Este Iurie Rosca "tradator"

dnd, ai fcut sau nu propagand pentru BMD?
lia, ce vrei de fapt sa auzi de la mine?! Am mai scris despre asta, de cate ori vrei sau vreti voi fiecare lamurire, sau ce, sa va lamuresc la fiecare in parte?

lia, de iti aduci aminte sezonul campaniei electorale, ai gasit vreun mesaj postat de mine, in general pe subforumul politica?!
Am inceput sa scriu la poltica dupa alegeri 2005. Cand totul deja era clar cine castigase.
Si daca-mi gasesti semne ca am facut propaganda pentru bmn sa mi le spui si mie :) Numai mesaje cu caracter electoral, bine? Mesaje cu strigaturi sa votati bmn, sa-i sustineti si am atacat persoane de alte orientari politice, fara a avea vreun motiv oarecare.
 
As dori sa le explic tuturor sustinatorilor Jurnalului de Timp al BMD, ca nu Rosca a adus la putere comunistii - ci POLITICA NEGHIOABA A ACELORASI BMD-STI IN FRUNTE CU LUCINSCHI!
Spuneti-mi, ce contrargumente pot eu sa-i postez mamei mele referitor la pensie, cand ea imi zice: - Eu sunt de acord ca cu pensia de astazi pot cumpara ceva mai putin decat cu cea de atunci, dar atunci eu trebuia sa stau cu sacii de orez, zahar si hrisca la marginea drumului ca sa le vand pentru a recupera banii! Si daca cineva mi-i primea - erau tot acei care mi-i donau, dar cu jumatate de pret!
Cred ca intelegeti, domnilor, in buzunarul cui se ducea diferenta de pret ale "pensiilor"! Pai, iata lacomia, prostia si tampenia actualilor BMD-sti - fostilor lucinschisti-braghisisti si au adus la putere comunistii!
Nu va faceti morti in porumb, domnilor, stiti prea bine cine i-a adus la putere, dar vedeti, ca ar fi mai bine daca ar raspunde altcineva de dezastrul pe care l-ati adus!
Iar tu, Filipe, nu invinui poporul asta, adus la culmea saraciei si existentei de niste nesatiosi, pentru ca el s-a saturat sa fie hranit cu promisiuni! Crezi ca cineva din actualii "nefericiti" a dorit mult sa-i explice poporului ce si cu ce se mananca? Pai asta a fost politica lor cea mai eficienta - sa-l tina in intuneric si sa-l hraneasca cu baliverne, in timp ce cineva si-a construit castele (sa vi le demonstrez eu pe cele de la Nucari si din alte parti?) si si-au procurat apartamente in Maiamy? Nu vedeti sirurile de Mercedes si BMV, ba chiar si Hummer - care sunt mai multe la numar decat in orice oras european? De unde s-au luat ele? Suntem o tara cu zacaminte de petrol, metal, gaz?
Iar acum cineva doreste cu tot dinadinsul sa ne demonstreze ca de vina sunt comunistii, ba chiar si mai si, PPCD-ul, de dezastrul in care a fost adusa tara?
Mi-e amuzant, si totodata trist, ca oamenii de la noi (nu vorbesc de cei de la tara, care citesc Timpu si Jurnal) gandesc orbeste, si nu isi dau seama ce nemernicie s-ar incepe iar cu venirea "fostilor" salvatori! Ei doar asta si asteapta, si numai in directia aceasta cheltuiesc toate eforturile si mijloacele!
 
In 2001 comunistii au ajuns la putere, dupa ce Rosca a dat jos guvernul sturza si a destramat coalitia ADR...
In 2005 comunistii au ajuns la putere, dupa ce Rosca l'a votat presedinte pe voronin care abia dupa aia l'a propus pe tarlev prim-ministru...

Eu sustin BMD, doar in situatia cand alta alternativa nu e, si in alegerile care abea au trecut alta varianta nu era, sau comunistii+ppcd sau bmd+ psdm
 
zopiryon said:
In 2001 comunistii au ajuns la putere, dupa ce Rosca a dat jos guvernul sturza si a destramat coalitia ADR...
In 2005 comunistii au ajuns la putere, dupa ce Rosca l'a votat presedinte pe voronin care abia dupa aia l'a propus pe tarlev prim-ministru...

