Eminescu - poetul vs ideologul

adrenalina said:
nu am citit din publicistica lui politica. am citit doar poezia lui si eu asa il cunosc pe Eminescu.

ori il lasam sa fie poet, ori il face analist politic. cred ca trebuie sa ne lamurim putin.


Cum, Adrenalin, nici mcar articolele lui Eminescu despre Basarabia nu le-ai citit?

Dar c Eminescu a fost redactor la un ziar conservator, nu tiai? M ntreb ce se nva, atunci, la coal pe la Cluj! :)

Nu cred c Eminescu-poetul poate fi separat de Eminescu-publicistul. A fost acelai om, care a scris i Doina, i articolele despre evrei sau Basarabia. Dar, a scris ntr-o anumit perioad, a fcut-o fiind angajat politic, era contient, deci, c produce opere persiabile, cum e ziaristica n general...

Ideea lui Boia e bun, n sensul c poezia trebuie analizat n context literar, cu mijloace literare, iar publicistica, n contextul discuiilor politice din epoc, fr s acorde acel "credit" pentru valorea literar a operei. Cu alte cuvinte, poi s nu fii de acord cu ideile xenofobe ale lui Eminescu, i asta fr s conteti valoarea literar a operei lui, inlusiv a celei publicistice (articolele lui au rmas i sunt discutate i azi atta, tot pentru c sunt marcate de talent)... i invers: poi s nu admiri stilul i s nu recunoti genialitatea lui Eminescu, dar s tii totui c a fcut publicistic i a avut un cuvnt de spus n istoria gndurii politice romneti. Cu toat rigurizatea pe care o cere analiza acestui fenomen.

Dincolo de asta, Boia nu este un fan al lui Emiinescu, el nu o spune, dar este evident. Nu tiu de ce se teme s recunoasc asta. Nu e un sacrilegiu. Destul de muli nu-l mai pot accepta pe Eminescu, prefer un limbaj mai modern, o poezie de alt factur... Mi se pare normal. Ce am fi noi, dac am arta cu toii la fel? Ce valoare am mai avea ca indivizi? E ca i cum ai cere tuturor francezilor s-l idolatrizeze pe Hugo sau Lamartine... i dac nu vrea omul, cei-i faci? l ndrgosteti cu de-a sila? :)
 
Lia, eu in primul rand nu ti-am spus pana acum Li, asa ca te rog mult nu iti da atatea aere. daca vrei sa discuti cu mine, atunci te rog sa o faci pe un ton normal si fara atatea fite. sau poate vrei sa faci concurenta cu FA pe acest forum. eu crdeam ca poti sa dicuti relaxat, nu neaparat sa iti arati desteptaciunea in moduri nu foarte adecvate.

in al doilea rand, eu stiu foarte bine cine a fost Eminescu. Eu am spus ca nu am citit publicistica lui politic pentru ca pn acum nu m-a intersat foarte tare, mai ales ca Eminescu nu se numr printre preferaii mei. i mai este aa o chestiune (i asta este prere pur personal), nu trebuie sa te amesteci n o mie de domenii pentru ca niciodata nu vei persevera n toate. lui Eminescu i-a reuit foarte bine partea poetic, atitudinea lui politic oricum nu schimb creaia.

in al treilea, nu poti sa spui ca nu iti place Eminescu, daca iti place poezia. limbajul literar normal ca difera de la o epoca la alta, dar exista nemuritori (sa ne amintim de Shakespeare). ce urmeaza este c i place mai mult sau mai puin. pentru c aa cum am scris mai sus c Eminescu nu este printre preferaii mei, aa pot s enumr foarte multe poezii care le-a scris Eminescu, i chiar romane, cum ar fi Srmanul Dionis care imi plac si cred ca o sa imi placa tot timpul.

astept si alte intepaturi, pentru ca la multi le place...
 
adrenalina said:
in al doilea rand, eu stiu foarte bine cine a fost Eminescu. Eu am spus ca nu am citit publicistica lui politic pentru ca pn acum nu m-a intersat foarte tare, mai ales ca Eminescu nu se numr printre preferaii mei. i mai este aa o chestiune (i asta este prere pur personal), nu trebuie sa te amesteci n o mie de domenii pentru ca niciodata nu vei persevera n toate. lui Eminescu i-a reuit foarte bine partea poetic, atitudinea lui politic oricum nu schimb creaia.


astept si alte intepaturi, pentru ca la multi le place...

Habar n-aveai, adrenalin, de faptul c Eminescu a fost propagandist tocmit al Partidului Conservator.
 
