Gaza

Re:azi Palestina miine altcineva

sa nu ne uitam departe in istorie, doar totul este evident, sionistii sau evreii sunt peste tot in toate tarile, si-au bagat gharele in toate structurile de stat, detin controlul majoritar in toate tarile, si asta nu-i secret pentru nimeni, ei conduc cu lumea, iar noi suntem acei care ne supunem. Prin tacetea noastra de ceea ce se face in Palestina noi incurajam faptele lor, oare e corect? azi Palestina miine noi..,sau altul...
 
PainGiver;218971 said:
Eu unul sunt in dilema.

Nu ii vreau pe evrei acasa la mine.
In acelasi timp, nu pot sa nu ma mir, cum de este singura tara careia i se permite inca sa faca cuceriri teritoriale cu arma in mana. Ar mai fi si Rusia.

N-am rubedenii acolo, si tehnic vorbind mi se cam rupe. Ideea in sine ma indispune ... lejer. Din punctul meu de vedere, n-au decat sa se omoare toti, e problema lor.

Da' tot tehnic vorbind, evreii de azi nu au ce cauta acolo. Is neam de turcaleti si istoriceste vorbind, nu au dreptul de a revendica pamanturi pe acolo nici macar unu la suta din cat au palestinienii.

Dar eu ma bucur ca in sfarsit sunt un popor normal, care are un pamant de aparat, de udat cu sudoarea fruntii LOR, cu sangele LOR, ca fac si ei armata acu' in al treisprezecelea ceas, ca iubesc in sfarsit o bucata de pamant. In fine...ma bucur sincer ca au intrat in randul lumii. De situatia in care se aflau pana la al doilea razboi mondial, suntem partial vinovati si noi europenii, nu doar ei.

Cum ziceam, ma bucur sincer pentru ei.

Care e dilema?
Nu sunt neamuri cu turcii. Fac parte din aramaici, ca si arabii. Asa ca neamurile se bat intre ele. Primul stat evreu a fost infiintat in antichitate pe vremea cand arabii isi plimbau corturile prin sudul peninsulei arabe.
Poate nu stii dar statul Israel este recunoscut de ONU spre deosebire de statul palestinian(palestinian numai cu numele). Poate stii ca filistinii, cei ce au dat numele Palestinei, au fost in razboi cu evreii primului stat evreu si au cam disparut din istorie de mai bine de doua mii de ani. Asa ca arabii de pe acolo se pot autonumi si moldoveni daca vor ei, chiar daca nu vor fi moldoveni niciodata. E cam ca la bulgari. Ei sunt slavi dar se numesc dupa o populatie de origine turcica, disparuta de pe vremea imparatului Vasile II Bulgaroctonul. La fel rusii. Sunt slavi dar isi spun rusi dupa varegii care i-au condus in timpul primului stat kievean. Si daca vrei mai gasim.
 
Ancuta;218975 said:
sa nu ne uitam departe in istorie, e evident sionistii sau evreii sunt peste tot, in toate tarile, si-au bagat ghiarele in toate structurile de stat, detin controlul majoritar in lume, iar noi suntem cei care ne supunem prin tacerea noastra. Oare e corect? Azi Palestina, miine altul... sau noi...

Teoria conspiratiei rediviva?
 
Rapax;218978 said:
Care e dilema?
Nu sunt neamuri cu turcii. Fac parte din aramaici, ca si arabii. Asa ca neamurile se bat intre ele. Primul stat evreu a fost infiintat in antichitate pe vremea cand arabii isi plimbau corturile prin sudul peninsulei arabe.
Poate nu stii dar statul Israel este recunoscut de ONU spre deosebire de statul palestinian(palestinian numai cu numele). Poate stii ca filistinii, cei ce au dat numele Palestinei, au fost in razboi cu evreii primului stat evreu si au cam disparut din istorie de mai bine de doua mii de ani. Asa ca arabii de pe acolo se pot autonumi si moldoveni daca vor ei, chiar daca nu vor fi moldoveni niciodata. E cam ca la bulgari. Ei sunt slavi dar se numesc dupa o populatie de origine turcica, disparuta de pe vremea imparatului Vasile II Bulgaroctonul. La fel rusii. Sunt slavi dar isi spun rusi dupa varegii care i-au condus in timpul primului stat kievean. Si daca vrei mai gasim.

