E BINE CE FACE ROSCA?

Zop. sunt deacord: Roshka e doar un kloun care nu face altceva de a face show cu baricade, furturi de oameni, concerte, copiii ... parca ar fi un tv-show "Noi TIPA ciota facem"

Asta e parerea mea personala , stimez parerile altora => nu ma convingetzi in contrariu

p.s."Comunishtii nu's mai buni"
 
zopiryon said:
Eu cred ca Rosca face jocul comunistilor :lol: , acum astept sa sara sau lia sau redneck :)

Iti atribui prea multa importanta. Stii proverbul "Cainii latra, caravana trece"?
 
GroSSu said:
Zop. sunt deacord: Roshka e doar un kloun care nu face altceva de a face show cu baricade, fufturi de oameni, concerte, copiii ... parca ar fi un tv-show "Noi TIPA ciota facem"

Asta e parerea mea personala , stimez parerile altora => nu ma convingetzi in contrariu

p.s."Comunishtii nu's mai buni"

De la un individ agramat care scrie
GroSSu said:
Mai bine'n casa cu pagini,
decit sa s**i p**a la romani.
nici nu ma astept la altceva.

Am o intrebare pentru tine si zaidenpinch: daca maine ar fi alegeri parlamentare, cu cine ati vota?
 
Mentalitate comunista: daca e intr-o functzie inalta intr-un partid, inseamna ca e "conducator". Mai Vitalic, trezeshte-te, e secolul 21. Comunismul a pierit. Numai in mintea unora ca tine mai bantuie zdrentze din el.

ok, e lider..si nu schimba nimic asta...

Cubreacov nu mi-e shef, shi nici PPCD nu este singurul partid din rm. E cel mai bun, dupa parerea mea, dar daca m-ar fi deranjat faptul ca s-a facut propaganda electorala in limba rusa, ash fi spus ca nu-mi place, shi gata. Dimpotriva, consider ca PPCD trebuie sa aiba un ziar tradus in limbile principalelor minoritatzi de la noi.

adica criterii duble....limba rusa o privim ca limba a ocupantilor cind dorim sa mizam oe struna patriotismului,si e limba a unei minoritati cind avem nevoie de ea( interesant oare avem nevoie de ea pentru a ne intelege cu rusii daca ne ducem sau nu in europa??)....

Shi iarashi mentalitate bolshevica: "eu sunt mic , nu shtiu nimic". Ai aceeashi responsabilitate pentru soarta limbii romane. Daca nu o simtzi, asta te caracterizeaza pe tine.

exact..aceeasi responsabilitate..dar spre deosebire de tine cred ca limba romana ar putea fi salvata mai curand prin cultura si opere de valoare decit scandind in piata lozinci cu sens dublu...

2.Ura ta pentru PPCD se vede din ceea ce scrii pe forum. Nu e nevoie sa te juri ca nu urashti, ca faci pacat.


de ce sa jur..nu am pentru ce sa ma jur..sentimentele mele pentru ppcd imi sunt cunoscute doar mie...faptul ca ii critic nu inseamna nimic...
 
Si totusi: Rosca l-o furat pe Cubreacov ?

ps: eu am votat cu ppcd.
Oricit de fericiti ar fi redneck sau lia sa creada ca sint comunist, trebuie sa le spun ca nu-s.
Alta e problema: de ce indivizii de tip "lia" si "redneck" au kaif numai daca acuza in stinga si-n dreapta ca tipa noi sintem comunisti iar ei is "patrioti"... acesti indivizi nesatisfacuti sexual au unica placere daca cred cu tot sufletul ca eu sau altii am fi comunisti... Nu are importanta cine-s eu, e importanta de fapt "fericirea" acestora de a constata ca tipa eu is comunist, ca tipa eu am inventat teoria celor doua popoare est-romanice, ca sint adeptul acesteia. Poti sa le zici ce vrei, pentru dinsii e mai important kaif-ul. N-are importanta ca le zici ca nu esti asa cum vor ei sa creada... E mai importanta pentru ei "placerea sexuala" pe care o au ei daca constata: " Mafia e adept al teoriei celor doua popoare est-romanice, deci Mafia este moldovenist primitiv".
N-are importanta ca le zic ca nu sint din simplu motiv: caci ei vor asta sa creada si is foarte fericiti daca cred asta. De fapt is sigur ca asta e unica placere care le-o ramas in viata asta, alta ocupatie care sa le faca placere ei nu au. Deci eu i-as lasa sa creada ca sint comunist, ca am inventat teoria celor doua popoare est-romanice cum le place lor sa creada... daca asta ii face fericiti atunci de ce sa nu ne fie mila? de ce sa le luam unica bucurie care o mai au ei pe lumea asta?
 
