Eliberarea lui Andrei Ivantoc

dusk

New Member
Detaliile eliberarii sunt prezentate aici:

http://www.realitatea.net/65841_Incidente-la-eliberarea-unuia-dintre-membrii-grupului-Ilascu-.html

Este prostesc sa ceri Autoritatilor Rep. Moldova care reprezinta natiunea fictiva moldoveneasca si minoritatea rusa sa acorde vreun ajutor Dnu-lui Ivantoc, dar autoritile romane, statul roman ce a facut?!

Astfel isi manifesta respectul lichelele care ne conduc, fata de unul dintre putinii romanii care inca mai cred in jertfa pentru o patrie pierduta in '45!

Din punct de vedere al dreptului international o actiune militara a statului roman era legala, pentru eliberarea unui cetatean de-al sau, tinut ostatic de catre niste teroristi si traficanti de arme, munitii, droguri etc.!

Moarte Rachetilor!
 
Andrei Ivantoc a pierdut 15 ani din viata in inchisoare alora, iar impreuna cu el, si ceilalti din lotul Ilascu. Toata stima mea pentru el. Sper ca Petrov-Popa sa scape neluat la pumni de barbarii astia.

Dusk > Stii ce a facut, ma? Nimic, frate. Absolut nimic. L-a durut in pix pe statul roman de cei 4 arestati de la Tiraspol. De aia nu au mai putut desteptii astia de niste romani care fac puscarie pentru Romania. L-a vazut cineva pe Cioroianu astazi? Nuuu, a iesit un comunicat de la MAE, dar domnu' ministru de externe nu a binevoit sa ne onoreze cu 3 vorbe de duh. S-o fi pregatind sa semneze tratatul de mare prietenie cu tovarasii de la Chisinau. Era ocupat domnul ministru. Mare lucru. A stat un prost 15 ani in puscarie. Pff, sunt lucruri mai importante mai. Lupta cu Basescu, procentele PNL, eheee...
 
dusk;185136 said:
Din punct de vedere al dreptului international o actiune militara a statului roman era legala, pentru eliberarea unui cetatean de-al sau, tinut ostatic de catre niste teroristi si traficanti de arme, munitii, droguri etc.!

Moarte Rachetilor!

Andrei Ivantoc a pierdut 15 ani din viata in inchisoare alora, iar impreuna cu el, si ceilalti din lotul Ilascu. Toata stima mea pentru el. Sper ca Petrov-Popa sa scape neluat la pumni de barbarii astia.

Dusk > Stii ce a facut, ma? Nimic, frate. Absolut nimic. L-a durut in pix pe statul roman de cei 4 arestati de la Tiraspol. De aia nu au mai putut desteptii astia de niste romani care fac puscarie pentru Romania. L-a vazut cineva pe Cioroianu astazi? Nuuu, a iesit un comunicat de la MAE, dar domnu' ministru de externe nu a binevoit sa ne onoreze cu 3 vorbe de duh. S-o fi pregatind sa semneze tratatul de mare prietenie cu tovarasii de la Chisinau. Era ocupat domnul ministru. Mare lucru. A stat un prost 15 ani in puscarie. Pff, sunt lucruri mai importante mai. Lupta cu Basescu, procentele PNL, eheee...

Dusk,
Te rog sa ne explici cum dreptul international permitea o actiune militara a Romaniei pentru eliberarea lui Ivantoc. Dar tinand seama de urmatoarele:
1. RM este tara membra a ONU;
2. Transnistria este socotita ca facand parte din teritoriul RM;
3. Pozitia geografica a Transnistriei face ca o actiune militara sa nu fie posibila decat daca se pe sau peste teritoriul RM sau cel al Ucrainei.
Trebuia ca Romania sa declare razboi Transnistriei? Am fi ajuns de rasul curcilor.

Husky,
Cam ce ai fi vrut sa faca statul roman? O actiune militara cum ar fi vrut Dusk? In primul rand ei sunt cetateni ai RM. Ar fi fost de dorit niste declaratii sforaitoare? Si la ce ar fi ajutat? Ivantoc abia acum a aflat ca este si cetatean roman. Petrov iese din inchisoare luni(asa ar trebui sa fie).
Si ti-a fost foarte greu sa nu amesteci aici ura ta fata de PNL, ca doar Cioroianu e liberal, si se lupta din greu cu Basescu(eu nu am prea vazut asta), si cu procentele, si da-i si lupta neicusorule. Si daca ar fi sa socotesc dupa cum faci, nici eu nu l-am vazut pe Basescu pe sticla batandu-se cu caramida in piept(ca si el are un rol in politica externa). Si pentru faptul ca nu a iesit il felicit. Rolul diplomatiei este cu totul altul.
 
