Eutanasie

Melania

Moderatoare sexoasa
Eutanasie - 1. moarte fara dureri;
2. metoda de provocare a unei morti nedureroase unui bolnav incurabil, pentru a-i curma o suferinta indelungata si grea.


so, e clar, da? haideti sa ne imaginam.....e linga noi un bolnav care are kinuri groaznice....care nu mai are sanse sa se vindice.....si tot cei ramine e sa se kinui pina la sfirsitu vietii....in fond nici viata nu are....
si la un moment dat ne roaga sal ajutam sa moara.....suna oribil dar asta e.....
intrebari apar multe:
1. ati fi in stare sa ucideti un om ca sal scapati de kinuri?
2. e bine e uman asa ceva?
3. se considera asta o crima?

so...e mult de gandit.....
 
1, da
2.da
3.nu ( atunci cand exista documentatie pre-boala ca asta ar fi ceea ce si-ar dori bolnavul)
 
depinde ce metoda trebuie sa folosesc ca sa-l omor.
daca el vrea sa-l impusc sau sa-i fac harakiri, no thanx
daca vrea sa-i pun somnifere in ceai, my pleasure :)
 
Asa o tema a mai fost pe aici cu cativa ani in urma... :crazy: Probabil si acum pana la urma se va ajunge la aceleasi concluzii...
De ce sa lasi un om sa chinuie daca se stie clar ca nu mai are nici o sansa? De ce sa-l pedepsesti sa treaca prin chinurile iadul-ul numai ptr. ca aparatele il tin in viata...
Eu una sunt de acord cu eutanasia si regret sa vad ca nu in toate statele este legalizata :wink:
 
sunt raspunsuri cu "da", dar nu cred ca acele persoane care au ales acest raspuns vor putea face fata realitatii :(
 
ei, dzishi tu.. dar cind ajiunji sa ushizi omu pentru totdeauna, sa-i ia-i viata, apoi nu stiu...
 
toata chestia este sa nu-l vezi cum moare.
e posibil sa ai remuscari, dar daca nu sint alimentate de imagini rascolitoare nu cred ca te vor putea destabiliza.
 
Oare nu este mai rascolitor sa stai si sa privesti in fiecare zi cum cineva chinuie si tot ceea ce isi doreste este sa fie linistit si dus de pe lumea asta?
 
cred ca exista catvea probleme...le imaprtim in trei blocuri...mai intai de toate, este problema celui care a hotarat ca viata nu mai are sens, ca nu costa atata cat suferintele lui, sau ca e mai usor sa mori decat sa traiesti..daca in timpul vietii lui i s-a recunoscut dreptul al parere, dreptul de a-si hotara singur viata si actiunile, nu vad de ce i s-ar contesta tocmai acum...
al doilea bloc este cel care efectueaza operatia data..medicul, sanitarul...acesta are dreptul s=o faca sau nu? are dreptul sa considere "omorul eutanasic" drept chestiune tehnica sau nu?
si aici apare marea problema, adica cel de-al treilea bloc: societatea, cadrul legal..societatea se pronunta vehement impotriva. e amoral - se zice...totusi, e o fatarnicie morala..or, aceeasi societate accepta moartea pentru un ideal sau altul, adica valoarea absoluta nu e maortea, ci folosul pe care aceasta l-ar aduce pastrarii ordinii sociale....aceeasi societate fatarnica considera ca nu exista destula putere ina rgumentul justificator al eutanasiei si de asta il considera pacat..in parte sub influenta religiei.eu sunt pentru eutanasie...orice individ are dreptul sa hotarasca in ce conditii si cand viata merita traita
 
daca acel bolnav m-ar convinge sa fac acest lucru, banuesc ca dupa asta ma voi imbolnavi si eu. E mult prea mult pentru psihicul meu.

Trec fiori prin mine cynd ma gyndesc la asa ceva.

Prietenii mei, familia si eu nu vor ajunge la asa ceva! Asta vreau si ma rog!
 
avortul tirziu tot se considera o crima. insa in caz de necesitate mare, el se efectueaza, din pacate :-x
 
Cum adica "din pacate" daca e o necesitate? Si cine te crezi tu de ti se pare ca ai dreptul sa obligi un om sa se chinuie toata viata?
 
solara said:
Cum adica "din pacate" daca e o necesitate? Si cine te crezi tu de ti se pare ca ai dreptul sa obligi un om sa se chinuie toata viata?

cine te crezi tu ca poti savirsi o crima/omucidere... :wink:
 
Back
Top