Isus (in Biblie si in Qoran)

2009 Theophilos;223448 said:
Doamna Abbu,
Nu pot sa tac cand vad atatea absurditati despre Crestinism .Nu pot sa-i las pe musulmani sa invete pe alti ce este Crestinismul .Nu am putere sa-i schimb eu ,dar am putere sa spun ce cred .Oricum stau ceva mai putin timp pe forum.
Numai bine.


SAH -MAT tuturor care-l considera pe Isus altceva decit PROFET
cititi dragilor BIBLIA,Deuteronom 11-17 si convingeti-va;acum mai veniti cu acuze ca musulmanii practica uciderea celor ce renunta la islam(credinta in unictatea lui D-zeu)?
Dar evreii? ce i s-a poruncit lui Moise sa faca cu cei ce si-au modificat credinta dupa ce i-a trecut Moise prin Marea Rosie?


Deuteronom 13 RMNN - YouVersion.com: Online Bible
 
Assalamu alaykum, sora Moona,
nu cred ca o sa le convinga versetele alea pe alde d-l Theophilos, care pare sa creada in "crestinismul" trinitarian propovaduit de "sfantul" Paul, si nu in monoteismul descris pana si in majoritatea cartilor biblice, nemaivorbind de monoteismul pur, supunerea fata de Unicul Dumnezeu (adica nimic mai mult, nimic mai putin decat Islam) propovaduit de catre Moise si Isus precum si alti profeti (pace fie asupra lor toti).


D-le Theophilos, majoritatea argumentelor care le aduceti in sustinerea presupusei divinitati ai profetului Isus (pace si binecuvantarea fie asupra lui) le luati din versiunea de la Ioan, considerate eretice de catre biserica timpurie, si singura "evanghelia non-sinoptica" (cele 3 "sinoptice", de la Marcu, Luca si Matei sunt mult mai rezervate in acest sens). Faptul ca versiunea de la Ioan a fost scrisa cel mai tarziu dintre cele 4 "evanghelii canonice" ne indica clar ca idea (desi niciodata clar conturata) a divinitatii profetului Isus a evoluat preponderent in singura "evanghelia non-sinoptica" pe la sfarsitul secolulii 1/inceputul secolului 2 dupa Hristos. Nici nu mai amintesc despre "evangheliile non-canonice" scrise de catre contemporanii si chiar apostolii profetului Isus (pace fie asupra lui), convinient disparute, unde nici vorba de divinitatea lui Isus.


2009 Theophilos;223439 said:
Titlul topicului pe care l-a ales doamna Moona este Isus (in Biblie si Qoran) .Biblia este asta, nu alta ,daca vreti sa discutam despre Biblie puteti deschide alt topic .De ce mai incercati atunci sa-mi aratati ca din BIBLIA asta nu se vede Dumnezeirea Domnului Isus ?
Daca dupa 2 sapatamani in care incercati sa ma lamuriti ca nu se vede Dumnezeirea Domnului Isus in Biblie schimbati "macazul " spunand ca Biblia nu este adevarata inseamna ca ati muncit degeaba .Veniti cu informatii despre Biblie de pe Wiki ,daca eu vin cu informatii despre Islam de pe Wiki le acceptati ?


Exact, Isus (in Biblie si Qoran), de aceea si incerc sa aduc versetele despre Isus (pace fie asupra lui) din cartile biblice si Coran, deci este greu de evitat sa se discute si despre scripurile acestea, si mai ales despre autenticitatea lor. Eu am incercat sa abordez problemele legate de autenticitatea cartilor biblice mai inainte, si cred ca aici si consta cheia catre explicarea ambiguitatilor existente in Biblie privind natura profetului Isus (pace fie asupra lui) - neautenticitatea "evangheliilor canonice" si a altor carti biblice. De ce atunci, daca nu cred in autenticitaea cartilor biblice, aduc exemple din ele? Pentru a arata ca daca le studiati cu atentie si sinceritate (in caz daca le considerati unica revelatie Divina), veti constata ca sunt mult mai multe argumente in favoarea lui Isus ca trimis, profet si mesager al lui Dumnezeu decat in favoarea lui Isus fiind Dumnezeu (Doamne fereste!), ceea ce el niciodata nu a afirmat. Dar slava Domnului ca noi avem Coranul, cuvantul lui Dumnezeu neschimbat, care clarifica toate ambiguitatile.


"Oare nu cugeta ei la Coran? Daca ar fi el de la altcineva decat de la Allah, ar gasi in el multe nepotriviri!" (Sfantul Qur'an 2:82)


2009 Theophilos;223439 said:
In ceea ce priveste "fiul intai nascut " explicatia nu este prea grea daca se cunoaste traditia si gandirea orientala ,antica in primul rand .Fiul intai nascut era mostenitorul , urmasul tatalui prin care numele(cinstea, pozitia,renumele ) tatalui se perpetua .Cand vorbim despre Iacov ,David si Solomon ca "intai nascuti " asta inseamna ca ei trebuiau sa "oglindeasca " Dreptatea si Sfintenia Lui Dumnezeu pe Pamant ,sa arate voia Lui Dumnezeu pe Pamant .
Numai bine

Ce ma amuza cateodata logica teologilor crestini :) Desi Isus niciodata nu s-a numit (chiar si in "evangheliile canonice") nici "Dumnezeu", nici "fiul lui Dumnezeu", teologii crestini ii atribuie si una si alta, iar cand in Biblie se vorbeste in text direct ca si David, si Israel (Iacov), si Solomon (pace fie asupra lor toti) ar fi "fiii intai-nascuti" lui Dumnezeu, atunci se da vina pe "traditia", "gandirea orientala" si simbolismul :) De ce sa nu admteti atunci ca nici Isus nu este fiul lui Dumnezeu, ci "oglindirea" Dreptatii Lui pe Pamant? Cum oare ajungeti la concluzia ca presupusii "fii intai-nascuti" ar insemna "oglindirea" lui Dumnezeu pe pamant? Banuiesc ca nu este o explicatie, precum si chestia aia cu "treime" (1+1+1=1), care a aparut de fapt mult mai tarziu si nu se gaseste nici chiar in Ioan, e o "taina". Cam prea multe ambiguitati, "taine", si "enigme" sunt in cartile biblice. Nu de aceea oare ca mainele omului (sau mai degraba ale oamenilor) a alterat scripturile Divine, Tora si Evanghelia? Concluziile le faceti singuri.

