http://www.1st-banner.com

Status
Not open for further replies.

evisoft

New Member
Salut la toti baietii, apreciatimi pagina http://www.1st-banner.com un banner exchange aflat in Republica Moldova menit sa-i bata pe 1ha si toate celalate, care doreste poate sa se devina utilizator :grin:. Acum e in lucru pagina romana si rusa. Sper sa aud ceva idei noi pentru sistemul dat pentru al face si mai si...

_________________
"There are millions of people searching the web everyday. Your company should be there for them to see."

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: dune pe 2001-04-25 01:38 ]</font>
 
mult succes in continuare, o sa-ti fie greu sa-i bati pe ceilalti, mai ales daca esti singur in incercarea ta ti-as da putine sanse...ai in fata vechiul 1ha, dupa care super.md banner exchange si chiar linkexchange.md? Cum crezi ca poti sa treci inaintea lor?
 
si inca ceva...uite ia si mai lucreaza asupra versiunii in engleza fiindca se observa erori destul de dese si care iti sar in ochi pur si simplu...uite la genurile folosite de exemplu...
 
Cred ca deja i-am batut pe 1ha si ad.md si pe linkexchange.md nu cred ca ei au mai mult ca mine dupa client (in total) nu uitat ca la mine e internationala (clienti la moment am 253) dintre care in Moldova doar (vre-o 20), si asta timp de 6 luni. Faceti comparatie cu 1ha.ad.md care are 141 timp de vre-o 2 ani, cit despre linkexchange.md nu am informatie.
Despre engleza mea recunosc lasa de dorit, daca cineva o stie mai bine si are ceva timp liber sa-mi gaseasca toate greselile are welcome.
 
1. cu english-ul ii clar.... numai "powerfull" de pe front page cit face
2. unde e lista de site-uri care sunt inregistrate? unde e statistica generala shi alte chestii cit de cit informative despre eficienta retelei?
3. numarul de site-uri membre mari nu garanteaza nici pe departe ca reteaua este populara. Daca ai 250 de site-uri la fel de populare ca mail.md, atunci argumentul dispare.
4. viteza mica de incarcare. Schimba hostingul undeva pe la vreun server mai rapid la DNT
5. luind in considerare punctul 4, ma gindesc ca bannerele se vor incarca cam ushor.

ei bine, cam atit cu comnentariile mele
 
1. 1ha si ad.md sunt rudimentare, au plecat baietii de la DNT care au facut chestia asta.
2. numai mail.md si ournet.md genereaza ceva hituri celalte site-uri le genereaza artificial. :grin:
3. Viteza o poti compara cu ping.exe si deosebirea dintre viteze nu e mare ~700-800ms prin moldova ca doar sunt pe magistrala Relsoft-Riscom-DNT.
4. Serverul meu e specific, mie nu-mi convine tot felul de FreeBSD si Linux, sistemul meu e adaptat la NT ca sa raspunda cit mai repede la request (poate da 4-5 mln banner pe zi), cit despre 1ha, nu gred ca tine mai mult de 100 000 banner pe zi.
5. Pot sa enumar un sir de avantaje ... ale sitemului meu care inca nici o sistem din lume nu o dispune ... (ca doar am studiat ~30 de retele de bannere si am ales de la ele tot ce e mai bun).
 
3. Sorry, viteza e
170ms - 1st-banner.com
160ms - 1ha.ad.md
asta nu iseamna ca si bannerele vin mai repede, ca doar serverului ii mai trebuie timp sa-ti gaseasca bannerul potrivit pentru pagina ta :grin:.
6. Cit destre statistica, o am insa nu am pubicat-o din motive bine gindite. Cind sistemul e de la inceput si inca nu are clienti cred ca nu e pine sa pui doi client in lista, asa ca astept sa am vre-o 500 si apoi o public, cu tot felul de statistici, care 1ha nici nu are de unde o da :smile:)
 
eshti cam mindru la ale tale shi prea ingimfat. Iti pare ca daca shede NT apu asta iti asigura mare securitate, reliability shi viteza. Pai sa shtii ca nu este asha - ashtept o veshnicie pina cind "gaseshte" bannerul - iar pingul este de 900-1500 ms (MDl dial-up). Shi apropo, faptul ca serverul tau "cauta" bannerul nu mareshte ping time-ul cu nimic :smile:

PS: slow down. cool down. you're not the best. chill off. your system is not one of the best in the world :smile:
PPS: discutie incheiata - din tonul mesajelor tale se vede o clara nevointa de a imbunatati ceea ce ai shi de a te alinea la standardele de facto ci de a tot indruga ca "NT is the best", "My system is one of the best in the world", samd. Think about it.
 
poate ecourile victoriei asupra 1ha inca nu se vad, si astfel nu exista...

nu atragi deloc moldoveni prin faptu ca siteul se indreapta catre toata lumea...shapoi numai gindestete citi moldoveni au auzit de 1ha si citi despre programul pe care incerci sa-l faci...diferenta cred ca este majora...

