Femei din Moldova

Lelaina :)) 100% :)) mi-ai placut cred ca esti unica din neintzeptate aici pe forum, a uitat lumea sa se joace si sa glumeasca cred ;)
 
Chiar daca femeile din Moldova ar putea fi considerate mai lipsite de educatie decit in alta parte, nu putem ignora bunul simt si flerul, mai les ultimul care inzestreaza orice femeie si care poate salva imaginea ei in mod miraculos. Ce nu i se poate ierta unei femei, indiferent de unde provine, e obraznicia si care daca este insotita si de fler, poate pune in dificultate orice barbat indiferent cit de manierat si educat ar fi. Nu ma refer aici la faptul ca barbatii sunt mai destepti sau mai manierati, doamne fereste, si la pozitia femeii care nu trebuie sa fie expansiva, adica sa vorbeasca si sa taca atunci cind trebuie. E greu de stabilit o reteta, dar regula de baza la un dialog e sa gindeasca inainte de a raspunde.
 
intr-o tara saraca... asta se intampla.
Ori sunt sechestrate si obligate, ori pleaca singure, satule de saracie si lipsa de orizont.

Cand esti tanara si vezi atatea lucruri la televizor si in magazine, nu poti decat sa gandesti ca ti se cuvin, pentru ca viata ta e abia la inceput si tu trebuie sa te bucuri de timpul tau.

Nu sunt de acord cu ceea ce se inampla.. dar se intampla si e o consecinta naturala a saraciei si a timpului debusolant.
 
Trist este ca femeile, in naivitatea lor, pleaca spre europa si nu realizeaza ca acolo la ei (Franta, Anglia) esti un nimeni chiar daca ai bani. Scoala este viitorul nu plecatul din tara si slugarnicia la straini.
 
"slugarnicia la straini" e o expresie care reflecta doar o bariera psihica peste care unii nu pot sa treaca.

Cand intri pentru prima data la un om in casa ai grija sa-ti stergi picioarele la intrare, sa nu faci mizerie, sa nu deranjezi pe nimeni prin ce faci sau spui...
Dar daca ai stat acolo o luna, deja stii cum se foloseste masina de spalat, cum se aprinde aragazul sau televizorul, stii cum se foloseste aspiratorul si care trebuie sa fie ordinea lucrurilor. E un spatiu in care te misti cu lejeritate ca si cum ar fi al tau.

strainii nu mai sunt straini din momentul in care tu insuti incepi sa-i accepti, sa le intelegi stilul de viata, principiile si valorile si chiar sa preiei din ele, considerandu-le corecte si utile pentru tine insuti. Nu mai poate fi vorba de slugarnicie ci de adaptare.
 
perficadea;214114 said:
Trist este ca femeile, in naivitatea lor, pleaca spre europa si nu realizeaza ca acolo la ei (Franta, Anglia) esti un nimeni chiar daca ai bani. Scoala este viitorul nu plecatul din tara si slugarnicia la straini.
totul depinde la ce conditii merg moldovenii(cele) peste hotare, daca au loc modificari de cresteri in cariera , social si financiar atunci se merita plecare in strainatati fiecae determina individual pe cit timp. In rest deja fiecare deicide se merita sa sacrifici viata personala-profesionala contra carorva activitati care nu dau realizare persoanala.
 
perficadea;214003 said:
Chiar daca femeile din Moldova ar putea fi considerate mai lipsite de educatie decit in alta parte.

Si asta de ce oare? prin universitatile internationale fetele noastre sunt printre cele mai destepte!
 
Eu am avut la facultatea din Romania niste fete din Chisinau si Balti, erau sub linie la invatzat, adica nivelul cunostintelro lor nu se compara nici cu a unuia din liceu, din 9 au mai ramas 2 cu chiu cu vai. Deci nu e deloc valabil ce spuneti
Sunt probabil cateva dar in comparatie cu cate sunt , e insignifiant
 
cine a spus ca-n romania universitatzile-s internationale?!..
Universitati moldovenesti sau romanesti, aceeasi mizerie corupta si jegoasa.
fetele bune din moldova merg mai departe :-)
 
Kara;214359 said:
cine a spus ca-n romania universitatzile-s internationale?!..
Universitati moldovenesti sau romanesti, aceeasi mizerie corupta si jegoasa.
fetele bune din moldova merg mai departe :-)

Kara, eu am citit mesajul lui Star, fara sa vad ce-ai scris tu, si vroiam sa-i dau aceeasi replica :D.

Star, nu cred ca ai facut facultatea la Cluj, in rest ma indoiesc de calitatea ''internationala'' a universitatilor romanesti...
 
dictionar;214396 said:
Kara, eu am citit mesajul lui Star, fara sa vad ce-ai scris tu, si vroiam sa-i dau aceeasi replica :D.

Star, nu cred ca ai facut facultatea la Cluj, in rest ma indoiesc de calitatea ''internationala'' a universitatilor romanesti...

doar debilii masculini moldoveni isi permit sa o faca pe fata din moldova tarfa si proasta, si pe urma se supara daca aceasta alege un partener de viata din alta tara!
 
colinda;214414 said:
doar debilii masculini moldoveni isi permit sa o faca pe fata din moldova tarfa si proasta, si pe urma se supara daca aceasta alege un partener de viata din alta tara!
Explica-mi si mie cine sunt debilii masculini moldoveni si cu-i ii pasa daca ai partener alb sau negru, sau galben, sau verde cu antene, ca eu nu am inteles...
 
christina1984;214425 said:
vai, nu cumva ai simtit focul arazand pe codita de porculet?
Coditza mea nu e de porculetz... iar diminutivul nu refleta realitatea:D.

christina1984;214425 said:
te simti cumva lezat de cuvintele mele?
Sigur, se vede atat de tare?:D

christina1984;214425 said:
majoritatea colegilor/prietenilor moldoveni (barbati) cand aud de o fata moldoveanca care se intalneste cu vre-un strain sau ca a avut o aventura, sau ca are succese la invatatura peste hotare... devin plin de ciuda si gelozie.
Da buni prieteni ai draga...:D Stii vorba:"spune-mi cine sunt prietenii tai si iti voi spune cine esti".
 
Back
Top