Fan Club Kasparov

a, yn sfyrshit shineva care nu s-o spalit din prima


Consider ca Gari Kimovici este cel mai mare sportiv din secolul XX. A trecut secolul si a venit Kramnik, cu toate ca Kasparov ramyne pentru mine si pentru multsi altsii # 1 4ever.
 
Nu stiu daca formula harnic -> talent este aplicabila pentru Kasparov. El de mic, ynca la Bacu fiind junior a cyshtigat campionatul Azerbaigeanului, mai apoi a devenit cel mai tynar campion al lumii la sah. talent la sigur ca a fost din start deci formula ar fi N(talent)+n(munca) unde N>n
 
fara a intra in acele geniale formule matematice expuse de Cirimpei, as intreba: Cu ce este mai bun Kasparov decat de exemplu Pele sau tot de exemplu Bubka sau tot de exemplu Airton Sena? (cu referinta la sportivul #1 al lumii)

-Andriel.

P.S.: Da eu nu ma spalisem anterior la E2 da voiam sa vad daca raspunde un al treilea shahmatist la acele "miscari" :smile:
 
shahul e v nature sport extremu, ina incearca sa joci o partida, vreo ora sau 2, shi inca daca pierzi, apai in genere te impushti
 
1. unicu folder sportiv nefotbalistic si ne automobilistic.
2. ca si yn celelalte sporturi extreme este nevoie de meditatsie
3. patsani fitsi cu mai mult umor :wink:
 
Eu cred ca ar fi bine sa jucatsi cu totsii e unul dintre cele mai bune jocuri pentru dezvoltarea mintsii shi nu se compara cu alte jocuri strategice de calculator, este cel mai potrivit pentru o persoana cu gyndire analitica. Yncercatsi sa dicutatsi mai srios pe tema atsa cu MARIUSEL sau surioara lui ei ambii sunt MAESHTRI.
 
Ce e drept poate el nu chiar cunoashte bine forumul, dar sper ca yn timpul apropiat sa iasa shi el
 
Si pe primul era Madan, nu?

Mie mi-a placut mereu Karpov. Garri fiind din sud a mers mereu pe mina scandalurilor, tensionarilor, acuzatiilor. Mereu ii parea ca in jur e conspiratie (vorba lui Razvan), pe cind Karpov s-a concentrat asupra sahului. Dupa ce a devenit campion Kasparov juca 2-3 turnee pe an, se temea de infringeri, de pierderea 'super rating-ului', Karpov a jucat cit a putut.

Si daca vorbim despre secolul XX cel ma mare sahist a fost fara indoiala Alechin si ca durata mentinerii pe tron si ca rezultate.
 
Apropo de Karpov, trebuie sa-l felicitam cu 50 de ani pe care ii implineste chiar azi, pare-mi-se...

Cit despre Aliohin, nu uita ca sahul mai si progreseaza si acum chiar si Svetushkin l-ar bate :smile:
 
Back
Top