F.A.Q (Romania+R.Moldova) - raspuns la intrebarile frecvente

Gigolo said:
lia said:
Draga Raducule, Imperiul Austriac are istoria lui, care nu e nici pe de parte asemanatoare cu a Moldovei feudale.

si Moldova de pina in 1812 era diferita chiar de Valahia sau de Transilvania tot asa cum Prusia(imp.German) era diferita de Austria. Diferenta? Alea erau imperii aparte, dar Moldova si Valahia in componenta imp.Otoman.

Ii face asta oare atit de diferiti din p.dvd etnic pe austrieci si germani?

Provincia istorica Moldova, cu care te lauzi tu (shi Vasea Stati) atata, A DECIS sa se uneasca cu alte provincii romaneshti.

asta s-a intimplat abia in sec.19, nu uita.

ei lasa-l pe vasea sa se laude... :lol:
dar eu vad ca pina si liutza scuipa peste Moldova lui Stefan cel Mare de la Nistru pina la Carpati...
ei bun: s-o unit in sec.19 Moldova de Vest cu Valahia...
de ce as trebui eu sa tolerez mancurte de tip liutza care scuipa peste Moldova de pina la 1812 ?

Raducule, nu scuipa nimeni. De fapt, TU shi Voroninscuiptazi pe Moldova lui Shtefan cel Mare. Moldova lui Shtefan cel Mare se afla bine mersi aproape IN INTREGIME in componentza statului roman (fara Basarabia shi o parte din Bucovina). Shi urmashii lui Shtefan cel MAre (adica romani moldoveni shi ei) au fost INTZIATORII Unirii Romaniei. Tu eshti cel care "scuipi" pe Moldova lui Shtefan cel Mare, pentru ca te faci a nu intzelege ca Basarabia a fost RUPTA din teritoriul Moldovei, NU invers. Cum spuneam : itzi lipsehste LOGICA, Raducule. :)
 
lia said:
Tu scuipi pe Moldova lui Shtefan cel Mare, pentur ca te faci nu intzelege ca Basarabia a fost RUPTA din teritoriul Moldvei, NU invers. CUm spuneam : itzi lipsehste LOGICA, Raducule. :)

Regiunea dintre Prut si Nistru A FOST rupta de la Moldova in 1812 de catre imp.Rusesc. Eu n-am negat asta! Esti pur si simplu o mincinoasa care doreste sa ma calomnieze...
Moldova trebuie reunificata... intrebarea e de ce ceausistii de tip redneck si liutza doresc pastrarea frontierei de sirma ghimpata pe riul Prut - in mijlocul Moldovei mele ?
Deci esti de-acord sa mutam capitala la Iasi/Chisinau/Suceava - adica in tara lui Stefan... Eu is pentru reunificarea Moldovei de Est cu acea de Vest...

dar tu stai si syge mai departe pyla la sefii tai buharesteni cu care scuipati impreuna peste stefan cel mare si peste Moldova taiata in doua...
 
si acuma intrebarea: prin ce se deosebesc romicii buharesteni de rusi ?
si unii si altii au contribuit la taierea Moldovei lui Stefan in doua... eu pe rusi ii macesc... intrebarea e de ce sygi liutzo pyla de la romishi
 
Gigolo said:
lia said:
Tu scuipi pe Moldova lui Shtefan cel Mare, pentur ca te faci nu intzelege ca Basarabia a fost RUPTA din teritoriul Moldvei, NU invers. CUm spuneam : itzi lipsehste LOGICA, Raducule. :)

Regiunea dintre Prut si Nistru A FOST rupta de la Moldova in 1812 de catre imp.Rusesc. Eu n-am negat asta! Esti pur si simplu o mincinoasa care doreste sa ma calomnieze...
Moldova trebuie reunificata... intrebarea e de ce ceausistii de tip redneck si liutza doresc pastrarea frontierei de sirma ghimpata pe riul Prut - in mijlocul Moldovei mele ?
Deci esti de-acord sa mutam capitala la Iasi/Chisinau/Suceava - adica in tara lui Stefan... Eu is pentru reunificarea Moldovei de Est cu acea de Vest...

dar tu stai si syge mai departe pyla la sefii tai buharesteni cu care scuipati impreuna peste stefan cel mare si peste Moldova taiata in doua...

