este cineva care se pricepe in medicina ?

Tuberculoza asa o sa te mai tina un timp; ca-n orice boala de plamani obosesti mai repede, dar asta dureaza ceva mai mult; ai rabdare, ca altceva nu prea ai de facut (medicamente+vitamine). Am 2 prieteni care au trecut prin asta si acum nu mai au nici o problema; tipa n-a prea fost mare talent la sport la viata ei, dar dupa boala s-a pus pe mancat si cand a avut voie, s-a apucat si de sport (cu instructor, nu de capul ei).
Da` tu pe la ce medici te-ai dus? Ce specialitati? Si de ce refuzi tomografia? (Nevralgia ar trebui sa treaza la nurofen, nu sa se accentueze; mai bine nu mai lua nimic; mai intreb si io pe cineva)
Pe radiografiile pe care le-ai facut pt plamani, n-a remarcat nici un doctor ceva in neregula cu coloana ta?
 
Radu, in ce priveste ca te doare gatul cand stai la computer, asta nu e nimic cu coloana. Posibil esti incordat mereu, tre sa te relaxezi, sa te asezi foarte comod si corect fata de computer.
 
Pot sa te bucur: ai :eek: toate acestea de la PC, deoarece si eu am asa ceva si e de la el , sigur, caci m-am consultat si eu putin.
 
Radule,dupa ce am citit ce ai scris despre tine , am ramas profund impresionat , cati ani ai shi de cand te supara aceste lucruri !?????
=>pentru discopatia ce o ai la gat te sfatui sa stai cat mai putin in fata calculatorului(cel putin o vreme ) , shi chiar daca eshti nevoit stai cat mai comod shi cu coloana cat mai dreapta ,de altfel te sfatui sa faci nishte exercii pt intarirea shi dezvoltarea mushchilor spatelui (asta nu insemna ca de maine ttrebuie sa mergi la sala de fortsa shi sa aburci pe tine sute de kg ,exercitiile de forta ar fi chiar contraindicate pt prima perioada) exercitiile is destul de simple shi le poti face acasa oricand ! eu is mai mult ca sigur ca daca ai sufeintsa aceasta la gat shi restul coloanei ii afectata de cifoza sau scolioza! deci poi sa incerci varianta unui terapeut manual (costoprav cu alte cuvinte),masaj energetic,sau obishnuit !
=>pt tuberculoza (cum a spus shi solara) tre sa ai rabdare shi sa-ti iai medicatia (deshi ii destul de toxica pt organism) ,shi sa te sustii cu o dieta bogata in vitamine shi proteine (carne alba ,fructe!!! ,legume!!!) in principal , poti lua shi revigorante imune cum a fi polenul, propolisul , mierea sau ginseng-ul care au efecte bune pe lunga durata!In plus poti incerca exercitii de respiratie orientale care iti va intari shi dezvolta sitemul respirator shi in general oxigenarea organismului!
=>pt nevralgia de la ochiul drept (pt ca daca ar fi hematom manifestarile ar fi mai violente , cu dureri puternice de cap indiferent de starea timpului, pierderi de cunoshtintsa shi alte chestii neplacute , in cazul in care este un hematom cu extindere rapida ,de ex cu fractura bazei cranuuilui ,in accidente mai ales,sunt fatale!!! , asha ca in mod normal hematomul ii putin probabil sa fie ) te sfatui sa gaseshti pe net (sau carti) tehnici de presopunctura(sau eventual acupunctura! mai putin recomandata in moldova) in nevralgii de nerv trigemen shi facial, cu alte cuvinte ii vorba de masarea (stimularea) unor puncte foarte precise pe suprafata fetsei (numai asha poti scapa pt totdeauna de dureri), pt ca in mod clasic (cu medicatie de gen nurofen) crizele dureroase pot fi numai oprite un timp dupa care ele reapar!
daca te intereseaza detalii in privinta la cele povestite scrie-ma la septum@prometeu.edu bafta :)
 
Back
Top