Omule, lasa statul evreu in care a trait si Isus. Aia e alta poveste. Evreii aia, de atunci, s-au topit in masa de arabani cu exceptia unui mic procent care rezistat ca etnie, dar in buna pace si liniste cu arabanii. Cam cum se intampla in Liban. Au religia diferita, dar se casatoresc, is veri, cumnatii, prostii.

Astia de azi, sunt in mare parte urmasii khazarilor, "un popor turcic seminomad, cu ascendenţă scită, din Asia Centrală a cărui majoritate s-a convertit la iudaism." Citez doar atat, pentru cine e mai curios decat atat, exista link-ul si google. O alta parte se pare ca isi au intr-adevar originile chiar in poporul evreu, mai exact cei care au emigrat prin nordul africii si au ajuns nu stiu cum in Spania, evrei sefarzi, le zice...parca.

Dar cum ziceam, nu e atat de important DACA au dreptate. Esential e sa stea acolo, unde au ceva de aparat, departe de noi. Ai citit cate ceva din publicistica lui Eminescu, ca sa intelegi de ce? Daca nu, citeste.

In fine, ca sa fiu la subiect, evreii evrei asemeni arabilor, se trag din popoarele numite semitice, de la personajul biblic SEM, iar aramaica era limba vorbita de evrei acum doua mii de ani. De popoare aramaice nu am auzit. De aia e gresit sa zici ca esti antisemit, cand de fapt corect ar fi antiarab sau antievreu.

Rapax;218978 said:
Poate stii ca filistinii, cei ce au dat numele Palestinei, au fost in razboi cu evreii primului stat evreu si au cam disparut din istorie de mai bine de doua mii de ani.
Nimic nu se pierde. Totul se transforma.
Pe bune ca nu s-au convertit? Oricum porc nu mancau, alcool nici vorba, pentru ei Isus era doar un profet. Poate cam strict programul de rugaciuni, nu mai erau popor ales, si sunt convins ca au preferat sa nu moara. Iar arabii sunt convins cred ca i-au preferat vii. Vii=resursa, morti=problema, asa-i?
 
Rapax;218979 said:
Teoria conspiratiei rediviva?

Las-o in pace. Cred ca nu stie cam cati etnici evrei sunt pe pamant.

Stimata domnisoara.

Saracii de ei numara vreo 15 milioane de suflete. 5 milioane in Israel, 5 milioane in SUA si restul raspanditi prin lume. Singura lor problema e ca procentajul de neamuri proaste e nitel mai mare decat la restul popoarelor lumii.

In rest, pe bune, intr-o lupta de la egal la egal, fara tehnologie cumparata/furata de la altii, n-ar fi in stare sa cucereasca cu arma in mana nici macar vreun judet de la noi.

Cat despre "sionistii" sau alte chestii, teoriile conspirationiste uita sa precizeze ca indivizii actioneaza fara frontiere, li se rupe de cetatenie, de nationalitate, nu au crezut niciodata in Dumnezeu, nu merg la biserica de bunavoie, si limba materna nu are pur si simplu importanta.

Eu inca mai sper pentru binele urmasilor mei ca respectivii nu fac ceea ce fac doar de dragul puterii ci folosesc metode murdare pentru binele si viitorul speciei.

Si ceea ce se intampla intre evrei si palestinieni nu are nici o legatura cu vreo conspiratie. Decat, eventual a tarilor care prefera ca evreii sa stea intr-o tara a lor si numai a lor si sa nu se intoarca de unde au venit.
 
PainGiver;218992 said:
Omule, lasa statul evreu in care a trait si Isus. Aia e alta poveste. Evreii aia, de atunci, s-au topit in masa de arabani cu exceptia unui mic procent care rezistat ca etnie, dar in buna pace si liniste cu arabanii. Cam cum se intampla in Liban. Au religia diferita, dar se casatoresc, is veri, cumnatii, prostii.

Astia de azi, sunt in mare parte urmasii khazarilor, "un popor turcic seminomad, cu ascendenţă scită, din Asia Centrală a cărui majoritate s-a convertit la iudaism." Citez doar atat, pentru cine e mai curios decat atat, exista link-ul si google. O alta parte se pare ca isi au intr-adevar originile chiar in poporul evreu, mai exact cei care au emigrat prin nordul africii si au ajuns nu stiu cum in Spania, evrei sefarzi, le zice...parca.