Ce ziceam eu, Raducule, nu intzelegi un lucru ELEMENTAR: Moldova lui Shtefan cel MARE s-a UNIT cu celelalte provincii romaneshti. TU, intre timp erai violat de rushi. Acum, daca nu mai vrei violat, ar fi bine sa-tzi dai seama ca TOTZI romanii s-au UNIT demult shi acum se vor integratzi in UE. Ai ramas numai tu, cu mentalitatea ta medievala. Tu shi cu Voronin. Shi Stati. :)
 
lia said:
Basarabia a fost RUPTA din teritoriul Moldovei,

inca o dovada de agramare a mulgatoarei de vaci-a-la-liutza

Basarabia - denumirea coloniala ruseasca a Moldovei de Est - dovada clara de mancurtism atunci cind repeti denumirea cu care au poreclit rusii Moldova dintre prut si nistru

basarabia, adica bugeacul se afla demult in componenta ukrainei... logica liutzei e totodata logica unei vacutze :D
 
lia said:
Moldova lui Shtefan cel MARE s-a UNIT cu celelalte provincii romaneshti.

Moldova lui Stefan cel Mare e pina la Nistru ! Mincinoaso: nu s-a unit Moldova lui Stefan, s-a unit doar partea de Vest

TOTZI romanii s-au UNIT demult

Pai daca zici ca s-au unit si inca demult ce mai bati atita capul? Ori poate vrei sa ti se uneasca si R.Moldova?
TOTZI nemtii cind au sa se uneasca ?
TOTZI francezii cind or sa se uneasca?
ce facem cu Austria si cu Belgia? Vezi ca ei nu se vor uniti cu "fratii" lor din germania si Franta...
Deci asta e o conditie pentru aderarea Moldovei la UE ? Sa se uneasca cu Romania? Tu o sa pui Moldovei acesta conditie :lol:
Cu alte cuvinte insisti sa dispara R.Moldova de pe harta daca dorim aderarea la UE ?
Deci e anti-europeana propunerea ta. Belgia, Austria se afla demult in UE si nu le-a pus nimeni vreodata conditia sa dispara :lol:
 
deci uite cum stau lucrurile liutzo: nu esti tu in masura sa interzici aderarea Moldovei la UE :D
R.Moldova se va integra in UE, trebuie sa scapam de separatisti etc... are de rezolvat Moldova propriile probleme... iar Romania le are pe ale sale destule.
Deci se va integra R.Moldova in UE , vom avea capitala noastra tot asa cum austriecii au capitala lor la Viena :D

ei si ce daca austriecii si germanii vorbesc aceeasi limba "deutsche sprache" ?
 
Da, da, Raducule, tu nu intzelegi romaneshte, deci itzi lamuresc ca la unul din aia, cu care trebuie sa vorbeshti pe silabe:

Ce ziceam eu, Raducule, nu intzelegi un lucru ELEMENTAR: Moldova lui Shtefan cel MARE s-a UNIT cu celelalte provincii romaneshti. TU, intre timp erai violat de rushi. Acum, daca nu mai vrei violat, ar fi bine sa-tzi dai seama ca TOTZI romanii s-au UNIT demult shi acum se vor integratzi in UE. Ai ramas numai tu, cu mentalitatea ta medievala. Tu shi cu Voronin. Shi Stati.

So, TOTZI, in afara de cei violatzi de rushi (o INFIMA parte din Moldova lui Shtefan cel Mare, adica - CEA mai MARE PARTE a Moldvei lui Shtefan cel Mare E in ROMANIA, shi chiar a INITZIAT UNIREA). Shi pentru ca sa nu fie violatzi mai departe, romanii ar trebui sa se uneasca. Acum ai intzeles, Raducule?