Slava Domnului ca avem o Scriptura, Cuvantul Lui Dumnezeu nealterat, care va fi cu noi pana la sfarsitul timpului. Si acesta este Sfantul Coran.


"Acest Coran nu poate sa fie nicicum nascocit, fara de Allah, ci este confirmarea celor dinaintea lui si talcuirea oranduielilor. Nu este nici o indoiala ca el este venit de la Stapanul Lumilor" (Sfantul Qur'an 10:37)
 
2009 Theophilos;223448 said:
Doamna Abbu,
Nu pot sa tac cand vad atatea absurditati despre Crestinism .Nu pot sa-i las pe musulmani sa invete pe alti ce este Crestinismul .Nu am putere sa-i schimb eu ,dar am putere sa spun ce cred .Oricum stau ceva mai putin timp pe forum.
Numai bine.

toata stima.
imi plac oamenii care au principii si le sustin,indiferet daca eu sunt sau nu de acord cu punctul lor de vedere.

problema este ca aceste absurditati nu sunt rezultatul unei documentari incomplete,a unei intelegeri gresite a datelor,este ceva cultivat cu buna stiinta in speranta ca picatura cu picatura se umple galeata,iar cand este plina, se poate pune pe ea eticheta....islam

va doresc de asemeni numai bine.
 
Palestina;223451 said:
Desi Isus niciodata nu s-a numit (chiar si in "evangheliile canonice") nici "Dumnezeu", nici "fiul lui Dumnezeu", teologii crestini ii atribuie si una si alta,

Buna seara ,
Luca 22:70 Toţi au zis: "Eşti Tu dar Fiul lui Dumnezeu?" Şi El le-a răspuns: "Aşa cum o spuneţi; DA,SUNT."
Numai bine
 
2009 Theophilos;223464 said:
Buna seara ,
Luca 22:70 Toţi au zis: "Eşti Tu dar Fiul lui Dumnezeu?" Şi El le-a răspuns: "Aşa cum o spuneţi; DA,SUNT."
Numai bine

Buna seara,

mersi pentru informatie, am incercat sa o verific si am fost putin surprins sa gasesc cam altceva :)

"69. De acum însă Fiul Omului va şedea de-a dreapta puterii lui Dumnezeu.
70. Iar ei au zis toţi: Aşadar, Tu eşti Fiul lui Dumnezeu? Şi El a zis către ei: Voi ziceţi că Eu sunt." (Luca 22:69-70)

Sursa: BIBLIA ORTODOXA ONLINE | Sfânta Evanghelie după Luca :: Capitolul 22

Cam se deosebeste nitel citatul din "Biblia Ortodoxa" de cel adus de d-voastra :) De fapt, cam sunt practic diametral opuse sensurile. Banuiesc ca sunteti ortodox, poate ma gresesc, daca nu imi spuneti si mie din ce versiune ati adus citatul de mai sus? Din citatul adus de mine din "Biblia Ortodoxa" se vede clar ca profetul Isus (pace fie asupra lui) s-a numit "Fiul Omului" si la intrebarea provocatoare pusa de arhiireii si carturarii daca este fiul lui Dumnezeu a raspuns "Voi ziceti ca sunt", adica voi imi ascrieti asta, dar nu eu. Adica ceea ce am sustinut mai inainte ca Isus (pace fie asupra lui) niciodata (chiar si in "versiunile canonice") nu a spus ca este nici Dumnezeu, nici fiul lui Dumnezeu (Doamne fereste!) De ce tot va incapatinati sa credeti ca a fost si una si alta (plus la toate fiind si om in acelasi timp!), nu inteleg, daca nu aveti dovezi clare nici chiar in "versiunile canonice". Dar va las in pace cu credinta d-voastra.

Chiar daca sa admitem ca citatul adus de d-voastra este mai corect decat cel din "Biblia Ortodoxa", de ce sa nu admiteti posibilitatea ca prin "fiul lui Dumnezeu" se subintelege,
tinand cont de "traditia si gandirea orientala ,antica in primul rand" ca "fiul intai nascut era mostenitorul , urmasul tatalui prin care numele(cinstea, pozitia,renumele ) tatalui se perpetua" si cand se vorbeste despre Isus ca "fiul lui Dumnezeu", "asta inseamna ca el trebuie sa "oglindeasca " Dreptatea si Sfintenia Lui Dumnezeu pe Pamant ,sa arate voia Lui Dumnezeu pe Pamant", cum este cazul altilor "fii intai-nascuti", Iacov ,David si Solomon, conform parerii d-voastra?

Oricum, am verificat si traducerea engleza a Bibliei, versiunea "Revised, Standard Version", si ea suporta traducerea "Bibliei Ortodoxe":

"[69] But from now on the Son of man shall be seated at the right hand of the power of God."
[70] And they all said, "Are you the Son of God, then?" And he said to them, "You say that I am." (Luke: 22:69-70)

Sursa: Bible, Revised Standard Version

Si in versiunea "King James" gasim:

"69: Hereafter shall the Son of man sit on the right hand of the power of God.
70: Then said they all, Art thou then the Son of God? And he said unto them, Ye say that I am."
(Luke 2:69-70)

http://etext.virginia.edu/etcbin/to...odeng/parsed&tag=public&part=22&division=div1

Deci, va voi fi recunoscator daca veti aduce sursa de unde ati luat citatul de mai sus. Nu de alta, voi crede ca l-ati redactat singur, ceea ce insa nu cred ca ati facut.

Deci, referitor la primele 3 puncte ale "dezbaterii", concluzia pe scurt care am facut-o eu personal, reiesind din textele biblice putem constata ca:

1. Isus niciodata nu a spus ca este Dumnezeu, deci el nu este Dumnezeu.

2. Isus niciodata nu a sustinut direct ca este "fiul" lui Dumnezeu. Deci el nu este fiul lui Dumnezeu.

3. Isus (pace fie asupra lui) a spus clar ca el nu face nimic de la sine, si nu cauta voia sa, ci voia lui Dumnezeu care l-a trimis, deci el este trimis a lui Dumnezeu, adica profetul lui Dumnezeu.


