Isus (in Biblie si in Qoran)

Palestina;223182 said:
Adriane, iti apreciez efortul dar mai incearca odata :)

Totusi il astept pe d-l Theophilos sa-si onoreze promisiunea si sa incerce sa dezbata punct dupa punct acest articol. Insa nu stiu de ce dar cam am dubii ca va obtine un rezultat mai bun decat al tau.

Domnule Palestina ,
Am inceput din postarea #3 sa dezbat punctele expuse .Intradevar nu am raspuns decat la primele doua ,nu am de gand sa continui daca nu este nici o reactie .

Doamna Moona ,recunosc ca am fost si ceva ironic si ceva arogant mai ales in #8.Vazant ca doamnei Abbu i-ai raspuns mult mai prompt ,iar la raspunsurile mele nici o reactie ci iar alte intrebari am adaugat si ceva ironie ,dar nu aroganta .
Numai bine.
 
D-le Theophilos, eu am citit postarea d-voastra nr.3 si am zis deja ca nu suna convingator. Am sa incerc sa lamuresc de ce, in limita posibilitatilor. Dupa aceasta voi continua sa va astept sa dezbateti urmatoarele puncte.

2009 Theophilos;223067 said:
Buna seara ,
Eu din primul paragraf am gasit greseli .Toate acele nume reprezinta o genealogie ,nici nu ma indoiesc ca nu stii ce este o genealogie ,doar te faci ca nu stii .
De fapt in Matei scrie :
Cartea neamului lui Isus ………………

Daca tu iti cunosti genealogia pe 10 generatii inseamna ca ai avut 10 tati ?

Este o diferenta foarte mare intre Domnul Isus si Adam . Adam a fost CREAT neavand nici tata nici mama ,Domnul Isus s-a NASCUT avand mama si tata .
Nu confunda crearea cu nasterea .
Mie mi se pare mult mai miraculoasa nasterea Domnului Isus deoarece a fost nasterea cuiva care EXISTA . Cred ca conceptul de Dumnezeu care IUBESTE oamenii este implinit prin aceasta Nastere .
Nu am timp sa raspund la toate problemele puse de tine ,deocamdata sa discutam numai pe baza celor la care am raspuns.
Numai bine si Dumnezeu sa va binecuvanteze

Profetul Isus (pace fie asupra lui) niciodata (chiar si in Noul Testament) nu s-a autonumit nu numai Dumnezeu, dar nici fiul lui Dumnezeu. In schimb, el a accentuat de nenumarate ori ca ar fi "fiul omului". Cand, conform Noului Testament, Isus se adreseaza la "Tatal", adresarea sa e asemenea adresarii apostolilor sai cand isi incepeau rugaciunea catre Dumnezeu cu "Tatal nostru". Repet, apostolii (ucenicii) lui Isus se rugau direct lui Dumnezeu, si nu lui Isus, pe cand d-voastra va rugati lui Isus (care nu este Cel care Aude Totul si Cel care Vede Totul) considerand neintemeiat ca Dumnezeul Atotstiutor cumva n-ar vrea sa va asculte (vreau sa va bucur aici cu "noutatea" ca aveti legatura directa cu Creatorul nostru, legatura care, din pacate, o negati). Crestinii in ziua de azi incep rugaciunea cu "Tatal nostru", ceea ce nu inseamna ca ei sunt fiii lui Dumnezeu, Doamne fereste. Mai degraba, cuvantul "Tata" e folosit in sens indirect, in sensul de "Creator". Repet inca odata, profetul Isus (pace fie asupra lui) personal nu s-a numit nici Dumnezeu, nici fiul lui Dumnezeu. Mai degraba l-au "facut" Dumnezeu "sfantul" Pavel si urmasii sai (care pot fi considerati intemeietorii adevarati ai credintei crestine in trinitate, 3 in 1 si 1 in 3)


De fapt, daca ne uitam mai atent, Vechiul si Noul Testament sunt pline de relatari despre diferiti presupusi "fii" ai lui Dumnezeu.

"Dar tu să zici lui Faraon: Aşa zice Domnul Dumnezeul Evreilor: Israel este fiul Meu, întâi-născutul Meu. Îţi zic dar: Lasă pe fiul Meu să Mi se închine; iar de nu-l vei lăsa, iată, îţi voi ucide pe fiul tău cel întâi-născut" (Iesirea 4:22-23)

Stop! Ce vedem noi aici? Vrasazica, Israel (profetul Yacov) tot e fiul lui Dumnezeu? Si plus la toate, intai nascut?! Si Dumnezeu, care conform crestinilor, e numai Iubire, vrea sa-l ucida pe intai-nascutul fiul lui Faraon. Ceva nu se leaga aici, parerea mea umila. Sau Dumnezeu cum este prezentat in Biblie nu este numai Iubire, sau (si mai degraba) cineva din oameni a schimbat scriptura. Decideti singuri. Insa mergem mai departe. In Psalmii lui David Dumnezeu, conform Bibliei, zice despre David (pace fie asupra lui):

"Acesta Mă va chema: Tatăl meu eşti Tu, Dumnezeul meu şi sprijinitorul mântuirii mele.
Şi îl voi face pe el întâi-născut, mai înalt decât împăraţii pământului" (Psalmii 88:26-27)

Iata inca ce-ar spune David, conform Bibliei:

"Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut!" (Psalmii 2:7)

Adica inca un fiu, si plus la toate intai nascut?! Iarasi ceva nu se leaga. Concluziile le faceti singuri.

Daca ati pomenit de genealogie, d-l Theophilos, vedem in Noul Testament ca

"Şi Iisus Însuşi era ca de treizeci de ani când a început (să propovăduiască), fiind, precum se socotea, fiu al lui Iosif, care era fiul lui Eli" (Luca 3:23)

si tot asa mai departe pana ajungem la:

"Fiul lui Enos, fiul lui Set, fiul lui Adam, fiul lui Dumnezeu." (Luca 3:38)

Adica, Isus fiul lui Iosif, si Adam, fiul lui Dumnezeu? Doamne fereste!


Parerea mea e ca nu musulmanii confunda crearea cu nasterea, si crestinii. Daca Dumnezeul Atotputernic a fost in stare sa-l creeze pe Adam (fara mama si fara tata), cu atat mai usor a putut sa-l creeze si pe Isus (care a avut numai mama). Iata ce ne spune Sfantul Coran in Surah Imran referitor la crearea lui Isus (pace fie asupra lui):

"Ingerii au zis: "O, Maria! Allah iti vesteste un Cuvant din partea Lui: numele lui va fi Al-Masih (Mesia), Isa (Isus), fiul Mariei, maret in aceasta lume si in lumea de Apoi si unul dintre cei mai apropiati [de Allah].
El le va vorbi oamenilor din pruncie, la fel si cand va fi barbat intre doua varste si va fi dintre cei evlaviosi.
Ea a zis: "Doamne, cum sa am un copil fara sa ma fi atins un barbat?" I-a raspuns El: "Intocmai asa!" Allah creeaza ceea ce voieste El. Cand El hotaraste un lucru, El spune doar "Fii" se el este indata!" (Sfantul Qur'an 3: 45-47)


Deci, Dumnezeu Preainaltul nu naste si nici nu zamasleste, e Preasus El si Preacurat, El creeaza, El este Creatorul si nu "tatal" nostru:

"Spune: "El este Allah, Cel Unic!"
Allah este Stapanul!
El nu zamasleste si nu este nascut
Si El nu are pe nimeni egal!"
(Sfantul Qur'an 112)
 
Mai complet de atit,chiar ca nu se putea,pt cei ce vor sa-si elimine perdeaua de pe ochi si vata din urechi....
 