Nu ai intzeles, pun pariu. Pentru ca tu nu ai organul prevazut pentru o operatzie atat de complicata. :)
 
E foarte relevanta aceasta discutie, fiindca inca o data scoate la iveala pseudo-ideile moldovenismului primitiv (ca tot intrebau unii pe forum ce e asta), al carui colportor este sociopatul SkyW. Si cum le este obiceiul moldovenistilor primitivi, SkyW recurge la minciuni, falsificari, scoaterea citatelor din context, insinuari. Mesajul lui diversionist este lipsit total de argumente, plin de ragaituri romanofobe si impanzit de injuraturi si obscenitati.

Un lucru este cert, SkyW este un fenomen exotic, un caz de studiu in psihiatrie si nu este deloc reprezentativ pentru RM. De fapt, reprezinta rebutul unei societati post-sovietice, derutata si izolata.
 
Eu vad ca liutza nu stie sa citeasca :D :

deci uite cum stau lucrurile liutzo: nu esti tu in masura sa interzici aderarea Moldovei la UE :D
R.Moldova se va integra in UE, trebuie sa scapam de separatisti etc... are de rezolvat Moldova propriile probleme... iar Romania le are pe ale sale destule.
Deci se va integra R.Moldova in UE , vom avea capitala noastra tot asa cum austriecii au capitala lor la Viena :D

ei si ce daca austriecii si germanii vorbesc aceeasi limba "deutsche sprache" ?

Intrebarea e alta: cum ai tu de gind sa unesti pe "francezii" din Belgia(Valonia) cu acei din Franta, cum ai de gind sa-i unesti pe "olandezii" din Belgia(Flandra) cu acei din Olanda , cum ii unesti tu pe nemtzii din Austria cu acei din Germania :D ?
si in sfirsit: cum ai de gind sa destrami Elvetia (care nici macar nu e membru UE) , cum ai de gind sa destrami acest stat ca sa se uneasca in sfirsit francezii si italienii violati de nemti cu patriile-mume ? :D

Deci e anti-europeana propunerea ta prin care doresti disparitia unui stat de pe harta politica pentru ca au aceeasi limba cu un stat vecin :D

R.Moldova are de recuperat transnistria - asta e problema vitala, va abateti de la problemele principale: saracia si coruptia si visati mai departe unirea... transnistria - e zona industriala a republicii care insa s-a separat -> trebuie recuperata caci reprezinta 40% din potentialul economic al tarii... pentru asta trebuie rusii sa fie macitzi si bombardati!
DAR CEL MAI IMPORTANT: Alegerile din UKRAINA care se apropie - aici e toata rezolvara problemei... daca ati avea un dram de minte ati intelege ca nu depinde de noi ci de americosii lui redneck si daca le va conveni sau nu... CIA-ul lucreaza, Yuschenko ar trebui sa cistige... iata asa au de gind americosii sa aduca ukraina in NATO - vecinul cu care Moldova se invecineaza la est - asta e cheia recuperarii transnistriei, asa vor fi pusi rusii si armata lor de pe nistru pe fuga...

iar hibrido-americosului-bastardonez redneck nu pot sa-i zic decit: dute-n pizda boshorog batrin si obez ce esti :D
 
.
Moldova are de recuperat transnistria - asta e problema vitala, va abateti de la problemele principale: saracia si coruptia si visati mai departe unirea... transnistria - e zona industriala a republicii care insa s-a separat -> trebuie recuperata caci reprezinta 40% din potentialul economic al tarii... pentru asta trebuie rusii sa fie macitzi si bombardati!