2redneck, cred ca as vota cu PSL-u lui Serebrian...poate nu's ceea ce are nevoie Moldova acum, dar cel putin nu a fost implicat in tot felu de conspiratii...
Oricum Rosca e un politician adevarat, cred ca numai lui si lui Vornin, acum se poate de zis asa ceva...
Pai cum altfel poti aduce comunistii la putere in 2001 si pe urma a urli in gura mare, jos-jos...
Cum timp de alegerile locale sa'i torni zoi in cap lui Urecheanu, dupa asta sa faci "alianta" cu ei, si sa vrei acum sa faci un bloc politic...

Sunt 2 variante, sau ei nu au nici o politica clara, si actioneaza in dependenta de situatii, sau Rosca face jocu comunistilor...

Sau a 3'a varianta, Rosca are memoria scurta, a uitat ca Braghish e comsomolistu moskovei, cand umar la umar, lupta contra federalizarii
 
da si tu zop te-ai gasit destept. Adu-ti aminte incepind cu 90 cite partide si lideri erau si oamenii ca prostii imparteau voturile in dreapta si-n stinga...
Tot felul de cocosu, matei pe urma plugaru si tot felu de sangheli, motzpan, ciubuc... Nafig se gaseseste electorat tupoi de-aista care la fiecare alegeri voteaza tat felu de indivizi si partide care dupa ce-o saracit tara oleaca dispar de pe arena politica ? Unde o disparut toate cocosu, plugaru, matei, rindunica, agrarieni si toate prostiile?
Cei care nu voteaza PPCD-ul care e continuarea Frontului Popular Democrat si care de mai mult de zece ani are electorat stabil, aceia fac jocul comunistilor. In afara de PPCD care e opozitia fata de PCRM, toate celelalta partide si oameni politici care de mai mult de zece ani au intrat si au iesit de pe arena politica din MD de fapt au supt cum au putut mai intii voturi de la electorat tuparylyi pe urma au furat cit au putut si au disparut. Eu dupa ce am implinit 18 ani am votat in 2001 PPCD-ul si in 2005 tot PPCD-ul o sa votez. Pentru ca altceva mai bun nu exista. Tot felu de braghisuri sau serebrieni is echivalentu la tot felu de agrarieni, motpani, cocosi, rindunici, plugari etc... Lumea toanta o sa voteze si in 2005 tot felu de barani sau pe comunisti, dar PPCD-ul o sa aiba un electorat stabil de vreo 10-15 procente. daca n-o sa votezi ppcd da o sa dai voturile la toti tontii atunci faci jocul comunistilor cum de fapt s-a intimplat timp de 13 ani, o adunat un numar de voturi tot felu de partide, o furat cit o putut si o disparut. Da ppcd o sa ramina.
 
Jirinovcki,Rosca,Le Pen......recurgi la ei cind vrei sa dai o palma sau sa torni zoae in capul cuiva.Intodeauna au fost pro si contra.
 
vitalic sprinceana said:
Mentalitate comunista: daca e intr-o functzie inalta intr-un partid, inseamna ca e "conducator". Mai Vitalic, trezeshte-te, e secolul 21. Comunismul a pierit. Numai in mintea unora ca tine mai bantuie zdrentze din el.

ok, e lider..si nu schimba nimic asta...

Mai Vitalic, asha cum nu shtii ce e ala totalitarism, asha nu shtii nici deosebirea dintre un lider politic adevarat shi un nomenklaturist sovietic. In creierul tau imaginile sunt inversate - asta se vede din ceea ce scrii.


