"Filosofia Internetului"

Corleone

New Member
Eu am o rugaminte catre voi:
Eu am un referat la aceasta tema si as vrea sa va intreb si pe voi:

"Ce intelegeti prin Filosofia Internetului" si care e impactul Internetul asupra vietii oamenilor de pe planeta noastra?
 
Corleone, chestie practicata adesea in programul universitar vestic este abordarea unui subiect mai restrans cand se emite o tema asa de generala. Astfel tu poti sa te te axezi pe un aspect doar a problemei si sadezvolti mai larg, asigurandu-te in asa fel ca nu aduci un paper la 'lapsha' lunga si generala fara nici un mesaj.
Ca idee, poti sa mergi pe factiunea ilegala a internetului(saituri ilegale ma refer) sau pe e-government, e-business. Etc.

Succes,
-andrei.
 
3D: pe asa site, nu exista asa tema.

Despre partea stiintifica am gasit eu, m-ar interesa partea nestiintifica, ca de exemplu impactul asupra societatii etc.
 
eu m-ash axa pe

1. freedom of speech
2. proprtietatsile 'primordiale' aparate cu ardoare de creatorii internetului ('internet is free', samd)
3. posibilitatsile de conlucrare, comunicare shi in general de dezvoltare a mai tot ceea ce este cu ajutorul internetului


de asemenea, shi nishte aspecte mai negative ca frauda, samd

dar ash alege max. 2 teme, dupa cum a spus shi andriel, pentru ca asta ar fi un stil recomandabil pentru astfel de referate.

succes
 
ce ti-as putea recomnada la capitolul dat ar fi:
1. Internetul nu ofera omului personalitate de personalitate. Adica in lumea internetului toata fiinta ta se ascunde dupa acel IP, adica 4 bytes de informatie, adica aproape nimic.
2. Intenetul si anume WEB-ul este locul unde teoretic poti ajunge din orice punct A in orice punct B prin intermediul HyperText Links, ceea ce este de fapt o redefinire a notiunii de miscare si mai ales a notiunii de prezenta(existenta). Pe inet nu poti sa spui ca esti la un sait, de ex. nu? poti sa te afli pe mai multe pagini odata. esti "prezent" in mai multe locuri odata. Adica Inet-ul pina la urma este bazat pe un model fizic dar care conceptual sfideaza majoritatea legilor fundamentale si altereaza unele notiuni. :grin:
3. :grin: iaka alta idee. Poti sa tratezi din punct de vedere topologic Internetul ca o "infosfera" asemanatoare biosferei, etc. ce zici?
4. mai potzi sa iei asemanarea intre modelul internetului si a retelei neuronale la om pentru a gasi o definitie a intelectului artificial global, daca e posibil.

nu si poti sa te mai gindesti la tot felu de minuni de astea.

:demon:
 
devilus: iaka asta da.. :ciupel: ...frumoase idei :wink:
..cit despre ideile mele personale, cred ca i-net-ul devine step by step o lume asemanatoare cu cea reala ( reala deoarece, cred ca nu putem fi siguri in realitatea a ceea ce vedem...in fine, realitatea o perceptam ca un simplu $ir de impulsuri nervoase neavind posibilitatea de a intelege realismul ecestor experiente )...
 
bai, ar fi frumos sa dai shi sursa la citatul dat :smile: (care, apropo, nu este "The Matrix", hehe :grin: )
 
..mai, nu era un citat :smile:
..da sursa pote ca $i este partial "the Matrix" ..
dar am $i un citat (cu toate ca nu $tiu auto
rul) : I-net-ul a transformat Lumea intr-un sat mare :grin:
 
pai sa shtii domnule hirurg ca ideea cu punerea la indoiala a realitatii a fost spusa pentru prima data in "Meditatsiile" lui Descartes din secolul 17. El a formulat tot acest concept care punea la indoiala totul ("cartesian doubt" i se mai zice in engleza). Shi tot el este autorul faimosului citat: "I think, therefore I am" ("Gindesc, deci exist") - ideea caruia este ca orice "demon" nu ar exista care ne-ar face sa credem ca suntem in vreun "Matrix", pai acest demon nu va reushi niciodata sa submineze insashi ideea ca un om gindeshte. Deci, bazindu-ne pe faptul ca noi gindim putem sa tragem concluzia ca existam. Shi acest, cica, e un adevar universal, dupa Descartes :smile:

Sorry pentru off-topic, dar daca tot despre 'filosofii' vorbeam... :smile:
 
Multumesc tuturor celor care au scris ideile sale pe aceasta tema. Referatul tre' sa-l prezint miine, la Conferinta ASE, sectiunea Filosofie.

De fapt aceasta este a doua etapa(finala). Pentru prima etapa eu avusem deja un referat care pur si simplu trebuia de completat.

In urmatoarele momente, bazindu-ma pe ideile dvs, voi schimba putin referatul meu si ma voi starui sa creez ceva special din el.

Inca o data multumesc p-u aportul dvs. oricum, eu propun sa nu "inchidem" tema p-u ca ea este interesanta.
 
Inetul nu este altceva decit o super retsea cu o super baza de date...care pot fi corecte...shi care pot sa nu fie corecte...:smile:
 
Noroc din nou!

Pot sa va spun ca am obtinut premiul III la Conferinta Stiintifica ASE la Filisofie si Politologie. A fost o concurenta teribila, dar am reusit sa obtin ceea la ce nu speram. Din cauza ca am ocupat loc, referatul meu in varianta rezumativa va fi publicat.

Asta insemna ca unele idei de-ale dvs vor fi publicate!

Thanks inca o data!
 
Back
Top