Independence day - 27 august

Mirabela Iucu

Marilyn Manson
Lucru mare savarsit in 27 august 1991...vi-ati castigat independenta fata de URSS.
Cel mai rau imi pare ca in acel an Romania nu a intrat cu trupe si Moldova sa redevina parte a Romaniei asa cum a fost odata...insa asta e...poate intr-un viitor apropiat se schimba ceva.
Vreau parerile voastre...trairile voastre...in materie de asa zisa independenta.
 
Asa-zisa independenta si suveranitate (excercitiu cititorilor: care e diferenta? ;)) a asa-zisei Republici Moldave ar fi fost, in cel mai bun caz, o prima parte a repetarii scenariului din 1918. Din pacate nu a fost sa fie: Transnistria, conjunctura internationala, liderii politici de clasa veche (Frontul Popular era in minoritate), o Romanie prea putin activa -- toti factorii astia au dus la propagarea ideii pseudo-statului "RM" si, in esenta, la dezastrul actual din aceasta tara.

Independenta in sine nu a adus nimic nou si nu a schimbat mai nimic in bine, cu exceptia efectelor minore care nu s-au datorat atit de mult independentei cit destramarii URSS si lipsei de putere de la Moscova. Nu a fost ca atare o mare "lupta" pentru independenta -- totul s-a intimplat mai degraba prin "inertie" -- si deci "valoarea simbolica" independentei RM nu este prea mare... cel putin nu este atit de mare pentru mine (mai ales ca RM este doar de jure independenta).
 
Independenta in sine nu a adus nimic nou si nu a schimbat mai nimic in bine, cu exceptia efectelor minore care nu s-au datorat atit de mult independentei cit destramarii URSS si lipsei de putere de la Moscova...
...-- si deci "valoarea simbolica" independentei RM nu este prea mare... cel putin nu este atit de mare pentru mine
Stii, cel putin din stima oamenilor care au luptat pentru pseudo-independenta nu trebuea sa scrii ce ai scris, Doomie.

Despre schimbari
Au fost schimbari esentiale din start, ne-am pomenit intr-o libertate buimacitoare, liberi fara prea mare pricepere ce sa faci cu aceasta libertate, adica liberi nu pina la capat. Aceastea insa sunt conditiile coexistentii democratiilor. Deja, cat de buni echilibristi sunt la putere, depinde cat de mult termenul de independenta isi capata adevaratul sens.

Vreau parerile voastre...trairile voastre...in materie de asa zisa independenta
Eu as spune ca unul din cele mai mari bineficii a independentii este simtul apartenentii moldovenilor la natiunea romana.
 
Va dau dreptate la amandoi...sunt 2 puncte de vedere probabil de la persoane de varste diferite care percep altfel ceea ce s-a intamplat in '91.
Se pregateste ceva deosebit la voi maine ?
 
..vom incepe ziua cu depuneri de flori la monumentul lui Shtefan cel Mare .... si..stii cum e pe la noi?.. in 27 august ne vedem cu Voronin la monument, aranjind panglica de pe cosul cu flori, in 31 august tot asha! de 9 Mai tot acolo ne vedem, si..de mai ca ar veni si de ziua pionerilo, dar are treaba pe la monumentul lui Lenin, care sta la Expo....

se va da concert in piatza, vor veni multe colective folclorice din tzara, dealtfel in toate sectoarele Chishinaului, cu tot felul de expozitzii...... focuri de artificii.nik deosebit! :wink:
 
Mda...asta e legat de programul artistic... :crazy:
Insa oamenii simt ceva sau e exact ca in Romania...fast mare si bani cheltuiti degeaba :lol:
 
..imi aduc aminte ades cum m-a luat mamica de minutza si m-a carat cu ea la Marea Adunare Natzionala, apoi shi la cea de-a doua, la care s-a declarat independentza..... oamenii au intimpinat Declaratzia cu aplauze, se imbratzisau fara ca se se cunoasca, altzii plingeau.........shi o intrebam spreiata pe mami de ce plinge toata lumea?.... apoi se incingeau in hore, dansau sirbe, venea shi Doina cu Ion Alea-Teodorovici.......si ii acompania toata piatza!.....
....ce momente mirifice!..
astazi insa, intelectualitatea vine sa priveasca la concert, se incinge in hore, dar sunt mai putzini..... vin cu copiii in piatza cu nepotzii, dar dupa ce ishi tzine Voroni discursul.......
cealalta parte a "natziunii" se indoapa cu bere pina ametzesc......