In fine, dupa ce va expuneti concluziile si d-voastra (daca doriti) eu propun inca odata sa mergem mai departe sa "dezbatem" urmatorul punct din prima postare a sorei Moona, caci am petrecut destul timp (cred eu) cu primele 3 puncte. Deci, urmatorul punct este Rugaciunea:

Rugaciunea

Isus a ingenuncheat si s-a rugat (Mateu 26:29) Cui s-a rugat? Acest fapt demonstraza ca omul este supus lui Dumnezeu. O persoana care se roaga nu poate fi Dumnezeu cand el singur se roaga la Dumnezeu. Dar Biserica insista sa-l faca pe Isus Dumnezeu cu toate ca el niciodata nu a spus acest lucru. Biserica a inventat o noua religie care nu are nimic de a face cu invataturile lui Isus . Crestinismul sustine ceva opus invataturilor lui Isus.
Islamul este foarte exact, fiind ceea ce Dumnezeu I-a relevat Profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) si ceea ce profetul a spus si a facut. Avand in vedere acest punct, ce religie ai alege-o: cea care contrezice spusele profetilor sai sau o religie care afirme spusele profetilor sai. Care religie este mai dumnezeiasca: o religie inventata sau una care respecta cuvantul lui Dumnezeu?
 
Palestina;223482 said:
Buna seara,

mersi pentru informatie, am incercat sa o verific si am fost putin surprins sa gasesc cam altceva :)

"69. De acum însă Fiul Omului va şedea de-a dreapta puterii lui Dumnezeu.
70. Iar ei au zis toţi: Aşadar, Tu eşti Fiul lui Dumnezeu? Şi El a zis către ei: Voi ziceţi că Eu sunt." (Luca 22:69-70)

Sursa: BIBLIA ORTODOXA ONLINE | Sfânta Evanghelie după Luca :: Capitolul 22

Cam se deosebeste nitel citatul din "Biblia Ortodoxa" de cel adus de d-voastra :) De fapt, cam sunt practic diametral opuse sensurile. Banuiesc ca sunteti ortodox, poate ma gresesc, daca nu imi spuneti si mie din ce versiune ati adus citatul de mai sus? Din citatul adus de mine din "Biblia Ortodoxa" se vede clar ca profetul Isus (pace fie asupra lui) s-a numit "Fiul Omului" si la intrebarea provocatoare pusa de arhiireii si carturarii daca este fiul lui Dumnezeu a raspuns "Voi ziceti ca sunt", adica voi imi ascrieti asta, dar nu eu. Adica ceea ce am sustinut mai inainte ca Isus (pace fie asupra lui) niciodata (chiar si in "versiunile canonice") nu a spus ca este nici Dumnezeu, nici fiul lui Dumnezeu (Doamne fereste!) De ce tot va incapatinati sa credeti ca a fost si una si alta (plus la toate fiind si om in acelasi timp!), nu inteleg, daca nu aveti dovezi clare nici chiar in "versiunile canonice". Dar va las in pace cu credinta d-voastra.

Buna seara ,
Dupa logica dvs carturarii l-au condamnat la moarte pentru ca tot ei carturarii au zis despre Domnul Isus ca El este Fiul Lui Dumnezeu ?Ei au spus cuvintele incriminatoare si tot ei l-au condamnat pe Domnul Isus pentru niste cuvinte pe care ei le-au spus ?
Ciudata gandire .
Nu sunt ortodox ,dar daca va convine mai mult versiunea asta sa citim tot paragraful :
67. Zicând: Spune nouă dacă eşti Tu Hristosul. Şi El le-a zis: Dacă vă voi spune, nu veţi crede;
68. Iar dacă vă voi întreba, nu-Mi veţi răspunde.
69. De acum însă Fiul Omului va şedea de-a dreapta puterii lui Dumnezeu.
70. Iar ei au zis toţi: Aşadar, Tu eşti Fiul lui Dumnezeu? Şi El a zis către ei: Voi ziceţi că Eu sunt.
71. Şi ei au zis: Ce ne mai trebuie mărturii, căci noi înşine am auzit din gura Lui?

In 67 putem sa vedem, daca vrem "sa vedem " motivele pentru care Domnul Isus nu a spus DIRECT (asa cum v-ati fi asteptat)) prea multe despre El ,pentru ca oamenii nu credeau .Domnul Isus ii intreaba pe ucenici :" Cine zic oamenii ca sunt Eu ,dar voi cine spuneti ca sunt Eu ?" Neobisnuita intrebare mai ales pentru unii care sunt obisnuiti ca fiecare surata sa inceapa cu acea proclamatie :"In numele lui .............".
In versetul 70 scrie ca Fiul Omului va sta la" dreapta puterii Lui Dumnezeu ".Mahommed sta la "dreapta puteriii lui Dumnezeu "? Musulmanii vor sta la "dreapta puterii lui Dumnezeu " ?
Ce marturie au auzit ei din gura Domnului Isus de le-a fost suficient pentru condamnare (vezi versetul 71).


De ce va grabiti sa trecem mai departe cand nu ati raspuns la aceste explicatii ale mele din #38 :
In paragraful pe care eu l-am citat nu scrie :"Eu iti iert pacatele ", dar daca citeati cateva versete in continuare gaseati :

Marcu 2:10 Dar, ca să ştiţi că Fiul omului are putere pe pământ să ierte păcatele,

Cine este acest "Fiu al Omului "care are putere sa ierte pacatele ,atribut pe care numai Dumnezeu IL are ?

Ioan 5:30 nu este impotriva convingerilor noastre ale crestinilor ,arata relatia intre Domnul Isus care Intrupat fiind si Fiu al Omului ,totusi cu putere sa ierte pacatele ,a ales sa asculte de Dumnezeu pe acest Pamant , dar in acelasi capitol scrie :

Ioan 5:19 Isus a luat din nou cuvântul, şi le-a zis: "Adevărat, adevărat vă spun, că, Fiul nu poate face nimic de la Sine; El nu face decât ce vede pe Tatăl făcând; şi tot ce face Tatăl, face şi Fiul întocmai.

Cunoasteti un singur profet care a putut sa spuna :"Eu fac ce vad pe Tatal facand "
Cine la vazut pe Dumnezeu ,decat Cel care este Dumnezeu ?

Inca o precizare :Eu sunt de acord sa avem acest dialog conform cu topicul :"Isus (in Biblie si in Qoran ) ,deci in Biblie si nu doar in cartile pe care le acceptati .Putem sa discutam si despre Biblie dar nu le amestecam aici pe toate .
Numai bine.
 
