Erou sau tradator

Hidrocentrala

New Member
Ilascu - erou sau tradator ?

Cine este Ilascu in realitate?Un agent al Moscovei sau intr-adevar un martir al temnitelor tiraspolene...Despre asta s-a inceput a discuta pe unul din forumuri...
 
Fragmente din aceasta discutie:

"Spun ce cunosc.Moscova a facut acest pas intentionat,iar pe Pasat l-au folosit "v temnuiu" ca mai apoi tot pe el sa-l predea serviciilor speciale ale Moldovei.
Principalul scop al Rusiei a fost de ai consolida pozitia lui Ilascu in Romania,asa-zisul erou al Romaniei,care nu este altcineva decit un agent special cu bataie lunga a Moscovei."Statul" lui in puscarie ,la Tiraspol, a fost un truc bine pus la punct de catre serviciile speciale ale Rusiei.In rest,scopul scuze mijloacele...De ceilalti baietii nu cunosc,dar ca Ilascu este un tradator,trecut de partea Rusiei,o stiu toti colaboratorii SIS ce au lucrat pe linia transnistreana..."

"Ilascu e o curva ca si Burgudji

Cine-i Rosca faceti si voi concluziile de rigoare..."

"Unicul Prost in istoria asta este Pasat care a crezut ca moldovenii pot face revolutie...:)"

"Iar actul terorist de la Slobozia nu l-a facut Ilascu, ci serviciile speciale ale Rusiei..."





 
Hidrocentrala;209993 said:
Fragmente din aceasta discutie:

"Spun ce cunosc.Moscova a facut acest pas intentionat,iar pe Pasat l-au folosit "v temnuiu" ca mai apoi tot pe el sa-l predea serviciilor speciale ale Moldovei.
Principalul scop al Rusiei a fost de ai consolida pozitia lui Ilascu in Romania,asa-zisul erou al Romaniei,care nu este altcineva decit un agent special cu bataie lunga a Moscovei."Statul" lui in puscarie ,la Tiraspol, a fost un truc bine pus la punct de catre serviciile speciale ale Rusiei.In rest,scopul scuze mijloacele...De ceilalti baietii nu cunosc,dar ca Ilascu este un tradator,trecut de partea Rusiei,o stiu toti colaboratorii SIS ce au lucrat pe linia transnistreana..."

"Ilascu e o curva ca si Burgudji

Cine-i Rosca faceti si voi concluziile de rigoare..."

"Unicul Prost in istoria asta este Pasat care a crezut ca moldovenii pot face revolutie...:)"

"Iar actul terorist de la Slobozia nu l-a facut Ilascu, ci serviciile speciale ale Rusiei..."


Nu cred că merită pierdut timpul cu comentarea unor asemenea poveşti fără nici o dovadă.
Pe internet oricine poate scrie orice.
 
Stiti,in epoca Internet-ului,agentul dublu ar trebui sa aiba o reputatie incontestabila....ca nici unui "nebun" sa nu-i vina prin minte sa inventeze asa ceva...
Eu nu stiu cu ce se ocupa acum Ilascu,dar de lucreaza intr-o institutie de stat a Romaniei...e un lucru firesc sa i se opreasca activitatea,cel putin,sa fie luat in vizorul SRI...
Nu gindi ca Moscova ar trimite persoane cu reputatie de agent dublu in strainatate nepregatiti,or despre acest lucru legat de Ilascu nici nu s-a scris niciodata....si gindesc ca nici nu s-a presupus ca se va scrie...ca, chipurile, poate fi agentul Moscovei...
 
Stai tu linistit ca SRI-ul fileaza si fara indicatiile unor moldovenisti. Mi-e greu sa il acuz pe Ilascu de tradare, ceea ce nu pot spune de unii de pe aici.
 
Hidrocentrala ... de la ce vine nick-ul tău? ...de la hidrocentrala ceea de la Cuciurgani care nu-i a noastră? iar site-ul cu care semnezi tu ... agentura.ru servește cumva cel mai bine interesele noastre naționale? ... asta așa ca o paralelă la discuția pe care ai început-o tu!


Pentru mine Ilașcu este un erou ... nu mă interesează păcatele lui ci exemplul pe care l-a dat el moldovenilor - de a lupta pentru UNITATEA NAȚIONALĂ cu ORICE PREȚ!

PS: e jalnic argumentul tău, Hidrocentralo, precum că Ilașcu s-a înțeles cu rușii ca să stea în închisoare!
 