Filip_Antonio said:
Habar n-aveai, adrenalin, de faptul c Eminescu a fost propagandist tocmit al Partidului Conservator.


ma bucur ca tu esti atat de stiut si ma cunosti si pe mine atat de bine...

si daca stiam sau nu, asta nu este relevant. de ce? am scris mai sus. te rog sa citesti si dupa aia sa raspunzi. pot sa ma contrezi cu argumente solide sau poti sa fii de-accord cu mine.

orientarea lui politica nu ma intereseaza. aici vorbim despre Eminescu, poet sau ideolog din puncz de vedere al operei scrise. sau tu te-ai hotarat sa caci moldovenii inclusiv prin discutii despre Eminescu, care este una dintre mandriile lor. esti marsav si cu tine este atat de greu sa vorbesti. pentru ca tu doar provoci si jignesti.
 
adrenalina said:
ma bucur ca tu esti atat de stiut si ma cunosti si pe mine atat de bine...

si daca stiam sau nu, asta nu este relevant. de ce? am scris mai sus. te rog sa citesti si dupa aia sa raspunzi. pot sa ma contrezi cu argumente solide sau poti sa fii de-accord cu mine.

orientarea lui politica nu ma intereseaza. aici vorbim despre Eminescu, poet sau ideolog din puncz de vedere al operei scrise. sau tu te-ai hotarat sa caci moldovenii inclusiv prin discutii despre Eminescu, care este una dintre mandriile lor. esti marsav si cu tine este atat de greu sa vorbesti. pentru ca tu doar provoci si jignesti.

1. Faptul c Eminescu a fcut propagand pltit pentru Partidul Conservator nu poate fi negat i nici trecut sub tcere.

2. Asta dovedete nc o dat lipsa de durabilitate a lui Eminescu ideologul, ale crui opinii, acceptabile la data la care au fost scrise, sunt n contextul de azi antisemite, rasiste, xenofobe i n general reacionare.

3. Nu putem s alegem din Eminescu ce ne convine n funcie de poziiile politice pe care vrem s le adoptm. i reamintesc c sta este forumul "Politica".
 
adrenalina said:
Lia, eu in primul rand nu ti-am spus pana acum Li,
Pentru c nici nu e corect s te exprimi aa. Or, nu cred c la Cluj nu se tie c n acest caz s-ar zice "Lie", nu "Lia". :) (Interesant, i dup acest mesaj, tot vei mai susine c eti de la Cluj?)

in al doilea rand, eu stiu foarte bine cine a fost Eminescu. Eu am spus ca nu am citit publicistica lui politic pentru ca pn acum nu m-a intersat foarte tare,

Da, neleg, dar ntrebarea mea tot rmne: chiar nu se mai pred azi la liceu (la Cluj) mcar o or de publicistic eminescian? Nu tic c e musi. Pur i simplu, tiu c exist cteva ore rezervate pentru asta.

atitudinea lui politic oricum nu schimb creaia.

Eminescu a fost un naionalist. Publicistica sa o arat, iar dac nu e de ajuns, poezia Doina o confirm. Sunt lucruri care trebuie tiute, fie c i plac sau nu, desre Eminescu.

aa pot s enumr foarte multe poezii care le-a scris Eminescu, i chiar romane, cum ar fi Srmanul Dionis care imi plac si cred ca o sa imi placa tot timpul.

La Cluj se zice "roman" n loc de "nuvel"? :) O fi de vin "limba ardeleneasc"...

astept si alte intepaturi, pentru ca la multi le place...

Judecnd dup tonul tu, prima dintre cei crora le place s nepe eti chiar tu. :)
 
eu din cate vad nu eu sunt cea care am inceput aceasta lupta.

in al doilea rand eu nu sustin ca sunt din Cluj.

in al treilea rand eu nu vreau sa intep pe nimeni, dar pur si simplu voi nu stiti sa discutati, dar sa va agatati de ce spune unul sau altul.

in al patrulea rand te felicit pentru cat esti tu de informata despre ceea ce se preda in scolile din Cluj.

in al cincelea rand Lie ii un taransim cras, care nu are ce cauta in vocabularul unui om care cat de cat stie putin gramatica a limbii romane.

in viata asta trebuie sa stii multe, dar trebuie sa alegi ce este relevant si ce nu este atat de relevant.
 
O adrenalin mincinoas

adrenalina said:
in al doilea rand eu nu sustin ca sunt din Cluj.