Si atunci de ce crezi ca la un moment dat o sa le pese de proiect? Eu de exemplu tot inspre 1ha m-as indrepta pentru ca am vazut bannerele lor pe majoritatea siturilor mai mult navigate din Moldova si atunci asta am sa fac si eu...
Unde am vazut ultima data un banner din sistema ta desi spui ca ai mai multi utilizatori? (!) Nu prea, chiar deloc, si poate am vazut nu mi-am dat seama deloc luind totul ca un banner tipic...

Nu vad nici un plus, poate ne luminezi tu...
 
Eu sunt mindru ca am putut face o asa sistem, si am scris pe acest forum ca lumea sa se uite si sa-mi spuie ce eu mai am de adaugat si de finisat (nu ma supar pe critice, chiar le multumes). In ceea ce priveste NT sau FreeBSD si Linux mai intii eu am facut sistemul sub Linux si murea la 50000 de mii de bannere spre deosebire de sistem Win2k la 4 mln.
CGI+perl is not ISAPI+exe code - think about it.
Asa ca sunt bucuros de toate criticile pe care de postiti aici.
Big thanks.
 
si inca ceva, de ce nu creezi un sistem de acest tip numai pentru Moldova, sunt multe situri si ai putea face chiar si banner exchange cu 88x31 sau formate mai putin folosite pe plaiurile moldave...

faci frumos in ru si ro si gata ai rezolvat, cu un design grafic acceptabil si tot restul...mai scapi de domain si pui si un domain .md si gata ai ceva pentru si de moldoveni, why not?
 
to Dune
Sistemul meu de banner sustine formatele:
GIF, JPEG, PNG, JAVA, FLASH, JavaScript and HTML
si marimile:
468x60,234x60,125x125,100x100,120x60,88x31,120x240
citi-ti FAQ :grin:
Toate site-urile sunt organizate pe Tari si Categorii
Adica iti da posibiliatea sa faci scimb de banner doar in tarile selectate.
Ex: Eu am un web in Moldova, respectiv aleg Country in si Country Out MOLDOVA si am schimb de bannere doar cu Moldova. ....

Cit de spre MD si RU sunt scumpe si 120$ pentru doi ani numai pentru MD si inca $ pentru RU pe cind COM l-am cumparat numai 13.60 pe un an.

Versiunea romana si rusa o scriu la moment, sper in curind s-o pun pe web.
 
bun, nu neg geniul tau in programare, dar sincer, nu cred ca pe aceleashi configuratii de hard, win2k depasheshte bsd cu perl.
anyway, sa facem un pic de matematica
zici ca arati 4 milioane de bannere pe zi. Presupunem ca marimea unui banner este de 10kb. In 24 de ore avem exact 86400 de secunde. Presupunem ca trafficul este raspindit proportional pe tot parcursul zilei astfel incit avem cite 46 de bannere pe secunda, adica 460 kb/sec, adica 4.6 mbps.
Sa ne gindim bine, sa analizam faptul ca tu ieshi prin DNT, iar canalul DNT este de exact 4.6 ori mai mic decit 4.6 mpbs :smile:
Ceva nu e in regula - ce oare? :smile:
Think about it :smile:
 
Eu am testat pe reteaua locala :grin:, adica am neglijat parametrul bandwidth.

1. Nu uita ca perl este un interpretator nu e un exe cod. Care frineaza mult indeplinirea programului.
2. Diferenta de cgi si isapi. CGI se incarca de fiecare data in memorie calculatorului ISAPI doar o singura data (dll in windows), si ia sa vedem cum o sa lucreza Free BSD cu 1000 de cgi in memorie :smile:
3. http://www.yourdomain.md
$50 for registering
$25/year for maintaining
informatia de pe cri mie nu-mi trebuie yourdomain.com.md de 20$
 
da zato .md si poti alege un nume mult mai usor memorabil decit cel ales de tine...ma rog parere personala...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top