Buna seara,

Nu vad nimic ciudat in expicatia care am propus. La raspunsul provocator al carturarilor daca este Isus fiul lui Dumnezeu, el a raspuns ca "Voi ziceti ca eu sunt", adica "voi vreti sa puneti aceste cuvinte in gura mea", ceea ce ei nu au reusit. Este mai plausibil ca carturarii l-au condamnat pe Isus (pace fie asupra lui) nu pe baza ca a refuzat sa spuna ca ar fi fiul lui Dumnezeu (Doamne fereste!) si bazandu-se pe ceea ce el a spus putin mai inaite in Luca 22:69, adica "De acum însă Fiul Omului va şedea de-a dreapta puterii lui Dumnezeu", ceea ce era deajuns ca ei sa-l acuze de blasfemie.

Apropo, versetele 67-71 cum apar in Biblia Ortodoxa, Revised Standard Version si King James, sunt in conformitate cu credinta musulmanilor, ca profetul Isus este Mesiah (Hristos - Cel Uns) si a fost inaltat la Dumnezeu si o sa vina din nou pe pamant ca sa-l ucida pe Falsul Mesia. Si aceasta nu inseamna deloc ca el este Dumnezeu (2 dumnezei + dumnezeul Sfantul Duh, Doamne fereste!)


Oricum asa si nu mi-ati spus de unde ati luat traducerea "Aşa cum o spuneţi; DA,SUNT." Banuiesc ca dintr-o interpretare neo-evangelica. Recunoaste-ti, ca este o mare diferenta intre aceasta talmacire si cea de "Voi ziceti ca eu sunt". Aceasta numai arata inca odata cat de "flexibili" sunt traducatorii biblici, ei nu sunt interesati atat sa pastreze sensul original (daca putem vorbi de "original" in cazul cartii scrise in greaca la 100 ani dupa evenimente) cat sa "modeleze" sensul dupa credinta lor. Aceasta numai ne arata inca o data cam cum au evoluat cartile biblice (caci strict vorbind Biblia nu este o singura carte, si cateva zeci de carti).

In privinta la postarea nr 38 eu credeam ca v-am raspuns deja, cand v-am aratat ca profetul Isus (pace fie asupra lui) nu facea nimic fara voia lui Dumnezeu, poate chiar zicand "In numele lui Dumnezeu" (in araba - BismiLlah). Si daca chiar, conform "evangheliilor canonice", ierta pacatele, cu voia cui facea asta? Poate imi raspundeti singur? :)


"Cunoasteti un singur profet care a putut sa spuna :"Eu fac ce vad pe Tatal facand".
Cine la vazut pe Dumnezeu ,decat Cel care este Dumnezeu?

Cred ca vii cunoscut faptul ca profetul Moise (pace fie asupra lui) l-a vazut pe Dumnezeu.
Insa, conform interpretarii dvs, un Dumnezeu l-a vazut pe alt Dumnezeu (Doamne fereste!) Ganditiva bine la implicatiile a ceea ce sustineti, caci intr-o Zi va trebu sa raspundeti in fata Unicului Dumnezeu.

Iata ce a spus profetul Isus (pace fie asupra lui) in Sfantul Qur'an:

"Allah este Stapanul meu si stapanul vostru. Asadar, adorati-L pe El! Aceasta este o cale dreapta!" (Sfantul Qur'an 3:51)
 
Palestina;223509 said:
Buna seara,

Iata ce a spune profetul Isus (pace fie asupra lui) in Sfantul Qur'an:

"Allah este Stapanul meu si stapanul vostru. Asadar, adorati-L pe El! Aceasta este o cale dreapta!" (Sfantul Qur'an 3:51)

vrei sa spui ca i s-au pus in gura vorbele astea.......
ce ineptie...
habar nu avea el de alah,apoi in nici-un caz isus nu avea in vocabular "adorati-l"
poate "...baruh a ta adonai.....eloheinu meleh haolam...."
asa se potriveste mai bine...

cauta...mai cauta D-le Theophilos...m-ar bucura sa le inchizi pliscul astora cu profetul isus
 
Pentru cei (o specie destul de rara de oameni) ce sunt casatoriti cu arabi si au copii cu ei si au trait intr-o tara araba dar inca nu au aflat ce inseamna numele Allah, (dar care totusi par sa aiba unele aptitudini pentru anumite limbi semitice :), apropo mai verificati inca odata gradul de inrudire intre limba aramaica si cea araba):

Allah este numele lui Dumnezeu, traducerea cea mai apropiata din limba araba in romana fiind "Unicul Dumnezeu". Versetul coranic care l-am adus mai sus este traducerea sensului din limba araba in limba romana. Daca tot nu v-ati prins, si aveti nevoie de o traducere mai elaborata, va ajut si cu asta. Deci, Profetul (da, profetul si nu "comunistul" sau "robin hood", cum il vad unii) Isus (pace fie asupra lui) a spus:

"Dumnezeu este Stapanul meu si stapanul vostru. Asadar, adorati-l pe El! Aceasta este o cale dreapta!" (Sfantul Qur'an, traducerea sensurilor 3:51)
 
vad ca i-ai mai taiat din coada....a disparut cuvantul alah din text,iar ca isus s-a rugat la dumnezeu,treba lui dar NU A PUTUT SPUNE STAPAN si ADORATI-L
sunt expresii strict musulmane
iat povestea cu cei traiti in tari musulmane si nu stiu de alah,e slaba rau...
stiu foarte bine dar nu-si revendica si ce nu e al lor.
ideea asta noua este a fanaticilor religiosi,care ar vrea ca si aerul ce il respiram sa scrie pe el ...de la alah.
 