Dar cum ziceam, nu e atat de important DACA au dreptate. Esential e sa stea acolo, unde au ceva de aparat, departe de noi. Ai citit cate ceva din publicistica lui Eminescu, ca sa intelegi de ce? Daca nu, citeste.

In fine, ca sa fiu la subiect, evreii evrei asemeni arabilor, se trag din popoarele numite semitice, de la personajul biblic SEM, iar aramaica era limba vorbita de evrei acum doua mii de ani. De popoare aramaice nu am auzit. De aia e gresit sa zici ca esti antisemit, cand de fapt corect ar fi antiarab sau antievreu.

Nimic nu se pierde. Totul se transforma.
Pe bune ca nu s-au convertit? Oricum porc nu mancau, alcool nici vorba, pentru ei Isus era doar un profet. Poate cam strict programul de rugaciuni, nu mai erau popor ales, si sunt convins ca au preferat sa nu moara. Iar arabii sunt convins cred ca i-au preferat vii. Vii=resursa, morti=problema, asa-i?

Dupa cucerirea ierusalimului de catre romani s-au raspandit in lume. Arabii nu prea calcau pe acolo. O parte a migrat catre persani, dar aia nu erau arabi. Khazarii erau sau turcici sau scitici. Nu puteau fi si una si alta. Eu stiu ca erau turcici. Askhenazi.
No. Nu am citit nimic din Eminescu. Trebuie sa ma apuc de aici incolo, ca pana acum nu am avut timp. Dar daca vrei sa te intarati si mai tare cauta cartea lui Lecca despre familiile boieresti de origine romana, iar cand ajungi la capitolul despre schimbarea numelui de familie la evreii din Romania scrie-mi si mie.
Filistinii nu s-au amestecat cu evreii, cu arabii nici atat. Faceau parte din asa numitele "popoare ale marii" si au luptat cu evreii pe vremea lui David nu alui Hristos.
 
Re: azi Palestina miine altcineva

Ancuta;218974 said:
sa nu ne uitam departe in istorie, doar totul este evident, sionistii sau evreii sunt peste tot in toate tarile, si-au bagat gharele in toate structurile de stat, detin controlul majoritar in toate tarile, si asta nu-i secret pentru nimeni, ei conduc cu lumea, iar noi suntem acei care ne supunem. Prin tacetea noastra de ceea ce se face in Palestina noi incurajam faptele lor, oare e corect? azi Palestina miine noi..,sau altul...
Ancuto,
Nu trebuie sa te uiri prea adanc in istorie.
E destul sa observi ca aceasta criza devastatoare pleaca de la mare finanta de pe Wall Street. Acolo e locul de unde evreii trag sforile mersului lumii.
Ca din intamplare, dupa ce criza s-a "copt" a intervenit atacul salbatic al armatei regulate Israieliene asupra fasiei Gaza.
Au murit peste o mie de oameni, din care mai mult de o treime erau copii sub 16 ani, tot pe atatea femei si copii. Despre asta, presa proIsraieliana sustine ca au fost folositi de Palestiniani drept scuturi umane, uita insa sa spuna ca din gaza nu putea sa plece nici pasarea maiastra darmite civilii evrei.
Si cand te gandesti ca cei care au comandat atacul antiPalestinian sunt aceiasi care ne obliga sa plangem alaturi de ei cand vine vorba de Holocaust....
Intrbarea cine urmeaza, pare din ce in ce mai de actualitate. Semnele arata spre Iran dar, nici Siria nu e scoasa din carti.
Treaba e ca ca acolo nu mai dau peste civili neinarmati ci, peste tari posesoare de armament foarte sofisticat. Tari cu armate bine puse la punct.
Sa puta oare a cel de-al treilea razboi mondial?
 
Re: azi Palestina miine altcineva

Unii construiesc barcute, tuneaza masini, merg la curse cu cai, etc. Wall Street-ul, conspiratia, bancherii, marea finanta, bau-bau au creat si finanteaza existenta unui stat cu apucaturi naziste.

Da, Israelul are armament si tehnica militara de ultima generatie, bani garla din cauza lor. Dar Israelul este un stat cu organe reprezentative si administratie alese in mod democratic, prin vot universal. Relevant este ceea ce face acest stat cu resursele umane si financiare aflate la dispozitia sa.

