Islam cu obiectivizm, toleranta si rationalitate

abbu;222777 said:

Marturisesc si eu ceva.Sunt musulmanca din nastere de etnie mixa romano-araba si slava Domnului ca parintii mei au plecat din Romania cand eram mica.Cata batjocura a indurat mama mea de la proprii ei concetateni pentru ca sa casatorit cu un arab,fara macar se converteasca nici nu va puteti imagina.Ea si-a pastrat religia si e crestina pana si in ziua de azi.Daca se mai si convertea ar fi fost si mai ridiculizata si batjocorita.Pana si o parte din familie sa intors impotriva ei.
Parintii s-au mutat in tara tatalui si de multe ori mi-a spus mama cu tristete in suflet ca a fost tratata de niste straini "pagani" mai bine decat la ea acasa.
Mereu ii voi multumi ca mi-a scutit copilaria de tot prin ce a trecut ea.La varsta asta ma lovesc mereu de batjocura la adresa mea datorita religiei mele,si adult fiind fac fata dar aminte sa fi avut parte de asa ceva copil fiind,din partea colegilor de clasa,a vecinilor.
Nu sunt absolut deloc mandra ca am si origini romanesti exact din cauzele astea.Putini romani sa nu aiba venin,dispret si batjocura de aruncat asupra musulmanilor si arabilor.Popor ospitalier,prietenos si tolerant care te asteapta cu paine si sare si o vorba buna? Un mit bine comercializat in timpurile ceausiste.
Mi-e dor de unele rude din Romania dar nu am tragere de inima sa mai merg vreodata in acea tara.Nu vreau sa fiu ridiculizata pe strada pentru ca port batic,ceea ce mi se pare extrem de ipocrit si fara sens din moment ce si in Romania femeile la tara se "imbrobodesc" precum musulmancele.Nu vreau sa fiu privita cu mila sau cu sila.Nu exista motiv pentru nici un astfel de sentiment si faptul ca le-as primi mai mult m-ar infuria.
M-am saturat sa fiu facuta in tot felul de catre romanii crestini : analfabeta,inapoiata,sclava a barbatului,pagana,babuina imputita,cearsafista de la c***l camilei,tradatoare care si-a vandut cultura si religia (din moment ce ei ma cred convertita),c***a care sa prostituat pe la arabi sau turci si ca de aia "m-am convertit" in opinia lor si multe multe alte ofense care mi s-au adus datorita faptului ca sunt musulmanca.Iar cand spun ca m-am nascut in aceasta religie ce-mi aud urechile?
-Atunci mata e o c***a si tu esti produsul tradarii.
Bravo concetatenilor romani non musulmani,bravo.Dea lungul anilor cuvintele voastre "mi-au incalzit inima si alinat sufletul".Crestinismul si buna invatatura a lui Isus da pe dinafara din sufletele voastre.De inteligenta ce sa mai zic.De la cineva care traieste din prejudecati,preconceptii si mass media nu pot avea pretentii.

Asalam Aleikum (pacea sa fie cu voi) cu toate ca multi nu meritati.
 
Bun venit...!
Banuiesc ca nimeni nu iti va ura asa ceva aici.
Eu sunt crestina, maritata cu un excelent baiat din Egipt,asa ca aud reactii din ambele parti....
Sa nu iti inchipui ca amicii sotului vorbesc mai frumos de crestinism, ca sa nu spun mai mult.
Se pare ca rasismul intra in noi la nastere si iese afara dupa imprejurari.
 
abbu;224313 said:
Bun venit...!
Banuiesc ca nimeni nu iti va ura asa ceva aici.
Eu sunt crestina, maritata cu un excelent baiat din Egipt,asa ca aud reactii din ambele parti....
Sa nu iti inchipui ca amicii sotului vorbesc mai frumos de crestinism, ca sa nu spun mai mult.
Se pare ca rasismul intra in noi la nastere si iese afara dupa imprejurari.

Sotul tau e crestin sau musulman?

