Grija pentru tineretul pierdut

adrenalina

fara aripi
Sint frecvente analizele, comentariile, chiar vaietele pe marginea educatiei „tineretului“. Am citit ieri un articol semnat de Mircea Cartarescu in care erau reluate teme foarte cunoscute. La ce bun educatia cind marii politicieni sau bogatani nu au nici o treaba cu gramatica limbii romane? La ce bun sa te chinuiesti cu elevii de gimnaziu sau de liceu cind oricum adevarata fascinatie o exercita nasterea Monicai Columbeanu in direct (un interes exgerat de media - 4 puncte de rating nu e mare lucru, totusi)? Exista totusi citeva erori si prejudecati in aprecierea „educatiei tineretului“ in dezbaterile de la noi.

Mai intii, invatatura este perceputa ca un set de reguli universal recunoscute, ceea ce poate fi valabil in cazul gramaticii, dar nu si al literaturii, de exemplu. Prea multi tineri ies din liceu fara sa stie regulile minime ale dezbaterii si ale tolerantei in cadrul unei dezbateri. Mai grava decit lipsa de educatie gramaticala mi se pare lipsa de educatie a dialogului. Nu se fac destule exercitii de vorbire si de scriere coerenta (nu doar corecta) la scoala. Exista in continuare ura pentru dialog sau frica de comunicare. Manualele alternative aveau si acest scop de democratizare a discursului, cit o fi el de incorect gramatical. Nici macar asta nu am reusit.

Pe de alta parte, frica de media venita din partea profesorilor, a conservatorilor are si note comice. Trebuie sa-ti alegi totusi un motiv serios de frica, nu doar citeva fite populare din showbizul romanesc. Asistam la o schimbare de algoritm de consum. Textul scris pierde teren, dar nu neaparat in fata imaginilor, ci in fata noilor limbaje impuse de Internet si de televiziune (sa mai amintim ca cititorii de calitate au fost dintotdeauna o minoritate?). Pina la urma, am intilnit multi oameni care au citit enorm, dar nu neaparat cele mai bune carti. Asta se poate intimpla si cu televiziunea sau cu netul. Ba chiar exista invatati care au afirmat ferm ca „literatura nu educa“. Educatia se poate face mai ales la nivelul comportamentului, al atitudinii. In rest, nu ar trebui sa ne sperie atit de rau ce consuma tinerii nostri. Ar trebui sa ne ingrijoreze, eventual, felul in care o fac. Audienta in cazul unor Gigi sau Monica poate insemna si un mare volum de ceea ce am putea numi „vizionare ironica“. Dar deja intram in detalii prea fine pentru a fi masurate.

Ideea principala ar fi: daca masuram cultura tineretului cu instrumente vechi, nu facem decit sa intram intr-o clasica neintelegere intre generatii. Am constatat ca un tip cu 10 ani mai tinar priveste mult mai inteligent la televizor. Iar un pusti cu 15 ani mai tinar are un alt simt al Internetului, asa cum eu am un simt mai dezvoltat in orientarea printre texte. E mai mult o dilema despre un filtru al informatiei. Dar ramine intotdeauna o provocare pentru orice sistem de educatie perfectionarea accesului si a orientarii individului in spatiul de informare. Toata lumea vorbeste despre scoli sau manuale. Nu prea conteaza ce scrie in ele, va asigur. Conteaza foarte mult cum discuta profesorul temele mentionate acolo. Se vorbeste prea putin insa despre cit de opace sint bibliotecile din Romania, despre cit de greu ajungi sa citesti daca nu esti in mediul universitar, despre accesul incomparabil mai greu la text. Sa nu fetisizam cuvintul scris si sa nu fantazam apocaliptic. S-ar putea sa existe si alte forme de inteligenta educata pe planeta asta.

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=8948&art=23422&nr=2&cHash=eb94e3f472#opinii
 
ca sa intelegi amploarea evenimentului iti mai postez un link cu un mic articol legat de intrebarea ta :D