Dar de la cine e aerul daca nu de la Allah Preainaltul, Dumnezul, Creatorul si Stapanul nostru :)

Intreaba pe orice crestin adevarat credincios daca Il adora pe Dumnezeu si Il considera Stapan ai acestei lumi. Nu e nevoie sa mergi departe, poti sa incepi si cu d-l Theophilos :) Cred ca vei mai afla ceva nou si util.
 
ai sa razi...dar multi,foarte multi oameni cred ca universul,pamantul,planetele au aparut mult inainte de "face dumnezeu lumea".
inca nu se stie exact,asa cum nu s-a stiut despre Atom,despre molecula,dar stiinta avanseaza si peste generatii se va afla...
atunci o a vedem un dumnezeu in marime naturala la muzeul de ceara....si nici atunci nu e sigur ca pe placuta va scrie "autodenumit alah"
 
Si de unde au aparut universul, pamantul, planetele? Este asa o lege in univers
- legea cauzei si efectului, in alte cuvinte nimic nu apare fara cauza, prin urmare nici universul nu a aparut din nimic, are si el o Cauza. Te las sa meditezi cam cine ar fi aceasta Cauza. Eu insa sunt mai optimist, si nu cred ca omenirea va afla despre aceasta Cauza peste cateva generatii, vom afla mult mai curand, fiecare de fapt va afla in persoana cand va veni timpul fiecaruia. Adica vom afla de toate cu mult mai devreme, numai sa nu fie cam... prea tarziu.
 
somn usor....
din pamant am fost facuti si in pamant ne intoarcem....
adica hrana la viermii care ii avem in noi..
atat
dupa 7 ani sau mai mult o sa ne puna oasele intr-un saculet si cedam locul altuia...
nu e prea mult de meditat aici....
 
Palestina;223509 said:
Buna seara,

Nu vad nimic ciudat in expicatia care am propus. La raspunsul provocator al carturarilor daca este Isus fiul lui Dumnezeu, el a raspuns ca "Voi ziceti ca eu sunt", adica "voi vreti sa puneti aceste cuvinte in gura mea", ceea ce ei nu au reusit. Este mai plausibil ca carturarii l-au condamnat pe Isus (pace fie asupra lui) nu pe baza ca a refuzat sa spuna ca ar fi fiul lui Dumnezeu (Doamne fereste!) si bazandu-se pe ceea ce el a spus putin mai inaite in Luca 22:69, adica "De acum însă Fiul Omului va şedea de-a dreapta puterii lui Dumnezeu", ceea ce era deajuns ca ei sa-l acuze de blasfemie.

Apropo, versetele 67-71 cum apar in Biblia Ortodoxa, Revised Standard Version si King James, sunt in conformitate cu credinta musulmanilor, ca profetul Isus este Mesiah (Hristos - Cel Uns) si a fost inaltat la Dumnezeu si o sa vina din nou pe pamant ca sa-l ucida pe Falsul Mesia. Si aceasta nu inseamna deloc ca el este Dumnezeu (2 dumnezei + dumnezeul Sfantul Duh, Doamne fereste!)

[/QUOTE]
Buna ziua
Ca sa puteti spune ca sensul cuvintelor Domnului Isus ar fi "voi vreti sa puneti aceste cuvinte in gura mea" ar trebui sa cunoasteti greaca veche ,ceea ce ma indoiesc .Conjuctia greaca "hoti " care a fost tradusa cu that in King James si RSV este descrisa astfel in dictionar :"causatively because :as concerning that,as that ,as thoght,because (that ),for (that ) . Cred ca sensul este :"voi spuneti aceasta PENTRU CA Eu sunt .
Daca ei l-ar fi condamnat pentru afirmatia din versetul 69 nu L-ar mai fi intrebat daca este Fiul Lui Dumnezeu .Oricum si afirmatia din 69 este deosebita ,are Mahommed cinstea de a sta la dreapta Puterii lui Dumnezeu ?

Palestina;223482 said:
1. Isus niciodata nu a spus ca este Dumnezeu, deci el nu este Dumnezeu.

2. Isus niciodata nu a sustinut direct ca este "fiul" lui Dumnezeu. Deci el nu este fiul lui Dumnezeu.
De ce nu a spus aceste adevaruri direct ? Pentru ca oricum nu credeau .
67. Zicând: Spune nouă dacă eşti Tu Hristosul. Şi El le-a zis: Dacă vă voi spune, nu veţi crede;
68. Iar dacă vă voi întreba, nu-Mi veţi răspunde.

Chiar daca El nu a spus ca este Dumnezeu ,El nu a negat cand Toma i-a zis Domnul meu si Dumnezeul meu .Orice om ar fi trebuit sa nege cu vehementa .
Eu cred ca Luke 22:70 este o recunoastere directa ca El este Fiul Lui Dumnezeu .
Oricum crezul nostru nu se bazeaza numai pe Luca 22:70 chiar daca sensul acestui verset cred ca este corect in traducerea pe care eu o folosesc mai mult: Cornilescu .
Alte atribute care apartin numai Lui Dumnezeu si pe care Domnul Isus le-a avut :
Existenta eterna :
Ioan 8:58 Isus le-a zis: "Adevărat, adevărat, vă spun că, mai înainte ca să se nască
Avraam, sunt Eu."
Ioan 17:5 Şi acum, Tată, proslăveşte-Mă la Tine însuţi cu slava, pe care o aveam la Tine, înainte de a fi lumea.

Omniprezenta:
Matei 18:20 Căci acolo unde sunt doi sau trei adunaţi în Numele Meu, sunt şi Eu în mijlocul lor."
Matei 28:20 Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului.

Omniscienta .
Matei 16:21 De atunci încolo, Isus a început să spună ucenicilor Săi că El trebuie să meargă la Ierusalim, să pătimească mult din partea bătrânilor, din partea preoţilor celor mai de seamă şi din partea cărturarilor; că are să fie omorât, şi că a treia zi are să învie.
Luca 6:8 Dar El le ştia gândurile; şi a zis omului, care avea mâna uscată: "Scoală-te, şi stai în mijloc." El s-a sculat, şi a stat în picioare.
Luca 11:17 Isus le-a cunoscut gândurile, şi le-a zis: "Orice împărăţie dezbinată împotriva ei, este pustiită; şi o casă dezbinată împotriva ei, se prăbuşeşte peste alta.

Faptul ca El stia ca va fi omorat ,ca va invia dupa 3 zile ,faptul ca El stia gandurile oamenilor nu va arata ca avea o cunoastere divina ?

In privinta raspunsurilor de la postarea 38 sunt mai mult eschivari :
Credeti ca Dumnezeu isi da atributele sale unor oameni (iertarea pacatelor in ceea ce ne priveste pe noi ) ?A mai dat Dumnezeu acest atribut cuiva ?
In ceea ce priveste Ioan 5:19 nu scrie ca Domnul Isus l-a vazut pe Tatal ci scrie :"ce vad
pe Tatal facand " ,El Il vedea mereu pe Tatal ,avea un "acces " permanent .
Palestina;223509 said:
Cred ca vii cunoscut faptul ca profetul Moise (pace fie asupra lui) l-a vazut pe Dumnezeu.
Moise nu l-a vazut pe Dumnezeu ,a vazut slava Lui Dumnezeu .
In Ioan 1 scrie :
Ioan 1:18 Nimeni n-a văzut vreodată pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut."