nene mare european...francezii si-au facut ue si acum se simt un tot intreg cu valonii si toti ceilalti vorbitori de frnceza...doi, nu vad cum moldova ar recupera transnistria, daca tot invoci moldova lui stefan. etc...afla ca transnsitria nu facea parte din ea...prima data cand a facut parte dintr-un stat moldovean a fost abia in 1924....asa ca....mai intai sa ne recuperam pe noi, si cele peste 600 mii cetateni plecati la munca peste hotare, apoi...mia vedem
 
vitalic sprinceana said:
.
nene mare european...francezii si-au facut ue si acum se simt un tot intreg cu valonii si toti ceilalti vorbitori de frnceza...

si Moldova va adera la UE, iar granitele in cadrul UE vor disparea... deci si granita pe Prut va disparea si nu vor mai deranja atita vamesii romici sau "maldabeni" care obtin profit din faptul ca au stabilit zidul berlinului in mijlocul Moldovei lui Stefan... dar capitala la Chisinau va ramine... asta e de-acum alta problema... austriecii au capitala la viena ? Si noi ne vom pastra capitala. Nu-nteleg de ce liutza si redneck vor prin orice mijloace sa dispara R.Moldova ca stat... :lol: dar mai mult: de unde asa visatori? Ei impotriva intregii lumi cred ca vor putea uni Moldova la Romania tot asa cum Hitler a unit Austria la Germania :lol:

doi, nu vad cum moldova ar recupera transnistria,

Moldova va recupera transnistria daca luna asta va veni in Ukraina la putere Yuschenko... care e pro-NATO... in cazul in care cistiga alegerile Yuschenko , atunci chiar ukraina va fi acea care ne va ajuta sa scapam de armata rusa pe nistru... pacat ca n-ai habar ce se intimpla in acest moment in ukraina: CIA-ul lucreaza...


daca tot invoci moldova lui stefan. etc...afla ca transnsitria nu facea parte din ea...

si nici bugeacul sau nordul bucovinei n-au facut parte din Ukraina pina in '40... au fost ale Romaniei... Si totusi noi nu avem pretentii teritoriale fata de ukraina... Romania si Moldova recunoaste granitel actuale ale Ukrainei... Nici ukraina cu care ne invecinam la est nu are pretentii teritoriale fata de Moldova... cel putin oficial... astfel trebuie sa vina la putere in ukraina forte pro-europene, pro-nato si numai in acest caz vom putea face ceva impotriva rusilor care s-au instalat la granita dintre Moldova si Ukraina (ukraina a fost partasa in '92, dar acuma nu va mai fi daca doreste sa vada integrarea in UE)... astfel: ukraina va renunta la a mai fi partasa contrabandistilor rusi in transnistria, nu va avea pretentii teritoriale tot asa cum Romania sau Moldova nu are pretentii teritoriale fata de Bugeac si Nordul Bucovinei... chiar ei (ukrainenii) vor trebui sa faca totul ca sa repare kakatul care l-au facut si sa-i goneasca pe rusi de la granita moldo-ukraineana... transnistria va reveni inapoi in cadrul R.Moldova tot asa cum Adjaria a revenit Gruziei .... smirnov va avea soarta lui Abashidze :D
Tu chiar nu vezi ce se intimpla? Tu crezi ca vestul are nevoie de un kalinigrad2 pe teritoriul statelor NATO ? Asta nu ti-i Abhazia sau Osetia de Sud cu care Rusia se invecineaza... MOLDOVA NU ARE GRANITA CU RUSIA ...
Iar transnistria pe care au pus mina raketii rusi reprezinta 40% din potentialul economi al R.Moldova... eu nu inteleg de ce scuipati atita si vreti sa scapati mai repede de transnistria ?
Problema va fi rezolvata foarte usor pentru ca transnistria va fi izolata de rusia iar daca Moldova si Ukraina vor deveni pro-europene atunci vom scapa de rusi foarte usor... transnistria va fi CHIAR IZOLATA... Nu-i nici adjaria sau kaliningrad la care rusii pot ajunge pe cale maritima... e o fisie intre Ukraina si Moldova controlata de niste raketzi pe care vestul ii va inlatura... CIA-ul lucreaza in Moldova si Ukraina, Yuschenko e 100% omul CIA-ului ... Rusia si-a asumat obligatia de a-si retrage trupele si munitiile... in locul lor vor veni forte pacificatoare internationale si astfel tot kakatul pe care l-a facut Rusia in '92 cu ajutorul Ukrainei va fi reparat !