Pe bune, nu grangurii globalisti trag sforile. Aia doar sar cu banul cand o cere Israelul.

Care mai visati, treziti-va. Daca vreti cu adevarat sa intelegeti ce se intampla intre evrei si palestinieni, lasati-o moarta cu masonii si bancherii, ca aia, daca is atat de a dracu' pe cat se zice, fac chestii mult mai rele decat un genocid sau epurare etnica sau cum am mai putea sa o indulcim sau sa o agravam.

Ce se intampla in Israel si cu Wall Street-ul sunt doua probleme diferite care au o oarescare legatura, nu doua aspecte ale aceleiasi probleme.
 
Re: azi Palestina miine altcineva

Duras;219010 said:
... atacul salbatic al armatei regulate Israieliene asupra fasiei Gaza. Au murit peste o mie de oameni, din care mai mult de o treime erau copii sub 16 ani, tot pe atatea femei si copii.

Asa este, armata israeliana ataca salbatic fieful organizatiei pacifiste Hamas. Prin contrast, prietenii Hamasului din Al Quaeda si celelalte organizatii de genul asta isi aleg cu mare grija obiectivele in lupta lor nobila pentru cauza paletiniana. Ei distrug doar cladiri si trenuri. Ca in respectivele cladiri ori trenuri au avut ghinionul sa se afle in momentul exploziei - si sa-si piarda astfel viata - peste 3.000 de oameni din 60 de tari la WTC, 200 de oameni (intre care si romani) la Madrid, 291 la Nairobi, 202 in Bali, 37 la Londra s.a., asta e alta poveste ...
 
Re: Sfinx

Sfinx;219025 said:
[/COLOR]
Asa este, armata israeliana ataca salbatic fieful organizatiei pacifiste Hamas. Prin contrast, prietenii Hamasului din Al Quaeda si celelalte organizatii de genul asta isi aleg cu mare grija obiectivele in lupta lor nobila pentru cauza paletiniana. Ei distrug doar cladiri si trenuri. Ca in respectivele cladiri ori trenuri au avut ghinionul sa se afle in momentul exploziei - si sa-si piarda astfel viata - peste 3.000 de oameni din 60 de tari la WTC, 200 de oameni (intre care si romani) la Madrid, 291 la Nairobi, 202 in Bali, 37 la Londra s.a., asta e alta poveste ...
Expresia asta"riposta disproportionata "iti spune ceva ?
 
Re: Sfinx

CALIOPI;219026 said:
Expresia asta"riposta disproportionata "iti spune ceva ?
Nu mie trebuie sa-mi spuna ceva, ci liderilor miscarilor teroriste, care sunt perfect constienti de faptul ca Israelul raspunde rapid si insutit la orice atac. Cu alte cuvinte, atunci cand ei decid sa omoare un evreu, condamna de fapt la moarte 100 de palestinieni. Si totusi - din prostie, din fanatism cu motivatie religioasa ori, mai curand, in scop propagandistic (nu fara succes, daca ma uit la ce scriu majoritatea forumistilor) - continua neabatut sa puna la cale si sa comita atentate.
 
Sfinx ,sal

Sfinx;219060 said:
Nu mie trebuie sa-mi spuna ceva, ci liderilor miscarilor teroriste, care sunt perfect constienti de faptul ca Israelul raspunde rapid si insutit la orice atac. Cu alte cuvinte, atunci cand ei decid sa omoare un evreu, condamna de fapt la moarte 100 de palestinieni. Si totusi - din prostie, din fanatism cu motivatie religioasa ori, mai curand, in scop propagandistic (nu fara succes, daca ma uit la ce scriu majoritatea forumistilor) - continua neabatut sa puna la cale si sa comita atentate.
Amnisty International nu e o miscare terorista ,uite ca ei "riposta disproportionata "i-a spus ceva.."ISRAELUL incalca in mod flagrant conventiile internationale"Si-apoi ,ca sa lupti impotriva artificiilor palestiniene cu obuze pline de fosfor mi se pare crima de razboi..Forta dreptului sau dreptul fortei, batrane Sfinx ?
 
Re:Teroristi?... cine?...