Palestina;223230 said:
D-le Theophilos, eu am citit postarea d-voastra nr.3 si am zis deja ca nu suna convingator. Am sa incerc sa lamuresc de ce, in limita posibilitatilor. Dupa aceasta voi continua sa va astept sa dezbateti urmatoarele puncte.



Profetul Isus (pace fie asupra lui) niciodata (chiar si in Noul Testament) nu s-a autonumit nu numai Dumnezeu, dar nici fiul lui Dumnezeu. In schimb, el a accentuat de nenumarate ori ca ar fi "fiul omului". Cand, conform Noului Testament, Isus se adreseaza la "Tatal", adresarea sa e asemenea adresarii apostolilor sai cand isi incepeau rugaciunea catre Dumnezeu cu "Tatal nostru". Repet, apostolii (ucenicii) lui Isus se rugau direct lui Dumnezeu, si nu lui Isus, pe cand d-voastra va rugati lui Isus (care nu este Cel care Aude Totul si Cel care Vede Totul) considerand neintemeiat ca Dumnezeul Atotstiutor cumva n-ar vrea sa va asculte (vreau sa va bucur aici cu "noutatea" ca aveti legatura directa cu Creatorul nostru, legatura care, din pacate, o negati). Crestinii in ziua de azi incep rugaciunea cu "Tatal nostru", ceea ce nu inseamna ca ei sunt fiii lui Dumnezeu, Doamne fereste. Mai degraba, cuvantul "Tata" e folosit in sens indirect, in sensul de "Creator". Repet inca odata, profetul Isus (pace fie asupra lui) personal nu s-a numit nici Dumnezeu, nici fiul lui Dumnezeu. Mai degraba l-au "facut" Dumnezeu "sfantul" Pavel si urmasii sai (care pot fi considerati intemeietorii adevarati ai credintei crestine in trinitate, 3 in 1 si 1 in 3)


De fapt, daca ne uitam mai atent, Vechiul si Noul Testament sunt pline de relatari despre diferiti presupusi "fii" ai lui Dumnezeu.

"Dar tu să zici lui Faraon: Aşa zice Domnul Dumnezeul Evreilor: Israel este fiul Meu, întâi-născutul Meu. Îţi zic dar: Lasă pe fiul Meu să Mi se închine; iar de nu-l vei lăsa, iată, îţi voi ucide pe fiul tău cel întâi-născut" (Iesirea 4:22-23)

Stop! Ce vedem noi aici? Vrasazica, Israel (profetul Yacov) tot e fiul lui Dumnezeu? Si plus la toate, intai nascut?! Si Dumnezeu, care conform crestinilor, e numai Iubire, vrea sa-l ucida pe intai-nascutul fiul lui Faraon. Ceva nu se leaga aici, parerea mea umila. Sau Dumnezeu cum este prezentat in Biblie nu este numai Iubire, sau (si mai degraba) cineva din oameni a schimbat scriptura. Decideti singuri. Insa mergem mai departe. In Psalmii lui David Dumnezeu, conform Bibliei, zice despre David (pace fie asupra lui):

"Acesta Mă va chema: Tatăl meu eşti Tu, Dumnezeul meu şi sprijinitorul mântuirii mele.
Şi îl voi face pe el întâi-născut, mai înalt decât împăraţii pământului" (Psalmii 88:26-27)

Iata inca ce-ar spune David, conform Bibliei:

"Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut!" (Psalmii 2:7)

Adica inca un fiu, si plus la toate intai nascut?! Iarasi ceva nu se leaga. Concluziile le faceti singuri.

Daca ati pomenit de genealogie, d-l Theophilos, vedem in Noul Testament ca

"Şi Iisus Însuşi era ca de treizeci de ani când a început (să propovăduiască), fiind, precum se socotea, fiu al lui Iosif, care era fiul lui Eli" (Luca 3:23)

si tot asa mai departe pana ajungem la:

"Fiul lui Enos, fiul lui Set, fiul lui Adam, fiul lui Dumnezeu." (Luca 3:38)

Adica, Isus fiul lui Iosif, si Adam, fiul lui Dumnezeu? Doamne fereste!


Parerea mea e ca nu musulmanii confunda crearea cu nasterea, si crestinii. Daca Dumnezeul Atotputernic a fost in stare sa-l creeze pe Adam (fara mama si fara tata), cu atat mai usor a putut sa-l creeze si pe Isus (care a avut numai mama). Iata ce ne spune Sfantul Coran in Surah Imran referitor la crearea lui Isus (pace fie asupra lui):

"Ingerii au zis: "O, Maria! Allah iti vesteste un Cuvant din partea Lui: numele lui va fi Al-Masih (Mesia), Isa (Isus), fiul Mariei, maret in aceasta lume si in lumea de Apoi si unul dintre cei mai apropiati [de Allah].
El le va vorbi oamenilor din pruncie, la fel si cand va fi barbat intre doua varste si va fi dintre cei evlaviosi.
Ea a zis: "Doamne, cum sa am un copil fara sa ma fi atins un barbat?" I-a raspuns El: "Intocmai asa!" Allah creeaza ceea ce voieste El. Cand El hotaraste un lucru, El spune doar "Fii" se el este indata!" (Sfantul Qur'an 3: 45-47)


Deci, Dumnezeu Preainaltul nu naste si nici nu zamasleste, e Preasus El si Preacurat, El creeaza, El este Creatorul si nu "tatal" nostru:

"Spune: "El este Allah, Cel Unic!"
Allah este Stapanul!
El nu zamasleste si nu este nascut
Si El nu are pe nimeni egal!"
(Sfantul Qur'an 112)



Domnule Palestina,
Citindu-va aceasta postare am inteles ca "deloc neconvingator " din postarea dvs #9 se referea la ceea ce am postat eu in #3 ,daca erati mai explicit atunci nu se mai pierdea atat timp dar este bine ca si acum ati expus aceste probleme .
Intradevar Domnul Isus nu a spus niciodata ca este Dumnezeu dar prin ceea ce a facut si a zis a lasat sa se inteleaga ca este Dumnezeu daca minuni au mai facut si alti oameni ai lui Dumnezeu , cu toate ca nici unul nu a facut atatea minuni ca El, nimeni nu iarta pacatele ,in schimb El a facut-o :

Marcu 2:5 Când le-a văzut Isus credinţa, a zis slăbănogului: "Fiule, păcatele îţi sunt iertate!"
Marcu 2:6 Unii din cărturari, care erau de faţă, se gândeau în inimile lor:
Marcu 2:7 "Cum vorbeşte omul acesta astfel? Huleşte! Cine poate să ierte păcatele decât numai Dumnezeu?"
Marcu 2:8 Îndată, Isus a cunoscut, prin duhul Său, că ei gândeau astfel în ei, şi le-a zis: "Pentru ce aveţi astfel de gânduri în inimile voastre?
Marcu 2:9 Ce este mai lesne: a zice slăbănogului: "Păcatele îţi sunt iertate", ori a zice: "Scoală-te, ridică-ţi patul, şi umblă?"
Marcu 2:10 Dar, ca să ştiţi că Fiul omului are putere pe pământ să ierte păcatele,

De asemenea cum obserbati El avea si "capacitatea" sa cunoasca ce gandeste omul .
Chiar daca El isi zice aici "Fiul Omului " pentru ca El mai mult si-a zis Fiul Omului ,avea putere sa ierte pacatele .Chiar acei carturari recunosteau ca numai Dumnezeu iarta pacatele.Chiar daca isi zice Fiul Omului ,El nu-l acuza pe Toma ca a hulit atunci cand Toma ii zice :
Ioan 20:27 Apoi a zis lui Toma: "Adu-ţi degetul încoace, şi uită-te la mâinile Mele; şi adu-ţi mâna, şi pune-o în coasta Mea; şi nu fi necredincios, ci credincios."
Ioan 20:28 Drept răspuns, Toma I-a zis: "Domnul meu şi Dumnezeul meu!"
Ioan 20:29 "Tomo" i-a zis Isus, "pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut."

