Expert trasnistrean: Moldova este deja Romania

SharonRO;152551 said:
Daca te uiti atent in cartea de istorie ai sa vezi ca unificarea multor popoare a inceput prin asimilarea obiceiurilor, prin stabilirea in tara respectiva, etc. Sunt multe exemple. Te las pe tine sa le gasesti!

Ce astfel e unire cunosti tu in perioada moderna?

Eu cred ca totul consta in vointa politica. Daca apare la guvernarea MD un partid care simpatizeaza cu romania fii sigur ca nu va fi greu sa se infaptuiasca unirea. Cativa ani de propaganda romaneasca, pe toate caile, shi moldovenii bor simpatiza si ei cu romania si vor vota DA intrun referendum. Polulatia moldovei e destul de usor de convins, ei in general asculta de conducatori, vezi acum daca voronin zice ca cei din stanga Prutului nus romani, multi se fac mare patrioti moldoveni. Intelectualii si cei care au o anumita cultura si acum sunt pentru Romania,
 
Nicolae_Guta;152565 said:
Cativa ani de propaganda romaneasca, pe toate caile, shi moldovenii bor simpatiza si ei cu romania si vor vota DA intrun referendum.
Mai Guta de ce nu-l iei tu pe Vijelie , "wunder kinder" etc. si promovati voi manelele acolo, poate asa or sa inteleaga.Dar oricum o sa-ti spuna ca sint de provenienta ruseasca.Ce inseamna citiva ani? 200?
 
Nicolae_Guta;152565 said:
Polulatia moldovei e destul de usor de convins, ei in general asculta de conducatori.

asta e o caracteristica a multor oameni nu a moldovenilor.Si inca ceva,cit de informat esti tu,voinicule,despre cum is moldovenii?
 
Sventlana;152600 said:
asta e o caracteristica a multor oameni nu a moldovenilor.Si inca ceva,cit de informat esti tu,voinicule,despre cum is moldovenii?

Pai mindro, cum sa'ti zic eu, cred ca sunt destul de informat din moment ce in ultimii 2 ani am stat mai mult prin moldova decat prin romania. Si in orice caz a fost indeajuns timp ca sa imi dau seama de realitatile republicii, mai ales ca am un fin spirit de observatie:) Iar la tema data, imi mentin parerea. ;)
 
KX250;152585 said:
Mai Guta de ce nu-l iei tu pe Vijelie , "wunder kinder" etc. si promovati voi manelele acolo, poate asa or sa inteleaga.Dar oricum o sa-ti spuna ca sint de provenianta ruseasca.Ce inseamna citiva ani? 200?

Tu esti din Romania? Ai fost in viata ta in Moldova? Daca nu atunci lasa ironiile si replicile de lake. Norok
 
Sventlana;152605 said:
nicolae_guta(guta asta boala grava..cit mai ai de trait?)oamenii is usor de manipulat pretutindeni

Manelele sint de vina..:) Ce sa faci...asculti manele si postezi in acelasi timp.
 
VoroninHasAids;152633 said:
Sventlana, e mai uşor să i manipulezi pe... ruşi (sălbatici), sau pe chinezi, dect pe moldoveni.

nu prea sunt de acord ca moldovenii is greu de manipulat, eu kiar am impresia ca e invers...ceea ce le caracteristic moldovenilor este efectul de turma care e foarte accentuat... asta e adevarul ce sa-i facem.
 
ka_sasha;152638 said:
nu prea sunt de acord ca moldovenii is greu de manipulat, eu kiar am impresia ca e invers...ceea ce le caracteristic moldovenilor este efectul de turma care e foarte accentuat... asta e adevarul ce sa-i facem.

Basarabenii, spre deosebire de cei din Romania au mai putina incredere fata de putere. Vezi elogiere ceausista a lui Basescu care putin cu ce se deosebeste de predecesorul sau Iliescu.
 
nu mai spune Militant... de aia Voronin ii iar la putere, ca moldovenii sunt total obiectivi fata de fortele politice...
 
...intr-adevar basarabenii nu au incredere in putere , si cred ca au si motive pentru asta, ca se vede cum toti fug care si incotro o apuka, numai sa nu stea in tara, ajungand la 40% PIB sa fie banii din strainatate a conationalilor..., fata de cei din Romania unde se vad totusi anumite schimbari, si isi permit sa aiba si o anumita incredere fata de sa zicem acelasi Basescu...
 
Back
Top