Cui vreti sa i-o dati?
Ukraina s-a multamit cu Bugeacul si Bucovina de Nord, Ukraina nu are pretentii teritoriale...nu vor transnistria in cadrul ukrainei.
sa i-o dati rusilor ? Credeti ca americosii vor fi de acord cu asta? anume ca rusii vor sa foloseasca transnistria ca sa frineze integrarea ukrainei pe care s-o controleze... dpdvd strategic numai rusilor le convine acest forpost, iar Ukraina daca vrea sa intre in NATO va trebui sa scape de armata ruseasca de la granita dintre moldova si ukraina...
Yuschenko e 100% omul vestului... si e unul cu sansele cele mai mari de victorie... Rusia va pierde Ukraina tot asa cum a pierdut Gruzia anul trecut... luna asta vor avea loc alegerile in ukraina... voi ce faceti bre ? Dormiti de nu sinteti la curent de modul in care CIA-ul lucreaza si mituieste in dreapta si-n stinga?
revolutiile / victoriile la alegeri de fapt vor fi operele serviciilor secrete occidentale... americosii se baga iar voi sinteti cu capul in nori si nu stiti ce se petrece in jurul vostru :D

americosii si Nato nu au nevoie de un avanpost militar rusesc pe teritoriul statelor NATO... Iar daca ukraina vrea totusi in NATO atunci va trebui sa ne ajute si sa repare kakatul pe care l-a facut... astfel chiar haholii ii vor goni pe smirnovisti si armata ruseasca de acolo... :D
tare usor a fost sa-i mituiasca americosii pe haholi ... da-le slanina si s-a rezolvat problema... :D
 
iar in cazul in care vreti unirea R.Moldova cu Romania insa mai optati inca pentru statul "nationalo-unitaro-ceausist" asa cum o face liutza in pat cu redneck, intrebarea e: deci sinteti de-acord cu mutarea capitalei in Iasi/Suceava/Chisinau?

Chisinaul are de-acum infrastructura necesara, nu-nteleg de ce vreti sa mutati capitala la bucuresti ... alta mafie sa va conduca... nu ne-am saturat noi atita de racketzii smirnovisti pe care ii vom inlatura ... vreti acuma bulibasii si arabetii din romania sa ne conduca ? :D
Chisinau va ramine capitala... e o chestiune politica
pacat ca exista printre noi atitia tontalai care se lasa impresionati "de la roma venim"

Cu alte cuvinte logica liutzei: "de la roma venim, inseamna ca capitala statului "unitar-national" trebuie sa fie anume bucuresti"? :D Logica super liutzo :D

hai mai bine altfel: "Stefan cel mare a fost eroul tuturor romanilor" (dupa cum s-o exprimat cineva mai sus) ... deci hai sa lasam capitala in tara lui stefan: iasi/suceava/chisinau... mie imi convine de minune :D

Chiar nu intelegeti ca de fapt e vorba de multi bani... voi acei care sygeti pyla la romishii de la buharest nu intelegeti ca de fapt pe acei bashkani ii imbogatiti... Mafia e la putere... e vorba de clanuri care-si vor imparti sferele de influenta... asta e toata chestiunea - probleme economice... iar o schimbare a granitelor va fi dictata anume de necesitatile economice... asta-i toata politica... ca sa nu moara liutza de foame si de frig :D

viseaza mai departe la urmasii romei si la cit is de prosti si "mancurti" italienii ca au renuntat la numele de "roman" pe care l-au purtat stramosii lor :D
 
dar capitala la Chisinau va ramine... asta e de-acum alta problema... austriecii au capitala la viena ? Si noi ne vom pastra capitala.
putin ma intereseaza unde va fi capitala....intr-un eventual viitor european chisinaul va fi ceea ce este - un oras provincial...