Cubreacov nu mi-e shef, shi nici PPCD nu este singurul partid din rm. E cel mai bun, dupa parerea mea, dar daca m-ar fi deranjat faptul ca s-a facut propaganda electorala in limba rusa, ash fi spus ca nu-mi place, shi gata. Dimpotriva, consider ca PPCD trebuie sa aiba un ziar tradus in limbile principalelor minoritatzi de la noi.

adica criterii duble....limba rusa o privim ca limba a ocupantilor cind dorim sa mizam oe struna patriotismului,si e limba a unei minoritati cind avem nevoie de ea( interesant oare avem nevoie de ea pentru a ne intelege cu rusii daca ne ducem sau nu in europa??)....

Nu e vorba de "criterii duble" ("standarde duble", cred ca ai vrut sa spui). Limba rusa ESTE limba unei minoritatzi shi va ramane. Dar azi inca mai este limba unei minoritatzi de 12% care este pusa de asupra celorlalalte limbi din rm. Shi asta e o situatzie NENORMALA. Asta implica rusificarea in continuare a celorlalalte minortatzi shi a romanilor basarabeni. Este o mare diferentza. Doar ca tu nu o vezi. Nu eshti capabil, probabil. :)

Shi iarashi mentalitate bolshevica: "eu sunt mic , nu shtiu nimic". Ai aceeashi responsabilitate pentru soarta limbii romane. Daca nu o simtzi, asta te caracterizeaza pe tine.

exact..aceeasi responsabilitate..dar spre deosebire de tine cred ca limba romana ar putea fi salvata mai curand prin cultura si opere de valoare decit scandind in piata lozinci cu sens dublu...

Ce inseamna "lozinci cu sens dublu"? :crazy:


Te referi la protestele contra introducerii limbii ruse obligatorii in shcoala? Pai mintea ta de "filosof" nu intzelege ca era o masura de RUSIFUCARE fortzata a romanilor shi minortatzilor neruse? Shi ai fi vrut sa acceptam fara sa protestam?

Las-o balta, propagandist comunist Vitalic Sprinceana. Shtii bine de ce protesteeaza PPCD: pentru ca puterea interzice accesul la informatzie, suprima sursele de informatzie in limba romana, inclusiv cultura romana (cu care tu speculezi in mod nerushinat), inchide posturile de radio shi televiziune care nu-i convin, accepta protectoratul rusesc, inlcusiv prezentza aramata a Rusiei... Altfel, te contrazici de unul singur, dar cred ca nici nu sesizezi asta. :lol:

2.Ura ta pentru PPCD se vede din ceea ce scrii pe forum. Nu e nevoie sa te juri ca nu urashti, ca faci pacat.


de ce sa jur..nu am pentru ce sa ma jur..sentimentele mele pentru ppcd imi sunt cunoscute doar mie...faptul ca ii critic nu inseamna nimic...

Vorbe goale. Cine-tzi citeshte mesajele shtie foarte bine cu ce fel de "client" are de a face. :)
 
MAFIA said:
da si tu zop te-ai gasit destept. Adu-ti aminte incepind cu 90 cite partide si lideri erau si oamenii ca prostii imparteau voturile in dreapta si-n stinga...
Tot felul de cocosu, matei pe urma plugaru si tot felu de sangheli, motzpan, ciubuc... Nafig se gaseseste electorat tupoi de-aista care la fiecare alegeri voteaza tat felu de indivizi si partide care dupa ce-o saracit tara oleaca dispar de pe arena politica ? Unde o disparut toate cocosu, plugaru, matei, rindunica, agrarieni si toate prostiile?
Cei care nu voteaza PPCD-ul care e continuarea Frontului Popular Democrat si care de mai mult de zece ani are electorat stabil, aceia fac jocul comunistilor. In afara de PPCD care e opozitia fata de PCRM, toate celelalta partide si oameni politici care de mai mult de zece ani au intrat si au iesit de pe arena politica din MD de fapt au supt cum au putut mai intii voturi de la electorat tuparylyi pe urma au furat cit au putut si au disparut. Eu dupa ce am implinit 18 ani am votat in 2001 PPCD-ul si in 2005 tot PPCD-ul o sa votez. Pentru ca altceva mai bun nu exista. Tot felu de braghisuri sau serebrieni is echivalentu la tot felu de agrarieni, motpani, cocosi, rindunici, plugari etc... Lumea toanta o sa voteze si in 2005 tot felu de barani sau pe comunisti, dar PPCD-ul o sa aiba un electorat stabil de vreo 10-15 procente. daca n-o sa votezi ppcd da o sa dai voturile la toti tontii atunci faci jocul comunistilor cum de fapt s-a intimplat timp de 13 ani, o adunat un numar de voturi tot felu de partide, o furat cit o putut si o disparut. Da ppcd o sa ramina.

