Florile din viata mea....

imported_lucia

New Member
....primim ades flori cu diferite ocazii......ba chiar de la persoane diferite.........

- uite, florile astea sunt pentru tine!..
- a.., da?.. dar nu e ziua mea azi!?.....
- nu sunt de ziua ta,...sunt pentru ca existi shi pentru ca imi place sa-tzi aduc flori!........................

.....e o zi fumoasa.....

nici nu mai shtiu ce flori imi plac mai mult...............ghioceii, pentru puritatea shi nevinovatzia lor....zambilele, pentru mirosul lor imbatator.....trandafirii...pentru gratzie... lalelele,...pentru curajul de a infrunta gerul.......................
iar cele de camere?.. vaaai, uite, la asta tre sa-i schimb ghiveciul ca-i deja mic. dar tu ce faci aici, de ce stai trista shi tzi s-a ingalbenit o frunza?..... dar cu tine oare ce sa fac?.. uite, am sa te ashez pe raftul ala de-asupra patului, dar...promitzi sa nu-mi cazi in cap?.....................

ce flori va plac voua shi ce rost au ele in viatza voastra?....
 
Uite ca ai scris calitatile ce le caut in o singura floare ... una ce are miros imbatator, ce nu te saturi sa o tot simti ... una pura si nevinovata si totusi curajoasa sa infrunte viata, si nu in ultimul rind plina de gratzie.Una de care sa ai grija, si ea sa te bucure la rindul sau... doar una. O astfel de floare caut, si pentru mine ar fi cea mai frumoasa si cea mai importanta. :cry:
 
...nu sta trist Sniffer........................incearca sa gandeshti pozitiv......... :wink:

...........dar.......macar shtii cum se numeshte floarea asta...pe care o cautzi,..shtii?........................
 
Nu sunt trist. Si referitor la nume ... hmm ... nu nu il cunosc. Plus la toate... nu cred ca vreau sa stiu. Vreau o floare ... fara nume, fara trecut, doar un prezent ce adulmeca prin mireasma primaverii si a bucuriei.
 
....eu, Sniffer, ca greu imi este cu tine... eu tot aduc vorba despre flori, da'....tu despre "flori"...............

:lol:

ia-zi sincer,...cand ai daruit ultima oara flori?...... :wink:
 
Uite ca aici m-ai prins ... daca sincer ... (in afara de martisor), in Octombrie 2004, dar erau multe flori - mai exact 19 trandafiri....:D. Si de unde ai luat ca eu vorbesc despre "flori" inca, caci eu deja am trecut de la "flori" la flori !
 
Uite ca aici m-ai prins ... daca sincer ... (in afara de martisor), in Octombrie 2004, dar erau multe flori - mai exact 19 trandafiri....:D. Si de unde ai luat ca eu vorbesc despre "flori" inca, caic eu deja am trecut de la "flori" la flori !
 
....aaa, iaka cum..... :wink:

am un prieten care-i obsedat de cactushi.....ii are pe tot pervazul shi-s....asha "mumoooshi"......... ii tzine in diferite ghivece de lut cumparate de la studentzii de la arte plastice.............

p.s. Sniffer, o sa tzi se cam ofileasca "florile" ca nu ai avut grija de ele cam demult..de prin 2004!.. ;)
 
S-au ofelit ... :D ... am avut prea mare grija. Ce pot sa fac ... sunt prea atent. Caracteristic mie si fatal.
 
am 3 flori yn camera... dintre care la 2 nici nu ma uit la ele... da am un cactus... mmmm, amush yl masor.... varful cel mai mare are 62 de cm, yn total 8 varfuri.... ymi place la nebunie... yn fiecare zi arunc o privire la el... tre sa-i fac fotka... shi sa-l pun yn ramocika...
 
...costa destul de scump ca sa le intretzii..... azi,..am lasat o gramada de bani la magazin: ghiveci de ceramica care costa o avere, dar e o arta in comparatzie cu cel de plastic,...pamant din "fundul fundul fundului" padurii :) ingrashaminte..pentru flori infloritoare shi pentru flori ne-infloritoare...........
dar atunci canditri intr-o camera shi pe jos gaseshti ghivece cu flori imense,.....vaaai......

p.s. [K] nu uita ca mi-ai prmis un puiutz de cactus d-al tau!.. ;)
 
da eu am pe pervaz.. o floare care nici nu o observ.. deoarece la mine tot timpul este data draperia.. (deoarece imi place sa fii mereu intuneric in camera).. si nu se vede floarea.... dar acum.. am si 3 trandafiri albi.. fenomenali.... care mi-a daruit Nightwish de 8 martie.. eh... so sweet....... :D
 
...shi....mai tzin trandafirii tai, nu s-au ofelit?.. shtiai, ca tre sa le torni apa ierbinte daca ncep sa se ofileasca shi-shi revin?... sau..tre sa le schimbi zilnic apa shi sa le pui shi zahar....
 
ei da? wow.. da kiar daca pun apa fierbine ei ishi revin? sigur? nu o sa moara "definitiv"? :)
defapt ei kiar sunt pe cale de ofilire.. da apa le-o skimb in fiecare zi....

lucia, merci mult pentru sfaturi... o s atin cont de ele ;)
 
am incercat de atitea ori cu apa fierbinte, asha ca..nu-tzi fie frica.... iar dupa ce se ifiles, usuca-le, iar petalele punele intr-un pahar mai mare shi transparent.....asta te va face sa-tzi aduci aminte de baiatu' asta dragutz...... ;)
 
dar cyt despre apa calda.. mama a zis ca nu mai are rost deoarece -s prea ofilite... :oops: :-x
ahsa ca la urmatorii trandafiri... cand o fie in faza incepatoare de ofilire o sa l epun apa fierbinte..:)
 
ehhh... cand eram eu mica.. aveam pervazurile pline de flori mari si mici de toate felurile... si aveam o stropitoare in forma de elefantutz, de plastic... f dragutza, cu care le udam. Sa ud florile era responsabilitatea mea in casa! uneori stateam ore intregi la geam si ma holbam.. pentru ca udand florile mai vedeam ceva interesant afara, sau ceva interesant pe o frunza..
Vara la tzara pe orice drum n-ash hoinari, trebuie sa rup dintr-un gard un ram, o floare, orice...
La mine in camera am 2 flori, un copac maricel de lamai si inca trei pui mici de lamai... imi place sa ating frunzele de lamai ca apoi sa adulmec adierea proaspata din palma.. Saracele flori cam mor de sete daca nu trec cateodata cu zilele pe acasa... in rest.. am grija mare de ele... Una mi-o daruit-o mama... de fapt mi-a dot-o sa ma grija de ea... cand am vazut-o prima data era numa nishte betze. i-am schimbat pamantul si ghiveciul, am udat-o si a facut nishte flori purpurii si catifelate de ma topeam de placere sa le vad.. a doua floare mi-e daruita de sor-mea... si de fiecare data cand o ud ma gandesc la sor-mea.. Ahh da, era sa uit cel mai important, pomul de lamai este de la iubita mea bunicutza!
 
Back
Top