Iti raspund scurt.

Cu acordul tacit al Rep. Moldova in vremurile tulburi imediat dupa luarea de ostatici politici.

O actiune militara este prea general spus. Eu ma refer la o actiune de eliberare a serviciilor speciale, precum in nenumarate alte cazuri in care au fost implicate serviciile franceze, germane, israeliene...sa nu mai zic de cele americane.

Dr. Int. este foarte flexibil si s-ar fi putut infaptui actiunea militara chiar si fara acordul Rep. Moldova cu un sprijin superior din partea statelor care au un cuvant de spus in cadrul ONU.
 
"Ura fata de PNL" de care vorbesti tu Rapax cu atata seninatate, este aceeasi fata de toti cei care se ocupa de politica noastra externa si nu fac absolut nimic. Rapax, fa rogu-te un exercitiu de memorie si adu-ti aminte ce reactie au avut autoritatile romane acum cateva luni cand astia au intrat cu buldozerele intr-un cimitir al Armatei Romane. Hai ca iti spun eu, mai bine: absolut nici una. Era perioada cand Tariceanu se chinuia sa il debarce pe Razvan Ungureanu de la externe - celebrul scandal cu cei doi romani prosti care s-au apucat sa filmeze baza militara americana. Il mai tii minte? Atunci primul ministru l-a demis pe Ungureanu pe motiv ca nu ar fi fost instiintat de situatia celor doi romani, de parca ministrul de externe trebuie sa ii raporteze lui. Politicianism infect? Da, Rapax, politicianism infect. In situatia asta, am oare dreptul sa ii bag in ***** ma-sii pe toti astia care se bat cu pumnul in piept ca apara si fac si dreg si nu misca un deget? Da, am dreptul, am facut-o si o sa o mai fac. Poate sa fie liberal, democrat, pesedist, orice, atata timp cat nici un ministru de externe nu isi va lua in serios meseria si o va trata ca pana acum - miserupist - voi avea aceeasi atitudine.

Uite exemplu de gandire marca Cioroianu (declaratie din vremea presedintelui interimar tov. Nicolae Vacaroiu): "Sunt dispus sa merg acolo (la Chisinau n.r.), nedorind sa dau impresia ca, invitandu-l pe domnul Stratan (ministrul de externe moldovean n.r.) la Bucuresti, impun o relatie de superioritate intre noi." Caracteristic pentru politica externa romaneasca. Iliescu ne-a retras de la negocieri si noi asa am ramas, desi Transnistria se afla la doi pasi, iar 40% din populatie este romaneasca. Asteptam pe altii sa ne faca dreptate si calcam usor sa nu deranjam la Moscova ori Kiev. Semnam tratate cu Ucraina, dar ne doare in cot de ce se intampla acolo cu minoritatea romaneasca. Din 1992 incoace ne rupem in figuri cand vine vorba de Transnistria si facem declaratii sforaitoare: "comunitate internationala" bla bla bla "comunitate internationala" bla bla bla "comunitate internationala". Asta este o declaratie sforaitoare, Rapax, nu ce am cerut eu. Rolul diplomatiei nu este acela de a attend diverse intalniri, imbracat ca la patru ace si facut glume cu ambasadorii straini, ignorand realitatea din teren. Da' lasa, ca sunt un partizan pedist si nu pot judeca ratiunile superioare care stau la baza politicii externe dambovitene.

L.E. Nu mi-o lua in nume de rau, Rapax, dar sunt si eu un roman revoltat. :)
 
Cam tarziu sa intamplat eliberarea, imi pare rau de suferintele lor si de indiferenta romanilor de pe ambele maluri a Prutului.
 
dan69, dar i-au eliberat? Ca eu stiam ca trebuia sa-i elibereze, dar n-am citit nicaieri daca chiar i-au eliberat.
 
Andolino, Andrei Ivantoc a fost eliberat. Dusk ti-a lasat link catre stirea de pe site-ul Realitatea TV.
 
Husky40, da acum am aflat si eu ... cam tirziu.
Tot respectul pentru ei ... cei din grupul Ilascu. As vrea sa am ocazia sa-i vad si sa stau de vorba cu ei. Pe Ilascu l-am vazut imediat dupa eliberarea sa.
 
dusk;185312 said:
Iti raspund scurt.

Cu acordul tacit al Rep. Moldova in vremurile tulburi imediat dupa luarea de ostatici politici.