2005-04-23, 11:08:40
adrenalina
Member Data nregistrrii: 2005-03-23
Mesaje: 60



--------------------------------------------------------------------------------

pentru Lia!!!!

eu nu sunt studenta in Cluj-Napoca, eu m-am nascut acolo si am trait foarte mult timp acolo. acum traiesc in RM si printre altele nu studiez aici, ci lucrez aici.
 
in al cincelea rand Lie ii un taransim cras, care nu are ce cauta in vocabularul unui om care cat de cat stie putin gramatica a limbii romane.

Iaka asta nu tiam. Mersi c m-ai luninat. Apu dac i rnism, atunci i adresarea "domnule/doamn" e la fel un rnism cras... i ce pcat! Atia romni sunt de un rnism cras, pentru c folosesc CORECT vocativul romnesc... :)

OK, adrenalina, am neles c eti i tu o antiautohtonist. O s in minte c pe acest forum e plin de cosmopolii, care refuz formele tradiionale romneti! ;)
 
Filip_Antonio said:
2005-04-23, 11:08:40
adrenalina
Member Data nregistrrii: 2005-03-23
Mesaje: 60



--------------------------------------------------------------------------------

pentru Lia!!!!

eu nu sunt studenta in Cluj-Napoca, eu m-am nascut acolo si am trait foarte mult timp acolo. acum traiesc in RM si printre altele nu studiez aici, ci lucrez aici.


Da, dar probabil c adrenalina a cam uitat ce a scris acum cteva zile... Ce s-i faci! Cu adrenalina nu e de ag...! :)
 
lia said:
Da, dar probabil c adrenalina a cam uitat ce a scris acum cteva zile... Ce s-i faci! Cu adrenalina nu e de ag...! :)

Din limba moldobolovneasc pe care o folosete se vede c n-a clcat n viaa ei pe la Cluj.
 
Filip_Antonio said:
Nu vorbi despre lucruri pe care adrenalin mincinoas nu le cunoate...

Bine, trebuie s recunosc c cel puin pe forumuri forma nominativ este cea mai utilizat, mai ales cnd e vorba de nume. Nu tiu de ce pe mine nu m deranjeaz, dac cineva mi se adreseaz cu "Lie". Oi fi eu mai autohtonist, mai trnoas aa... offf :)
 
Clasici ai dreptei romanesti - Mihai Eminescu


Motto: "Ne e sila de chestiunea israelita" (Mihai Eminescu)

"La noi, ca in toate tarile, evreii se prezinta ca un element parazit de mijlocitori, a caror activitate, in loc de-a iefteni schimbul de producte, il scumpeste in mod artificial si-l scumpeste in aceeasi masura in care-l monopolizeaza in mainile lor. Ei sunt, ca element comercial, absolut stricaciosi in toate tarile; de aceea si vedem ca, oriunde se afla in numar mare, domneste cea mai mare saracie.

Ei nu implinesc necesitati, ci dau nastere patimelor rele si viciilor, le incurajeaza si le satisfac. Mai mult: evreii par in genere incapabili de munca industriala. Oricat de multi ar fi intr-un oras, nu-i vom gasi nici ca muncitori in fabrici, nici in ateliere, exceptie facand de meserii foarte usoare, de caracter femeiesc oarecum.

Fara indoiala ca suportam urmarile generatiei trecute; dar pacatele, ineptiile ei, nu calitatile. A fost inept a crede ceea ce unii credeau, ca, primind colonii de puri consumatori improductivi, se sporeste avutia si puterea de munca a tarii. Si in Statele Unite imigreaza oameni dar toate foile europene sfatuiesc pe speculanti de-a se feri de Statele Unite. Ele nu dau subsistenta decat emigrantului producator, taranului, meseriasului. Omul fara meserie piere acolo. Am cunoscut evrei cari au emigrat din Austria in America, iar de acolo au venit in...Romania.

Nu deznationalizati trebuiesc evreii, caci foarte putin ne pasa daca o intreaga rasa consumatoare si improductiva va vorbi sau nu romaneste; ci siliti, prin o stricta organizare economica, la munca, la munca musculara, la productiune. Atunci se vor deznationaliza de sine sau vor emigra, iar pana atunci cata sa fie inlaturati absolut de la exploatarea claselor muncitoare, de la traficul viciilor si slabiciunilor. La munca Caradalele, Costinestii si Mihalestii, dar la munca si evreii.

