Intrebare intrebatoare: In multe tari Moldova nu are Consulat. Ce facem in acest caz?

doilei

New Member
Am niste dubii, sa vedem daca cineva stie sa ma lamureasca....

Daca ne aflam intr-o tara in care nu exista reprezentanta diplomatica a Moldovei si am un pasaport expirat, deci care nu e valabil. Ce fac? Cum ajung in Chisinau? Ma lasa sa trec la granita, sau nici macar nu ma lasa sa ma imbarc la avion chiar daca zborul e direct Chisinau?

Am incercat sa aflu vreo adresa a ministerului de Externe, ca sa formulez aceasi intrebare, dar nu am gasit pe nicaieri, nici macar pe pagina lor oficiala. Nici adresa de mail, nici postala, nici numere de telefon. NIMIC. Se vede ca sunt foarte profesionisti.

Ah, am uitat. Nu mai am viza valabila pentru tara in care ma aflu si nici nu ma pot deplasa intr-o tara vecina unde Moldova are reprezentanta diplomatica datorita faptului ca nu am pasaport valabil si nici viza pentru aceasta a doua tara.

Ce imi recomandati sa fac in acest caz?
Bine, stiu raspunsul: "sa ma spanzur"
Dupa parerea mea singura solutie ar fi sa fac vreo prostie si sa ma expulzeze Politia. Daca merg de buna voie la Politie si le spun: "Nu am permis de rezidenta, nu am pasaport, va rog arestati-ma", nici nu se uita la mine.
 
Re: Intrebare intrebatoare: In multe tari Moldova nu are Consulat. Ce facem in acest

N-ai spus in ce tara esti.Presupun ca nu in UE,pentru ca daca erai intr-o tara din UE,era simplu-nu mai sunt controale la frontiera intre tarile din spatiul Schengen,asa ca pur si simplu plecai intr-o tara vecina si mergeai la consulat.Altfel,numai la politie poate fi rezolvarea,sa insisti ca ai pierdut actele si sa te repatrieze cumva...
 
Re: Intrebare intrebatoare: In multe tari Moldova nu are Consulat. Ce facem in acest

Ba in UE.
Dar faptul ca nu exista controale de frontiera intre tarile semnatare ale acordului Schengen nu inseamna ca eu ca moldovean am dreptul sa intru in tara vecina. nu am dreptul si daca politia ma controleaza din intamplare trebuie sa merg neaparat la zdup, neavand nici viza nici pasaport.

In afara de asta ambasada Moldovei din tara vecina nu raspunde la telefoane, nici la mesaje pe mail. Si ce fac? Fac 1500 km ca sa vad unde este ambasada si sa imi spuna ca nu au program de lucru cu publicul? Sau ca imi trebuie nu stiu ce act?
 
Re: Intrebare intrebatoare: In multe tari Moldova nu are Consulat. Ce facem in acest

In situatia ta (fara acte fiind) nici nu mai conteaza pe teritoriul carei tari Schengen esti.Controale intre tarile respective sunt foarte rare,trebuie sa ai un ghinion extraordinar sa controleze tocmai autocarul sau masina in care ai fi.Si chiar in acest caz (foarte putin probabil),le poti explica foarte frumusel scopul deplasarii tale la ei,si nu au ce sa-ti faca decat sa te trimita acasa pe banii lor.
Eventual mai suna si la alte consulate,poate te lamuresc ei,si-ti spun si care-i treaba cu consulatul la care zici ca nu raspunde nimeni.Iti urez succes!
 