Eu sustin BMD, doar in situatia cand alta alternativa nu e, si in alegerile care abea au trecut alta varianta nu era, sau comunistii+ppcd sau bmd+ psdm

PSDM+BMD- niciodata! Dupa discutiile cu unele persoane destul de importante din PSDM am inteles ca BMD este vazut ca unul din cei mai mari dusmani (alaturi de PCRM) iar cei mai apropiati parteneri PSL si PPCD!
 
Eu nu cred E.Musuc poate fi apropiat de PSL si PPCD, din moment ce ei l'au votat pe Voronin presedinte, iar Voronin a ordonat ca provideru MegaDat.com unde era director acelasi Musuc sa fie distrus...
Eu nu am spus ca ei PSDM era apropiati de BMD, dar faceau parte din cealalta optiune, prima fiind PRCM+PPCD
 
Guvernele care au cazut au avut mare noroc de marinimia celor care i-au lasat in voia Domnului! Ca daca se apuca cineva serios de ei, astazi ii vedeam in alta ipostaza pe toti. Si nu se mai vorbea despre participarea la alegeri, ci despre termenele de sedere la duba si recuperarea prejudiciilor cauzate!
Asa ca, povesti despre caderea guvernelor din cauza lui Rosca - sunt povesti si atat. Toate acestea s-au petrecut deoarece PPCD nu a avut majoritatea in parlament. Daca ar fi fost asa, nu-ti fa griji, Zop, toti acei "nefericiti" pupau gratiile la Pruncul!
Cat despre PSDM, din punct de vedere al democratiei, ar trebui sa existe. Dar cum si-a schimbat el politica dupa "cumpararea" lui de catre Musuci? Unde sunt oratoriile celea inflacarate ale fostului Presedinte de partid - Nantoi?
Au mai fost moderate si temperate, pai asta e!
 
iata eu nu stiu daca asta e ceva normal dar urmatorul dupa generalu batrin i-as scurta oleaka viata si lui Rosca. unii vor spune ca sunt agresiv, sau poate chiar turbat. sa nu-i credeti.
 
vulturul_turbat said:
iata eu nu stiu daca asta e ceva normal dar urmatorul dupa generalu batrin i-as scurta oleaka viata si lui Rosca. unii vor spune ca sunt agresiv, sau poate chiar turbat. sa nu-i credeti.

Eu as spune pur si simplu ca esti prost...
 
militant... pentru faptul ca acest user nu va mai veni pe forum, cred ca ti-ai permis sa il injuri... altfel nu cred ca ai fi fost capabil...

cat despre Rosca, nu cred ca a facut un pas potrivit atunci. daca avea de gand sa accepte aceasta Alianta, atunci nu trebuia sa faca tot taraboiul ala ca el nu il va sustine niciodata pe Voronin... dupa care nu ca nu il sustine, dar isi ia si pentru el o bucatica...

eu intr-un an de guvernare inca nu am simtit ceva bun din partea PPCD-ului... ca sa nu mai vorbim de indeplinirea celor 10 "porunci"
 
adrenalina said:
militant... pentru faptul ca acest user nu va mai veni pe forum, cred ca ti-ai permis sa il injuri... altfel nu cred ca ai fi fost capabil...

cat despre Rosca, nu cred ca a facut un pas potrivit atunci. daca avea de gand sa accepte aceasta Alianta, atunci nu trebuia sa faca tot taraboiul ala ca el nu il va sustine niciodata pe Voronin... dupa care nu ca nu il sustine, dar isi ia si pentru el o bucatica...

eu intr-un an de guvernare inca nu am simtit ceva bun din partea PPCD-ului... ca sa nu mai vorbim de indeplinirea celor 10 "porunci"


Nu l-am aparat in nici un fel pe Rosca, pur si simplu cred ca Forumul este pentru niste discutii concrete si nu niste aberatii debile ("impusc pe ala si pe alalat") asa nu vom ajunge departe de Costiujeni.