adica dupa logica ta, tre sa votez ppcd, ca sa acumuleze iar 8% si vreo 10 mandate, da ? si ce facem mai departe ??? :wtf:
acum moldova are nevoie de o guvernare NEcomunista, ppcd nu poa sa ajunga la asa ceva, din cauza ca rosca e unu din cei mai patati politicieni...tot timpu umblu cu tot felu de smekerii...
era tare rau Lucinski si ADR in comparatie cu situatia actuala ?

si o intrebare clara si concreta catre tine: Ce ai contra lui Oleg Serebrian ?

p.s. O logica mai naiva si puerila nu mi'i s'a mai dat sa vad...
 
lia said:
accepta protectoratul rusesc, inlcusiv prezentza aramata a Rusiei...
eu cred ca comunistii din RM oricit de prorusi ar fi vor sa aiba sub control si transnistria, nu le convine guvernarea lui smirnov nerecunoscuta de chisinau, vor sa controleze ei teritoriul; si voronin cu toate ca e un prorus si dorea integrarea moldovei in "uniunea rusia-bielarusi" in ajunul alegerilor din 2001, totusi nu-l sustine pe smirnov, ba din contra odata cu venirea comunistilor la putere au incetat negocierile cu transnistria, puterea de la chisinau nu recunoaste "statalitatea transnistriei". Smirnov nu e un "aliat" al lui Voronin cum iti place tie sa crezi. Nu ca l-as apara pe voronin, da trebuie sa te gindesti inainte de a spune ceva. Voronin n-o semnat memorandumul rusesc al federalizarii cum ar fi vrut Smirnov.
 
zopiryon said:
adica dupa logica ta, tre sa votez ppcd, ca sa acumuleze iar 8% si vreo 10 mandate, da ?
Dupa logica mea: cei care nu voteaza pe comunisti vor vota PPCD pentru ca nu exista ceva mai bun.
Cei care au votat tot felul de partidulete si serebrieni echivalenti cocosilor, plugarului, agrarienilor n-au facut altceva decit sa slabeasca PPCD-ul (ppcd-ul a pierdut voturi) si astfel comunistii au fost majoritari. Unicul partid care a ramas de vreo 13 ani e PPCD-ul si tot mai multi care nu vor guvernare comunista se conving ca e unica alternativa. Cit priveste celelalte partide politice si politicieni de tip agrarieni, motpani, sangheli, ciubuci, is foarte multi - o furat tara si o disparut. Asa se vor si "alternativele" tale pentru PPCD care spera sa cistige citeva farmituri. Eu eram prin clasa a 7-8-a si incercam sa-i conving pe multi apropiati sau colegi sa voteze frontul popular prin '94-'95, dar vezi tu ca votind ei diferiti "matei", "cocosi" etc... asa si nu s-a ajuns la nimica bun, au furat tara si lumea o inceput sa voteze tot felu de agrarieni si pe urma dezamagiti s-o ajuns la comunisti... Toate partiduletele astea care exista aparte si vor si ei niste farmituri sau putere ii face pe diversi tontalai sa-si dea voturile in stinga si dreapta si din cauza asta are de pierdut numai PPCD-ul iar de cistigat vor avea doar comunistii. Tu in loc sa te lasi atras de promisiuni ieftine mai bine analizeaza situatia aparitiei diverselor partide incepind cu '91 pina in 2001 si uite ca dintre toate o ramas numai PPCD-ul cu electorat stabil. Restu - au fost buni numai la furat.