Intradevar cat timp Domnul Isus a fost pe pamant nimeni nu s-a rugat in Numele Lui,numai dupa Inaltare a fost posibila aceasta mijlocire ,de fapt Domnul Isus ne invata sa ne rugam in Numele Lui :
Ioan 14:10 Nu crezi că Eu sunt în Tatăl, şi Tatăl este în Mine? Cuvintele, pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine; ci Tatăl, care locuieşte în Mine, El face aceste lucrări ale Lui.
Ioan 14:11 Credeţi-Mă că Eu sunt în Tatăl, şi Tatăl este în Mine; credeţi cel puţin pentru lucrările acestea.
Ioan 14:12 Adevărat, adevărat, vă spun, că cine crede în Mine, va face şi el lucrările pe care le fac Eu; ba încă va face altele şi mai mari decât acestea; pentru că Eu mă duc la Tatăl:
Ioan 14:13 şi orice veţi cere în Numele Meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul.
Ioan 14:14 Dacă veţi cere ceva în Numele Meu, voi face.

Un loc unde Domnul Isus isi zice "Fiul Omului ' si in acelasi timp recunoaste ca este Fiul Lui Dumnezeu :
Luca 22:67 "Dacă eşti Tu Hristosul, spune-ne!" Isus le-a răspuns: "Dacă vă voi spune, nu veţi crede;
Luca 22:68 şi dacă vă voi întreba, nu-Mi veţi răspunde, nici nu-Mi veţi da drumul.
Luca 22:69 De acum încolo, Fiul omului va şedea la dreapta puterii lui Dumnezeu."
Luca 22:70 Toţi au zis: "Eşti Tu dar Fiul lui Dumnezeu?" Şi El le-a răspuns: "Aşa cum o spuneţi; da, sunt."
Face Domnul Isus aici doua afirmatii : este si Fiul Omului si Fiul Lui Dumnezeu in acelasi timp ,exact ce credem si noi crestinii .Sunt cuvintele Domnului Isus si nu ale lui Pavel cu toate ca eu si pe acelea le cred .
Asa cum spune Domnul Isus :"daca va voi spune nu veti crede" ,daca El ar fi spus sus si tare ,de 10 ori pe zi ca este Dumnezeu cati ar fi crezut ?

Cred din toata inima ca Dumnezeu este Iubire ,dar El este Iubire doar daca omul accepta mai devreme sau mai tarziu Iubirea Lui ,ce bine ar fi sa accepte cat mai din tinerete .Cand ma gandesc numai la mine ,la pacatele facute de mine :minciuna ,betie ,hotie mai sunt si altele mai grave ,nu-mi face placere sa le enumar ,cred ca Dumnezeu este Iubire .Dragostea lui Dumnezeu nu inseamna ca El ne lasa sa traim cum vrem ci ca El ne da posibilitatea de a "incepe o viata noua ".
Totusi de ce a permis moartea intaiului -nascut al lui Faraon ?
Pentru ca Faraon s-a impotrivit Lui Dumnezeu ,Dumnezeu i-a dat atat de multe semne si Faraon nu a vrut sa se smereasca .

In Psalmul 2:7 noi credem ca este o profetie referitoare la Domnul Isus , in nici un caz nu poate fi vorba de catre David care a scris psalmul deoarece Dumnezeu nu l-a NASCUT pe David si David nici nu ar fi putut sa auda acele cuvinte chiar in ziua cand s-a nascut .Ce credeti ,ar fi putut ?

Intradevar se foloseste in mai multe ocazii cuvintele Fiu, Fii al(ai) Lui Dumnezeu si nu era o hula ,dar cand Domnul Isus a raspuns ca El este Fiul Lui Dumnezeu carturarii si preotii au inteles sensul si deaceea l-au condamnat .

In ceea ce priveste genealogia in Luca scrie "fiind, precum se socotea" ,deci oamenii credeau (socoteau ) ca Domnul Isus este fiul lui Iosif ."Fiind,precum se socotea "inseamna o parere gresita .

La ce ati spus " Doamne fereste!" ? La "Isus fiul lui Iosif,"sau la " si Adam, fiul lui Dumnezeu" ?

Pentru ca ati adus vorba de cum relateaza Coranul vestirea nasterii Domnului Isus,vreti sa-mi spuneti cati ingeri spune Coranul ca au vestit Mariei nasterea :
mai multi ca in :
"Ingerii au zis: "O, Maria! Allah iti vesteste un Cuvant din partea Lui: numele lui va fi Al-Masih (Mesia), Isa (Isus), fiul Mariei, maret in aceasta lume si in lumea de Apoi si unul dintre cei mai apropiati [de Allah].
El le va vorbi oamenilor din pruncie, la fel si cand va fi barbat intre doua varste si va fi dintre cei evlaviosi.
Ea a zis: "Doamne, cum sa am un copil fara sa ma fi atins un barbat?" I-a raspuns El: "Intocmai asa!" Allah creeaza ceea ce voieste El. Cand El hotaraste un lucru, El spune doar "Fii" se el este indata!" (Sfantul Qur'an 3: 45-47)

unul ca in :
Surat Maryam
19:17 Si a pus intre ea si intre ei un val .Si atunci am trimis la ea Duhul Nostru (ingerul Gavriil ),care i s-a aratat cu infatisarea unui om adevarat .
19:19 I-a raspuns el :“Eu sunt numai un trimis al Domnului tau ca sa-ti vestesc un prunc curat .”

M-as bucura sa stiu parerea dvs.
Numai bine
 
2009 Theophilos;223258 said:
Domnule Palestina,
Intradevar Domnul Isus nu a spus niciodata ca este Dumnezeu dar prin ceea ce a facut si a zis a lasat sa se inteleaga ca este Dumnezeu daca minuni au mai facut si alti oameni ai lui Dumnezeu , cu toate ca nici unul nu a facut atatea minuni ca El, nimeni nu iarta pacatele ,in schimb El a facut-o :

Marcu 2:5 Când le-a văzut Isus credinţa, a zis slăbănogului: "Fiule, păcatele îţi sunt iertate!"
Marcu 2:6 Unii din cărturari, care erau de faţă, se gândeau în inimile lor:
Marcu 2:7 "Cum vorbeşte omul acesta astfel? Huleşte! Cine poate să ierte păcatele decât numai Dumnezeu?"
Marcu 2:8 Îndată, Isus a cunoscut, prin duhul Său, că ei gândeau astfel în ei, şi le-a zis: "Pentru ce aveţi astfel de gânduri în inimile voastre?
Marcu 2:9 Ce este mai lesne: a zice slăbănogului: "Păcatele îţi sunt iertate", ori a zice: "Scoală-te, ridică-ţi patul, şi umblă?"
Marcu 2:10 Dar, ca să ştiţi că Fiul omului are putere pe pământ să ierte păcatele,

Pai daca profetul Isus (pace fie asupra lui) niciodata nu a spus ca este Dumnezeu, cum recunoasteti si d-voastra, ba mai mult, a accentuat de nenumarate ori ca este "Fiul Omului", atunci este clar ca buna ziua ca el nu este Dumnezeu :)
Oamenii l-au facut "Dumnezeu" sau "fiul lui Dumnezeu", incepand cu "sfantul" Pavel care s-a si certat din cauza aceasta cu apostolii (ucenicii) lui Isus. Cine stia mai bine despre natura lui Isus, apostolii lui sau "sfantul" Pavel, care niciodata nu l-a intalnit pe Isus in viata?

De ce ar fi spus Isus ca "Tatăl este mai mare decât mine" (Ioan 14:28)? Nu de aceea oare ca sa faca o distinctie clara dintre el (ca profet, trimis al lui Dumnezeu) si Insasi Dumnezeu?