Iata punctul important al discutiei. Trebuie sa li se ingreuie parazitilor de tot felul meseria lor. Negotul cu bauturi spirtoase, colportajul trebuiesc marginite la strictul necesar. Nu specula, munca trebuie sa determine mersul societatii si inaintarea pe scara sociala. "Cumpana" (ziar scos de tinerii israeliti. n.red.) zice ca toate tarile au pe evreii pe care-i merita, deci si Romania. Noi tagaduim aceasta. N-am meritat prin nimic nici pe evreii nostri, nici Caradalele noastre. Unii imigrati din Rusia si Austria, altii veniti din Turcia au avut o influenta dezastruoasa asupra dezvoltarii materiale si intelectuale ale tarii noastre. Aceste doua elemente, egal de straine, intelectual si material egal de sterpe, ne-au adus poporul la sapa de lemn, l-au corupt, l-au facut vicios, precum au adus la sapa de lemn si pe taranul din Galitia, din Bucovina, din Maramures, din Rusia de sud.

Invazii de armate straine si invazii de paraziti straini sunt nenorociri pe cari o tara nu le merita, dar trebuie sa le suporte daca e mica. Nu se poate zice despre viile de Cotnar ca merita filoxera.

Noi nu uram pe evrei, dar nici de vina nu suntem ca au fost persecutati in alte tari, ca au contractat deprinderile de specula si de parazitism pe cari le au acum, si nici putem iubi acest rau elementar ce cade asupra noastra. Romania, nefiind vinovata intru nimic de pozitia trecuta a evreilor in tarile apusene si rasaritene, nu poate fi obligata a suporta economic si social urmarile acelui rau tratament.

La noi n-au fost persecutiuni religioase. Sub domniile vechi nationale putinii evrei formau o breasla al carei staroste era rabinul. Breasla aceasta avea dreptul public al oricarii alte bresle si, prin caracterul chiar al institutiei, membrii comunitatii economice nu se puteau inmulti peste trebuintele reale.

Asa ar fi trebuit sa ramaie totdeauna.

In organizarea veche nu incapeau parazitii.

In lipsa absoluta de organizare sociala de care ne bucuram in urma influentei altor elemente parazite asupra statului a putut insa incapea o multime de lume fara capatai.

In momentul in care ne vom hotari a organiza si apara munca nationala credem ca evreii fara sila vor disparea incet-incet si, dupa vechiul lor obicei, vor cauta o alta societate omeneasca, tot atat de nesanatoasa precum e a noastra astazi si vor napadi asupra ei.

Dar pentru sanificarea noastra e necesar ca sa dispara din viata publica elementele parazite transdanubiene, a caror vina publica e dezorganizarea actuala.

Ceea ce se poate face este incetatenirea elementelor in adevar folositoare, precum tineri invatati, meseriasi buni s.a.m.d.

Incolo insa nationalitatea romana ca oricare alta are dreptul innascut de a-si apara mostenirea ei istorica si munca ei de orice alt element strain. Alegerea armelor si mijloacelor atarna de timp si imprejurari, si, daca e vorba de pastrarea rasei romane pe acest colt de pamant si de intarirea ca-racterului ei si a felului ei de-a fi, nici o arma nu este rea intrebuintata la timpul cuvenit."
 
re

Le rog pe Adrenalina si Lia sa nu se certe inutil,deja avem pe site un dezaxat care promoveaza comunisti ca lucian boia.

Cred ca putem discuta cu argumente si fara jigniri!
Va multumesc anticipat!
 
Pt Dacdava:

Acum e mai bine?

Pt. Uninuea Muncii...:

Tot cu sursele tale dubioase. Ce.ar fi mcar s le verifici, nainte de a posta ceva. Recitete articolul, dar n loc de "evrei", nchipuie-i c scrie peste tot "basarabeni". i-ar plcea?
 
dacodava said:
Le rog pe Adrenalina si Lia sa nu se certe inutil,deja avem pe site un dezaxat care promoveaza comunisti ca lucian boia.

Cred ca putem discuta cu argumente si fara jigniri!
Va multumesc anticipat!

Observati ca neo-fascistul a devenit peste cateva mesaje comunist. Cum comentezi textul eminescian preluat de pe un sit legionar, ignorantule?
 
eram sigura ca asa o sa reactionati...

eu am spus asa "eu nu sustin ca sunt din Cluj", deoarece lia m-a acuzat de asa ceva, ca eu de fapt nu sunt, dar sustin un lucrea neadevarat.

eu chiar sunt din Cluj...

dar ma bucur ca ati putut sa va aratati rautatile si desteptaciunea...
 
Back
Top