Intel sau AMD

IULIK citeshte ma iatent mesajul anterior... eu acolo am spus despre concurentsa... daca nu era sa fie ea apoi lucram shi azi cu 086 :grin:
 
Tse-ai schimbat profilu :grin:
Cum credesti AMD in paralel ( am in vedere mai multe procesoare pe o mamca lucreaza cool?? sau ??
 
dupa cyte stiu eu, cel putin nu am auzit sa fie puse in paralel AMD-urlie, Intel-ul stiu ca merge, dar AMD ?? nu pre sunt sigur ...
 
Intelu p[recis mereg... deseori sunt puse cite 2 dar am vazut shi cite 4...
Dar iaka de AMD inca nu am auzit de asha chestii nici eu...
 
De la AMD configuratie duala:

CPU: Athlon MP (care de fapt putin se deosebeshte de pur si simplu Athlon, diferenta cea mai vizibila: apare sustinerea SSE)

Chipset : AMD-760MP

MB pe acest chipset: Tyan Thunder K7 S2462

daca sa vorbim de AMD in general, pana la aparitia K7, am impresia ca puteai sa pui intr-o configuratie duala si procesoare de la AMD (K6-3, K6-2,...), aveai nevoie numai de o mama care sa permita asta (chipseturile erau comune si p/u AMD si p/u Intel) dar nu shtiu cine facea asta ...
 
Yo am avut de-a face cu un procesor P2 la 450mhz si un AMD la 1Ghz. Ce sa zic... la unele teste, amd-ul l-a intrecut chiar shi pe un p4 1.4, iar in practica - se incalzeste ca un calorifer si are dificultati cand vine vorba de transmitera datelor. Concret: intr-o retea locala, cand aveam p2 450, in acelasi timp de pe PC-ul meu se copiau filme si simultan Yo priveam filme fara probleme. Cand am trecut la amd 1ghz - s-au inceput probleme...
 
Da in privintsa incalzitului sunt deacord, dar astazi asta nu e problema...exista raznie coolere, shi vodeanaia ohlojdenie :grin:
 
Un cooler trebuie sa fie bun nu numai la facut curent, dar shi la focut zgomotul cel mai muc :grin:
Iaca asta pina cind unicul nedostatoc la AMD se incalzesc repede... shi din cauza incalzirii poate sa dee zboiuri...
 
Back
Top