FEMEIA

nu era pentru tine lol :lol:
era un gen de discurs prin care scotsi in evidentsa absurditatea unei situatsii ca sa vada shi cel ingamfat cat e de prost sa ne considere asa

cat despre private, cand o sa jigneasca el fetele pe privat atunshi am sa ai raspund shi eu acolo
mai citeshte shi tu ce se scrie pe aishi ca sa vezi cu cine discutsi shi cine de ce parte e :wink:
 
Lara - discursul a fost drept tzinta :wink:
martie - atita seriozitate in jur (sevici, relatzii .. chestii) devine plictisitor!

FEMEIA - ruleeeeeeeeeeeeeeez! :crazy:
 
zorzonel;69846 said:
dragi copii, si adulti, prietenii copiilor de pe forum

am citit eu o saptaman in urma un lucru intr-o carte care este cea mai autoritara, pentru mine, cartea cartilor, asa sa-i spunem, ca in epoca care urmeaza si care deja e in plina desfasurare, judecand dupa unele semne, BARBATUL TREBUIE BENEVOL sa cedeze locul FEMEII. adica, dupa cum inteleg eu, EA va prelua multe, poate si toate, activitatile efectuate pana acum de EL si se va considera in continuare number one!!!

personal nu am motive sa nu cred in acest lucru, dar imi venii un gand, cum vor fi de fapt relatiile in situatia asta intre EI? ce se va intampla cu romantica, cum se vor schimba polurile si rolurile, si in general la ce va semana societatea noastra...

sper ca nu v-am gruzit :wink:
cei mai mari conducatori ai lumi,au fost condusi de femei din umbra lor. si cred ca la fel este si acum. sau dus razboaie pentru o femeie ,sau cucerit cetati pentru o femeie, aproape tot ce facem o facem pentru o femeie,sau pentru iubirea unei femei.si Seneca spunea ,,toate popoarele civilizate au respectat femeia".fara a iubi femeia sau iubirea unei femei nimic nu ar evolua ori exista.
 
[K];69877 said:
Nu cred ca un matriarhat e posibil.... amush luema a sa ma matireasca shy a sa dzyca : dap cum la ynceputuirle civilizatziei omului era matriarhat? ashela o fost bred, da yntr-o societate ca a noastra, sorry da eu nu cred ca femeile ar duce-o pana la capat.
da , exista exceptzii cand o femeie se descurca mai bine ca un barbat, dar sunt lucruri pe care o femeie nu poate sa le faca shi NICI NU AR TREBUI! femeia e femeie, shi nu are ce se baga unde nu trebuie, sta bine acolo unde sta!
sper sa raman viu dupa frazele estea!

o intrebare..K asta saraneth on je samii khama, ce va primi curind un sut zilele astea? ..iaka cum se dezgroapa pacatele vechi. reconsider my friend;)
 
afigheti, 3 ani in urma... :)))
imi mentzin pozitziile, insa revizuite... Otilia, tu ce ai in vedere cand ma provoci? la posturi in parlament unde ar putea fi femeia, sau la kilometri sub pamant, intr-o mina, cu carbune sub unghii shi plina de pamant?
sunt chestii pe care trebuie sa le faca barbatul, robinetul de la bucatarie tot barbatul trebuie sa-l schimbe, doar daca nu-i bat sau doarme... da, femeia asta poate s-o faca, dar ce-o sa demonstreze prin asta?
 
in societatea noastra... nu va dori sa demonstreze multe... doar va dori sa faca robinetul ala, va dori sa-l mobilizeze pe barbat, sa faca asa ca sa-l mustre constiinta... pentru ca femeia noastra nu se apuca de robinet, pana deja robinetul demult nu mai lucreaza, dar barbatul nu face nimic.

faza cu emanciparea e foarte vaga in Moldova... si e valabila doar la unele tinere... si la femeile care vor in Parlament :)
 
khama;164645 said:
afigheti, 3 ani in urma... :)))
imi mentzin pozitziile, insa revizuite... Otilia, tu ce ai in vedere cand ma provoci? la posturi in parlament unde ar putea fi femeia, sau la kilometri sub pamant, intr-o mina, cu carbune sub unghii shi plina de pamant?
sunt chestii pe care trebuie sa le faca barbatul, robinetul de la bucatarie tot barbatul trebuie sa-l schimbe, doar daca nu-i bat sau doarme... da, femeia asta poate s-o faca, dar ce-o sa demonstreze prin asta?

Pai eu nu inteleg, cu posturile in parlament, cu ce e mai rea o femeie educata si capabila ca un barbat in rolul de parlamentar/a.? Fetele invata mai bine la scoala, sunt mai staruitoare in general la invatatura, sunt capabile de aceleasi lukruri ca barbatii in termeni de gindire, luare a deciziilor, bla bla bla..cu femei deputat si ambasadoare traieste toata Europa, nemaivorbind de SUA.

