Isus (in Biblie si in Qoran)

Palestina;223655 said:
D-le Theophilos, va las in pace sa credeti in ce credeti, fie in 3 dumnezei personificati in 1 sau itr-un Dumnezeu manifestati in 3. Daca doriti, mai cercetati cam cand a aparut aceasta dogma, "sfanta treime", cert este ca profetul Isus (pace fie asupra lui) niciodata (chiar si in evangheliile canonice) nu a formulat aceasta idee.
Cert este ca nu s-a numit nicodata Dumnezeu, si din contra a zis ca indeplineste voia lui Dumnezeu si este trimisul Lui pe pamant. Ganditiva atent la ce ziceti, chiar nu va pare o absurditate, sa nu zic blasfemie:

D-le Palestina este diferenta diferenta enorma intre :"3 dumnezei personificati in 1 " si "Intr-un Dumnezeu care se manifesta in trei persoane ".
Dogma este aratata in Biblie si prin aceste cuvinte ale Domnului Isus :
Matei 28:19 Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.
Nu va suparati pe mine ,nu o spun nici din mandrie si nici din rautate ,nu cunoasteti Biblia sau mai bine zis ,cunoasteti numai versete pe care le rupeti din context ,probabil versete citite in cartile lui Ahmed Deedat .
Cert este ca a acceptat aceasta titulatura si nu a respins-o deloc :
Ioan 20:27 Apoi a zis lui Toma: "Adu-ţi degetul încoace, şi uită-te la mâinile Mele; şi adu-ţi mâna, şi pune-o în coasta Mea; şi nu fi necredincios, ci credincios."
Ioan 20:28 Drept răspuns, Toma I-a zis: "Domnul meu şi Dumnezeul meu!"
Ioan 20:29 "Tomo" i-a zis Isus, "pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut."

Palestina;223655 said:
117. Eu nu le-am spus decat ceea ce mi s-a poruncit: "Adorati-l pe Allah, Domnul meu si Domnul vostru!" Si am fost martor asupra lor atata vreme cat m-am aflat printre ei. Si dupa ce m-ai luat la Tine, ai fost doar Tu Priveghetor peste ei, caci Tu esti Martor tuturor lucrurilor!" (traducerea sensurilor, Sfantul Qur'an 5:116-117)

Chiar credeti ca Domnul Isus s-a adresat Tatalui cu acest nume arab :Allah ?

Numai bine .
 
2009 Theophilos;223671 said:
D-le Palestina este diferenta diferenta enorma intre :"3 dumnezei personificati in 1 " si "Intr-un Dumnezeu care se manifesta in trei persoane ".
Dogma este aratata in Biblie si prin aceste cuvinte ale Domnului Isus :
Matei 28:19 Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.

Poate si este o diferenta insa si una ("3 dumnezei personificati in 1 ") si alta ("Intr-un Dumnezeu care se manifesta in trei persoane ") dau frumusel in politeism. Un Dumnezeu manifestat in 3 persoane (Doamne fereste!)? Adica deja sunt 3 persoane si nu 1, conform dvs - Dumnezeu Tatal (primul Dumnezeu, si cel mai important, deoarece pana si dvs recunoasteti ca profetul Isus, pace fie asupra lui, se inchina Lui si nu facea nimic fara voia Lui), "dumnezeu fiul" (al 2-lea dumnezeu) si "dumnezeu Sfantul Duh" (al 3-lea dumnezeu). Va aduc la cunostinta daca nu stiati ca aceasta dogma de trinitate dupa o perioada indelungata de dezbateri (nu toti crestini timpurii credeau in trinitate, ba cu cat mai timpurii erau cu atat mai mult nu credeau in ea) a fost adoptata oficial de biserica in anul 325 la Consiliul de la Niceea. Citata din Matei adusa de dvs nu demonstreaza nicidecum ca profetul Isus a stabilit dogma de trinitate in crezul crestinilor, el s-a inchinat Unicului Dumnezeu si a invatat apostolii sai si credinciosii sa se inchine Unicului Dumnezeu. Ca sa nu mergem departe, sa vedem ce spune Isus, conform versiunii lui Matei, cand un tanar l-a numit "Bunule Invatator" (Matei 19 : 16), iar Isus i-a raspuns, refuzandu-se sa fie numit "bun": "De ce-mi zici bun ? Nimeni nu este bun decat numai Unul Dumnezeu." (Matei 19 : 17). A spus "Unul Dumnezeu", nu a spus ca si el ar fi o personificare a lui Dumnezeu si Sfantul Duh a treia persoana.