Palestina;223509 said:
Insa, conform interpretarii dvs, un Dumnezeu l-a vazut pe alt Dumnezeu (Doamne fereste!) Ganditiva bine la implicatiile a ceea ce sustineti, caci intr-o Zi va trebu sa raspundeti in fata Unicului Dumnezeu.
Nu eu am spus ca un dumnezeu vede pe alt dumnezeu ,ci dvs .Noi crestinii credem ca este Un Singur Dumnezeu care se manifesta in trei persoane .Cuvantul persoana poate induce in eroare ,ca si cum ar fi trei persoane individuale in Dumnezeire ,dar nu avem altul mai bun .
Ca musulmanii sunt invatati de Coran ca noi avem trei dumnezei este problema lor, atat au putut pricepe incercand sa-L cunoasca pe Cel Infinit cu o ratiune limitata .
Ma gandesc foarte bine la ceea ce sustin ,cred Cuvantul Lui Dumnezeu asa cum este revelat in Biblie .
Numai bine
 
Buna seara,

Am impresia ca ne invartim pe loc :) Nu cred ca traducatorii ce au tradus versiunile ortodoxa, King James, Standard revised si altele cunosteau greaca veche mai prost decat Cornilescu. Faptul ca el a interpretat versetul asa cum a vrut ramane pe constiinta lui, nu el e primul si nu cred ca e ultimul care interpreteaza scriptura dupa cum ii convine. Oricum, am dubii ca profetul Isus (pace fie asupra lui) stia de cuvantul grec "hoti", autorii anonimi a "evangheliilor sinoptice" au ales (de ce oare?) sa scrie in greaca veche, si mult din ceea ce avem noi azi a devenit "lost in translation... and interpretation".

Islamul ne invata sa nu diferentiem intre profeti, ei toti sunt egali, desi unii profeti (pace fie asupra lor toti) sunt speciali in diferite sensuri, primul om si profet Adam spre exemplu a fost creat neavand nici mama nici tata, profetul Solomon stia limba animalelor, profetul Moise a vorbit direct cu Dumnezeu, profetul Isus (Mesia) a fost inaltat la ceruri si se va intoarce a doua oara, Profetul Mohammed este ultimul profet, caruia i-a fost dat Coranul care clarifica toate neintelegerile si contradictiile din scripturile evreilor si crestinilor care au fost schimbate de catre oameni. El nu are "cinstea de a sta la drepta puterii lui Dumnezeu", cum v-ati exprimat, insa el va avea cinstea sa vada urmasii sai fiind cei mai numerosi dintre cei ce vor intra in Rai.

Chestia insa cu presupusa "omniprezenta" si "omniscenta" lui Isus e o blasfemie tipatoare, va indemn sa va caiti pana nu va fi prea tarziu. Cum de nu ati mai adaugat si "omnipotenta"? Daca ar fi Isus omniscient, de ce ar striga la Dumnezeu, Stapanul sau si Stapanul nostru :"O Doamne, de ce m-ai parasit?" Conform dvs, ar trebuia sa stie de ce Dumnezeu l-a parasit (de fapt, musulmanii nu cred ca l-a parasit Dumnezeu, din contra nu l-a lasat sa fie omorat si l-a ridicat la El). Va las sa meditati bine asupra a ceea ce ziceti.


In privinta raspunsurilor de la postarea 38 sunt mai mult eschivari :
Credeti ca Dumnezeu isi da atributele sale unor oameni (iertarea pacatelor in ceea ce ne priveste pe noi ) ?A mai dat Dumnezeu acest atribut cuiva ?

Nu cred ca cineva in afara de Dumnezeu cel Unic poate ierta pacatele, deaceea nici nu cred in tot ce ne spun "evangheliile canonice" scrise dupa 70 -100 de ani de autori anonimi in limba greaca care nu l-au cunoscut personal pe Isus. Dovada proaspata cum au evoluat "evangheliile canonice" este traducerea lui Cornilescu, care a reusit sa schimbe diametral sensul versetului din Luca 22:70, spre exemplu.

Referitor la daca l-a vazut profetul Moise pe Dumnezeu asi vre sa-mi cer iertare, cand am intrebat daca stiti ca l-a vazut pe Dumnezeu, m-am referit la sursele biblice, care ne spun, printre altele:

"Domnul însă grăia cu Moise faţă către faţă, cum ar grăi cineva cu prietenul său. După aceea Moise se întorcea în tabără; iar tânărul său slujitor Iosua, fiul lui Navi, nu părăsea cortul." (Iesirea 33:11)

Faptul ca dvs interpretati acest verset precum Moise a vazut slava lui Dumnezeu, ne arata inca odata ca interpretati versetele biblice dupa placul vostru, care va plac le interpretati literar, iar care nu - simbolic, ca si celea cu presupusii "fii intai-nascuti" a lui Dumnezeu (Doamne fereste!) Cine hotaraste?

Slava Domnului, in Coran nu exista astfel de ambiguitati si contradictii. Conform Coranului profetul Moise (pace fie asupra lui) a vorbit cu Dumnezeu dar nu l-a vazut pe El, a vazut numai o lumina puternica care aproape l-a orbit.

Noi crestinii credem ca este Un Singur Dumnezeu care se manifesta in trei persoane .Cuvantul persoana poate induce in eroare ,ca si cum ar fi trei persoane individuale in Dumnezeire ,dar nu avem altul mai bun.



Ganditiva bine la ce ati scris. Dumnezeu alcatuit din 3 persoane, Doame fereste! Inca odata va intreb, CUI S-A INCHINAT ISUS, CINE L-A CREAT PE ISUS? Dumnezeu l-a creat pe alt dumnezeu (Doamne fereste!)? Ganditiva bine. Nu musulmanii si persoane ca dvs au o ratiune limitata, ce incearca sa-i atribuie lui Dumnezeu calitatile umane, atat fizice cat si sufletesti. De fapt, mai bine decat e spus in Sfantul Coran nimeni nu o sa spuna:

"72. Necredinciosi sunt aceia care spun: "Dumnezeu e Mesia, fiul Mariei!" Doar a zis Mesia: "O, fii ai lui Israel, adorati-L pe Allah, Domnul meu si Domnul Vostru!" Pe cel care aseaza langa Allah pe altcineva, Allah ii va opri de la Rai, iar adapostul lui va fi Focul si cei nelegiuiti nu vor afla ajutor.

