iadul

Eu vad ca tu vrei sa treci anumite limite sau mai degraba vrei sa arati ca nu apartii anumitor limite si ca gandirea ta e foarte deschisa. So go on... Sunt sigur ca nimeni nu e in stare sa te opreasca :). Glumesc evident, nu prea am chef de discutii contradictorii despre teoria chibritului ;). Daca vrei pe alt forum :).
 
PiggyEFromHell;210154 said:
Explica-mi si mie cum e asta... ce inseamna sfant?

Sfant, in sensul in care-l inteleg eu este sa fii separat de ceva, si partas la altceva. Sa explic putin mai clar. In Templu, in timpul Vechiului Testament erau mau multe tacamuri care erau sfinte. Inseamna asta ca ele erau confectionate din altfel de metal sau au ceva cu totul deosebit in design? Nu-i obligatoriu. Totusi ele se socoteau sfinte din momentul in care erau scoase din randul celorlalte obliecte si puse de-o parte pentru intrebuintare speciala in Templu. Cu alte cuvinte ele cutitul care este sfant, este acelasi cutin dar nu mai face parte din celelalte cutie care le intrebuintezi la o masa simpla (asta este separarea) dar se intrebuinteaza pentru o slujba anume (asta este alipire). Daca intelegi acest principiu, cei vedea in alta lumina cuvintele "Voi fiti sfinti, dupa cum Eu sunt sfant". La fel vei intelege ca a te sfinti inseamna a te desparti de ceva (anumite abiceiuri pacatoase, feluri de gandire, etc.) si alipire de ceva ce este pur.
 
hackus;210158 said:
nu prea am chef de discutii contradictorii despre teoria chibritului ;). Daca vrei pe alt forum :).
Numai teoria chibritului nu e...

Kory;210159 said:
Sfant, in sensul in care-l inteleg eu este sa fii separat de ceva, si partas la altceva.
Deci o categorie bine definita daca ai inteles bine tu... si eu explicatia ta.
 
PiggyEFromHell;210160 said:
Deci o categorie bine definita daca ai inteles bine tu... si eu explicatia ta.

Pai, ar trebui sa fie bine definita categoria, nu? Tu cum crezi?
 
olenyka;209858 said:
Biblia ne spune ca dupa momentul mortii oamenii merg in Rai sau in Iad,in functie de alegerea pe care au facut-o in timpul vietii.Credinciosii vor fi aproape de Dumnezeu,adica in Rai,iar pe necredinciosi ii asteapta pedeapsa vesnica in Iad.......lacul de foc si.....tot tacamul....deci,tu alegi unde mergi in vacanta.........personal consider ca este frumoasa povestea,dar cine stie?...poate in timp voi avea o alta parere.....acum insa,consider ca atunci cand spun o minciunica nu Satana ma trage de limba,iar cand iau o nota mare este pentru ca am invatat si nu pentru ca mi-a dat-o Doamne-Doamne.
",iar cand iau o nota mare este pentru ca am invatat si nu pentru ca mi-a dat-o Doamne-Doamne."-dar puterea de a lua nota mare,cine ti-a dat-o?
 
Din punctul meu de vedere, teoria chibritului e atunci cand discutia se invarte in acelasi loc. Nu spun ca tema e teoria chibritului, dar faptul ca ne invartim in acelasi loc... Eu nu am cum sa iti arat iadul iar tu n poti sa imi demonstrezi ca el nu exista. In plus cand mai vii cu niste intrebari "ce inseamna sfant?".... Omule du-te la Biserica si intreaba ce e sfant, nu pe forum...
 
hackus;210291 said:
In plus cand mai vii cu niste intrebari "ce inseamna sfant?".... Omule du-te la Biserica si intreaba ce e sfant, nu pe forum...

Ia mai lasa-ma cu biserica ta... forumul e facut pentru discutii, intrebari, explicatii, etc... deci forumul e exact locul in care se pun astfel de intrebari. Apoi intrebarea nu ti-a fost adresata deci intervetia ta (inutila la acest caz) nu-si are locul. Daca veneai cu o explicatie mai discutam dar asa...?

Apoi, eu nu discutam de existenta sau non existenta iadului (care nu exista pentru mine si exista pentru tine) ci de poligamie si pacat (dupa care intervine si iadul).
 