asta este!

p.s. tu..nu vii sa vezi cu ochii tau (frumoshi1) cum e pe-aici?... :wink:
 
Anul asta nu...poate la anul :wink:
Tot cam asa se intampla si pe aici...in decembrie '89 toata lumea lupta ptr. aceleasi scopuri...acum insa fiecare se gandeste cum sa fure mai mult din ce a ramas din tara asta, sa lupte ptr. existenta individuala si sa afle cine a tras in noi in '89... :crazy:
 
.......daca o sa fac poze, o sa le plasez la pixel, sa le potzi vedea si tu!...cu mare drag!.. ma bucur ca eshti interesata de ce se intimpla pe-aici......
 
Merci mult...esti dragutza :wink:
Sunt interesanta direct de ceea ce se intampla la voi...si ma doare ca nu sunt o persoana importanta ca sa pot schimba ceva :crazy:
 
Black said:
Stii, cel putin din stima oamenilor care au luptat pentru pseudo-independenta nu trebuea sa scrii ce ai scris, Doomie.

Cred ca nu m-am exprimat corect si, deci, nu m-ai inteles corect. Ce vroiam sa zic e ca, desi tin minte prea bine cum, la fel ca si lucia, eram dus de mama si de tata in brate in Piata si cum Frontul Popular lupta (in modul lor) pentru independenta alaturi de sutele de mii de oameni, nu mi se pare ca independenta a fost cistigata (numai) de ei, de acesti oameni si acesti luptatori. Din cursul meu de istorie a Razboiului Rece cit si din multiplele articole pe care le-am citit, imi vine greu sa cred ca s-au decis prea multe in privinta independentei Moldovei la Chisinau.

Mai degraba toate evenimentele s-au intimplat din lipsa de interes (si de putere) de la Moscova. Conjunctura internationala (destramarea zidului de la Berlin, Pactului de la Varsovia, etc), cistigarea independentei de alte "tari-surori" sovietice, toate chestiile astea au fost mult mai puternice in a influenta independenta Moldovei decit niste simple mitinguri in Piata (oricit de impresionante ar fi fost ele pe timpurile alea).

Nu vreau sa neg contributia luptatorilor pentru aceasta (pseudo-)independenta. Dar sa sustii ca aceasta contributie a fost una decisiva mi se pare un pic naiv.
 
Ziua independenteui este un lucru bun

si trebuie sa provim lucrurile echilibrat.

Romania nu a fost o mare putere si nu-si putea permite sa ocupe Moldova de ziua independentei pentru ca s-ar fi iscat un razboi. Comunistii ar fi sarit ca arsi si ar fi ceru (si capatat) ajutor imediat de la Ucraina si Rusia si ar fi fost mult mai rau. Dupa revolutie armata romana era o armata de recruti prost hraniti, prost instruiti si prost organizati. Ar fi murit citeva sute de romani si ne-am fi retras in fuga mare din fat rusilor care ar fi ocupat integral toata republica Moldova si o parte din moldova romaneasca poate. Si acum problema transnistreana ar fi fost problema Republicii Moldova. Romania ar fi capatat imagine de stat agresor si asta n-ar fi fost prea grozav pentru intentiile de integrare.

Sa nu uitam ca europenii si americanii nu cunosc problemele sensibile de zeci de ani care sint in regiune priovind Moldova si Romania. Majoritatea n-ar fi priceput argumentele unei ocupatii romanesti in Moldova. Poate americanii ar fi inteles dar europenii nu. Ne-ar fi izolat ca pe unstat totalitar si agresor la fel ca Serbia de apoi.

Nu puteam sa le facem o asemenea bucurie fratilor de peste Prut. Sa ne gindim numai ca tineretul cunoscind doar istoria fabricata de comunisti n-ar fi inteles de ce vin romanii cu armata in Moldova si s-ar fi speriat.