Cat despre taraboi am spus nu-mi pasa de ceea ce vorbeste un politician sau altul ci de finalitatea actiunilor sale.
Pot cel putin sa apreciez curajul si spiritul de sacrificiu al acestui om chiar daca nu sunt deacord intru totul cu politica pe care o duce.
Calitatile bune trebuie apreciate la justa lor valoare.
 
Tare naivi mai suntem noi.... stam aici o gramada de destepti si ii criticam pe toti la dreapta si la stanga in loc sa ne gandim macar o clipa la realitate.

In fruntea partidelor intotdeauna sunt lideri... cat de rai n-ar fi.... liderii nu pot fi prosti, deoarece daca-s prosti ei n-aveau cum sa ajunga lideri.... nici un om normal n-ar urma un prost.

Mai departe.... va tot certati ca Rosca e tradator, securist si inca ce pe acolo.... da cum sa-i consideri atunci pe ceilalti deputati si partide care isi schimba programa electorala si membrii practic la fiecare alegere... plus ca peste noapte mai apar inca vreo 20 + candidati independenti si nustiu ce.... Rosca a incercat sa-i uneasca pe toti mai inainte.... sa se fi unit partidele in 2001 comunistii n-aveau sa ajunga la putere....

E foarte usor de numit pe cineva tradator si asa mai departe, dar nu ne putem noi da seama ca el practic e unicul acum in Moldova care e in stare cel putin sa le mai dee uneori peste gura comunistilor... restul partidelor sunt prea mici si nesemnificative ca sa faca ceva real.

Daca Rosca nu e bun atunci voi cine credeti ca e un lider semnificativ sa-i dee jos pe comunisti? Musuc?!?! Musuc e un idiot si jumate care de abia poate argumenta ideile sale pe care cred ca le invata pe derost de cu seara ca sa le spuna a doua zi... Braghis la fel e un idiot care a ajuns in guvern prin compromis si deoarece iarasi partidele nu vroiau sa gaseasca un compromis in 2001... Diacov se vinde la dreapta si la stanga. Urechean are legaturi cu Moscova... Intr-un cuvant nu avem noi altcineva in tara care ar putea opune rezistenta comunistilor.

Nu spun ca Rosca e un inger... dar asta-i politica.... sunt sigur ca ceea ce a facut el pana acum nu sunt greseli ci decizii strategice luate la rece si calculate bine.... asa ca haideti sa nu ne grabim cu acuzatiile si zvonurile prostesti.
 
nu vad sa il fi numit pe Rosca undeva prost... si daca suntem o tara in care nu avem figuri politice intre care sa alegem, asta nu inseamna ca nu putem discuta despre actiunile pe care le fac asa zisii nostri politicieni...

eu nu vreau sa ma grabesc deloc, dar un politician cu coloana vertebrala are anumite principii pe care nu le incalca... insa el el a urlat ani de zile una si buna, a scos in strada oameni, a improscat cu noroi comunistii, dupa care face alianta... ce sa mai intelegi din chestia asta??? asta ar fi cum PSD ar face alianta cu PD... ma refer in Ro...
 
Oamenii au iesit in strada nu din cauza lui Rosca si nu deoarece el i-a scos din case, ci deoarece au simtit nevoia de a-si face vocile auzite.

Apropo de oameni competenti... mie imi place Marian Lupu... cred ca deoarece vorbeste o romana foarte frumoasa si se descurca in domeniu... el ar trebui numaidecat sa fie urmatorul prim-ministru... si inca nu stiu de ce am impresia ca el nu e comunist adevarat, ci doar se preface :) ... dar poate ma gresesc
 
Citi dintre cei care au dormit alaturi de Iurie Rosca pe la casa radio sau in piata marii adunari nationale se afla printre forumisti? si sint convins ca acel care il cunoaste personal stind de vorba cu el cunoaste valoarea acestui om!
Azi foarte multi isi fac capital politic pe seama lui ROSCA, dar nimic pentru TARA. Pe cind el nu se supara pe cei care il scuipa in spate si cu sacrificiu paseste inainte!
Celelalte partide nu au decit sa se raporteze si sa se acomodeze la realitatea politica pe care PPCD-ul o creaza!
Cum spunea Eminescu "Traiasca natia!!!"
Sa avem cuget rece si inima fierbinte este sfatul dat tuturor de Iu.Rosca.
 
Back
Top