Permite-mi sa te intreb,te-a facut vreunul c***a,alcolista,imorala,tiganca?
Iar amicii aia ai sotului tau care vorbesc urat despre crestinism sunt foarte prosti in opinia mea.Crestinismul este o religie Abrahamica si crestinii sunt considerati in islam "people of the book".Unicul lucru important care despart cele doua religii este divinitatea lui Isus propovaduita in crestinism.
In rest musulmanii nu trebuie sa vorbeasca urat despre crestinism,ni se si spune asta in religia noastra,asta spre deosebire de crestini care au mana libera sa faca islamul cu ou si cu otet.
Noi nu va consideram pe voi pagani insa voi pe noi da.
Apropo,eu nu vorbeam despre oameni care vorbesc urat despre islam ci despre oameni care mi-au adus mie personal si mamei mele jigniri dea lungul anilor.
Daca vrei sa stii cum e sa fii in papucii mei,fa un test odata.Pune-ti hijab si pretinde ca te-ai convertit.Iesi pe strada asa in Romania sau Moldova si vei vedea ce reactii vei primi din partea oamenilor.Ai tai ce reactie au avut ca te-ai maritat cu un arab?Presupun ca nu esti musulmanca,dar daca te-ai fi convertit cum crezi ca te-ar fi tratat?
Intoleranta,discriminarea si rasismul nu sunt acolo din nastere.Ele sunt insuflate in mediul familial cand suntem mici (in unele familii) si continua din ignoranta si dezinformare cand suntem adulti.Totul depinde de cum sunt unii crescuti acasa si de lipsa de cunostinte mai tarziu in viata.Preconceptiile si prejudecatile sunt formate din exemple minoritare,generalizare si necunoastere.
 
Aceasta "Abbu" a mai aparut si pe islamcluj.ro, pana la urma a fost kicked out, pentru injurii aduse la adresa islamului.
 
Sora draga,
Negrabela...
I Love Islam nu e de ajuns.
Poti sa citezi o injurie....?
Nu de alta dar nu este islamic sa minti....
Astept...caci nu te las sa arunci piatra si apoi sa plangi ca esti lovita....

Vino cu exemple....
Eu am adus aici exemplele la ce am scris pe islamulcluj sa vada lumea ochii de cal ai moderatorilor,adale si tu

Am pus intrebari incomode recunosc,dar cunosc materia bine,de acasa....
Normal ca pentru cei ce pun adevarul sub pres sau dupa usa nu le convine......
 
Nu sunt mare crdincios sau adept al vre-o unei religii. Si, probabil, din aceasta cauza am o intrebare. Poate ma ajuta cineva, ma lumineaza: De ce Dumnezeu se zice ca ar fi unul, iar religii - mult prea multe?
 
pentru ca evreii cred ca dumnezeul este al lor ,crestinii de asemeni cred ca numai ei il au pe dumnezeu si acum si musulmanii zic ca dumnezeu este al lor si l-a chemat alah dar ca ceilalti au fost orbi......
asadar prietene...chestie de oftalmologie...
 
abbu;224402 said:
Sora draga,
Negrabela...
I Love Islam nu e de ajuns.
Poti sa citezi o injurie....?
Nu de alta dar nu este islamic sa minti....
Astept...caci nu te las sa arunci piatra si apoi sa plangi ca esti lovita....

Vino cu exemple....
Eu am adus aici exemplele la ce am scris pe islamulcluj sa vada lumea ochii de cal ai moderatorilor,adale si tu

Am pus intrebari incomode recunosc,dar cunosc materia bine,de acasa....
Normal ca pentru cei ce pun adevarul sub pres sau dupa usa nu le convine......

ce se aude cu exemplele ????
 
abbu;224417 said:
uni-tridimensionala....
daca il luam si pe sfantul duh in socoteala alaturi de fiu...

Asa putem sa ajungem si pana la cei 40 de ...apostoli? :D

"UNI" (si sunt sigur ca s-a intels corect) s-a referit laUNUL singur "capetenia" si nu cum era ... la greci: zeul cutare sau cutare - fiecare cu domeniul si responsabilitatile sale :D
 
democrat;224428 said:
Vad ca aveti tupeul sa comentati mult pe moldova.net.Dar stiti voi oare ceva despre clanul francmasonic Bilderberg?Detalii aflati de la Cavalerii Imperiali
1-ai un instrument de masurat "tupeul " ???
2-maculatura nu ma intereseaza decat la Kg.
 
Back
Top