2009 Theophilos;223671 said:
Nu va suparati pe mine ,nu o spun nici din mandrie si nici din rautate ,nu cunoasteti Biblia sau mai bine zis ,cunoasteti numai versete pe care le rupeti din context ,probabil versete citite in cartile lui Ahmed Deedat ..


Nici nu am pretins sa fiu mare cunoscator de Biblie, asa ca nici o suparare :)
Dar ceea ce cunosc din cartile biblice mii deajuns sa vad destule contradictii si discrepante ca sa nu accept literalmente tot ce este scris in ele, deoarece cam prea multi autori anonimi au contribui la scrierea si editarea acestor carti. Dar va asigur ca sunt destui fosti misionari si preoti crestini (ortodoxi, catolici, protestanti si evanghelici) care cunosteau mult mai bine decat mine si cred ca si decat dvs (fara suparare :)) cartile biblice, ceea ce nu-i a oprit sa caute adevarul si sa accepte Islamul.


2009 Theophilos;223671 said:
Cert este ca a acceptat aceasta titulatura si nu a respins-o deloc :
Ioan 20:27 Apoi a zis lui Toma: "Adu-ţi degetul încoace, şi uită-te la mâinile Mele; şi adu-ţi mâna, şi pune-o în coasta Mea; şi nu fi necredincios, ci credincios."
Ioan 20:28 Drept răspuns, Toma I-a zis: "Domnul meu şi Dumnezeul meu!"
Ioan 20:29 "Tomo" i-a zis Isus, "pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut."

Am spus deja ca nu cred in tot ce este scris in cartile biblice, mai ales in "evanghelia sinoptica" dupa anonimul Ioan considerata eretica pana si de biserica crestina timpurie.


2009 Theophilos;223671 said:
Chiar credeti ca Domnul Isus s-a adresat Tatalui cu acest nume arab :Allah ?

Numai bine.

Nu dvs nu demult sustineati ca Isus (pace fie asupra lui) cunostea greaca veche :) ?
Cu atat mai mult trebuia sa cunoasca limba araba, conform logicii dvs, deoarece este mult mai inrudita aramaicii. Cu atat mai mult ar trebui sa cunoasca ce ar inseamna cuvantul Allah, spre deosebire de dvs, care se pare ca tot inca nu v-ati prins. Cum credeti dvs ca s-a adresat Isus Domnului sau? Cu cuvantul romanesc Dumnezeu? Paremise ca numele Allah este mai apropiat din punct de vedere fonetic numelui aramaic Elohim, decat numele romanesc Dumnezeu sau cel grecesc, Theo, mai ales tinand cont ca in limbile semitice sunetele "e" si "a" sunt variatii al aceluiasi sunet.

Numai bine si dvs.
 
Palestina;223655 said:
cert este ca profetul Isus (pace fie asupra lui) niciodata (chiar si in evangheliile canonice) nu a formulat aceasta idee.
Cert este ca nu s-a numit nicodata Dumnezeu, si din contra a zis ca indeplineste voia lui Dumnezeu si este trimisul Lui pe pamant. Ganditiva atent la ce ziceti, chiar nu va pare o absurditate, sa nu zic blasfemie:
.