73. Necredinciosi sunt aceia care spun: "Dumnezeu este treimea din trei", caci nu exista alta divinitate afara de [Allah] cel Unic si de nu vor inceta sa vorbeasca astfel, ii va atinge si pe cei necredinciosi dintre ei chin dureros.

74. Si, oare, nu vin ei la Allah sa se caiasca si sa-i ceara iertare? Allah doar este Iertator, Indurator.

75. Mesia, fiul Mariei, nu este decat un trimis, asemenea trimisilor de dinainte de el, iar mama lui este o femeie cu evlavie adevarata. Amandoi mancau bucate [de rand]. Priveste ce semne invederate le trimitem Noi si apoi priveste cum sunt ei indepartati [de la ele]!

76. Spune: "Voiti voi sa adorati in locul lui Allah pe altcineva care nu va aduce nici stricaciune nici folos? Doara Allah este Cel care Aude Totul, Atoatestiutor".

77. Spune: "O, oameni ai Scripturii! Nu treceti in credinta voastra peste adevar si nu urmati poftele unor oameni care sunt rataciti, de mai inainte, si care i-au dus intru ratacire pe multi si s-au abatut de la calea cea dreapta!"
 
Palestina;223569 said:
Buna seara,

Am impresia ca ne invartim pe loc :) Nu cred ca traducatorii ce au tradus versiunile ortodoxa, King James, Standard revised si altele cunosteau greaca veche mai prost decat Cornilescu. Faptul ca el a interpretat versetul asa cum a vrut ramane pe constiinta lui, nu el e primul si nu cred ca e ultimul care interpreteaza scriptura dupa cum ii convine. Oricum, am dubii ca profetul Isus (pace fie asupra lui) stia de cuvantul grec "hoti", autorii anonimi a "evangheliilor sinoptice" au ales (de ce oare?) sa scrie in greaca veche, si mult din ceea ce avem noi azi a devenit "lost in translation... and interpretation".
"

Cred ca va invartiti pe loc deoarece v-ati propus un scop irealizabil :sa demonstrati ca din Biblia nu reiese ca domnul Isus este Dumnezeu Intrupat .Este posibil sa-i convingeti pe cei care nu pun mana pe Biblie dar nu si pe cei care o cunosc ceva .
Eu nu am spus ca traducatorii la King James si Revised Standard nu stiau greaca veche,dar versetul din Luka 22:70 in nici un caz nu poate fi inteles din aceste traduceri asa cum var placea .
Motivul este atat de simplu ca sa intelegem de ce Noul testament a fost scris in greaca :in doar cativa ani de Crestinism cei mai multi crestini erau de limba greaca si nu aramaica .Noul Testament a fost scris pentru crestini si nu pentru Domnul Isus ,oricum cred ca Domnul Isus stia si greaca si araba si latina ,intr-un cuvant toate limbile .

Palestina;223569 said:
Chestia insa cu presupusa "omniprezenta" si "omniscenta" lui Isus e o blasfemie tipatoare, va indemn sa va caiti pana nu va fi prea tarziu. Cum de nu ati mai adaugat si "omnipotenta"? Daca ar fi Isus omniscient, de ce ar striga la Dumnezeu, Stapanul sau si Stapanul nostru :"O Doamne, de ce m-ai parasit?" Conform dvs, ar trebuia sa stie de ce Dumnezeu l-a parasit (de fapt, musulmanii nu cred ca l-a parasit Dumnezeu, din contra nu l-a lasat sa fie omorat si l-a ridicat la El). Va las sa meditati bine asupra a ceea ce ziceti.

Te rog nu-mi mai da astfel de indemnuri ,cred tot ce scrie in Biblie si de acolo reiese si omniprezenta si omniscienta .
Binenteles ca stia de ce la parasit ,datorita pacatelor noastre ,stia de asemenea ca ma fi omorat si va invia a treia zi :
Luca 18:31 Isus a luat cu Sine pe cei doisprezece, şi le-a zis: "Iată că ne suim la Ierusalim, şi tot ce a fost scris prin prooroci despre Fiul omului, se va împlini.
Luca 18:32 Căci va fi dat în mâna Neamurilor; Îl vor batjocori, Îl vor ocărî, Îl vor scuipa;
Luca 18:33 şi, după ce-L vor bate cu nuiele, Îl vor omorî, dar a treia zi va învia."
Luca 18:34 Ei n-au înţeles nimic din aceste lucruri: căci vorbirea aceasta era ascunsă pentru ei, şi nu pricepeau ce le spunea Isus.

Cred ca sunteti dintre cei care nu intelegeti aceste cuvinte, la fel ca si apostolii atunci.

Palestina;223569 said:
Nu cred ca cineva in afara de Dumnezeu cel Unic poate ierta pacatele, deaceea nici nu cred in tot ce ne spun "evangheliile canonice" scrise dupa 70 -100 de ani de autori anonimi in limba greaca care nu l-au cunoscut personal pe Isus. Dovada proaspata cum au evoluat "evangheliile canonice" este traducerea lui Cornilescu, care a reusit sa schimbe diametral sensul versetului din Luca 22:70, spre exemplu.

Daca nu credeti in tot ce scrie in "Evangheliile sinoptice " de ce ati mai incercat sa demonstrati ceea ce ati incercat .
Daca nu va place o traducere puteti sa cititi in original .

Palestina;223569 said:
Referitor la daca l-a vazut profetul Moise pe Dumnezeu asi vre sa-mi cer iertare, cand am intrebat daca stiti ca l-a vazut pe Dumnezeu, m-am referit la sursele biblice, care ne spun, printre altele:

"Domnul însă grăia cu Moise faţă către faţă, cum ar grăi cineva cu prietenul său. După aceea Moise se întorcea în tabără; iar tânărul său slujitor Iosua, fiul lui Navi, nu părăsea cortul." (Iesirea 33:11)

Faptul ca dvs interpretati acest verset precum Moise a vazut slava lui Dumnezeu, ne arata inca odata ca interpretati versetele biblice dupa placul vostru, care va plac le interpretati literar, iar care nu - simbolic, ca si celea cu presupusii "fii intai-nascuti" a lui Dumnezeu (Doamne fereste!) Cine hotaraste?