Moldova va recupera transnistria daca luna asta va veni in Ukraina la putere Yuschenko... care e pro-NATO... in cazul in care cistiga alegerile Yuschenko , atunci chiar ukraina va fi acea care ne va ajuta sa scapam de armata rusa pe nistru... pacat ca n-ai habar ce se intimpla in acest moment in ukraina: CIA-ul lucreaza...

in cazul in care....rusia doreste sa-si scoata armata...in cazul in care iuscenko va uita ca are un vecin mare si puternic, acum inrait...in cazul in care paranoicii vor uita de CIA...si fsb...si surete..si mi5..si mosad...si sis....etc

si nici bugeacul sau nordul bucovinei n-au facut parte din Ukraina pina in '40

exact..pana in 40...dupa anul asta in europa schimbarile de teritorii nu se practica...cu careva mici exceptii...personal nu am pretentii teritoriale fata de nimeni...nu am nevoie nici de bucovina nici de bugeac....

hai mai bine altfel: "Stefan cel mare a fost eroul tuturor romanilor" (dupa cum s-o exprimat cineva mai sus) ... deci hai sa lasam capitala in tara lui stefan: iasi/suceava/chisinau... mie imi convine de minune

ahi mai bine si mai altfel...sa o punem undeva pe campurile de capsuni ale italiei, sau pe santierele de constructii ale moskovei...va fi mai real...
 
vitalic sprinceana said:
exact..pana in 40...dupa anul asta in europa schimbarile de teritorii nu se practica...cu careva mici exceptii...personal nu am pretentii teritoriale fata de nimeni...nu am nevoie nici de bucovina nici de bugeac....


atunci ce-s cu vorbele astea: hai sa renuntam la transnistria, nu ne trebuie transnistria etc...
asa cum tu nu ai nevoie de bucovina si bugeac tot asa nici ukraina nu are nevoie de transnistria...

in ceea ce-l piveste pe Yuschenko care e pro-NATO ... mai degraba tu esti paranoic daca zici ca ar putea fi omul Rusiei...
Yuschenko e 100% omul vestului
Daca vine Yuschenko la putere atunci Rusia va pierde Ukraina tot asa cum a pierdut anul trecut Gruzia...
Iar daca Rusia pierde Ukraina si Ukraina adera la NATO atunci rusii isi vor lua la revedere de Transnistria...
Schimbarile de teritorii nu se mai practica dupa cum ai observat si tu... :D atunci de unde va gasiti voi din astia de tip zokiron sau Constantin Tanase care vor sa dea cu piciorul in Transnistria?
Intrebarea e: cui vreti sa i-o dati?
1. Ukraina nu are pretentii teritoriale fata de Moldova tot asa cum noi nu avem pretentii fata de Bugeac si Bucovina.
2. Rusia va renunta la transnistria daca Ukraina intra in NATO

intelegi acuma ca chestia cu transnistria e floare la ureche s-o aducem inapoi in cadrul Moldovei...
Mai mari batai de cap ii va da rusia ->gruziei cu care se invecineaza... nu stiu cum va recupera saakashvili Osetia de Sud si Abhazia ... totusi occidentul il sustine pe saakashvili
si pe Yuschenko la fel...

iar despre Chisinau - un oras provincial in Europa de-acord... :D
Dar nimeni de aici nu va dori sa devenim o "provincie" a bashkanilor olteano-turcalano-buharesteni - aici e cheia...
Lasa bucurestiul sa ramina groapa de gunoi a Romaniei si a Europei cu tot gunoiul si cersetorii si nespalatii de acolo daca nu-s aia in stare si nu vor sa-si faca ordine la ei - bashkanii/politicienii lacomi (ca si la noi de altfel) se gindesc cum sa devina mai repede milionari fara sa se gindeasca la propriii cetateni care traiesc in mizerie acolo in Romania... acolo chiar se moare de foame si e jale mare... dar nu nimerim si noi pe mina lor - te asigur :D
Mai degraba nimereste Moldova dintre carpati si prut pe mina noastra cu tot cu iasiul si suceava :wink:
 
vitalic sprinceana said:
exact..pana in 40...dupa anul asta in europa schimbarile de teritorii nu se practica...cu careva mici exceptii...personal nu am pretentii teritoriale fata de nimeni...