Imi pare deasemenea bine ca recunoasteti ca profetul Isus nu a fost singurul capabil sa faca minuni, si minunile care le-a facut, le-a facut cu acordul lui Dumnezeu, in numele lui Dumnezeu (la fel ca si alti profeti). Iata ce spune trimisul lui Dumnezeu, Isus, conform evangheliei de la Ioan:

"Eu nu pot să fac de la Mine nimic; precum aud, judec; dar judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis" (Ioan 5:30)

Din cele spuse mai sus, este clar ca Isus (pace fie asupra lui) este trimisul, profetul lui Dumnezeu si nicidecum Dumnezeu.

Sfantul Coran ne ilustreaza acest fapt si mai clar in Surah Imran:

"Si trimis la fiii lui Israel [le va zice]: "Eu vin la voi cu semn de la Domnul vostru! Eu plamadesc pentru voi din lut ca un chip de pasare vie, cu voia lui Allah. Si-i voi tamadui pe orb si pe lepros, si-i voi invia pe morti, cu voia lui Allah. Eu va voi vesti ceea ce mancati si ceea ce astrati in casele voastre. In aceasta este un semn pentru voi, daca voi sunteti credinciosi!" (Sfantul Qur'an 3:49).



2009 Theophilos;223258 said:
Intradevar cat timp Domnul Isus a fost pe pamant nimeni nu s-a rugat in Numele Lui,numai dupa Inaltare a fost posibila aceasta mijlocire ,de fapt Domnul Isus ne invata sa ne rugam in Numele Lui :
Ioan 14:10 Nu crezi că Eu sunt în Tatăl, şi Tatăl este în Mine? Cuvintele, pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine; ci Tatăl, care locuieşte în Mine, El face aceste lucrări ale Lui.
Ioan 14:11 Credeţi-Mă că Eu sunt în Tatăl, şi Tatăl este în Mine; credeţi cel puţin pentru lucrările acestea.
Ioan 14:12 Adevărat, adevărat, vă spun, că cine crede în Mine, va face şi el lucrările pe care le fac Eu; ba încă va face altele şi mai mari decât acestea; pentru că Eu mă duc la Tatăl:
Ioan 14:13 şi orice veţi cere în Numele Meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul.
Ioan 14:14 Dacă veţi cere ceva în Numele Meu, voi face.

Fragmentul de mai sus (14:10-11) numai intareste ceea ce am aratat mai inainte, ca profetul Isus (pace fie asupra lui) nu facea nimic fara voia lui Dumnezeu.
In ceea ce priveste 14:12-14, fragmentul dat contrazice cele anterioare, caci daca profetul Isus facea miracole in numele lui Dumnezeu care "este mai mare decât mine" (Ioan 14:28) cum atunci oamenii ar putea face miracole mai mari decat cele lui Isus, in numele lui Isus (Doamne fereste!) care este mai mic decat Dumnezeu? Si daca sa admitem ca ar putea, atunci oamenii vor depasi pe Isus sau chiar pe Dumnezeu, conform credintei d-voastra precum Isus=Dumnezeu (Doamne fereste!) Dovada clara este ca cam nimeni nu a ajuns sa faca miracole mai mare de Isus, cred ca nu cred indeajuns in el.

Oricum, daca ati adus aceste verseturi din Ioan, de ce nu ati continuat, caci numai cu 7 verseturi mai jos, situatia devine mai clara (sau mai incurcata, depinde cum te uiti) :)

"În ziua aceea veţi cunoaşte că Eu sunt întru Tatăl Meu şi voi în Mine şi Eu în voi."

Daca din acest verset cineva deduce ca Isus ar fi Dumnezeu, atunci ar trebui sa deduca ca si oamenii sunt dumnezei (Doamne fereste!) Cam aduce a politeism aici. Iar daca sa admitem ca Tatal si fiu/fii sunt constructii simbolice, atunci totul intradevar devine mai clar.

Este o contradictie si chiar o erezie clara in versetele 14:12-14, explicatia ar fi ca undeva cuvintele profetului Isus nu au fost redate corect. Cum am aratat mai inainte in alt thread ( http://www.moldova.net/religie/4728-islam-cu-obiectivizm-toleranta-si-rationalitate-8.html), versiunea anonimului Ioan (care nu l-a cunoscut personal pe Isus) a fost scrisa undeva la 100 de ani dupa Isus. De ce au disparut alte evanghelii, a contemporanilor si chiar apostolilor lui Isus? Chiar si in cele 4 evanghelii "canonice" se contrazic intre ele, ceea ce arata clar ca ele nu sunt totalmente corecte, ci modificate de catre oameni.
Concluziile le faceti singuri. Pentru musulmani insa e deajuns Coranul care pune toate punctele pe i.



2009 Theophilos;223258 said:
Un loc unde Domnul Isus isi zice "Fiul Omului ' si in acelasi timp recunoaste ca este Fiul Lui Dumnezeu :
Luca 22:67 "Dacă eşti Tu Hristosul, spune-ne!" Isus le-a răspuns: "Dacă vă voi spune, nu veţi crede;
Luca 22:68 şi dacă vă voi întreba, nu-Mi veţi răspunde, nici nu-Mi veţi da drumul.
Luca 22:69 De acum încolo, Fiul omului va şedea la dreapta puterii lui Dumnezeu."
Luca 22:70 Toţi au zis: "Eşti Tu dar Fiul lui Dumnezeu?" Şi El le-a răspuns: "Aşa cum o spuneţi; da, sunt."
Face Domnul Isus aici doua afirmatii : este si Fiul Omului si Fiul Lui Dumnezeu in acelasi timp ,exact ce credem si noi crestinii .Sunt cuvintele Domnului Isus si nu ale lui Pavel cu toate ca eu si pe acelea le cred .
Asa cum spune Domnul Isus :"daca va voi spune nu veti crede" ,daca El ar fi spus sus si tare ,de 10 ori pe zi ca este Dumnezeu cati ar fi crezut ?


Nu prea inteleg logica d-voastra. Daca profetul Isus (pacea fie asupra lui) a repetet de nenumarate ori ca este "fiul omului" nu ar trebui sa-l credem si daca nu a spus niciodata ca este Dumnezeu, trebuie sa credem in contrariul? :) Daca insa sa admitem ca "fiul lui Dumnezeu" este o constructie simbolica, o metafora, atunci totul devine mai clar. Ca sa ilustrez acest punct, sa trecem la alti presupusi "fii" al lui Dumnezeu, mentionati in Biblie:


2009 Theophilos;223258 said:
In Psalmul 2:7 noi credem ca este o profetie referitoare la Domnul Isus , in nici un caz nu poate fi vorba de catre David care a scris psalmul deoarece Dumnezeu nu l-a NASCUT pe David si David nici nu ar fi putut sa auda acele cuvinte chiar in ziua cand s-a nascut .Ce credeti ,ar fi putut ?

Asa vreti sa credeti d-voastra. Ce ziceti atunci de urmatorul verset (l-am adus si mai inainte dar l-ati trecut cu tacera):

"Acesta Mă va chema: Tatăl meu eşti Tu, Dumnezeul meu şi sprijinitorul mântuirii mele.
Şi îl voi face pe el întâi-născut, mai înalt decât împăraţii pământului" (Psalmii 88:26-27). Fara indoiala, aceste cuvinte ii sunt atribuite lui David, conform Psalmilor.