Bine ca nu s-a intimplat.

Eu o inteleg pe Mirabela ca e furioasa pentru ca bolsevicii au ciopirtzit Romania la sifrsitul celui de-al 2-lea razboi mondial dar asta e.

Pina una alta imi place cum actioneaza Voronin. Actioneaza calm si inteligent. Faptul ca nu mai vrea sa trateze cu nistrenii este un avertisment la adresa marilor puteri si a lumii intregi care are ceva de gind si ca daca Rusia si Ucraina nu fac ele ordine in Transnistria va considera ca poate sa faca el. Daca marile puteri nu se vor baga este posibil sa asistam la evenimente interesante. Voronin stringe latzul cel putin la nivel declarativ si doreste eficinetizarea tratativelor folosindu-se si somind practic statele care garanteaza acordul de pace din 92 sa intervina. Aceste state e posibil sa nu se bage. E posibil ca Voronin sa fi primit de mult verde de la Putin sa faa ce vrea. Putin are probleme mai importante cu alte razboaie. Nu mai are nevoie de inca unul. In Ucraina vin alegeri. Kucima n-o sa se bage pentru ca problema e alunecoasa rau si ser stie deja puntul de vedere european in aceasta privinta. Si Kucima si Voronin vor sa fie realesi. Daca Voronin va lupta pentru independenta si integritatea RM are votul general asigurat.

Ideea este ca Voronin s-a bagat deja pe un drum si nu mai poate sa dea inapoi fara a se face de ris. Nici nu are interesul sa faca asta. ucraina si Rusia nu pot merge inainte fara sa se compromita dar Chisinaul poate. E posibil ca cei de la Tiraspol sa fie suficient de idioti si sa nu se predea. Deasemenea este sigur ca conducatorii Armatei Nationale au primit intructiuni de mobilizare de mult dar fara tam tam. Serviciile secrete probabil ca sint in par.

Inca ceva. In Romania este campanie electorala. Viitorul presedinte, Adrian Nastase, dupa cit se observa este un lider dur, organizat si capabil. Este mult mai dur si mai putin fricos decit Ion Iliescu si va deveni comandantull suprem al fortelor armate romane. Este foarte putin probabil sa nu cistige alegerile. Un lider dur inseamna un aliat pentru Voronin care se poate hotari rapid sa ofere ajutor militar daca acest lucru este cerut.

Eu asa vad lucrurile acum in contextul politic din regiunea asta a europei si prin prisma ultimelor evolutii politice din Moldova.


PS: Cine vrea sa participe la miscarea Tinerii Moldovei ? Gasiti detalii la tema cu Guvernul virtual. Mai degraba pedalam pe miscarea "Tinerii Moldovei" decit pe guvernul virtual. Eu asa zic. Cei care ati scris pe tema asta intrati si la tema cu Guvernul virtual si dati-va cu parerea. Vreau sa stiu ce crede lumea despre aceasta initiativa si vreau sa punem problema la nivelul intregului forum nu numia la politica. Cine e cu noi ?
 
Voronin o fi el comunist si anti roman

dar: pentru moment interesul lui este sa fie reales :) ceea ce o sa-l faca sa faca ce trebuie, cel putin teoretic. Si nu uita ceva. Nu stiu citi sint in stare in Moldova sa ia niste decizii mai ferme si au si suficinta influenta ca sa se poata si aplica deciziile lor.

Ca sa dau un exemplu. Romania a avut lideri de centru-drepata care n-au reusit mare brinza in afara de a se certa tot timpul si niste lideri mai uriciosi, multi fosti membri ai partidului comunist care au reusit mai mult din cauza ca sint pe de o parte lideri mai buni si mai bine organizati si ca au carisma care le lipseste celorlalti si ca au influenta adica sint ascultati de un sistem care e adevarat e cam corupt dar care functioneaza.

Ideea este ca poti sa ai un lider cinstit care nu e bun de nimic si poti sa ai un lider mai hotz si mai corupt care face ceva si pentru tzara dar nu se uita nici pe el, protejind anumite paturi corupte care il ajuta sa fie la putere. Rezultatul final este ca un asemenea lider este Adrian Nastase, premierul roman actual care aprope sigur va deveni presedinte in noiembrie 2004.