si o intrebare clara si concreta catre tine: Ce ai contra lui Oleg Serebrian ?
am contra lui exact ceea ce am impotriva tuturor: cocosilor, rindunelilor, plugarului, agrarienilor, motpanilor, sangheliilor, ciubucilor, mateilor, tot felul de "democrati" sau "liberali" setosi de putere si de a fura oleaca. Se vor a fi "concurenti" pentru PPCD, da unicul lucru de care o dat dovada pina acuma e acela ca is buni la furat si dupa asta dispar ei din politica. Frontul Popular o ramas prin PPCD unicul partid care traieste si ar trebui sa te si gindesti la idealurile pe care le are PPCD-ul. Eu is sigur 100% ca cei care vor vota tot felul de partidulete cum au facut-o pina in 2001 le for face un bine comunistilor. Cum incerc sa te conving acuma pe tine tot asa incercam sa conving prin clasa a 8-a diferite rude sa nu voteze "cocosu" sau "rindunica" dar sa voteze FPD. Pina la urma or sa treaca ani pina ai sa te convingi ca ppcd-ul va ramine dar tot felul de braghisuri sau serebrieni or sa dispara dupa ce s-or satura sau nu vor mai putea sa fure tara.
 
ok, zic sa terminam discutia aici, daca pentru Oleg Serebrian e la fel ca Sangheli sau Motpan...

Mersi mult de raspuns. :lol:
 
zopiryon said:
ok, zic sa terminam discutia aici, daca pentru Oleg Serebrian e la fel ca Sangheli sau Motpan...

Mersi mult de raspuns. :lol:
la fel ca "cocosu" sau Plugaru si toti ceilalti... o fost citi vrei de tipul serebrianului in acesti 13 ani. Nu conteaza cit de liberali sau democrati se vor a fi... asa fel de PD-uri, PL-uri o existat cite vrei. Ce o insemnat ele de fapt? O ajutat pe comunisti, pentru ca electoratul in loc sa-si dea voturile PPCD-ului o votat partiduletele astea care o inghitit si ele niste farmituri... Tu gindestete la perspectiva pe care o are in viitor partidu ista a lui serebrian, tu crezi ca va deveni unul puternic ? O mai fost cite vrei din astea. De ramas o ramas ppcd-ul. Ideea e una: cine nu vor vota cu ppcd-ul vor ajuta pe comunisti. Tu o sa te poti convinge de asta, dar vor trece ani si va fi tirziu.
 
Sunt ferm convins ca peste citiva ani va disparea si pcrm si ppcd, pe scena politica vor veni partide de orintare socal-liberala si democrata de tipul PSL care este expresia unei noi mentalitati cu adevarat europene.PPCD si pcrm in speta sunt reminiscente ai perioadei de tranzitie,studiati cu atentie istoria perioadei moderne si contmporane.
 
Eu nu o sa inteleg niciodata de ce PPCD e catalogat ca un partid extremist?

De ce?

Pentru ca vrea limba romana?
Pentru ca nu vrea cu rUSIA?
Pentru ca protesteaza in strada?
Pentru ca vrea istoria romanilor si nu istoria cosmetizata la Moscova?
Pentru ca vrea apropierea normala si naturala de Romania?
Pentru ca nu face compromisuri cu acei 'homo sovieticus' atat de des intalniti la Chisinau?

Are cineva o explicatie?

PS: eu unul vad un singur lucru, compromisurile care s-au facut din '94 pana in 2000 au reusit sa aduca Basarabia exact acolo de unde a plecat in '91. In buzunarul Moscovei.
 
zeugeniu, exista o explicatie : Pentru ca e unicul partid de dreapta din Moldova... Iar partidele de dreapta nu au loc pe scena politica intr-o tara ca Moldova (guvernata de Moscova) ... Trebuie cumva sa fie defaimati... asa ca li s-a inventat o titulatura pe care o cunoaste fiecare din noi (partid extremist) ... Cel mai trist este insa faptul ca oamenii cred in minciunile astea... :roll:
 
si limba romana si integrarea european,promovarea culturi romanesti in RM o doresc si alte partide politice,este evidenta interventia brutala a rusiei in Basarabia,dar rosca prin protestele sale se afirna pe sine,ppcd =cu IR,toti care nui convin sunt inlaturati si fiti atenti,sunt inlaturati cei care s-au impus prin intelect,personalitate
 
serj said:
si limba romana si integrarea european,promovarea culturi romanesti in RM o doresc si alte partide politice,
"o doresc" dar n-o facut nica. Numai PPCD protesteaza deschis si se opune guvernarii sau legilor anti-romanesti adoptate de comunisti.
 
o doresc dar nu o facut nimic
rosca doreste si protesteaza
adica a face ceva pentru asta inseamna a protesta contra altceva ?

cum am mai zis, esti inzestrat cu o logica de fier, felicitarile mele !
 
Back
Top