Dat fiind faptul ca ati mai trecut cu tacerea si urmatorul verset, sunt nevoit sa-l mai aduc odata:


"Dar tu să zici lui Faraon: Aşa zice Domnul Dumnezeul Evreilor: Israel este fiul Meu, întâi-născutul Meu. Îţi zic dar: Lasă pe fiul Meu să Mi se închine; iar de nu-l vei lăsa, iată, îţi voi ucide pe fiul tău cel întâi-născut" (Iesirea 4:22-23)

Adica, 3 "fii" lui Dumnezeu, si plus la toate toti "intai-nascuti"? Cam se contrazic diferite carti din Biblie. Care e totusi mai intai-nascut. Raspunsul este evident, cel putin pentru un musulman - niciunul, deoarece Dumnezeu Preainaltul pur si simplu nu are fii, Preasus si Preacurat El de ceea ce ii asociati:

"Allah nu si-a luat nici un copil si nu este nici o divinitate alaturi de El. [Daca ar fi fost mai multe divinitati], fiecare divinitate s-ar fi dus cu ceea ce a creat si unii dintre ei ar fi incercat sa fie deasupra celorlalti. Marire lui Allah care este mai presus de tot ceea ce vorbesc ei"
(Sfantul Qur'an 23:91)


2009 Theophilos;223258 said:
La ce ati spus " Doamne fereste!" ? La "Isus fiul lui Iosif,"sau la " si Adam, fiul lui Dumnezeu" ?

La amandoua. Cred ca nu mai este necesar sa explic de ce.


2009 Theophilos;223258 said:
Pentru ca ati adus vorba de cum relateaza Coranul vestirea nasterii Domnului Isus,vreti sa-mi spuneti cati ingeri spune Coranul ca au vestit Mariei nasterea :
mai multi ca in :
"Ingerii au zis: "O, Maria! Allah iti vesteste un Cuvant din partea Lui: numele lui va fi Al-Masih (Mesia), Isa (Isus), fiul Mariei, maret in aceasta lume si in lumea de Apoi si unul dintre cei mai apropiati [de Allah].
El le va vorbi oamenilor din pruncie, la fel si cand va fi barbat intre doua varste si va fi dintre cei evlaviosi.
Ea a zis: "Doamne, cum sa am un copil fara sa ma fi atins un barbat?" I-a raspuns El: "Intocmai asa!" Allah creeaza ceea ce voieste El. Cand El hotaraste un lucru, El spune doar "Fii" se el este indata!" (Sfantul Qur'an 3: 45-47)

unul ca in :
Surat Maryam
19:17 Si a pus intre ea si intre ei un val .Si atunci am trimis la ea Duhul Nostru (ingerul Gavriil ),care i s-a aratat cu infatisarea unui om adevarat .
19:19 I-a raspuns el :“Eu sunt numai un trimis al Domnului tau ca sa-ti vestesc un prunc curat .”

M-as bucura sa stiu parerea dvs.
Numai bine

Parerea mea (limitata :) ) este ca in acestea doua Sure se vorbeste despre doua intamplari, diferite in timp. Prima data au fost ingerii (nu se precizeaza cati, de altfel nici nu este atat de important) care i-au vestit Mariei (Allah sa fie multumit de ea) vestea cea buna, altadata a fost ingerul Gavriil care i-a vestit acea veste. Si Allah stie mai bine.
 
D-le Teofilus,
Isus(ra) a facut minuni pt. timpul respectiv la care el venise.Dar ginditi-va la cele 9 minuni pe care le-a facut Moise cu batul sau,cind a despicat Marea Rosie pt citeva ore dupa care a readus-o la forma initiala;aduceti-va aminte de Solomon(ra) care cunostea graiul animalelor si poruncea djinilor (creaturilor din foc);tot astfel daca veti citi Qoranul din scoarta in scoarta si nu de pe site-uri defaimatoare cu scopuri "precise"veti ajunge la concluzia ca si pofetul Mohamad (saas) a facut nenumarate minuni,de care d-voastra nu aveti inca cunostiinte.
Crestinii stiu extrem de putine lucruri despre profetul Mohamad(pacea lui Alah asupra lui),si astea de pe net.
Am inceput sa va postez citeva din miracolele coranului care se mentin pina in zilele noastre,pe cind miracolele lui isus si Moise s-au sfirsit odata cu plecarea lor dintre oameni.Fiti mai flexibil si nu sariti de la Ana la Caiafa;ati discutat de iubirea crestinilor,cind vi s-a demonstrat ca si in qoran ,iubirea este un sentiment de pret ,ati sarit la drogurile din Afganistan si fetitele de 10 ani casatorite cu forta (stiti d-voastra cu ce frica traiesc eu in spate ca fiica mea adolescenta invata in Romania?Cind era la scoala araba ,de fete, nici nu-mi pasa,pt ca societatea de acolo nu favorizeaza deschiderea aceasta spre sex a tineretului si nici amestecul sexelor la virsta adolescentei;asta e chiar o problema insa nu e considerata astfel de oameni pentru care "onoarea fetei "inaintea casatoriei este o prostie)....

Va legati de forma prea mult si uitati esenta:Nu conteaza prea mult cum a trait si cu cine a vorbit Isus cit mai ales mesajul intariri Unicitatii lui D-zeu si faptul ca noi musulmani adoptam obiceiurile lui Isus si a familiei sale mai mult decit voi,crestinii............
cum ?de ce? Pai uitati-va la rugaciunile noastre zilnice obligatorii si la mataniile care le facea Isus (in Ghetzimani si nu numai);uitati-va la portul fecioarei Maria si la portul musulmancelor de azi;uitati-va la taierea imprejur a lui Isus si la obiceiul acesta pastrat la baietei nascuti ai musulmanilor,care dupa 8 saptamini sunt taiati imprejur;aduceti-va aminte cind Maria se hranea cu curmale in timpul sarcinii si alaptarii,informati-va de asemenea despre tratamentele naturiste cu curmale si zeama acestora la femeile ce stau prost cu laptele in timpul alaptarii,din Palestina,Egipt,Iordania,Siria,samd......masa rotunda de la care Isus le-a vorbit pt ultima data companionilor inainte de ridicarea la D-zeu,sura "Al Maida" din Qoran si continutul acesteia....exemplele continua si pot fi verificate de cei interesati ,cu Qoranul in fata,d-le Teofilus.
 
aduceti-va aminte cind Maria se hranea cu curmale in timpul sarcinii si alaptarii,informati-va de asemenea despre tratamentele naturiste cu curmale si zeama acestora la femeile ce stau prost cu laptele in timpul alaptarii,din Palestina,Egipt,Iordania,Siria,samd......
poate a facut si pilling si dieta si mai stiu eu ce.....
de unde scoateti frate tampeniile astea...?
nimenii nu stie nimic, nici macar daca a existat asa ceva si voi insirati aici citate cu nemiluita....
ce naiba?
s-au terminat problemele pe lumea asta ???
daca a mancat maria spanac sau conopida, daca e halal sau nu ...lumea e cu rahatul la cur, moldovenii nu intra in europa,feciorele lor trec la islam,popii fura chiar si de boboteaza,palestinienii fac dezordini,francezii se ocupa cu adulterul,obama a primit in vizita de craciun oameni care nu i-a invitat cu toata paza lui mareata....
si aici se dezbat versete,ale cui sunt mai frumoase si mai batoase...!!!!!!!!??
 
Palestina;223290 said:
Pai daca profetul Isus (pace fie asupra lui) niciodata nu a spus ca este Dumnezeu, cum recunoasteti si d-voastra, ba mai mult, a accentuat de nenumarate ori ca este "Fiul Omului", atunci este clar ca buna ziua ca el nu este Dumnezeu :)
Oamenii l-au facut "Dumnezeu" sau "fiul lui Dumnezeu", incepand cu "sfantul" Pavel care s-a si certat din cauza aceasta cu apostolii (ucenicii) lui Isus. Cine stia mai bine despre natura lui Isus, apostolii lui sau "sfantul" Pavel, care niciodata nu l-a intalnit pe Isus in viata?

