Help! Java

Ca si la unul obisnuit...
import packname.*;
import packname.subname.*;
etc.
Vezi ca arborele directoarelor sa coincita cu numele compus al package-ului. Mai bine zis locatia clasei sa fie in ramificatia corecta.

Daca e un package standard ai toata informatia in documentatia Java.
 
Asta in cazul cind package-ul face parte din proiect (sau cel putin se afla in directoriul proiectului), dar cel despre care vorbesc nu sa afla in proiectul in care lucrez, ci undeva in sistemul de fisiere.
Ca sa intelegi mai bine:
Trebuie sa fac un plugin pentru o aplicatie utilizind obiecte din ea. Insa proiectul pluginului trebuie sa fie aparte (pentru ca sa pot face commit pe un server CVS).
 
Stai un pic ca nu mai inteleg bine. De ce nu copiezi fisierul in directorul proiectului? Declari un package si ii dai import in maniera clasica.
 
pentru ca proiectul principal e destul de mare, undeva vreo 80mb de surse si
1. pur shi simplu ma pierd in toate package-urile care mai sint.
2. lucram mai multi la acelasi plugin prin intermediul unui server CVS si trebuie din cind in cind sa trimit sursele pe server, dar de trimis se poate doar proiectul in intregime.
3. Profu care ne incadreaza vrea ca asa sa fie, sa vada mai usor lucrul pe care l-am facut.

Daca pe cineva il intereseaza http://www.sip-communicator.org/ E un client open source, cross-platform de mesagerie de tipul trillian, miranda, gaim, kopete ... Eu ma ocup de implantarea protocolului skype.
Daca cineva vrea sa se alatureze proiectului, vom fi doar bucuroshi.
--------------------------------------------------------------
P.S. Am gasit raspunsul la propria intrebare. Multumesc totusi.
 
Absolut corect, dar daca nu-i arhiva jar, atunci adaugi pur shi simplu directoria unde se afla package-urile. .... sau compilezi cu optiunea -classpath <class_dir>
 
Daca ai baze ale programarii ti-as recomanda sa-ti cumperi o carte, sa te asezi langa calculator cu conexiune internet si sa inveti singur. Dar JAVA nu e JavaScript. Sunt 2 limbaje diferite pentru 2 scopuri diferite.
 
Cum de verificat daca o librarie a fost incarcata in memorie sau nu, adica daca a fost apelat System.loadLibrary mai inainte sau nu?
 
Back
Top