Re: Intrebare intrebatoare: In multe tari Moldova nu are Consulat. Ce facem in acest

doilei;196456 said:
[...]Am incercat sa aflu vreo adresa a ministerului de Externe, ca sa formulez aceasi intrebare, dar nu am gasit pe nicaieri, nici macar pe pagina lor oficiala. Nici adresa de mail, nici postala, nici numere de telefon. NIMIC. Se vede ca sunt foarte profesionisti.[...]

rau ai cautat ;)

http://mfa.gov.md/contacte/
 
Re: Intrebare intrebatoare: In multe tari Moldova nu are Consulat. Ce facem in acest

doilei;196485 said:
Ai dreptate. Vad ca exista.
Dar nu am vazut nici un link in pagina principala unde sa scrie: CONTACTE.

e desenat un plic :) (in dreapta sus; l-am depistat in primele 0.5-1 secunde :) )
 
Re: Intrebare intrebatoare: In multe tari Moldova nu are Consulat. Ce facem in acest

groparu;196489 said:
e desenat un plic :) (in dreapta sus; l-am depistat in primele 0.5-1 secunde :) )

Ce sa-i faci...Tu esti obijnuit cu fantasticul design al siturilor oficiale moldovenesti, eu insa cautam sa scrie pe undeva "contact" in loc de un plic minuscul.

:)
 
Re: Intrebare intrebatoare: In multe tari Moldova nu are Consulat. Ce facem in acest

doilei;196490 said:
Ce sa-i faci...Tu esti obijnuit cu fantasticul design al siturilor oficiale moldovenesti, eu insa cautam sa scrie pe undeva "contact" in loc de un plic minuscul.

:)

e primul ste oficial moldovenesc pe care am intrat ;) (daca excludem pagina presedintelui)
 
Re: Intrebare intrebatoare: In multe tari Moldova nu are Consulat. Ce facem in acest

daca in tara in care te afli nu exista consulat sau ambasada a RM, trebuie sa te adresezi la o ambasada a RM din tara vecina. de multe ori nu exista ambasade chiar in fiecare tara de pe glob dar exista o ambasada care raspunde de cetatenii mai multor tar. Ex ambasada Italiei la Bucuresti este acreditata si pentru Moldova. cam asa.
 
Re: Intrebare intrebatoare: In multe tari Moldova nu are Consulat. Ce facem in acest

rika;196559 said:
daca in tara in care te afli nu exista consulat sau ambasada a RM, trebuie sa te adresezi la o ambasada a RM din tara vecina. de multe ori nu exista ambasade chiar in fiecare tara de pe glob dar exista o ambasada care raspunde de cetatenii mai multor tar. Ex ambasada Italiei la Bucuresti este acreditata si pentru Moldova. cam asa.

Da, clar. Asta o stim si noi. Nici o tara nu are reprezentante diplomatice in absolut toate statele din lume.


Numai ca in tara vecina ca sa mergi legal, iti trebuie VIZA. Si daca mergi la ambasada tarii vecine unde exista ambasada Moldovei, ei te trimit la ambasada lor din Romania :)) Si binenteles cer pasaport in regula, ceea ce nu e cazul meu, pentru ca de asta vreau sa merg la ei in tara, sa fac pasaport.

Iar in cazul tau daca vrei sa ceri viza pentru Italia trebuie sa mergi in Bucuresti, de acord. Dar cum ajungi la Bucuresti fara viza?!?!

Daca ambasada Romaniei nu vrea sa iti acorde viza ce te faci? Daca ambasada Italiei in Romania nu sta dupa tine 3- 4 luni pana ajungi tu la Bucuresti, ce te faci?
 
Re: Intrebare intrebatoare: In multe tari Moldova nu are Consulat. Ce facem in acest

rika;196559 said:
daca in tara in care te afli nu exista consulat sau ambasada a RM, trebuie sa te adresezi la o ambasada a RM din tara vecina. de multe ori nu exista ambasade chiar in fiecare tara de pe glob dar exista o ambasada care raspunde de cetatenii mai multor tar. Ex ambasada Italiei la Bucuresti este acreditata si pentru Moldova. cam asa.

OK, de acord. Dar in cazul cand ambasada din tara vecina se afla la 1300 km si nu raspunde nici la mail nici la telefoane?
 
Re: Intrebare intrebatoare: In multe tari Moldova nu are Consulat. Ce facem in acest

Basarabinho;198027 said:
Naspa-i situatia ta...