De ce ar fi spus Isus ca "Tatăl este mai mare decât mine" (Ioan 14:28)? Nu de aceea oare ca sa faca o distinctie clara dintre el (ca profet, trimis al lui Dumnezeu) si Insasi Dumnezeu?

Imi pare deasemenea bine ca recunoasteti ca profetul Isus nu a fost singurul capabil sa faca minuni, si minunile care le-a facut, le-a facut cu acordul lui Dumnezeu, in numele lui Dumnezeu (la fel ca si alti profeti). Iata ce spune trimisul lui Dumnezeu, Isus, conform evangheliei de la Ioan:

........................................................................................................

Parerea mea (limitata :) ) este ca in acestea doua Sure se vorbeste despre doua intamplari, diferite in timp. Prima data au fost ingerii (nu se precizeaza cati, de altfel nici nu este atat de important) care i-au vestit Mariei (Allah sa fie multumit de ea) vestea cea buna, altadata a fost ingerul Gavriil care i-a vestit acea veste. Si Allah stie mai bine.



Buna ziua .
Domnule Palestina ,eu cred ca nu ca participati la acest dialog cu fair-play . Dintr-o fraza scrisa de mine luati doar o afirmatie a mea si si restul afirmatiilor nu vreti sa le observati .

Eu nu am scris doar : "Intradevar Domnul Isus nu a spus niciodata ca este Dumnezeu"

ci am am continuat cu :

"dar prin ceea ce a facut si a zis a lasat sa se inteleaga ca este Dumnezeu daca minuni au mai facut si alti oameni ai lui Dumnezeu , cu toate ca nici unul nu a facut atatea minuni ca El, nimeni nu iarta pacatele ,in schimb El a facut-o .

La intrebarea preotilor din :Luca 22:70 Toţi au zis: "Eşti Tu dar Fiul lui Dumnezeu?"
El le-a răspuns:

"Aşa cum o spuneţi; DA,SUNT."

La afirmatia lui Toma din :Ioan 20:28 Drept răspuns, Toma I-a zis: "Domnul meu şi Dumnezeul meu!"

Domnul Isus a confirmat :Ioan 20:29 "Tomo" i-a zis Isus, "pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut."

Cand veniti cu o afirmatie ca aceasta :" "sfantul" Pavel care s-a si certat din cauza aceasta cu apostolii (ucenicii) lui Isus." ,poate veniti cu o dovada plauzibila ,nu numai din carti sau de pe situri anticrestine .
Dati o dovada ca acea "cearta " s-a intamplat .Nu faceti postarea stufoasa prin tot felul de afirmatii

Domnul Isus a spus intradevar :"Tatăl este mai mare decât mine" (Ioan 14:28)?
Intrupandu-se (luand trup omenesc ) Domnul Isus a devenit si OM si ca om Domnul Isus a recunoscut ca tatal este mai mare ca EL.

La afirmatia dvs : "Imi pare deasemenea bine ca recunoasteti ca profetul Isus nu a fost singurul capabil sa faca minuni, si minunile care le-a facut, le-a facut cu acordul lui Dumnezeu, in numele lui Dumnezeu (la fel ca si alti profeti)" nu pot spune decat ca si mie imi pare bine ca recunoasteti ca un semn divin al unui profet este si "capacitatea de a face minuni " ,ceea ce nu este cazul cu "profetul " Mahommed .
Diferenta dintre Domnul Isus si ceilalti profeti ai lui Dumnezeu in ceea ce priveste minunile este ca nici unul dintre ei nu a facut atat de multe minuni ca El.

In ceea ce priveste relatarile diferite a vestirii catre Maria a Nasterii Domnului Isus spuneti "parerea mea" .Domnule Palestina dvs spuneti ca Coranul explica clar absolut totul , cum puteti sa spuneti aici :"parerea mea " .In domenii atat de importante mergem pe pareri ?
Si chiar daca ar fi sa acceptam ca au fost doua vestirii (in Biblie nu este decat una ) de ce ar fi doua ? A uitat Maria ? A uitat Maria sau a uitat cel ce a scris Coranul ?
Mi-ati scris de doua ori sa "raspund punct cu punct " ,raspundeti va rog "punct cu punct " daca nu la postarea mea anterioara care este mai lunga cel putin la asta .
Numai bine si
Dumnezeu sa va binecuvanteze .
 
Buna ziua.
Nu cred ca d-voastra ar trebui sa ma acuzati de lipsa de fair-play, atat timp cat singur duceti lipsa de el. D-voastra singur ati constatat ca profetul Isus (pace fie asupra lui) niciodata nu s-a numit Dumnezeu, chiar daca conform lui Marcu s-a numit "fiul lui Dumnezeu" (crestinii tot il numesc pe Dumnezeu "Tatal", ceea ce nu inseamna ca sunt fiii Lui), aceasta nu arata ca el este Dumnezeu, nu? Si totusi cum explicati faptul ca in cartile Biblie se gasesc cel putin 3 "fii" al lui Dumnezeu (Israel/Iacov, David si Isus), si plus la toate toti intai toti intai nascuti? Astept explicatia d-voastra. :)

Si faptul cine a facut mai multe sau mai putine minuni este discutabil, sora Moona v-a aratat ca minuni ca profetii Moise sau Solomon (pace fie asupra lor) precum despartirea Marii Rosii si cunoasterea limbii animalelor, alti profeti nu au facut, ceea ce nu inseamna ca ei sunt Dumnezei (Doamne fereste). Si profetul Mohammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) tot a facut nenumarate minuni, dace veti studia sursele islamice si nu cele islamofobe, va veti convinge de asta. Cu toate aceastea, toate minuni care au facut profetii (pace fie asupra lor toti) nu le faceu decat cu voia lui Dumnezeu, inclusiv si profetul Isus care a fost clar in acest sens, conform Coranului si chiar versiunii evangheliei de la Ioan:

"Eu nu pot să fac de la Mine nimic; precum aud, judec; dar judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis" (Ioan 5:30)

Referitor la "sfantul" Paul, sau Saul, si cearta lui cu apostolul Simeon (Petru) aflam chiar din scrisorile lui Paul catre galatieni:

Incident at Antioch

Main article: The Incident at Antioch
Despite the agreement achieved at the Council of Jerusalem as understood by Paul, Paul recounts how he later publicly confronted Peter, also called the "Incident at Antioch" over his reluctance to share a meal with Gentile Christians in Antioch.[24]

Writing later of the incident, Paul recounts: "I opposed [Peter] to his face, because he was clearly in the wrong". Paul reports that he told Peter: "You are a Jew, yet you live like a Gentile and not like a Jew. How is it, then, that you force Gentiles to follow Jewish customs?"[Gal. 2:11–14] Paul also mentions that even Barnabas (his traveling companion and fellow apostle until that time) sided with Peter.[25]

The final outcome of the incident remains uncertain. The Catholic Encyclopedia states: "St. Paul's account of the incident leaves no doubt that St. Peter saw the justice of the rebuke." In contrast, L. Michael White's From Jesus to Christianity claims: "The blowup with Peter was a total failure of political bravado, and Paul soon left Antioch as persona non grata, never again to return."[26]

The primary source for the Incident at Antioch is Paul's letter to the Galatians.