si totusi sint unii care au pretentia ca R.Moldova sa intre in componenta Romaniei... deci ei sint totusi de parere ca schimbarile de teritorii se practica si ca trebuie sa se practice :D Cei care nu-s de-acord cu ei is "mancurtzi"... Personal nu vad nici o deosebire dintre liutza-redneck sau Hitler care "i-a unit pe fratii din austria la Germania" ... Intrebare: au vrut oare austriecii de buna voie sa intre in componenta Germaniei? Vor oare moldovenii sa intre in componenta Romaniei? liutza-redneck nu se intreaba ce vor moldovenii din R.Moldova insa pe acei care nu vor si nu sint de-acord cu ei ii numesc "mancurtzi"... cind lumea vede asemenea dobitoci de tip liutza-si-redneck le piere toata "dragostea frateasca"...


astfel liutza impreuna cu redneck (care nici macar nu se afla in Moldova) au pretentia sa vada R.Moldova in componenta Romaniei... :D
Adica ei la Moldova pe care au parasit-o se gindesc numai cum s-o vada mai repede in Romania desi le pasa numai sa le fie lor comod unde s-or mai afla si se gindesc sa aiba ce crapaci...
iar daca moldovenii din R.Moldova nu vor unirea cu Romania ? Lor de asta putin le pasa... asa ca le pasa lor de Europa si de "democratie" tot asa cum ii pasa lui stalin sau lui hitler... nu-nteleg de ce le iai apararea cuplului liutza-redneck :tu_mori:
 
ce ziceti?
facem un plebiscit pe tot teritoriul R.Moldova la care sa participe toti cetatenii acestei tari sa aflam daca doresc unirea cu Romania ?

Mie mi-i interesant care vor fi rezultatele... zece procente vor fi pentru unirea cu Romania ... dar restul 90% ? :D ce faceti cu ei? nu ii intrebati? Deci nu vreti sa tineti cont de parerea majoritatii? :D Unde e democratia liutzo ?
 
asa ca asteptam rezultatul referendumului...
Daca 55-60 % se vor declara moldoveni si numai 5-10% se vor declara romani atunci e clar totul...

Cei care se considera moldoveni pur si simplu nu doresc unirea cu Romania...
Cei care vor alege "romani" vor probabil unirea...

Ramine sa vedem care vor fi rezultatele...
Ce-i liutzo: nu-ti convine democratia? Nu-ti convin regulile dupa care exista statele din Europa fara sa aiba pretentii teritoriale? :D
Italia, Elvetia, Franta, Belgia, Olanda, Austria si Germania

Ce vrei tu sa schimbi functionarasho :D ?
Elvetia si Belgia - temnite ale natiunilor italiana, franceza, germana si olandeza :D

Nu vor moldovenii in componenta Romaniei , ce nu ti-e clar... ?
Povesti de tipul "de la Roma venim si deci trebuie sa vrem sa fim romani si sa ne unim cu Romania" - asta du-te si-o convinge pe melaniushka pe forumul fetelor, poate or sa te creada :D
 
atunci ce-s cu vorbele astea: hai sa renuntam la transnistria, nu ne trebuie transnistria etc...
asa cum tu nu ai nevoie de bucovina si bugeac tot asa nici ukraina nu are nevoie de transnistria...

exact...ii lasam sa fie independenti..asa cum doresc ei..si las rusia sa se ocupe de dansii
 