O actiune militara este prea general spus. Eu ma refer la o actiune de eliberare a serviciilor speciale, precum in nenumarate alte cazuri in care au fost implicate serviciile franceze, germane, israeliene...sa nu mai zic de cele americane.

Dr. Int. este foarte flexibil si s-ar fi putut infaptui actiunea militara chiar si fara acordul Rep. Moldova cu un sprijin superior din partea statelor care au un cuvant de spus in cadrul ONU.

Si in virtutea carui drept ar fi actionat Romania in acele vremuri tulburi? Erau cumva cetateni romani la vremea aceea?
Ce vezi in filme nu e realitatea.
 
Husky40;185314 said:
"Ura fata de PNL" de care vorbesti tu Rapax cu atata seninatate, este aceeasi fata de toti cei care se ocupa de politica noastra externa si nu fac absolut nimic. Rapax, fa rogu-te un exercitiu de memorie si adu-ti aminte ce reactie au avut autoritatile romane acum cateva luni cand astia au intrat cu buldozerele intr-un cimitir al Armatei Romane. Hai ca iti spun eu, mai bine: absolut nici una. Era perioada cand Tariceanu se chinuia sa il debarce pe Razvan Ungureanu de la externe - celebrul scandal cu cei doi romani prosti care s-au apucat sa filmeze baza militara americana. Il mai tii minte? Atunci primul ministru l-a demis pe Ungureanu pe motiv ca nu ar fi fost instiintat de situatia celor doi romani, de parca ministrul de externe trebuie sa ii raporteze lui. Politicianism infect? Da, Rapax, politicianism infect. In situatia asta, am oare dreptul sa ii bag in ***** ma-sii pe toti astia care se bat cu pumnul in piept ca apara si fac si dreg si nu misca un deget? Da, am dreptul, am facut-o si o sa o mai fac. Poate sa fie liberal, democrat, pesedist, orice, atata timp cat nici un ministru de externe nu isi va lua in serios meseria si o va trata ca pana acum - miserupist - voi avea aceeasi atitudine.

Uite exemplu de gandire marca Cioroianu (declaratie din vremea presedintelui interimar tov. Nicolae Vacaroiu): "Sunt dispus sa merg acolo (la Chisinau n.r.), nedorind sa dau impresia ca, invitandu-l pe domnul Stratan (ministrul de externe moldovean n.r.) la Bucuresti, impun o relatie de superioritate intre noi." Caracteristic pentru politica externa romaneasca. Iliescu ne-a retras de la negocieri si noi asa am ramas, desi Transnistria se afla la doi pasi, iar 40% din populatie este romaneasca. Asteptam pe altii sa ne faca dreptate si calcam usor sa nu deranjam la Moscova ori Kiev. Semnam tratate cu Ucraina, dar ne doare in cot de ce se intampla acolo cu minoritatea romaneasca. Din 1992 incoace ne rupem in figuri cand vine vorba de Transnistria si facem declaratii sforaitoare: "comunitate internationala" bla bla bla "comunitate internationala" bla bla bla "comunitate internationala". Asta este o declaratie sforaitoare, Rapax, nu ce am cerut eu. Rolul diplomatiei nu este acela de a attend diverse intalniri, imbracat ca la patru ace si facut glume cu ambasadorii straini, ignorand realitatea din teren. Da' lasa, ca sunt un partizan pedist si nu pot judeca ratiunile superioare care stau la baza politicii externe dambovitene.

L.E. Nu mi-o lua in nume de rau, Rapax, dar sunt si eu un roman revoltat. :)