Palestina;223720 said:
Am spus deja ca nu cred in tot ce este scris in cartile biblice, mai ales in "evanghelia sinoptica" dupa anonimul Ioan considerata eretica pana si de biserica crestina timpurie.

Buna ziua .
V-am spus ca nu cunoasteti Biblia .In primul citat afirmati ca Domnul Isus nu a formulat NICIODATA aceasta idee si eu v-am aratat ca a formulat-o .Va deziceti de afirmatia din primul citat ?

Cert este ca a acceptat aceasta titulatura si nu a respins-o deloc :
Ioan 20:27 Apoi a zis lui Toma: "Adu-ţi degetul încoace, şi uită-te la mâinile Mele; şi adu-ţi mâna, şi pune-o în coasta Mea; şi nu fi necredincios, ci credincios."
Ioan 20:28 Drept răspuns, Toma I-a zis: "Domnul meu şi Dumnezeul meu!"
Ioan 20:29 "Tomo" i-a zis Isus, "pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut."

Numai bine
 
Buna ziua,

v-am spus parerea mea si parerea bisericii crestine timpurii despre "evanghelia" eretica dupa Ioan, cea mai inexacta din evangheliile canonice.

In ceea ce priveste acea citata din Matei, daca o luati drept dovada precum ca profetul Isus a introdus dogma de trinitate, atunci dovada e cam slabuta, parerea mea. V-am spus deja ca ceea ce cunosc eu din cartile biblice mii deajuns sa nu accept totul literalmente. Nu am dubii ca dvs cunoasteti cartile biblice mai bine decat mine, insa alegeti din ele ceea ce va convine si ignorati ceea ce nu va convine, ceea ce contrazice dogmelor oficiale a bisericii. Versetele care va convine le interpretati literar, altele asemanatoare le interpretati simbolic.

Dar faptul ramane fapt, vreti dvs sau nu vreti, profetul Isus (pace fie asupra lui), chiar si in "evangheliile canonice" nu a afirmat direct ca este Dumnezeu, ba din contra, de multe ori a negat ca ar fi Dumnezeu.

De ce ati trecut cu vederea citata urmatoare, unde Isus ar spune tinerelui, conform versiunii lui Matei:

"De ce-mi zici bun ? Nimeni nu este bun decat numai Unul Dumnezeu." (Matei 19 : 17).
Numai din ciatata asta clar reiesa ca Dumnezeu este Unil (si nu alcatuit din 3 persoane) si ca Isus nicidecum nu este Unul Dumnezeu.

Sau:

"Si tata al vostru sa nu numiti pe pamant, ca Tatal vostru UNUL este, Cel din ceruri." (Matei 23 : 9).

Deci aici, conform versiunii lui Matei, Isus zice clar si fara echivoc, "Tatal vostru Unul" este, deci el recunoaste ca nu face parte din Dumnezeu. Oricum, mii interesant cum interpretati expresia "Tatal vostru", literar sau simbolic? Daca simbolic atunci de ce cand Isus se adreseaza catre Dumnezeu cu cuvantul Tatal (cuvantul "abba" are si semnificatia de "creator") interpretati literar?

Iar cum interpretati urmatorul verset, "Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, pentru ce m-ai parasit ?" (Matei 27 : 46). Ati spus undeva mai inainte ca Isus ar fi atoatestiutor (Doamne fereste!) si stia de ce l-a parasit D-zeu. Daca stia atunci de ce a mai strigat? Daca el ar fi D-zeu, conform dvs, de ce a strigat la adevaratul Dumnezeu?

