Expresii moldo-rusofonice...

da iaka eu in fiecare zi aud in maxi-taxi "marshutka :D " , mai des de la rushi, da de multe ori si de la moldoveni, ostanovite u lenina pojaluista sau pina la lenina ajunjitsi?
 
Intr-o dimineata in rutiera, spre liceu, am avut marea onore sa fiu prezent la discutia dintre un om culiturnii si un shofer taran da prikalist

Era foarte multa lume... cald... sufocant...

mujiku kulturnii: - Ce faci domnule, mai ai de oprit atita, duci oameni nu saci de cartofi...
shoferu : - Shini o miriit acolo?

dupa citeva minute i se spune sa opreasca la oprirea urmatoare... shoferul a trecut cu o jumatate de oprire mai mult motivind: - Nu trebuie sa stai acolo pi scaun da si-ni shii la usha... E... fumeile nu o avut ce spune si o ieshit...

Dupa doua opriri din fundu marfutshii o fumeie striga la oprire, shoferu cu zimbet satisfacator: - dapi tu nevast-o shimi spui di acolo di pi scaun vina sa ti vad la usha si a si opresc...

mujiku kulturnii: - nu se poate, el se comporta ca cu sotia lui acasa...
shoferu : - da tu shi asha ti comporti cu sotsia ta acasa...

Mujuku culiturnii o tacut... o inghitit si o avut di inghitit si o ieshit din marfutka cu coada-ntre kishioare...

M-am suit pi-o roata si vam zis despre marfutka toata...

ps: moral= shi bred...
 
niste prikoale:

1 v mire net vecinyh dvigatelei, zato palno vecinyh tormozov
2 jelaiu vam more udaci, i daciu u morea
3 ona caneshna ne Venera no cito-to venericeskoe v nei esti
4 scajite, vy v mulitfilimah ne snimalisi?
5 trudna staiati na svaiom: oceni bolino
6 ia ne zlapametnyi, otomshiu i zabudu
 
Nu o murit nimeni! Doar a avut loc o metamorfoza... asemenea unei rime mucoase intr-un fluture cu aripi mari si colorate foarte viu..... :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: ............ :lol: :lol: :lol:

ps: Ingerica nu doar injerii pot zbura... fluturii tot...
 
diaval said:
Nu o murit nimeni! Doar a avut loc o metamorfoza... asemenea unei rime mucoase intr-un fluture cu aripi mari si colorate foarte viu..... :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: ............ :lol: :lol: :lol:

ps: Ingerica nu doar injerii pot zbura... fluturii tot...

a zbura are mai multe sensuri si daca spun eu

ONLY ANGELS KNOW HOW TO FLY

ASA ESTE.......crede-ma :). dar daca nu ma crezi hai cu parashuta sa te convingi ca nu potsi sbura:)
 
diaval said:
ingerica tu nu esti poshlaia.... nu... :lol:



Esli vas padguzniki jmut s peredi ato znacit cito detstvo proshlo!

:D :D :D :D :D :D dar nu e valabila pentru totsi copiii:)))))))))

eu nu-s poshlaia.................nu.never.

ps: acuma atitea personaje au aparut: Dumnezeu, diaval, Ingerica. mai trebuie inca Sfintu Petru.
 
nu ma spune... fieti mila de copii... Ingerica... :cry: :cry: :cry:

Si eu nu ma anin di dinsa asta e pi mini ma iskiteshte... si-i drept eli eli... dar oricum ma iskiteshti...
 
Back
Top