De cind e asta la putere se observa ca se misca niste lucruri in bine si asta e foarte vizibil. Cit au fost aia de dreapta la putere s-au certat si tzara pierdea si acordurile cu FMI si cu Banca Mondiala eram in stagnare sau declin economic.

Problema nu e asa simpla cum o pui tu. Politica are ite incurcate si conteaza ce e mai bine pentru tzara.

Stitzi care e culmea ? Ca eu sint de dreapta dar sustin stinga adic PSD. De ce ? Dreapta organizata ca lumea nu exista in Romania. Basescu e cam tzacanit si Stolojana fost de stinga si acum e de dreapta si s-a aliat cu Basescu care si el a fost de stinga. In anii cit a fost Stolojan primi ministru s-a calcat in strachini. E un tip onest dar n-are stofa de lider.

Ia sa ne gindim. Dreapta din Romania a cistigat alegerile si au facut-o de cacao.

Snegur ce a reusit ? A reusit atit de bine ca au citigat comunistii alegerile. Intrebarea nu este daca nu-i mai vrem pe comunisti pentru ca sint cum sint. Intrebarea este daca comunistii pleaca exista acum o alternativa viabila pentru Moldova ? Evident ca opozitia o sa zica ca exista dar trebuie studiat daca are lideri capabili sa tina in mina un sistem asa cum trebuie. Opozitia nu e instare sa formeze un partitd puternic asa cum sint comunistii. Asta inseamna ca o sa faca aliante si odata ajunsi la putere in loc sa faca treaba o sa se certe asa cum s-a intimplat si in Romania.

Zicea bine cineva pe forum. E clar ca si Moldovenii tot romani sint. Stiti care e culmea ? Faptul ca comunistii sint la putere dovedeste, CULMEA, ca cele 2 populatii sint romani. Comunistii sint uniti de idealul comunist. Prost ideal dar ii uneste. Pe cei de centru-dreapta ce-i uneste ? Nu-s in stare sa se uneasca pentru ca nu au un lider adevarat pe care sa-l asculte ca pe Dumnezeu.

Din pacate in politica nu poti sa faci numai ce vrei. Trebuie sa faci adesea ce iti convine mai mult din ceea ce exista. Daca esita doar lucruri care nu-ti convin trebuie sa le alegi pe cele mai putin rele sau cele din care sint sanse sa iasa ceva. Stiti ce ar lipsi acum ? Sa ajunga la putere niste partide care sa se certe. Dupa ce ca e aproape razboi, asta ar mai lipsi.

Eu nu cunosc inca suficient opozitia politica moldoveneasca asa ca nu pot sa-mi dau un punct de vedere clar. Cred ca opozitia face bine ce face dar nu are impact suficient. Eu spuneam doar ca Voronin face bine ce face si ca face incet ca sa nu faca valuri. Eu n-am spus ca Voronin este bun. Zic doar ca in situatia de acum fiind comunist ar putea sa faca invers si face totusi ce trebuie.

Eu nu tin cu unii sau cu altii. Nici macar nu analizez ce au facut in trecut unii si altii. Eu analizez ce fac unii si altii in prezent pentru ca mi se pare mai practic. Politica mea este politica lucrului bine facut. Daca cineva are o idee buna o voi aplica chiar daca este comunist si daca cineva are o idee proasta n-am s-o pun in practica numai pentru ca e de dreapta si imi place mie mai mult.

Eu sint hotarit sa fac ceea ce este bine si asta am sa si fac. Eu sint adeptul unui CURENT POLITIC PRAGMATIC care nu e neaparat de stinga sau de dreapta. E pragmatic si atita tot. Din acest motiv incerc sa string oameni inclusiv de pe acest forum care sa participe la fondarea MISCARII "TINERII MOLDOVEI". Cine vine cu noi ?

In politica nu trebuie sa te lasi dus de val. Trebuie sa fii ferm si sa ai puncte de vedere juste si sa nu fii incaptinat ca un catir asa cum sint comunistii in chestiunile legate de romanism.
 
Back
Top