De ce ti se pare ca vorbesc cu atata seninatate? Aici chiar ca te inseli. Politica externa trebuie sa fie folositoare in primul rand Romaniei. Declaratiile sforaitoare nu ar fi ajutat la nimic, poate doar la inrautatirea conditiilor pentru prizonierii Tiraspolului. Diplomatia se face in surdina si Romania a avut un caz celebru care nu a dus la nimic bun pentru tara. Ministrul a fost destituit dar raul fusese facut. Ce declaratii despre regimul transnistrean ai dori sa faca MAE? Deocamdata Transnistria este problema, in primul rand, a RM care este stat suveran si in relatii proaste cu Romania. Sunt de acord ca nu am avut ministri de externe de mare clasa, care nu prea au facut nimic(poate cu exceptia lui andrei Plesu care a imbunatatit la vremea lui relatiile cu Germania).
Ne vaitam permanent ca Romania nu ajuta RM. Pana sa-i ajutam noi trebuie sa se ajute singuri. Sa-i dea jos pe comunisti si pe urma mai vorbim. Pomenesti de blestematul de tratat cu Ucraina. Spune-mi, dar sincer, a fost necesar sau nu? Ce putea sa faca Romania mai mult decat sa prevada protectia minoritatii romanesti din Ucraina? Sa declare razboi pentru ca ucrainenii nu isi indeplinesc promisiunile? Si cati romani de acolo se declara ca atare si cati se declara moldoveni? Despre miselia cu cimitirul romanesc nu mai imi pomeni mie, pomenestele celor de peste Prut, pe care ii doare tare in cot de romanii care au luptat pentru eliberarea Basarabiei. Eu am doi morti la Tiganca si unul la Karahasani. Asa ca pe mine ma doare. Si daca ne intoarcem la politica externa , din cate stiu eu, presedintele are un rol primordial. Oare de ce Basescu nu a dat nici o declaratie ? Da' asa una care sa ii rupa pe aia(sa-i rupa in figuri). Nu imi place Basescu, recunosc, dar aici a stiut cum sa se comporte. In tara merg chestiile alea cu oligarhii, Poporul, mogulii, etc. pentru a ameti populatia lui Brucan, dar pe plan extern nu tine. Revoltat sunt si eu, dar hai sa asteptam pana luni, sa fie eliberat si ultimul. Pe urma vedem ce vor sa faca cei doi si mai vorbim.
 
E adevarat ca diplomatia se face de obicei in surdina. Dar se mai face si cu parul, ceea ce noi nu mai stim de loc. Actiunea militara despre care vorbeau cei dinainte era intr-adevar cam greu de facut. Dar ea nu trebuia neaparat sa insemne declaratie de razboi. Israelul este modelul de baza pentru cum se opereaza asa ceva. Daca poti, si ai competentele militare necesare (discutabil la noi) intri cu aviatia, distrugi tot ce poti, iti extragi subiectii si apoi nu recunosti nimic. Cand ti se prezinta dovezile, ranjesti si zici: "Nu dom'le! Nu-i adevarat. N-am fost noi.". Se poate si asa, atata doar ca in 1990 Armata Romana era intr-o degringolada totala si nu putea organiza asa ceva. Oricum, era o armata gandita pentru razboi conventional, fara pregatire prea multa pentru operatiuni de comando si fara nici un fel de experienta in domeniu. Acum s-au mai schimbat lucrurile, dar s-a schimbat si climatul international si nu se mai poate. Oricum, momentul prielnic pentru militarie a fost in 1990, nu acum.

Dar asta nu inseamna ca parul nu e bun. Mai tineti minte blocarea Dunarii si neasteptata ei eficienta? Imediat ce problema ta de parlit devine si problema Austriei (i.e. incapacitatea de a circula pe fluviu), in doua saptamani se rezolva. De ceva vreme ma chinuie si pe mine o intrebare. Ne certam cu Ukraina pe canalul Bastroe pe la toate curtile internationale. N-ar fi mai usor sa gasim un Rostock pe care s-l scufundam de-a latul pe bratul Chilia pe teritoriu romanesc si dupa aceea sa ne chinuim vreo 15 cu incompetenta sa eliberam locul?
 
Nimeni nu observa un lucru in cazul Ivantoc: omul a vrut sa ramina in Transnistria si nu i s-a permis. Si-a ispasit pedeapsa data dupa legile transnistrene, trebuia eliberat la poarta inchisorii nu expulzat din Transnistria. Nu scria in hotarirea de condamnare nimic despre expulzare, Ivantoc singur trebuia sa hotarasca unde vrea sa stea mai departe. Regimul de la Tiraspol si-a mai adaugat in palmares o incalcare a drepturilor omului: expulzarea fortata si fara nici un temei (nici macar in propria-i legislatie) a celor care nu recunosc separatismul. Acum, in 2007, pe linga expulzarile din timpul razboiului.
 
Tudor;185585 said:
E adevarat ca diplomatia se face de obicei in surdina. Dar se mai face si cu parul, ceea ce noi nu mai stim de loc. Actiunea militara despre care vorbeau cei dinainte era intr-adevar cam greu de facut. Dar ea nu trebuia neaparat sa insemne declaratie de razboi. Israelul este modelul de baza pentru cum se opereaza asa ceva. Daca poti, si ai competentele militare necesare (discutabil la noi) intri cu aviatia, distrugi tot ce poti, iti extragi subiectii si apoi nu recunosti nimic. Cand ti se prezinta dovezile, ranjesti si zici: "Nu dom'le! Nu-i adevarat. N-am fost noi.". Se poate si asa, atata doar ca in 1990 Armata Romana era intr-o degringolada totala si nu putea organiza asa ceva. Oricum, era o armata gandita pentru razboi conventional, fara pregatire prea multa pentru operatiuni de comando si fara nici un fel de experienta in domeniu. Acum s-au mai schimbat lucrurile, dar s-a schimbat si climatul international si nu se mai poate. Oricum, momentul prielnic pentru militarie a fost in 1990, nu acum.

