In ce limba vom vedea EURO 2008?

Ruxanda > Ma bucur nespus :) .

Rapax said:
Crezi ca la urmatoarele alegeri o sa fie foarte diferit? Am o multime de rude care vorbesc "moldoveneste" si sunt " moldoveni" desi parintii nostri erau toti romani. Partea din Moldova de la estul Prutului nu mai este locuita de romani decat in mica masura(mai ales oameni in varsta). Diversiunea lui Stalin functioneaza si in ziua de azi. Nu te astepta la o stare de normalitate asa cum o intelegem noi doi. Daca oficialitatile de la Chisinau ar putea sa interzica si numele de Romania, roman ar face-o daramite sa faca transmisiuni sportive in limba romana sau sa accepte transmisiuni facute de TVR.
Nu, nu cred ca se va schimba ceva in mod fundamental, dar asta nu este un motiv pentru a accepta orice face acea adunatura de borfasi mai mult sau mai putin rosii care conduce RM. Eu nu pe mankurti mizez si de aia cativa romani imi pasa. Batrani, tineri, nu ma intereseaza ce si cum, nu imi schimb opiniile pentru a face jocul unor nulitati care abia o rup pe "moldoveneste".

Nu sovietizatii trebuie avuti in vedere atunci cand discutam despre Moldova. Astia vor dispare la un moment dat, dar daca noi ii lasam sa isi faca de cap, nu o vor face inainte de a-si trece mai departe mostenirea taristo-stalinista de care vorbeai tu mai sus. Si atunci ce am castigat?
 
Husky40;212158 said:
Ruxanda > Ma bucur nespus :) .


Nu, nu cred ca se va schimba ceva in mod fundamental, dar asta nu este un motiv pentru a accepta orice face acea adunatura de borfasi mai mult sau mai putin rosii care conduce RM. Eu nu pe mankurti mizez si de aia cativa romani imi pasa. Batrani, tineri, nu ma intereseaza ce si cum, nu imi schimb opiniile pentru a face jocul unor nulitati care abia o rup pe "moldoveneste".

Nu sovietizatii trebuie avuti in vedere atunci cand discutam despre Moldova. Astia vor dispare la un moment dat, dar daca noi ii lasam sa isi faca de cap, nu o vor face inainte de a-si trece mai departe mostenirea taristo-stalinista de care vorbeai tu mai sus. Si atunci ce am castigat?

Din pacate nu cred nici eu. Traiesc cu senzatia ca, in afara unui numar mic de tineri si mai multor batrani nascuti in perioada interbelica, Basarabia se indeparteaza din ce in ce mai mult de Romania. Si asta nu numai din cauza tagmei de la conducere. Pe cei tineri mizez si eu. Din pacate imi par tare putini. Sper sa se intample pana la urma ca in Romania. Batranii admiratori ai lui Iliescu si a clicii lui se raresc si pana la urma sper sa dispara din peisajul politic odata cu I.I.Iliescu. S-ar putea ca si acolo sa mearga la fel. Crezi ca vor scapa asa de usor de admiratorii sovieticilor? Ma indoiesc. Mai e mult pana acolo. Intre timp diferenta dintre Romania si Basarabia o sa se adanceasca si iar vor spune ca vin romanii sa le ia averile si sa le schimbe cultura. Povestea aia veche cu jandarmul roman. Vara asta aveam de gand sa fac o vizita la neamuri. Din pacate nu mai am nici vointa si nici sanatatea necesara pentru a mai face asta. Raman un unionist, un doritor de propasire al nemului romanesc, dar sceptic pana la urma. Nu cred ca o sa se intample in timpul vietii mele.
Si nu ne-ar strica si un pic de mandrie, de demnitate fata de altii.
 
Eu ma bucur mult ca Prime a cistigat dreptul de a transmite Euro2008 in Moldova.Slava Domnului ca au venit 2 comentatori din Romania care,impreuna cu inca 2 din Moldova,fac o treaba grozava.Daca ar fi fost transmise in rusa meciurile,cu siguranta le-as fi privit pe internet,as fi plecat la tara(unde TVR1 si TVR2 au transmisie),insa in nici un caz nu le-as fi privit transmise in limba rusa,desi o cunosc,din pacate,la perfectie.
 
nicolle;212196 said:
Eu ma bucur mult ca Prime a cistigat dreptul de a transmite Euro2008 in Moldova.Slava Domnului ca au venit 2 comentatori din Romania care,impreuna cu inca 2 din Moldova,fac o treaba grozava.Daca ar fi fost transmise in rusa meciurile,cu siguranta le-as fi privit pe internet,as fi plecat la tara(unde TVR1 si TVR2 au transmisie),insa in nici un caz nu le-as fi privit transmise in limba rusa,desi o cunosc,din pacate,la perfectie.

Bravo Nicolle! Ne-ai linistit pe toti. Felicitari si vizionare placuta.
 
nicolle;212196 said:
Eu ma bucur mult ca Prime a cistigat dreptul de a transmite Euro2008 in Moldova.Slava Domnului ca au venit 2 comentatori din Romania care,impreuna cu inca 2 din Moldova,fac o treaba grozava.Daca ar fi fost transmise in rusa meciurile,cu siguranta le-as fi privit pe internet,as fi plecat la tara(unde TVR1 si TVR2 au transmisie),insa in nici un caz nu le-as fi privit transmise in limba rusa,desi o cunosc,din pacate,la perfectie.

Chiar sunt curios. Cine a comentat din Ro?
 
Din Romania au comentat Dragos Borchina si Cristi Petre,si au oferit telespectatorilor din Moldova meciuri de calitate,zic eu...
 
Miti;211641 said:
Iertati-ne fratzilor, ca suntem atat de egoishti, mitici shi lipsitzi de orice simtz romanesc, incat nu putem macar sa ii fortzam pe imbecilii de la Bucuresti (de orice culoare politica) sa retransmita cumva postul de televiziune public TVR1 pe teritoriul Basarabiei. Numai gura e de noi! Meritam de la voi si scepticismul si/sau refuzul de a fi o fiintza, sau de a va recunoashte romani! A spus bine cine a spus: "m-am saturat de Romania"; chiar si de la mii de kilometri distantza ramane valabila sentintza! Si uite asa si la transmisii de fotbal, tot Rusia si lb. rusa domina Basarabia.

Vorbești prostii. Dacă moldovenii țin morțiș să fie țară separată, apoi sunt țară separată și măcar că nu contează dpdv geopolitic, din punct de vedere al legislației comerciale internaționale, contează. Tvr a cumpărat drepturile pentru transmisie în România și nu avea dreptul să transmită într-o țară separată, așa cum e Moldova. Tvr transmite în Moldova Tvri, adică programele Tvr - programele care necesită drepturi de autor care nu aparțin Tvr.
 
nicolle;212196 said:
Eu ma bucur mult ca Prime a cistigat dreptul de a transmite Euro2008 in Moldova.Slava Domnului ca au venit 2 comentatori din Romania care,impreuna cu inca 2 din Moldova,fac o treaba grozava.Daca ar fi fost transmise in rusa meciurile,cu siguranta le-as fi privit pe internet,as fi plecat la tara(unde TVR1 si TVR2 au transmisie),insa in nici un caz nu le-as fi privit transmise in limba rusa,desi o cunosc,din pacate,la perfectie.

Bravo fată. Îmi place că iei atitudine. Totuși văd că rușii de la Prime au avut bun-simț și au comentat în română.
 
Back
Top