Putin stimate, Sfinx si Caliopi!
Ce stiti voi de "riposta disproportionata"...De obicei cind nu esti sigur de ceva mai bine taci, ca de mai spui ceva, imediat se simte ca nu stii nimic, dar citeva lectii de istorie v-ar ajuta sa clarificati firul gindirii israilitene, sau daca nu, vad ca aveti acces la internet, va felicit, folositi-l. Massmedia ne hraneste cu ceea ce ii convine, dar pina la urma noi facem concluzie, de fapt de ce ne mai numim "homos apiens".
 
Ancutel

Ancuta;219097 said:
Putin stimate, Sfinx si Caliopi!
Ce stiti voi de "riposta disproportionata"...De obicei cind nu esti sigur de ceva mai bine taci, ca de mai spui ceva, imediat se simte ca nu stii nimic, dar citeva lectii de istorie v-ar ajuta sa clarificati firul gindirii israilitene, sau daca nu, vad ca aveti acces la internet, va felicit, folositi-l. Massmedia ne hraneste cu ceea ce ii convine, dar pina la urma noi facem concluzie, de fapt de ce ne mai numim "homos apiens".
Ce treaba are PUTIN cu chestia asta,vad ca-l pomenisi in postare.Mai uita-te si tu in stanga si in dreapta inainte de a ne baga la gramada ,pana acum te dadusi antisionist si acuma o intorsesi ca la CHISINEU ?Hai ca te iert ca esti tinerel p-aici..Uite ,cant pentru tine melodia SANDREI "D'ont be agressive to me ",Daca te-ai calmat ,putem vorbi si de gagici ..
 
Re: Teroristi?... cine?...

Ancuta;219097 said:
Putin stimate, Sfinx si Caliopi!
Ce stiti voi de "riposta disproportionata"...De obicei cind nu esti sigur de ceva mai bine taci, ca de mai spui ceva, imediat se simte ca nu stii nimic, dar citeva lectii de istorie v-ar ajuta sa clarificati firul gindirii israilitene, sau daca nu, vad ca aveti acces la internet, va felicit, folositi-l. Massmedia ne hraneste cu ceea ce ii convine, dar pina la urma noi facem concluzie, de fapt de ce ne mai numim "homos apiens".
"humus apiens"? :D Adica "un bulgare de huma" vorba lui Creanga? :)
Ancuto, daca un user cum e Caliopi vorbeste de "Riposta disproportionata" crede-me, stie ce vorbeste. Daca doreste, are sa iti explice el despre de ce e vorba, de ce sunt eu convins ca stie ce spune si nu vorbeste aiurea.
Cat despre intoxicarile pe care media le practica, da sunt intr-un fel de acord.
Mai mult, eu sustin ca expresia "riposta disproportionata" e un eufemism.
Iata de ce:
O stire a CNN (clar proisraelian) arata imagini de la locul unde un ingrozitor atac palestinian s-a produs. Se vorbea despre caderea unei rachete a Hammas intr-o zona rezidentiala. Vedeam trei gemuri si cinci tigle sparte. Reporterul spunea foarte afectat ca aceste rachete care cad odata sau de doua ori pe saptamana au ingrozit populatia Israelului.
Se vedeau in zona o multime de salvari. Aceste transportau oameni socati psihic deoarece raceta nu ranise pe nimeni. Ca o precizare, inca se mai auzea un sunet sinistru care iti baga spaima in oase. Oamenii erau isterizati de SUNETUL ALARMEI si nu de pericolul "rachetei" de fapt o chestie artizanala.
O alta stire, de data asta de la EuroNews: O racheta Israieliana a lovit un bloc cu patru etaje in Gaza-city. Blocul era construit pe o structura din beton armat (grinzi, centuri, stalpi). Era facut una cu pamantul iar in acea lovitura murisera 40 de persoane. Crainicul spunea ca astfel de rachete au cazut din 5 in 5 minute timp de multe zile.
Daca mai adaugam ca multe persoane care doreau sa plece din Gaza, au fost impiedicate de autoritatile Israieliene, si ca in acest macel au murit peste 1.000 de persoane, o treime copii de sub 16 ani, inca pe atatia batrani si femei, precum si ca de la inceputul conflictului oamenii traiau in acel oras fara utilitati, avem un tablou ingrozitor. Si nu e nici pe departe la fel de ingrozitor pe cat a fost in realitate.
Sa ne amintim ca o superperformantele racheta Israieliena au distrus o scoala cu elevii in ea, scoala aflata sub egida ONU.
Ma intreb, cu ce obraz vor mai veni evreii cu tupeul care ii caracterizeaza sa ne ceara sa plangem alturi de ei mortii in Holocaust?