Dear sir,
We are Hebei Haiyixiang Chemicals ,it is one of the largest manufactures in China mainly producing the basis chemical raw materials,In recent years, our products have been sold well all over the world, and has been awarded high reputation by the customers. Our main products include the basis Inorganic and Organic Chemicals, Dyestuffs, and so on., which are used in the Paint & Coating Industry, Rubber Industry, Water-treatment Industry, Feed Industry, Frtilizer Industry, etc.
Haiyixiang strives to continually provide total customer satisfaction,we can supply you with the lowest quotation but in the best quality.
We look forward to working with you and serving your needs.
Waiting for your reply,
Thanks,
Cindy
Hebei Haiyixiang Chemicals Im. & Ex. Co, Ltd
The website:www.haiyixiang.cn
The address: No. 102,Youyi South Street,Shijiazhuang City,China
Tel:86-311-83992860
Fax:86-311-83992960
Mobile:8615830994290
MSN:zqsummer8243@hotmail.com
Email:cindy-chemical@163.net
 
De ce, acest erou, la Tiraspol, nega ca ar fi infaptuit actul terorist de la Slobozia,cit si altele,ca mai apoi,dupa "eliberare", sa se laude in gura mare, cu lux de amanunte, de parca ar fi facut-o ieri...ia fost frica eroului ?
 
De ce, dupa eliberare, n-a venit la Chisinau,ci a plecat in Romania ?
Ce tara reprezinta patriotismul lui Ilascu ? Moldova,Romania sau Rusia ?

In fine...
Daca ar fi trecut, intr-adevar, prin acele chinuri groaznice pe care,chipurile, le-a suportat Ilascu la Tiraspol, ar fi aratat el asa de bine, precum a aratat tot timpul in aceasta perioada?
Lumea pleaca in Italia si peste 6 luni isi schimba aspectul fizic,
de parca au trecut prin lagare de concentrare.Stres,shok,depresie cel "putin"...nemaivorbind de lipsa alimentelor necesare,asistenta medicala cuvenita,impuscatul cu gloante oarbe si multe altele... la care a fost supus Ilascu...Asta o poate spune orice om care a suportat puscaria,indiferent in ce tara.
Pe cind el a aratat tot timpul foarte "rozocel" si bine dispus..
Ori el,ce, nu este om ca toti oamenii ?
 
Am un prieten, care a fost 1 an in Grecia...Cind l-am intilnit la aeroport, abia il cunoscusem.Om mare,nu gras,de 130 kg,acum vine din Occident, abia are 90 kg...
Cind ii vorbesc de Ilascu ride pina la urechi.Imi arata fotografiile din Afganistan,cit si cele de pe frontul din Dubasari,unde a luptat...Acelasi schelet...

Dar ce sa va mai vorbesc, am fost si eu in asemenea situatie si cunosc,nu din auzite, ce inseamna a trece prin depresie si suferinte fizice...nu vreau sa concretizez,dar duceti-va cu fotografiile lui Ilascu la orice antropolog sau expert criminalist si va va spune ce inseamna modificarea aspectului fizic uman la conditiile mediului in care se afla...

Acest lucru,apropo,s-a observat si la Cubreacov...
 
Ha-ha... frumos raspuns...nici nu m-am gindit la Tcaciuc.
De fapt, Tcaciuc e o alta istorie.Merita si el o tema aparte.

Doamne, scapa Moldova de dusmani...
 
Nu va pare ca Ilascu cunoaste cu adevarat cine l-a rapit pe Cubreacov ?

Eu as crede ca si Cubreacov cunoaste foarte bine acest lucru ?
 
A fost oare cazul lui Cubreacov o repetitie generala fata de ceea ce trebuia sa se intimple in 2005 sau a fost pur si simplu o combinatie operativa(eventual si de racolare) ...efectuata de catre serviciile speciale straine(?)... nu exclud provocate de acelasi Ilascu...
 
Putea oare Ilascu sa provoce la o asemenea actiune(cazul Cubreacov) serviciile speciale romanesti...De fapt,posibilitati operative(cum zic rusii ) sint, luind in consideratie legaturile lui Ilascu cu Partidul Romania Mare...

Da...
M-as indoi ca rusii nu lucreaza in Partidul Romania Mare....partidele de extrema dreapta au fost in centrul atentiei rusilor, mai, intotdeauna ...
 
Back
Top