Cum v-ati simtit cind s-a nascut Irina?
Simona Tache

* B1 TV a ocupat, intr-o seara, o gramada de ore din program cu ditamai emisiunea dedicata nasterii mostenitoarei familiei Columbeanu. S-au perindat pe la cadru toti medicii din Spitalul Elias, de la obstetricieni la neumatologi, Irinel, de 100 de ori, imbracat in halat si tinind copilul in brate, ca pe-un ou, astrologi cu harta astrala a nou-nascutei in dinti si lectia-nvatata, alti medici invitati in studio si chiar si proaspata lauza, cu diferenta ca, in ce-o priveste, n-a venit ea la cadru, ci s-a dus cadrul la ea. Irinel a raspuns la sute de intrebari care incepeau cu „Ce-ati simtit cind…“ si se terminau cu „… s-a nascut?“, „… ati taiat cordonul ombilical?“, „… ati vazut-o?“, „… ati luat-o prima data in brate?“, „… a scos primul tipat?“, „… ati vazut-o pe Monica?“ etc. Ce mi-a ridicat cu adevarat parul maciuca-n cap a fost insa intrebarea adresata medicului invitat la dezbaterile din studio, „Ce-ati simtit cind a iesit Irina?“, careia, fiindca bietului om i s-au bulbucat ochii de stupoare, la auzul enormitatii, i-a fost adaugata imediat o completare: „Ati simtit ca seamana cu cineva?“. Nene, deci asa nu se mai poate. Pur si simplu nu se mai poate. Trebuie facut de urgenta un sondaj national cu intrebarea asta. Nu tre’ sa mai existe roman care sa nu fi raspuns la intrebarea: „Cum v-ati simtit cind s-a nascut Irina?“. Cum cu ce bani sa se faca sondajul? Cu bani de la bugetul de stat, normal. Oameni buni, sper ca sinteti constienti ca merita si ca Romania nu poate merge mai departe fara ca toti cetatenii ei sa constientizeze ca, o data cu nasterea Irinei Columbeanu, ni s-a schimbat istoria, iar existenta noastra, ca natiune, a capatat un nou sens, mult mai inalt.

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=8952&art=23411&cHash=9d462cbado
 
adrenalina;161999 said:
ca sa intelegi amploarea evenimentului iti mai postez un link cu un mic articol legat de intrebarea ta :D

Merci , am ris cu pofta :D
Inseamna ca bine fac cind privesc la tv doar stirile , unele filme si Discovery :)
 
Frica de media a profesorilor nu este chiar asa de nejustificata.
Pentru ca tinerii tind intotdeauna sa primeasca informatia de la surse cat mai usor accesibile. Cu alte cuvinte cei mai multi vor prefera sa se uite la imbecilitati galactice gen Ciao Darwin decat sa citeasca nu stiu ce forum, sau nu stiu ce blog.
Iar asta se poate observa cu ochiul liber peste tot. Eu sincer ma asteptam ca odata cu apropierea de UE sa mai creasca si nivelul nostru. Dar parca pe zi ce trece ne tampim mai mult. Iar faptul ca ratingul este dat de manelisti, babe violate, oieri care se cred Mihai Viteazu si bagaboante gen Monica ar trebuii sa ne puna pe ganduri.
Nu as putea spune ce metoda e mai buna, alea vechi sau astea noi. Dar realitate e ca oamenii , indiferent cu ce instrumente vechi sau noi ii masori, incep sa devina din ce in ce mai superficiali.
 
adrenalina;161999 said:
ca sa intelegi amploarea evenimentului iti mai postez un link cu un mic articol legat de intrebarea ta :D


Cum v-ati simtit cind s-a nascut Irina?
Simona Tache

* B1 TV a ocupat, intr-o seara, o gramada de ore din program cu ditamai emisiunea dedicata nasterii mostenitoarei familiei Columbeanu. S-au perindat pe la cadru toti medicii din Spitalul Elias, de la obstetricieni la neumatologi, Irinel, de 100 de ori, imbracat in halat si tinind copilul in brate, ca pe-un ou, astrologi cu harta astrala a nou-nascutei in dinti si lectia-nvatata, alti medici invitati in studio si chiar si proaspata lauza, cu diferenta ca, in ce-o priveste, n-a venit ea la cadru, ci s-a dus cadrul la ea. Irinel a raspuns la sute de intrebari care incepeau cu „Ce-ati simtit cind…“ si se terminau cu „… s-a nascut?“, „… ati taiat cordonul ombilical?“, „… ati vazut-o?“, „… ati luat-o prima data in brate?“, „… a scos primul tipat?“, „… ati vazut-o pe Monica?“ etc. Ce mi-a ridicat cu adevarat parul maciuca-n cap a fost insa intrebarea adresata medicului invitat la dezbaterile din studio, „Ce-ati simtit cind a iesit Irina?“, careia, fiindca bietului om i s-au bulbucat ochii de stupoare, la auzul enormitatii, i-a fost adaugata imediat o completare: „Ati simtit ca seamana cu cineva?“. Nene, deci asa nu se mai poate. Pur si simplu nu se mai poate. Trebuie facut de urgenta un sondaj national cu intrebarea asta. Nu tre’ sa mai existe roman care sa nu fi raspuns la intrebarea: „Cum v-ati simtit cind s-a nascut Irina?“. Cum cu ce bani sa se faca sondajul? Cu bani de la bugetul de stat, normal. Oameni buni, sper ca sinteti constienti ca merita si ca Romania nu poate merge mai departe fara ca toti cetatenii ei sa constientizeze ca, o data cu nasterea Irinei Columbeanu, ni s-a schimbat istoria, iar existenta noastra, ca natiune, a capatat un nou sens, mult mai inalt.

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=8952&art=23411&cHash=9d462cbado

Sa vedeti ce-o sa fie daca o sa nasca Andreea Marin de la Stefan Banica Jr. ... Probabil ca la soare te vei putea uita, iar la mostenitoarea de "Stupize, stupize" - ba! lol
 
Back
Top