Mi-am dat seama ca am gresit linkul in mesajul meu precedent, dar nu stiu de ce nu pot sa il editez ... asa ca o sa-l adaug din nou in acest mesaj

[youtube]zDHJ4ztnldQ[/youtube]
 
sigur exista si paradisul si infernul. va voi da un sfat bun. ginditi-va mai deseori despre moarte, si poate fi veti crede.
 
de mine se apropie de f multe ori persoane stranii

de ex, stateam odata in parc si desenam ceva intr-un caiet si s-a apropiat un baptist din ro - si am stat de povesti vreo 2 ore. nu era discutie din aia tipica, de convertire - era ceva mult m intim si m real, un fel de comuniune. asta era acum vreo 3 ani, de atunci nu ne-am m vazut, dar mi s-a imprimat f tare in memorie discutia aia.

am ajuns impreuna la concluzia ca iadul e, de fapt, indepartarea de dumnezeu - nu e ceea cu ce ne sperie altii, dar pierderea lui dumnezeu cu tot ceea ce inseamna el in sistemul de idei al crestinismului - dragoste, frumusete, intelegere, capacitate de a fi aproape. raiul ar insemna asimilarea acestora, apropierea de dumnezeu (care e cel care le are in cel m inalt grad, cel care si este de fapt toate lucrurile astea) iar iadul e locul disperarii, locul distantei si al izolarii totale in tine, al incapacitatii de a sparge bariera spre altcineva.

mi s-a parut f real atunci ceea ce am discutat - si simteam ca tb sa spun asta si aici:)
 
jimosho;210567 said:
de mine se apropie de f multe ori persoane stranii

de ex, stateam odata in parc si desenam ceva intr-un caiet si s-a apropiat un baptist din ro - si am stat de povesti vreo 2 ore. nu era discutie din aia tipica, de convertire - era ceva mult m intim si m real, un fel de comuniune. asta era acum vreo 3 ani, de atunci nu ne-am m vazut, dar mi s-a imprimat f tare in memorie discutia aia.

am ajuns impreuna la concluzia ca iadul e, de fapt, indepartarea de dumnezeu - nu e ceea cu ce ne sperie altii, dar pierderea lui dumnezeu cu tot ceea ce inseamna el in sistemul de idei al crestinismului - dragoste, frumusete, intelegere, capacitate de a fi aproape. raiul ar insemna asimilarea acestora, apropierea de dumnezeu (care e cel care le are in cel m inalt grad, cel care si este de fapt toate lucrurile astea) iar iadul e locul disperarii, locul distantei si al izolarii totale in tine, al incapacitatii de a sparge bariera spre altcineva.

mi s-a parut f real atunci ceea ce am discutat - si simteam ca tb sa spun asta si aici:)

interesant
 
Iadul :)

Iadul este pur si simplu o ata lume, dimensiune, la fel ca pe pamant, e un fel de internet :)

Multi oameni au reusit sa intre in contact cu alte dimensiuni, si diferite religii interpreteaza aceste dimensiuni diferit. Crestinismul imparte in trei parti Universul - Iad, Material si Rai. Induismul are mai multe, si include materialul impreuna cu inca alte 5 lumi in cercul de lumi al Sansarei, in care sufletele sunt supuse legii Karmei, materialul este penultima lume din aceste 6 lumi dupa nivelul evolutiei, aici procentul de fericire este vreo 80%, in lumile mai inferioare e mai putina fericire, in lumea deasupra materialului nu exista boli, dar cea mai mare problema este invidia, din cauza ca cineva si-a cumparat o masina mai buna, vecinul poate sa-l ucida :) cam asa ceva :) Odata ce sufletele acumuleaza destula energie, ele pot iesi din cercul Sansarei si pot exista in lumile mai superioare :) Lumile cercului Sansarei sunt conduse de Lucifer/ Satana/ Mamona/ Yama - orice nume doriti, este doar un Zeu, care a creat aceste lumi pentru ca sufletele sa primeasca posibilitatea de a evolua, si el a inventat notiunea despre "Bine si Rau" pentru a putea mai usor de gasit calea spre Adevar. Spre exemplu, in alte lumi paralele, care nu fac parte din cercul Sansarei, Sufletele/ sau entitatile respective evolueaza doar prin acumularea de cunostinte :)