Cam prea multe nu se leaga, parerea mea umila. Deoarece oamenii s-au "jucat" cu cuvantul lui Dumnezeu (Tora si Evanghelia originala), l-au editat si l-au transformat dupa placul lor, Dumnezeu a trimis ultima revelatie, care va ramane neschimbat pana la sfarsitul timpului, Sfantul Coran care clarifica toate neintelegerile:

"Iar tie, [Muhammed], ti-am trimis Cartea cu Adevarul, intarind Scriptura de inaintea ei si intrecand-o pe ea. Deci fa judecata intre ei dupa ceea ce ti-a trimis Allah si nu urma poftele lor, [indepartandu-te] de la Adevarul ce ti-a venit! Fiecaruia dintre voi Noi i-am dat o lege si o randuiala. Daca ar fi voit Allah, v-ar fi facut o singura comunitate, dar El voieste sa va incerce in ceea ce v-a dat. Deci, intreceti-va in plinirea de fapte bune, caci la Allah este intoarcerea voastra, a tuturor, si El va va instiinta despre cele asupra carora ati avut pareri deosebite!" (Sura A-l Maida, traducera sensurilor, 5:48).
 
Palestina;223733 said:
Buna ziua,

v-am spus parerea mea si parerea bisericii crestine timpurii despre "evanghelia" eretica dupa Ioan, cea mai inexacta din evangheliile canonice.
.

Buna seara
De unde stiti care a fost "parerea bisericii crestine timpurii " ?
Am inteles ca parerea dvs este de a nu crede tot ce scrie in Noul Testament dar nu inteleg cum puteti sa sustineti ca Domnul Isus nu a sustinut NICIODATA in "Evangheliile canonice " ca nu ar fi Dumnezeu ,cand v-am aratat ca scrie .Scrie sau nu scrie in "Evangheliile canonice " ?
Numai bine
 
2009 Theophilos;223736 said:
De unde stiti care a fost "parerea bisericii crestine timpurii " ?

Vedeti opiniiile cercetatorilor biblici de la Bauer si Braun pana la Schnackenburg si Koester si Hengel si Nagel aici:

The Johannine corpus in the early church - Google Books

in special pg. 13 -53.

2009 Theophilos;223736 said:
Am inteles ca parerea dvs este de a nu crede tot ce scrie in Noul Testament dar nu inteleg cum puteti sa sustineti ca Domnul Isus nu a sustinut NICIODATA in "Evangheliile canonice " ca nu ar fi Dumnezeu ,cand v-am aratat ca scrie .Scrie sau nu scrie in "Evangheliile canonice " ?

Isus (pace fie asupra lui) niciodata n-a spus ca ar fi Dumnezeu, chiar si in "evangheliile canonice". Versiunea de la "Ioan" este cea mai tarzie si cea mai inexacta versiune a evenimentelor, ce difera esential de celelalte 3 versiuni de la Marcu, Matei si Luca, dar nici in ea Isus nu spune direct "Eu spun Dumnezeu", dar se incearca de catre autorul lui "Ioan" sa insinueze aceasta idee, probabil nu avea curajul sa o faca mai direct.

In schimb in versiunile canonice se gasesc multe citate unde Isus ar confirma clar si fara echivoc ca nu este Dumnezeu, citatele pe care dvs alegeti sa le treceti cu tacere (desi cred ca aveti si la ele explicatii mai intortocheate), citate ca:

"De ce-mi zici bun ? Nimeni nu este bun decat numai Unul Dumnezeu." (Matei 19 : 17).
Numai din ciatata asta clar reiesa ca Dumnezeu este Unil (si nu alcatuit din 3 persoane) si ca Isus nicidecum nu este Unul Dumnezeu.

Sau:

"Si tata al vostru sa nu numiti pe pamant, ca Tatal vostru UNUL este, Cel din ceruri." (Matei 23 : 9).

Mi-ar fi chiar interesant cum explicati versetele de mai sus :)
 
Palestina;223744 said:
Vedeti opiniiile cercetatorilor biblici de la Bauer si Braun pana la Schnackenburg si Koester si Hengel si Nagel aici:

The Johannine corpus in the early church - Google Books

in special pg. 13 -53.
)

Buna seara .
Domnule Palestina ,cautand la books.google am dat peste mai multe carti despre Islam printre care si :
The truth about Muhammad: founder of the world's most intolerant religion
By Robert Spence

Sunteti de acord sa discutam despre Islam din surse ca aceasta ?

