Francezii shi Vodca

Fodda

New Member
Ces inseamna la un francez a se imbata: 2 cutii de bere. Scurt de tot. Amu eram la un ciuvac acasa shi el o pus pe masa o sticlutsa de Vodca. Eu zic hai deamu sho-m be. Eu torn vodca la fiecare, shi bem. Ciuvashii shi-o turnat cam 3/4 de tonic shi hai la baut. Eu am baut calm shi linishtit. La jumate de sticla tipii o inceput sa bea vodca asha fara nimic, dupa primul pahar baietsii s-o lasat shi o jurat ca nu mai pun limba pe vodca cit au sa fie ei in starea sa bea. Dupa toate astea se intreaba moldoveanul vesel apu shi gata? nu mai bem?
 
cunostintele mele in domeniul bauturilor cu procente din Franta is extrem de limitate,

Fodda, poate ne mai spui cite ceva despre ce prefera sa bee ciuvashii, in ce cantitati, ce efecte are bautura asupra lor, si in general, nu care-i pontu sa bei?
 
patani trebu sa vedeti cum italiashtile beu, mori de ris, stam eu o data intr-un bar cu un patan moldovan shi beem bere ca intotdeauna, am baut noi vreo 5 fiecare, apar trei italieni de vreo 25 de ani se asheaza, comanda o sticla de bere shi tre pahare !!! vot tak
 
Negru, da ce beu italienii in general. Ca sunt cam slabuti, dupa cate zici tu.
Austriecii beu numai bere si schnaps (schnaps la dansii tipa vodca).
 
Bun
deci din cite shtiu eu ciuvashii beau:
1. Pastis, o bautura alcoolica de 16 grade. Totsi in regiune is morsti dupa dinsa eu am baut 1 git sh eram gata sa vars, are un gust de ciorap-neschimbat-de-5-luni.
2.Vodca, se bea cu paiul sau diluata intr-o cantitae impresionanta de suc. Oamenii sunt in stare de ebriatate adinca dupa 100 de ml.
3.Coniac, shtiu doar ca este o bautura care o beau tatsii lor, chipurile ii bautura pentru oameni batrinei shi bogatsi.
4. Whiskey shi Schoch, se beau ca shi vodca, daor ca se utilizeaza combinatsii de-a dreptul pronografice.
5.Bere, singurl om care bea bere ca la noi este un irlandez, sa zicem ca el bea doar bere...
6. Shampanie, costa muuuult shi sincer sa va spun, daca ash gusta pishat de cal nu cred ca ash face mare diferentsa intre gusturi. Ideea este ca dupa shampania noastra de 10 lei facauta in de brigadirul din Coshcodenii de Sud, shampania franceza nu mi-a placut de loc.
Gata
 
Dispri Arseni vreu sa va linishtesc. El baietu se maskiruieste. Kiar ieri la propunerea de hai la o bere otkliknulis` imediat shi kedd si dune.
Despre Frantzuji... venitsi acasa moldoveni ca va stricats shi spariets lumea. Florin, inchipuiets daca era acolo Timur Melik. Cred ca devenea slogan "Melik pour president!"
 
bai fodda de ce nu neai scris vad xca pe md.net vii da lui scuatarel nui scrii a sa ma supar tare
 
Da iaka romanii...
Eu nu stiu daca ei stiu sa se imbete cum o fac moldovenii.... (nu zic ca eu ma imbat asa, dar oricum...)
Eu am sa va povestesc un caz de la camin...
Sarbatoream noi "Starai novai god" :lol:
Ne-am skidanit noi toti pentru bautura... si am cumparat tot ce-am gasit de cuviinta (3 sticle de vodka, 1 sticla de palinca, 2 sticle de vin si o sticluta de 0.5l de apa minerala pentru zakuska)
Ne-am adunat noi toti la masa... am luat un ceainik si am amestekat tot!!!
bem noi, bem (moldovenii), la un moment dat intra pedagogu....
El o inteles care-i treaba... (l-am luat noi cu Anu' nou... :) ) Si i-am propus sa bee... el ka oricare om normal s-o saglasit...
Numa da sa puna limba cum il vezi ca se increteste... dupa asta o mai venit niste baieti (tot romani (de la universitate!!! :o )) si numa o mirosit.. o zis ca ei nu pot bea asa ceva (dar se sokoteau bautori innascuti)

Ce sa zic am baut si eu koktailul cela :lol: ... nu mi-o parut asa de rau...

Iaka amu' stati si judecati cum beau bautorii innascuti... :lol:
 
Pai si yo mai incerc cite odata vreun koktail, dar nu orice terebencik e suportabil, :-? sau comestibil :roll: :)
 
Da faza ca "koktailul" cela era comestibil... si era chiar prikolinai....
Pacat ca n-au apucat asta sa realizeze romanii...

Pedagogu.... o baut cateva gaturi.. si-o zis "nu pot..."
Moldovanu.. o luat de la el cana plina... SI GALI-GALI-GALI... o baut TOT!!! :crazy:
 
Back
Top