In Daoism Universul se imparte in 27 de lumi :) Materialul este la nivelul 19, mai jos e "Iadul", mai sus e "Raiul" :)

Multi au avut uneori visuri cand merg foarte greu, parca picioarele merg prin noroi :) cam asa ceva e in iad, o lume obisnuita, ca pe pamant, dar e mai greu de miscat, de gandit, de luat decizii, iar in "Rai" miscarea se face cu gandul :) gandurile devin o metoda de existenta, de aceea, cel mai important lucru pentru a acumula energie si a ne ridica spre lumile superioare, este controlul gandurilor :)

De obicei sufletele se afla in material 13 vieti (reincarnari), uneori putin mai mult, alteori mai repede. In lumile inferioare sufletele la fel se antreneaza cu practici spirituale pentru a evolua mai repede :) Daca omul moare obisnuit, el renaste dupa 40 de zile, daca el este ucis, atunci nimereste in Iad si asteapta randul pentru reincarnare, sau asteapta ca un alt suflet sa-l ajute sa se intoarca :) Corpul material este doar o haina pentru ca gandurile sufletului sa fie franate, sa nu se realizeze deodata, si sa permita sufletului sa se invete sa se controleze :)
 
Ce aiureala e filmu de pe youtube...

Cred ca exista....

Shi referitor la Dumnezeu... pentru cei care nu cred.... Da ce credeti voi ca o sa fie dupa moarte ?? Pur shi simplu nu veti exista?? Gandurile voastre vor disparea pur shi simplu ?? E nonsens !!! Ganditi-va chiar si la chestia, cu alti oameni care se afla in moarte clinika... Da chiar shi de credeti in fantome, tot una inseamna ca omul nu dispare odata cu moartea... In orice caz sufletul acestuia...

Asha ca umblati mai departe cu distractii shi prostii, viata e scurta, shi poate asta e spre bine caci mai repede veti ajunge sa vedeti adevarul... Shi atunci nu o sa va mai fie de nici un folos scuze de tipul "eu nam shtiut", "niciodata nimeni nu mi-a aparut", sau alte chestii de asha gen...
 
nushtiu sigur ce e iadu dar presupun k e ceva oposit la Rai .....iar daca in rai curge lapte shi miere .....in iad se face mai moolt gratar ....
 
Silencer;212079 said:
Ce aiureala e filmu de pe youtube...

Cred ca exista....

Shi referitor la Dumnezeu... pentru cei care nu cred.... Da ce credeti voi ca o sa fie dupa moarte ??
Nedefinit...

Silencer;212079 said:
Pur shi simplu nu veti exista??
E foarte probabil...

Gandurile voastre vor disparea pur shi simplu ?? E nonsens !!! Ganditi-va chiar si la chestia, cu alti oameni care se afla in moarte clinika...
De ce e nonses? Pentru ca nu-ti place tie idea ca ar fi oarecum logic? Iar ce se intampla cu cei in moarte clinica? Ai fost in moarte clinica sa ne spui?

Da chiar shi de credeti in fantome, tot una inseamna ca omul nu dispare odata cu moartea... In orice caz sufletul acestuia...

De ce as crede in fantome? Scrie undeva "nu credem in Dumnezeu dar credem in alte prostii oculte"?

Iar daca exista fantomele, oare nu e mai probabil ca iadul/raiul nu exista? Doar dupa moarte trebuie sa te duci undeva, nu sa ramai pe Pamant.

Asha ca umblati mai departe cu distractii shi prostii, viata e scurta,
Bravo, inca un motiv pentru distractii si prostii... :D

shi poate asta e spre bine caci mai repede veti ajunge sa vedeti adevarul...
Stai linistit, vei avea ocazia si tu sa-ti verifici teoria...

Shi atunci nu o sa va mai fie de nici un folos scuze de tipul "eu nam shtiut", "niciodata nimeni nu mi-a aparut", sau alte chestii de asha gen...

Iti lasam tie tot raiul si iadul, pentru ca tu stii... pentru ca tie ti-a aparut :D.
 
Back
Top