Nu, deja nu mai am nevoie de ei, intradevar.

M-am orientat spre alte solutii mai complicate dar mai realiste.

Sa crezi ca personalul ambasadelor Moldovei in strainatate se ocupa cu reprezentarea intereselor Moldovei si a cetatenilor moldoveni in loc de propriile lor interese e o utopie.

Am asteptat 20 de zile un raspuns, am scris chiar si pe o adresa de mail care nu e facuta publica, pe care mi-a dat-o un functionar din Ministerul de Externe....

Asa ca daca plecati in strainatate, nu va bazati absolut deloc pe reprezentantele diplomatice ale Moldovei. (exceptand cazul in care cunosteti pe vreunul din smenarii din ambasada)
 
Re: Intrebare intrebatoare: In multe tari Moldova nu are Consulat. Ce facem in acest

doilei;198028 said:
Asa ca daca plecati in strainatate, nu va bazati absolut deloc pe reprezentantele diplomatice ale Moldovei. (exceptand cazul in care cunosteti pe vreunul din smenarii din ambasada)

cita drepatate... eu afighesc cind ii vad pe cei de la consulatul Md in Germania lucrind, o facut certificata de nastere fetei prietenei mele, mai levii nu exista...

da care e faza cu pasaport alb, nu te-ai interseat ? la aeroport cind vrei sa pleci acasa spui ca ai pierdut pasaportul ... stiu ce exista si asa posibilitate, da apasportu ti-l faci acasa, eu tre sa mi-l fac acasa ca astia de la consulat nu vor sa-mi faca , tipo nu am evidenta consulara...
 
Re: Intrebare intrebatoare: In multe tari Moldova nu are Consulat. Ce facem in acest

Salut. Sint Natalia. Acum ma confrunt si eu cu aceasta intrebare.

Moldova nu are consulat in India.
Un prieten vrea sa vina in Moldova.
Cum sa o faca?
Presupunem ca primeste viza romana sau uncraineana, si merge in kiev sau bucuresti la ambasada Moldovei pt a primi viza. Dar este un foarte mare chin, cheltuiala de bani si risc.

Cum poate el primi o viza moldoveneasca fara de a merge in ucraina sau romania, ca ambasada Moldovei nici macar aproape de India nui.

Cu pot gasi consulatul Moldovei la Moldova?
La cine sa ma adresez?

Va multumesc mult pt raspuns :)
 
Re: Intrebare intrebatoare: In multe tari Moldova nu are Consulat. Ce facem in acest

salut! sunt noua pe acest site. daca se poate imi spune si mie ceva unde pot gasi un blog referitor la pelcarea in SUA? multumesc!
 
Re: Intrebare intrebatoare: In multe tari Moldova nu are Consulat. Ce facem in acest

Nsaufert;222199 said:
Salut. Sint Natalia. Acum ma confrunt si eu cu aceasta intrebare.

Moldova nu are consulat in India.
Un prieten vrea sa vina in Moldova.
Cum sa o faca?
Presupunem ca primeste viza romana sau uncraineana, si merge in kiev sau bucuresti la ambasada Moldovei pt a primi viza. Dar este un foarte mare chin, cheltuiala de bani si risc.

Cum poate el primi o viza moldoveneasca fara de a merge in ucraina sau romania, ca ambasada Moldovei nici macar aproape de India nui.

Cu pot gasi consulatul Moldovei la Moldova?
La cine sa ma adresez?

Va multumesc mult pt raspuns :)

Natalia, poti lua legatura cu Alexei Voronin de la Ambasada RM din Beijing (China) pe adresa beijing@mfa.md, prin posta la adresa Beijing, 100600,Ta Yuan Diplomatic Office Bld.2-9-1, sau prin telefon la (+8610) 65 32 54 94.

Republica Moldova are ambasade in majoritatea statelor europene, in Turcia, China, SUA și cam atat.

Sper sa te fi ajutat cu informatiile furnizate.
 
Back
Top