2004.gif
 
Re: Teroristi?... cine?...

Duras;219170 said:
O stire a CNN (clar proisraelian) arata imagini de la locul unde un ingrozitor atac palestinian s-a produs. Se vorbea despre caderea unei rachete a Hammas intr-o zona rezidentiala. Vedeam trei gemuri si cinci tigle sparte.
Iar cand un autobuz cu civili israelieni e aruncat in aer de un atentator sinucigas trimis de Hamas si resturile a zeci de trupuri sunt imprastiate pe sute de metri patrati, atunci, evident, e vorba ori de o minciuna sfruntata a propagandei sioniste ori de un act curajos, pe deplin justificat, de autoaparare ...
 
Daca incercam sa punem logica noastra in miscare, actele martirilor palestinieni par sa fie absurde, cert inumane, brutale, etc. Dar logica noastra nu poate fi comparata cu a celor, care s-au nascut in timpul unei bombardari, care toata viata adormeau sub musica produsa de un kalashnikov, care din frageda copilarie e obisnuit sa inmorminteze pe cineva foarte apropiat.
Ma framinta o singura intrebare: ce-i ramine de facut unui copil, care intr-o secunda a pierdut 8 frati si surori, mama, tata, si un numr incert de unchi si matusi? sa invete el nu are posibilitate, deoarece scolile au fost distruse(nu din cauza ca musulmani nu stimuleaza invatatura, cum incearca sa afirme unii), din cauza ca multi profesori au murit si ei in timpul atacurilor, iar cadrele noi nu au de unde sa apara, dat fiind faptul ca autoritatile israilene nu mai lasa absolventi din Gaza sa-si faca studii in instit.de inv.superior in strainatate.
Reiesind din toate acestea, nu vad pentru pentru copiii gazieni, trecuti prin masacru, o singura perspectiva- ceea de a deveni kamikadze. Vom avea oare un drept moral sa-i blamam, ulterior? Noi, maturi, care, sezind acum in fotolii confortabile in fata calculatorilor si mestesind o gustoasa tartina cu cascaval si cirnati, nu am putut sa facem NIMIC ca sa-i aparam pe copilasi palestinieni de suferinte inimaginabile, fizice si psihice? Vom indrazni sa-i blamam? Imaginea mamei macelarite, rupte in bucati de o bomba israileana , niciodata nu va fi stearsa din memoria lor. Si va fi o indreptatire pentru ORICE FAPTA. Cred eu. Cind ma gindesc abstract, ajung la concluzia, ca as putea sa accept un sentiment de mila fata de evrei , explodati de un martir palestinian. cind incep sa cintaresc la rece toate motivele si cauzele, cind iau in considersatie si acel fapt ca cca 80 la suta din israelieni au sustinut actiunile armate in Gaza, ma conving inca o data, ca voi fi PRO acel martir palestinian necunoscut. si nu voi indrazni sa-l blamez. deoarece nu am nici un drept. deoarece nu stau acum sub bombe cazinde, inclusiv fosforice... deoarece nu am pierdut mama... deoarece nu am selectat bucata cu bucata corpul copilului meu...
 
mamica a 3 copii;219196 said:
Ma framinta o singura intrebare: ce-i ramine de facut unui copil, care intr-o secunda a pierdut 8 frati si surori, mama, tata, si un numar incert de unchi si matusi? ...
Ce probabilitate e sa yi piarda chiar pe toti 8? Tot yi mai raman vreo doi-trei acolo, ca sa fie la egalitate cu o familie de evrei. Eu sunt pentru conditii egale de lupta, mereu. Din spirit sportiv.
 