Sursa: Paul of Tarsus - Wikipedia, the free encyclopedia

In ceea ce priveste relatarile despre vestirile fecioarei Maria despre profetul Isus (pace fie asupra lui), d-voastra singur m-ati intrebat de opinia mea, daca nu reculegeti, va aduc aminte:

2009 Theophilos;223362 said:
M-as bucura sa stiu parerea dvs.
Speram sa va "bucur" cu parerea mea dar se vede ca v-am suparat. Mii de scuze :)

Oricum, eu vad ca am putea sa ne invartim in jurul acestelor de mai sus mult si bine, daca d-voastra alegeti sa-l vedeti pe profetul Isus (pace fie asupra lui) drept Dumnezeu (sau 1 din 3 Dumnezei) si sa va rugati lui, aceata e alegerea d-voastra. Eu insa aleg sa nu-I asociez Lui Dumnezeu parteneri. Sper ca lumea ce a facut cunostinta cu argumentele d-voastra si cele ale musulmanilor a facut alegerea corecta. Va las totusi "placerea" ultimului cuvant asupra acestor aspecte, si asi dori sa ne miscam inainte, adica la dezbaterea urmatoarelor puncte.
 
Asadar, sa mergem inainte :)

Rugaciunea

Isus a ingenuncheat si s-a rugat (Mateu 26:29) Cui s-a rugat? Acest fapt demonstraza ca omul este supus lui Dumnezeu. O persoana care se roaga nu poate fi Dumnezeu cand el singur se roaga la Dumnezeu. Dar Biserica insista sa-l faca pe Isus Dumnezeu cu toate ca el niciodata nu a spus acest lucru. Biserica a inventat o noua religie care nu are nimic de a face cu invataturile lui Isus . Crestinismul sustine ceva opus invataturilor lui Isus.
Islamul este foarte exact, fiind ceea ce Dumnezeu I-a relevat Profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) si ceea ce profetul a spus si a facut. Avand in vedere acest punct, ce religie ai alege-o: cea care contrezice spusele profetilor sai sau o religie care afirme spusele profetilor sai. Care religie este mai dumnezeiasca: o religie inventata sau una care respecta cuvantul lui Dumnezeu?
 
Palestina;223363 said:
Buna ziua.
Nu cred ca d-voastra ar trebui sa ma acuzati de lipsa de fair-play, atat timp cat singur duceti lipsa de el. D-voastra singur ati constatat ca profetul Isus (pace fie asupra lui) niciodata nu s-a numit Dumnezeu, chiar daca conform lui Marcu s-a numit "fiul lui Dumnezeu" (crestinii tot il numesc pe Dumnezeu "Tatal", ceea ce nu inseamna ca sunt fiii Lui), aceasta nu arata ca el este Dumnezeu, nu?Bu

Buna seara .
Raman la aceiasi parere ca nu luati din ceea ce scriu decat ce va convine .Chiar daca in Biblie nu scrie nicaieri ca Domnul Isus ar fi spus :Sunt Dumnezeu ,El a aratat ca este Dumnezeu cel putin printr-o lucrare pe care numai Dumnezeu o face :A IERTAT PACATELE

Marcu 2:5 Când le-a văzut Isus credinţa, a zis slăbănogului: "Fiule, păcatele îţi sunt iertate!"
Marcu 2:6 Unii din cărturari, care erau de faţă, se gândeau în inimile lor:
Marcu 2:7 "Cum vorbeşte omul acesta astfel? Huleşte! Cine poate să ierte păcatele decât numai Dumnezeu?"

Chiar daca in Biblie nu scrie ca Domnul Isus ar fi spus :"Sunt Dumnezeu " , atunci cand Toma spune :
Ioan 20:28 Drept răspuns, Toma I-a zis: "Domnul meu şi Dumnezeul meu!"

Domnul Isus a confirmat :Ioan 20:29 "Tomo" i-a zis Isus, "pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut."

Vedeti undeva ca Domnul Isus il cearta pe Toma deoarece I-a zis Dumnezeu ?

Daca abordez si celelalte subiecte ale dvs sigur nu veti raspunde la acestea ,haideti sa le discutam doar pe acestea si apoi continuam si cu celelalte .

Numai bine
 
2009 Theophilos;223412 said:
Buna seara.
Raman la aceiasi parere ca nu luati din ceea ce scriu decat ce va convine.

Buna seara. Nu stiu de ce dar mi-am facut aceiasi impresie despre d-voastra :)


2009 Theophilos;223412 said:
Chiar daca in Biblie nu scrie nicaieri ca Domnul Isus ar fi spus :Sunt Dumnezeu ,El a aratat ca este Dumnezeu cel putin printr-o lucrare pe care numai Dumnezeu o face :A IERTAT PACATELE

Marcu 2:5 Când le-a văzut Isus credinţa, a zis slăbănogului: "Fiule, păcatele îţi sunt iertate!"
Marcu 2:6 Unii din cărturari, care erau de faţă, se gândeau în inimile lor:
Marcu 2:7 "Cum vorbeşte omul acesta astfel? Huleşte! Cine poate să ierte păcatele decât numai Dumnezeu?"

In primul rand, conform fragmentului de mai sus, profetul Isus (pace fie asupra lui) a spus "pacatele iti sunt iertate" si nu "eu iti iert pacatele". Chiar daca sa admitem ca ar fi subinteles asta, el singur a admis ca nu face nimic de la sine fara voia lui Dumnezeu. De ce ignorati urmatorul verset, nu va convine cumva:

"Eu nu pot să fac de la Mine nimic; precum aud, judec; dar judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis" (Ioan 5:30)

Fragmentul urmator din Luca intareste aceasta:

"Iar dacă Eu, cu degetul lui Dumnezeu, scot pe demoni iată a ajuns la voi împărăţia lui Dumnezeu." (Luca 11:20)

Asadar, explicatia clara ar fi ca Dumnezeu i-a iertat slabanogului pacatele, iar Isus l-a anuntat despre aceasta.

2009 Theophilos;223412 said:
Chiar daca in Biblie nu scrie ca Domnul Isus ar fi spus :"Sunt Dumnezeu " , atunci cand Toma spune :
Ioan 20:28 Drept răspuns, Toma I-a zis: "Domnul meu şi Dumnezeul meu!"

Domnul Isus a confirmat :Ioan 20:29 "Tomo" i-a zis Isus, "pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut."

Vedeti undeva ca Domnul Isus il cearta pe Toma deoarece I-a zis Dumnezeu ?

Aici lucrurile devin mai interesante :)

Deja am incercat sa va arat in postarile precedente ca versiunea evangheliei de la anonimul Ioan a fost scrisa cel mai tarziu din "evangheliile canonice", la circa 100 ani dupa profetul Isus (pace fie asupra lui). Un fapt si mai interesant este ca celelalte 3 versiuni (Luca, Matei, si Marcu) sunt numite "sinoptice" deoarece in general, ele arata o abordare asemanatoare a vietii lui Isus, pe cand versiunea de la Ioan le contrazice clar in unele locuri. Devine si mai interesant cand aflam ca evanghelia de la Ioan a fost considerata "eretica" de catre biserica timpurie. O lista de diferente si contradictii esentiale dintre cele 3 "evenghelii sinoptice" si cea de la Ioan puteti gasi aici : Synoptic Gospels - Wikipedia, the free encyclopedia

Prin urmare, nu e de mirare ca cele 3 "evanghelii sinoptice" nu sprijina versiunea din Ioan precum ca Isus ar insinua ca ar fi Dumnezeu. De fapt nici conform versiunii lui Ioan el nu spune direct ca ar fi Dumnezeu, probabil anonimului eretic Ioan nu i-a ajuns curaj sa se departeze chiar asa de departe de la colegii sai "sinoptici" :)


Reiesind din cele spuse, asi vrea din nou sa reiterez ca un musulman nu este nevoit sa se incurce in nenumarate contradictii si enigme biblice precum neclaritatea naturii profetului Isus, nenumarati presupusi "fii" lui Dumnezeu (apropo, d-le Theophilos, care totusi conform cartilor biblice este fiul itai nascut, Adam, Iacov, David, Solomon sau Isus (pace fie asupra lor toti)? Sau toti la un loc, Doamne fereste!). Sfantul Coran ne este de ajuns pentru a clarifica toate ambiguitatile acestea. Asa ca va indemn sa cititi aceasta carte, care spre deosebire de versiunile evenimentelor scrise de niste anonimi, este Cuvantul clar de la Dumnezeul Preainalt. Iata ce ne spune Coranul referitor la profetul Isus si la mama sa, Maria:


"Mesia, fiul Mariei, nu este decat un trimis, asemenea trimisilor de inainte de el, iar mama lui este o femeie cu evlavie adevarata. Amandoi mancau bucate [de rand]. Priveste ce semne invederate le trimitem Noi si apoi priveste cum sunt ei indepartati [de la ele]"
(Sfantul Qur'an 5:75)


2009 Theophilos;223412 said:
Daca abordez si celelalte subiecte ale dvs sigur nu veti raspunde la acestea ,haideti sa le discutam doar pe acestea si apoi continuam si cu celelalte .