In legatura cu mina, si alte domenii de productie, in care femeia se poate descurca mai rau ca barbatul, aici totul depinde de rezultate. Daca un tanc de femeie lucreaza in mina mai productiv ca un barbat slabanog, normal ca pe ea ar trebui s-o lase, logic. In rest, femeile, pierd mai mult dor din punct de vedere fizic, si tot, nu intotdeauna. Ce si cui sa demonstreze? Pai sigur nu societatii, caci mereu vor fi barbati sa zica : ce s-a bagat si asta akolo? Arita timp cit aduce rezultatele asteptate la un lok de munca si nu creaza probleme de alt gen, poate s-o faca doar sa-si demonstreze sie insasi ca poate obtine anumite lukruri.
Robinetul din bucatarie tot tre sa poata sa-l schimbe, ca pe urma se scoala barbatul din betie si urla ca n-are ce minca si mincarea nu-i gata ca nu a fost apa..:))
 
de fapt ce discutam aici? posibilitatea unui matriarhat, sau rolul/locul femeii in societate?
n-am nimic impotriva unei femei preshedinte, unei femei parlamentar, atata timp cat se descurca bine... nu sunt misogin, shi nu ma uit critic la asta... poate in prima instantza imi trezeshte un zambet pe fatza cazul cand o fata invatza sa faca support tehnic la un cluster adus nu demult la USM... insa daca fata e capabila, shi ii reusheshte - de ce nu? atunci am un dublu respect fatza de ea!
exista stereotipuri pe care unii nu le pot depashi, shi uneori ele sunt create de slabiciunea fizica a femeii... pentru ca ea are nevoie de grija shi protectzie...

dar ce se intampla cu femeia emancipata atunci cand are nevoie de atentzia unui barbat? atunci cand are momente de slabiciune? ishi permite sa planga pe umarul barbatului ei(daca exista) sau sufera tihareom?
 
Khama, vezi ca incepem sa ajungem la compromis..eu nu zic ca femeile in ziua de azi nu au nevoie de barbati. Am fost creati ca sa avem nevoie unul de altul, si sa ne completam.
Eu, de exemplu, as vrea sa pot face cit mai multe lukruri, fiindca nu imi place sa ma simt neajutorata. Nici nu stii unde te arunca viata, nici nu stii ce trebuie sa faci, de cine sa te aperi..si nu mereu este suport barbatesc alaturi..si decit lish bi sa fie mai bine nu trebuie deloc. De asta, consider ca trebuie sa fim pregatite pt orice, robinet, masina, autoaparare, fiindca in viata asta doar in propria persoana putem avea incredere, si in parinti. atit.
Cit esti puternic si stabil emotional, interior, factorii nocivi exteriori nu te influenteaza atit de tare. Iar ca sa fii puternic, trebuie sa-ti dovedesti tie insuti ca poti face ce ti-ai pus in cap, fie asta chestie de femeie sau barbat, sa obtii ce vrei. Noi nu refuzam gingasia si apararea, doar invatam sa fim Ok si in lipsa ei :)
 
Si eu cred ca e asa. Mentalitatea barbatilor nu se schimba. Ei se tem probabil sa-si piarda puterea asupra noastra. Dar de ce neaprat sa detii ca sa ai? Nu inteleg. Si se spune ca avem o tara libera.
 
liyanaa;165292 said:
Si eu cred ca e asa. Mentalitatea barbatilor nu se schimba. Ei se tem probabil sa-si piarda puterea asupra noastra. Dar de ce neaprat sa detii ca sa ai? Nu inteleg. Si se spune ca avem o tara libera.

Paranoia ?
In primul rind nu inteleg ce legatura are tara in toata situatia asta, avem o democratie ca si in tot restul europei. Cel putin tie nimeni la uversitate sau la scoala nu iti interzice sa citeshti literatura de orisice gen sau inclinatie. Accesul la informatie este liber, ce impiedica o fata sa gaseasca shi sa se autoinstruiasca in domeniul informaticii si al tehncii ? care se socot bunaoara domenii "barbateshti" nu din cauza ca ei fortat si leau luat sub propriul control, dar au fost acei care au pus inceputurile si activeaza.
In societatea moderna in principiu intilnim diferiti indivizi, cei care par a fi barbati dar se poarta ca femeile si invers.
 
Cine le impiedica pe femei sa se emancipeze? Desi noi traim in patriarhat(numele copiilor este cel al tatalui, cu exceptia Moldovei, unde se intalnesc multe nume de tip matriarhal: Ailenii, Amarie, etc) ma indoiesc ca un om educat cat de cat(nu vorbesc de trogloditi) se impotrivesc ca fiicele sau sotiile lor sa studieze sau sa faca o cariera, sau sa aibe relatii conflictuale cu colegele de serviciu atata timp cat ele se comporta normal.

Adica sa se trezeasca dimineata inaintea noastra cu macar o jumatate de ora ca sa ne faca o cafea proaspara, sa ne pregateasca un sandwich, doua, sa ne perie pantofii, sa ne calce o camasa, sa ne conduca pana la usa , apoi sa se apuce serios de facut mancare, sa spele , sa faca curat in casa, sa aibe grija de copii si dupa acestea sa se duca la serviciu. Cand se intoarce dupa 8 - 10 ore de munca sa ne dea sa mancam, sa ne faca un masaj la picioare, sa ne dea o bere rece,sa ne intrebe ce mai dorim si apoi sa stea in coltul ei cuminte cat ne uitam la meciurile de footbal. Si sa fie gata sa ne indeplineasca orice dorinta.
Nu sariti fetelor pe mine ca am glumit. Dar stiu destui la care le-ar place programul de mai sus.
 
Back
Top