mamica a 3 copii;219196 said:
Daca incercam sa punem logica noastra in miscare, actele martirilor palestinieni par sa fie absurde, cert inumane, brutale, etc. Dar logica noastra nu poate fi comparata cu a celor, care s-au nascut in timpul unei bombardari, care toata viata adormeau sub musica produsa de un kalashnikov, care din frageda copilarie e obisnuit sa inmorminteze pe cineva foarte apropiat.
Ma framinta o singura intrebare: ce-i ramine de facut unui copil, care intr-o secunda a pierdut 8 frati si surori, mama, tata, si un numr incert de unchi si matusi? sa invete el nu are posibilitate, deoarece scolile au fost distruse(nu din cauza ca musulmani nu stimuleaza invatatura, cum incearca sa afirme unii), din cauza ca multi profesori au murit si ei in timpul atacurilor, iar cadrele noi nu au de unde sa apara, dat fiind faptul ca autoritatile israilene nu mai lasa absolventi din Gaza sa-si faca studii in instit.de inv.superior in strainatate.
Reiesind din toate acestea, nu vad pentru pentru copiii gazieni, trecuti prin masacru, o singura perspectiva- ceea de a deveni kamikadze. Vom avea oare un drept moral sa-i blamam, ulterior? Noi, maturi, care, sezind acum in fotolii confortabile in fata calculatorilor si mestesind o gustoasa tartina cu cascaval si cirnati, nu am putut sa facem NIMIC ca sa-i aparam pe copilasi palestinieni de suferinte inimaginabile, fizice si psihice? Vom indrazni sa-i blamam? Imaginea mamei macelarite, rupte in bucati de o bomba israileana , niciodata nu va fi stearsa din memoria lor. Si va fi o indreptatire pentru ORICE FAPTA. Cred eu. Cind ma gindesc abstract, ajung la concluzia, ca as putea sa accept un sentiment de mila fata de evrei , explodati de un martir palestinian. cind incep sa cintaresc la rece toate motivele si cauzele, cind iau in considersatie si acel fapt ca cca 80 la suta din israelieni au sustinut actiunile armate in Gaza, ma conving inca o data, ca voi fi PRO acel martir palestinian necunoscut. si nu voi indrazni sa-l blamez. deoarece nu am nici un drept. deoarece nu stau acum sub bombe cazinde, inclusiv fosforice... deoarece nu am pierdut mama... deoarece nu am selectat bucata cu bucata corpul copilului meu...

Vorbesti de logica? Poate este vorba de motivatie, ceeace este cu totul altceva.
Martiri? Care martiri? Cum poti sa numesti martir un sinucigas orbit de propaganda religioasa? Din cate mai tin eu minte terorismul arab, nu numai palestinian, a inceput cu deturnarea avioanelor si a navelor, nu numai israeliene sau americane, si cu impuscarea sportivilor israelieni la Muenchen. Si a ajuns unde a ajuns. Pregatirea acestor sinucigasi a fost facuta in scoli de catre oameni(?) maturi si de multa vreme. Deci este de fapt premeditata. Si nu se manifesta numai impotriva evreilor sau crestinilor ci si impotriva tuturor celor ce se opun extiderii islamului agresiv. Poate ne motivezi si crimele din India, Filipine, Indonezia,....
"Si va fi o indreptatire pentru ORICE FAPTA" - Ai cazut in cap in copilarie? Ai probleme? Mesteci prea mult cascaval cu carnati? Scleroza e de vina? - Cum poti sa spui ca exista indreptatire pentru ORICE FAPTA? Ai cumva legata in jurul burtii o centura cu dinamita si in loc de creier un spatiu vidat?
Kamikadze? Te rog frumos! Cum poti sa compari un kamikadze cu un simplu sinucigas arab?
Cred ca nu stii ce vorbesti.
 
Nu am afirmat ca exista justificare pentru orice fapta. Daca pentru tine pierderea persoanelor apropiate se clasifica a fi "orice fapta", atunci ma abtin sa-ti atribui vre-un epitet "piparat" , dat fiind faptul, ca nici unul nu va fi suficient de elocvent.
Am incercat sa formulez o prea banala idee,precun ca violenta nu va provoca decit si o mai mare VIOLENTA , deoarece cea din urma, va fi stimulata nu doar de preferinte religioase si politice, dar si de o simpla dorinta de razbunare.
]S te-as ruga sa-mi explici, cit se poate de accesibil(ca pentru o tinara ce sufera de scleroza si nu stie despre ce vorbeste)ce subintelegi sub "un simplu sinucigas arab" si care este deosebirea lui de un kamikadze. Multumesc anticipat
 
Back
Top