Numai bine
 
Pe cand autorii enumerati de mine sunt recunoscuti ca cercetatori in domeniul biblic si isi prezinta studiile intro maniera stiintifica si balansata, Robert Spencer este evident un islamofob si complet partial in "lucrarea" sa, ceea ce este evident din titlul lucrarii. Iata ce parere are crestina Karen Armstrong, renumit expert in religiile comparate si fosta calugareasa catolica, o persoana greu de acuzat de partialitate in favoarea Islamului:

"Like any book written in hatred, his new work is a depressing read. Spencer makes no attempt to explain the historical, political, economic and spiritual circumstances of 7th-century Arabia, without which it is impossible to understand the complexities of Muhammad’s life. Consequently he makes basic and bad mistakes of fact. Even more damaging, he deliberately manipulates the evidence."

sursa : The Truth About Muhammad - Wikipedia, the free encyclopedia

Dar daca doriti putem sa discutam si despre "lucrarea" lui Spencer daca deschideti un topic aparte. Eu insa propun pentru a treia oara sa ne miscam mai departe si sa incercam sa discutam despre urmatorul punct, rugaciune, dupa ce comentati daca doriti citatele de mai jos:

"De ce-mi zici bun ? Nimeni nu este bun decat numai Unul Dumnezeu." (Matei 19 : 17).
Numai din ciatata asta clar reiesa ca Dumnezeu este Unil (si nu alcatuit din 3 persoane) si ca Isus nicidecum nu este Unul Dumnezeu.

Sau:

"Si tata al vostru sa nu numiti pe pamant, ca Tatal vostru UNUL este, Cel din ceruri." (Matei 23 : 9).

Imi este intradevar interesant cum le interpretati. Dupa aceasta propun sa trecem la punctul despre rugaciune:

Rugaciunea

Isus a ingenuncheat si s-a rugat (Mateu 26:29) Cui s-a rugat? Acest fapt demonstraza ca omul este supus lui Dumnezeu. O persoana care se roaga nu poate fi Dumnezeu cand el singur se roaga la Dumnezeu. Dar Biserica insista sa-l faca pe Isus Dumnezeu cu toate ca el niciodata nu a spus acest lucru. Biserica a inventat o noua religie care nu are nimic de a face cu invataturile lui Isus . Crestinismul sustine ceva opus invataturilor lui Isus.
Islamul este foarte exact, fiind ceea ce Dumnezeu I-a relevat Profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) si ceea ce profetul a spus si a facut. Avand in vedere acest punct, ce religie ai alege-o: cea care contrezice spusele profetilor sai sau o religie care afirme spusele profetilor sai. Care religie este mai dumnezeiasca: o religie inventata sau una care respecta cuvantul lui Dumnezeu?

Numai bine.
 
Palestina;223744 said:
Isus (pace fie asupra lui) niciodata n-a spus ca ar fi Dumnezeu, chiar si in "evangheliile canonice". Versiunea de la "Ioan" este cea mai tarzie si cea mai inexacta versiune a evenimentelor, ce difera esential de celelalte 3 versiuni de la Marcu, Matei si Luca, dar nici in ea Isus nu spune direct "Eu spun Dumnezeu", dar se incearca de catre autorul lui "Ioan" sa insinueze aceasta idee, probabil nu avea curajul sa o faca mai direct.
Mi-ar fi chiar interesant cum explicati versetele de mai sus :)

Buna seara .
Domnule Palestina ,Evanghelia dupa Ioan este canonica si nu discutam canonicitatea ei pe acest topic ,v-am invitat sa deschideti alt topic ,de ce nu ati facut-o ?
Nu ati vazut titlul acestui topic cand v-ati angajat in discutii pe acest subiect ?
Titlul este :Isus (in Biblie si Coran ) si nu
Isus (in portiuni din Biblie (adica numai ce va convine) si coran ).