Gigolo,
Este de admirat la tine indaratnicia cu care combati, raspunzand tuturor celor care incearca sa-ti arate si partea cealalta a monedei. Scopul pentru care faci acest exces de efort ramane ascuns pentru mine. Argumentele tale sunt scoase din context si ignora faptul ca Europa Occidentala este totusi atat de departe de noi. Tot impingi in fata exemplul Belgiei dar nu spui cauza pentru care comunitatile respective au ajuns sa traiasca intr-un stat. Cuvantul religie iti spune ceva? Faptul ca Belgia a ramas catolica, in timp ce tarile din jur au imbratisat Reforma!
Confederatia Elvetiana (moderna) a luat nastere atunci cand puterile din jurul lor au garantat independenta si statutul lor de neutralitate.

Pentru conformitate:

http://history-switzerland.geschichte-schweiz.ch/switzerland-federal-constitution-1848.html

Revenind pe plaiurile rasaritene trebuie sa vedem si conditiile obiective in care tarile din zona trebuie sa-si construiasca vitorul. Tu vezi Rusia cum ca ar fi renuntat la ambitiile "imperialiste"? Care este statutul si scopul teritoriilor cu statut incert pe care le-a lasat Rusia in teritoriul ex-sovietic? Barem cu Transnistria lucrurile sunt clare! In perioada de dupa primul razboi mondial, Transnistria a fost "decretata" Republica Sovietica Socialista a Moldovei, la care, in urma intelegerii dintre Hitler si Stalin a fost "realipita" Moldova dintre Prut si Nistru. Cine are ochi sa vada cine are urechi sa auda! Viitorul Moldovei, asa cum il vezi tu, porneste de la premisa ca Rusia e departe, etc. Eu stiu ca Rusia a renuntat la teritorii in clipa in care a fost slaba pentru a le revendica din nou atunci cand era tare. Argumente asemanatoare cu ceea ce spui tu am mai auzit eu de la rusi, dar eu te intreb cata baza poti sa pui pe ele? A condamnat Rusia Pactul Ribentropp-Molotov? Nu! Ce rol au trupele ruse din Transnistria? Cu ce contribuie ele la pacea si destinderea din zona? Numai eu am impresia ca Moldova in clipa de fata este in impas! Poate fi vorba de o evolutie (spre bine) a lucrurilor!?
Decat sa faci comentarii despre gunoaie, bashkali, mafie si altele, mai bine uita-te in gradina proprie.
Pentru a putea deveni ceea ce este, Romania a fost nevoita sa faca reforme sociale, politice si economice (UE). Tu ai impresia ca ajunge sa declari ca vrei in UE si totul se rezolva!?
Timpul lucreaza in favoarea Moldovei? Am mari rezerve, eu pot sa stau linistit si sa postez pe forumuri, eventual sa-ti dau dreptate daca tii neaparat! Romania a depasit un punct de cotitura din istoria ei, iar progresele ei sunt constante si vizibile!
Cu ce sunt mai buni romanii decat rusii? Ce intrebare e asta, aMICe? Cu nimic... Noi ne vedem de viitorul nostru, iar rusii isi vad de interesul lor. Numai ca interesul rusilor nu este ca fostele state din zona de influenta sovietica sa intre in NATO si UE. Buna dimineata!? Suna vre-un clopotel pe acolo?! Dar tu mergi pe ideile tale... o sa ajungi departe! Unirea Moldovei si a Romaniei se va face doar daca Moldova o doreste. Daca nu o doriti este treaba voastra, visati la ipotetica voastra independenta!
Uniunea Europeana asigura fonduri pentru a ajuta tarile sa faca reforme, nu sa-si plateasca factura de energie ;)
Iar daca conducatorii Moldovei gandesc si vor duce politica lor externa in conformitate cu principiile pe care le promovezi tu, mi-e teama ca tratatul bilateral Romano-Moldovean se va semna atunci cand Moldova va adopta denumirea oficiala asemeni Macedoniei(ca tot ai dat-o drept exemplu): Former Sovietic Republic of Moldova ;)
Hai bafta!
 
Back
Top