Dar asta nu inseamna ca parul nu e bun. Mai tineti minte blocarea Dunarii si neasteptata ei eficienta? Imediat ce problema ta de parlit devine si problema Austriei (i.e. incapacitatea de a circula pe fluviu), in doua saptamani se rezolva. De ceva vreme ma chinuie si pe mine o intrebare. Ne certam cu Ukraina pe canalul Bastroe pe la toate curtile internationale. N-ar fi mai usor sa gasim un Rostock pe care s-l scufundam de-a latul pe bratul Chilia pe teritoriu romanesc si dupa aceea sa ne chinuim vreo 15 cu incompetenta sa eliberam locul?

Nu prea merge. Gandeste-te ca statiile radar sovietice(Ucraina si Rusia) sunt orientate sore noi(Romania). In cealalta problema, a canalului , Romania actioneaza ceva mai inteligent decat Ucraina(o nava romaneasca ar fi greu sa blocheze canalul Bastroe, iar in rest bratul Chilia este mai greu de blocat). Anume, se intarestedigul de pe teritoriul romanesc din apropierea capului Ismailskii Ciatal. Acesta va devia apele spre delta romaneasca. Aveti rabdare.
Iar povestea cu parul e buna. Un presedinte american spunea odinioara:
- Vorbeste frumos, dar umbla cu o bata mare la tine.
 
Acum ,ca a fost eliberat si Tudor Petrov Popa, sa vedem cum vor fi ajutati de statul roman. De aici incolo ne vom lamuri ce e de capul clasei politice din Romania.
 
Rapax;185742 said:
Nu prea merge. Gandeste-te ca statiile radar sovietice(Ucraina si Rusia) sunt orientate sore noi(Romania). In cealalta problema, a canalului , Romania actioneaza ceva mai inteligent decat Ucraina(o nava romaneasca ar fi greu sa blocheze canalul Bastroe, iar in rest bratul Chilia este mai greu de blocat). Anume, se intarestedigul de pe teritoriul romanesc din apropierea capului Ismailskii Ciatal. Acesta va devia apele spre delta romaneasca. Aveti rabdare.
Iar povestea cu parul e buna. Un presedinte american spunea odinioara:
- Vorbeste frumos, dar umbla cu o bata mare la tine.

Partea cu intarirea digului nu o stiam. E intr-adevar o solutie. Cat despre interventia militara, si eu am spus ca ar fi fost cam greu. Pentru o nesimtire din asta, trebuie in primul rand sa-ti iasa. Altfel te faci de ras si ti se sparg toate oalele in cap. Iar noi atunci nu prea eram in poztia sa ne iasa. Cu toate astea, daca a fost un moment in care Maica Rusie sa fie intr-o stare de zapaceala de natura s-o faca sa nu poata reactiona, acela a fost in '90. Altfel si eu tin minte ca am avut destui gargauni pe vremea aia: chestiune de varsta. Atunci as fi vrut ca tot echipamentul care trebuia casat de Romania pentru a respecta tratatele de dezarmare sa fie donat Republicii Moldova. Dar pana la urma, mai bine ca guvernul nu a gandit ca un pusti de 8 ani.

Rapax;185742 said:
Acum ,ca a fost eliberat si Tudor Petrov Popa, sa vedem cum vor fi ajutati de statul roman. De aici incolo ne vom lamuri ce e de capul clasei politice din Romania.

Mare adevar. Ca daca nu se ocupa statul, se ocupa PRM-ul, din pacate. Si uite asa face puncte Vadim Rudotel. Oricum, oamenii astia ar trebui ajutati mult, pentru ca pastrarea unor idealuri sanatoase nu garanteaza supravietuirea in lumea reala. Aduceti-va aminte cat ne-a luat sa invatam valorile capitalismului asta schiop si jumatatii de democratie pe care o avem, indiferent de cat de anticomunisti credeam ca suntem in '89. Educatia si reflexele inoculate de un regim nu se schimba peste noapte, iar celor care au facut puscarie in Transnistria le lipseste o experienta de adaptare la capitalism de 17 ani.
 
Back
Top