Numai bine

Deci, in masura posibilitatilor am incercat sa va raspund si la subiectele acestea, ca sa va scad un pic din siguranta :), daca vreti le comentati (va las placerea ultimului cuvant, daca doriti sa includeti si o mica explicatie despre presupusii "fii intai-nascuti" va voi fi recunoscator) iar daca nu, sa trecem la punctele urmatoare.
 
Interesant citi Dumnezei trebu pt o lume cu atitea caractere :D (unul e numai in kazul cind lumea sta pe principii/ reguli, in rest ............ haos). Cred ca numele lui Isus e ca lumina stelei care adisparut (si totusi noi vedem cai stea ....).

P.S. "si mii de ani a trebuit, luminii sa ajunga ..." M.Eminescu
 
Palestina;223415 said:
Buna seara. Nu stiu de ce dar mi-am facut aceiasi impresie despre d-voastra :)




In primul rand, conform fragmentului de mai sus, profetul Isus (pace fie asupra lui) a spus "pacatele iti sunt iertate" si nu "eu iti iert pacatele". Chiar daca sa admitem ca ar fi subinteles asta, el singur a admis ca nu face nimic de la sine fara voia lui Dumnezeu. De ce ignorati urmatorul verset, nu va convine cumva:

"Eu nu pot să fac de la Mine nimic; precum aud, judec; dar judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis" (Ioan 5:30)

Fragmentul urmator din Luca intareste aceasta:

"Iar dacă Eu, cu degetul lui Dumnezeu, scot pe demoni iată a ajuns la voi împărăţia lui Dumnezeu." (Luca 11:20)

Asadar, explicatia clara ar fi ca Dumnezeu i-a iertat slabanogului pacatele, iar Isus l-a anuntat despre aceasta.



.


Buna seara ,
Nu sunt de acord cu explicatia dvs deoarece urmatoarele versete din Marcu 2 va contrazic .
In paragraful pe care eu l-am citat nu scrie :"Eu iti iert pacatele ", dar daca citeati cateva versete in continuare gaseati :

Marcu 2:10 Dar, ca să ştiţi că Fiul omului are putere pe pământ să ierte păcatele,

Cine este acest "Fiu al Omului "care are putere sa ierte pacatele ,atribut pe care numai Dumnezeu IL are ?

Ioan 5:30 nu este impotriva convingerilor noastre ale crestinilor ,arata relatia intre Domnul Isus care Intrupat fiind si Fiu al Omului ,totusi cu putere sa ierte pacatele ,a ales sa asculte de Dumnezeu pe acest Pamant , dar in acelasi capitol scrie :

Ioan 5:19 Isus a luat din nou cuvântul, şi le-a zis: "Adevărat, adevărat vă spun, că, Fiul nu poate face nimic de la Sine; El nu face decât ce vede pe Tatăl făcând; şi tot ce face Tatăl, face şi Fiul întocmai.

Cunoasteti un singur profet care a putut sa spuna :"Eu fac ce vad pe Tatal facand "
Cine la vazut pe Dumnezeu ,decat Cel care este Dumnezeu ?

citat:
..........................................................................................................................
Palestina;223415 said:
Aici lucrurile devin mai interesante

Deja am incercat sa va arat in postarile precedente ca versiunea evangheliei de la anonimul Ioan a fost scrisa cel mai tarziu din "evangheliile canonice", la circa 100 ani dupa profetul Isus (pace fie asupra lui). Un fapt si mai interesant este ca celelalte 3 versiuni (Luca, Matei, si Marcu) sunt numite "sinoptice" deoarece in general, ele arata o abordare asemanatoare a vietii lui Isus, pe cand versiunea de la Ioan le contrazice clar in unele locuri. Devine si mai interesant cand aflam ca evanghelia de la Ioan a fost considerata "eretica" de catre biserica timpurie. O lista de diferente si contradictii esentiale dintre cele 3 "evenghelii sinoptice" si cea de la Ioan puteti gasi aici : Synoptic Gospels - Wikipedia, the free encyclopedia

Prin urmare, nu e de mirare ca cele 3 "evanghelii sinoptice" nu sprijina versiunea din Ioan precum ca Isus ar insinua ca ar fi Dumnezeu. De fapt nici conform versiunii lui Ioan el nu spune direct ca ar fi Dumnezeu, probabil anonimului eretic Ioan nu i-a ajuns curaj sa se departeze chiar asa de departe de la colegii sai "sinoptici"
........................................................................................................................



Titlul topicului pe care l-a ales doamna Moona este Isus (in Biblie si Qoran) .Biblia este asta, nu alta ,daca vreti sa discutam despre Biblie puteti deschide alt topic .De ce mai incercati atunci sa-mi aratati ca din BIBLIA asta nu se vede Dumnezeirea Domnului Isus ?
Daca dupa 2 sapatamani in care incercati sa ma lamuriti ca nu se vede Dumnezeirea Domnului Isus in Biblie schimbati "macazul " spunand ca Biblia nu este adevarata inseamna ca ati muncit degeaba .Veniti cu informatii despre Biblie de pe Wiki ,daca eu vin cu informatii despre Islam de pe Wiki le acceptati ?

In ceea ce priveste "fiul intai nascut " explicatia nu este prea grea daca se cunoaste traditia si gandirea orientala ,antica in primul rand .Fiul intai nascut era mostenitorul , urmasul tatalui prin care numele(cinstea, pozitia,renumele ) tatalui se perpetua .Cand vorbim despre Iacov ,David si Solomon ca "intai nascuti " asta inseamna ca ei trebuiau sa "oglindeasca " Dreptatea si Sfintenia Lui Dumnezeu pe Pamant ,sa arate voia Lui Dumnezeu pe Pamant .
Numai bine
 
D-le Theophilos,
o intrebare -la care te rog sa raspunzi sincer:

de ce faci d-ta atatea eforturi si cheltuiesti atata timp ?
banuiesc ca iti este clar ca nu vei reusi sa opresti din drum nici macar pentru o clipa si nu vei schimba cu un centimetru aceasta gandire fixista si deformata cu care te lupti....

curiozitate de femeie.....
 
abbu;223440 said:
D-le Theophilos,
o intrebare -la care te rog sa raspunzi sincer:

de ce faci d-ta atatea eforturi si cheltuiesti atata timp ?
banuiesc ca iti este clar ca nu vei reusi sa opresti din drum nici macar pentru o clipa si nu vei schimba cu un centimetru aceasta gandire fixista si deformata cu care te lupti....

curiozitate de femeie.....

Doamna Abbu,
Nu pot sa tac cand vad atatea absurditati despre Crestinism .Nu pot sa-i las pe musulmani sa invete pe alti ce este Crestinismul .Nu am putere sa-i schimb eu ,dar am putere sa spun ce cred .Oricum stau ceva mai putin timp pe forum.
Numai bine.
 
Back
Top