi(bulgaro-tatari COLONIZATI FORTAT de RUSIA in BASARABIA).
Ai auzit "abbu"?
Asa ca NU MAI INTOXICA forumistii cu minciunile tale.
Dar cum sa-i ceri SARPELUIkgb sa nu mai fie....SARPE?
Deci repet pentru stiinta ta,in BASARABIA(republica Moldova e o inventie a RUSIEI pentru a COTROPI si SFASIA TERITORIAL ROMANIA)traiesc 75% ROMANI.
Ca Voronin la ordinele RUSIEI i-a obligat sa se treaca..."MOLDOVENI" asta e altceva.
Dar GARDUL GHIMPAT ridicat de RUSIA intre inimile FRATILOR ROMANI A CAZUT!
Iar astazi Premirii Boc si Filat au dat startul pentru PRIMUL PAS pe calea RE-UNIFICARII:au eliberat PRIMELE PERMISE pentru ROMANII basarabeni.
Peste 1.200.000 e ROMANI basarabeni vor putea circula LIBERI in Tara Mama.
AFARA CU ARMATA RUSA DE OCUPATIE DIN BASARABIA!
BASARABIA PAMANT ROMANESC STRAMOSESC!


[ame="http://www.youtube.com/watch?v=DRaGTYE_ByY"]YouTube- Basarabia şi Ţara[/ame]
 
jitza;224275 said:
Ardelenii deplang mai repede pirderea imperiului Austo-Ungar decat a Moldovei.

Ai zis "ardelenii", nu "eu" sau "unii ardeleni". Ai putea să ne citezi sau să ne dai un link ceva către datele statistice care stau la baza acestei afirmații?

Aș prefera datele originale, dacă acestea există, ca să-mi pot face și eu o idee, plecând de la ceva concret, nu de la opinii second-hand.
 
In plus, sa deplangi Imperiul Austro-Ungar in loc de cel Habsburgic macar, ar insemna ori ca esti maghiarok, ori ca esti incult. Dualitatea austro-ungara a fost un compromis politic de redenumire ai ultimilor ani ai Imperiului Habsburgic. Cei de decadere dealtfel. Ungurii prin revoltele lor de opereta, au reusit astfel sa se puna pe titulatura unui imperiu format prin cuceriri, fara sa fi castigat nici o batalie cu cineva in toata istoria lor.
 
abbu;224172 said:
[...]
si pentru ca cunosc repet:
nu ungurii se opun "unirii"
ROMANII se opun unirii....nu este placut sa sti asta dar mai bine sa sti decat sa mori prost.

Romanii abeau isi tin pantalonii lor,dar sa mai aiba o moldova cu 30% romani si 70% rusi.
si care moldova vrea numai pasaportul pentru EUROPA....
De unde cunoşti aşaceva ?
De ce să se opună românaşii reîntregirii României Mari ?
Nu te contrazic, deoarece poate cunoşti mai bine decât mine ce se discută la nivel de cetăţean obişnuit.

Sunteţi siguri că în actuala Basarabie, sunt doar 30% români ?

Eu cred că duşmanii unirii nu sunt ungurii, în înteresul lor ar fi să ne susţină unirea, dar să le dăm lor Ardealul. Că şi ei visează la Ungaria Mare.

Voi fi cinstit cu voi şi vă voi scrie clar şi răspicat: România geme sub ţigănime. PSD-ul a pus ţigani peste tot unde a mai rămas ceva neprivatizat. Aparatul de stat geme de funcţionari de etnie ţigănească. Şcolile sunt pline cu profesori ţigani, spitalele sunt pline de infirmiere, îngrijitoare, îngrijitori şi angajaţi auxiliari de etnie ţigănească ...
Cel puţin Realitatea Tv şi toate Antenele lui Dan Voiculescu sunt ţigăneşti.
România are un mare duşman în interior, iar acesta este etnia ţigănească aflată în expansiune agresivă.

Ţigănimea română controlează PSD , PNL si PC ...

Nu mă credeţi ? Verificaţi.
 
Back
Top