Slava Domnului, in Coran nu exista astfel de ambiguitati si contradictii. Conform Coranului profetul Moise (pace fie asupra lui) a vorbit cu Dumnezeu dar nu l-a vazut pe El, a vazut numai o lumina puternica care aproape l-a orbit.

Poti vorbi cu cineva "fata catre fata " si totusi sa nu-l vezi ? In intuneric .
Nu spune ca Moise a vazut fata Domnului ci ca "graia fata catre fata ".Este diferenta .Tot in acel capitol scrie:
Exodul 33:17 Domnul a zis lui Moise: "Voi face şi ceea ce-mi ceri acum, căci ai căpătat trecere înaintea Mea, şi te cunosc pe nume!"
Exodul 33:18 Moise a zis: "Arată-mi slava Ta!"
Exodul 33:19 Domnul a răspuns: "Voi face să treacă pe dinaintea ta toată frumuseţea Mea, şi voi chema Numele Domnului înaintea ta; Eu Mă îndur de cine vreau să Mă îndur, şi am milă de cine vreau să am milă!"
Exodul 33:20 Domnul a zis: "Faţa nu vei putea să Mi-o vezi, căci nu poate omul să Mă vadă şi să trăiască!"
Exodul 33:21 Domnul a zis: "Iată un loc lângă Mine; vei sta pe stâncă.
Exodul 33:22 Şi când va trece slava Mea, te voi pune în crăpătura stâncii, şi te voi acoperi cu mâna Mea, până voi trece.
Exodul 33:23 Iar când Îmi voi trage mâna la o parte de la tine, Mă vei vedea pe dinapoi; dar Faţa Mea nu se poate vedea."


Palestina;223569 said:
Ganditiva bine la ce ati scris. Dumnezeu alcatuit din 3 persoane, Doame fereste! Inca odata va intreb, CUI S-A INCHINAT ISUS, CINE L-A CREAT PE ISUS? Dumnezeu l-a creat pe alt dumnezeu (Doamne fereste!)? Ganditiva bine. Nu musulmanii si persoane ca dvs au o ratiune limitata, ce incearca sa-i atribuie lui Dumnezeu calitatile umane, atat fizice cat si sufletesti. De fapt, mai bine decat e spus in Sfantul Coran nimeni nu o sa spuna:
In primul rand Domnul Isus nu a fost creat .

Cred ca aceste versete arata atat de bine cine a fost Domnul Isus pe Pamant :
Filipeni 2:6 El, măcar că avea chipul lui Dumnezeu, totuşi n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu,
Filipeni 2:7 ci S-a dezbrăcat pe sine însuşi şi a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor.
Filipeni 2:8 La înfăţişare a fost găsit ca un om, S-a smerit şi S-a făcut ascultător până la moarte, şi încă moarte de cruce.

Deoarece de buna voie a ales sa fie om ,ca om s-a inchinat Tatalui .
Numai bine
 
Isus Hristos este viu! Chiar acum!

unde....?? unde.....????
nu ma lasa trista,vreau sa-l vad si eu......!!!!

suna ca o reclama de peste ....2 isusi pe pret de unu...chiar acum...proaspat si viu.....inca mai misca....
 
abbu, inca nu te-ai saturat sa aberezi si sa arunci insulte? Macar din respect fata de d-l Theophilos si alti crestini, caci pe musulmani deja stim ca nu-i iubesti.

D-le Theophilos, va las in pace sa credeti in ce credeti, fie in 3 dumnezei personificati in 1 sau itr-un Dumnezeu manifestati in 3. Daca doriti, mai cercetati cam cand a aparut aceasta dogma, "sfanta treime", cert este ca profetul Isus (pace fie asupra lui) niciodata (chiar si in evangheliile canonice) nu a formulat aceasta idee.
Cert este ca nu s-a numit nicodata Dumnezeu, si din contra a zis ca indeplineste voia lui Dumnezeu si este trimisul Lui pe pamant. Ganditiva atent la ce ziceti, chiar nu va pare o absurditate, sa nu zic blasfemie:

Deoarece de buna voie a ales sa fie om ,ca om s-a inchinat Tatalui."

?
Cum explicati ceea ce ati scris mai sus, Dumnezeu a ales sa fie om si s-a inchinat Tatalui? Adica altui Dumnezeu (Doamne fereste!) Va intreb, daca Isus ar fi Dumnezeu, cum poate un Dumnezeu sa se inchine altui Dumnezeu? Sau Dumnezeu s-a impartit in 2 (Doamne fereste) si o parte din El a ales sa fie om si ca om s-a inchinat...altei parti, Tatalui (Doamne fereste). Si asta pana cand ajungem si la "Dumnezeul" Sfantul Duh, unde lucrurile devin si mai complicate! Al treilea Dumnezeu?! Ce s-a intamplat cu monoteismul, fratilor?

Faptul ca Isus (pace fie asupra lui) niciodata nu a spus ca este Dumnezeu si niciodata nu i-a cerut oamenilor sa se inchine lui este confirmat in Sfantul Coran, sura Al-Ma'ida:


116. Si cand va zice Allah: "O, Isus, fiu al Mariei! Le-ai spus tu oamenilor: "Luati-ma pe mine si pe mama mea drept dumnezei in locul lui Allah?", el ii va raspunde: "Marire Tie! Eu nu as fi putut sa spun ceea ce nu aveam dreptul sa spun! Daca as fi spus, ai sti, caci Tu doara stii ce este in sufletul meu, pe cand eu nu stiu ce este in sufletul Tau! Doara Tu esti Marele Stiutor al celor nestiute!"

117. Eu nu le-am spus decat ceea ce mi s-a poruncit: "Adorati-l pe Allah, Domnul meu si Domnul vostru!" Si am fost martor asupra lor atata vreme cat m-am aflat printre ei. Si dupa ce m-ai luat la Tine, ai fost doar Tu Priveghetor peste ei, caci Tu esti Martor tuturor lucrurilor!" (traducerea sensurilor, Sfantul Qur'an 5:116-117)


P.S. In postarea mea precedenta, traducerea versetelor 72-77 a fost luata din aceiasi sura, Al-Ma'ida).
 
Back
Top