Daca nu va convine aceasta conditie :Biblia asa cum este ea, puteti renunta .In nici un caz nu sunteti in masura sa stabiliti ce este canonic si ce nu ,dar putem asa cum v-am propus sa discutam si despre canonicitate pe topic separat .

Chiar daca nu este scris in Biblie ca Domnul Isus a zis :"Eu sunt Dumnezeu " ,El nu neaga cand Toma spune acele cuvinte .Aveti un raspuns ,de ce nu neaga afirmatia lui Toma ?

De ce nu neaga aceasta afirmatie si de ce nu respinge inchinarea ucenicilor in versetul Matei 14:33: Cei ce erau în corabie, au venit de s-au închinat înaintea lui Isus, şi I-au zis: "Cu adevărat, Tu eşti Fiul lui Dumnezeu!"

De ce credeti ca Domnul Isus nu spune El "Cine Este" si ii lasa pe oameni sa-si dea seama Cine Este :
Matei 16:13 Isus a venit în părţile Cezareii lui Filip, şi a întrebat pe ucenicii Săi: "Cine zic oamenii că sunt Eu, Fiul omului?"
Matei 16:14 Ei au răspuns: "Unii zic că eşti Ioan Botezătorul; alţii: Ilie; alţii: Ieremia, sau unul din prooroci."

Chiar pe si apostoli ii intreaba :"cine ziceti ca sunt ?":
Matei 16:15 "Dar voi", le-a zis El, "cine ziceţi că sunt?"
Matei 16:16 Simon Petru, drept răspuns, I-a zis: "Tu eşti Hristosul, Fiul Dumnezeului celui viu!"
Matei 16:17 Isus a luat din nou cuvântul, şi i-a zis: "Ferice de tine, Simone, fiul lui Iona; fiindcă nu carnea şi sângele ţi-a descoperit lucrul acesta, ci Tatăl Meu care este în ceruri.
Matei 16:18 Şi Eu îţi spun: tu eşti Petru (Greceşte: Petros.); şi pe această piatră (Greceşte: petra.) voi zidi Biserica Mea, şi porţile Locuinţei morţilor nu o vor birui.
Matei 16:19 Îţi voi da cheile Împărăţiei cerurilor, şi orice vei lega pe pământ, va fi legat în ceruri, şi orice vei dezlega pe pământ, va fi dezlegat în ceruri."
Matei 16:20 Atunci a poruncit ucenicilor Săi să nu spună nimănui că El este Hristosul.

Dupa cum vedeti de aici nu a vrut sa-si faca "publicitate".Este cam straniu pentru unii dar asta este ,si nu numai ca nu a respins afirmatia lui Petru dar la si laudat pe Petru deoarece intelesese Cine Este :"Ferice de tine ".
Pot spune si eu :"Ferice de mine ca am inteles ca El este Hristosul ,Fiul Lui Dumnezeu,Salvatorul si Domnul meu .

Palestina;223744 said:
In schimb in versiunile canonice se gasesc multe citate unde Isus ar confirma clar si fara echivoc ca nu este Dumnezeu, citatele pe care dvs alegeti sa le treceti cu tacere (desi cred ca aveti si la ele explicatii mai intortocheate), citate ca:

Citat:
"De ce-mi zici bun ? Nimeni nu este bun decat numai Unul Dumnezeu." (Matei 19 : 17).
Numai din ciatata asta clar reiesa ca Dumnezeu este Unil (si nu alcatuit din 3 persoane) si ca Isus nicidecum nu este Unul Dumnezeu.

Sau:

"Si tata al vostru sa nu numiti pe pamant, ca Tatal vostru UNUL este, Cel din ceruri." (Matei 23 : 9).
Deci unde spune " clar si fara echivoc " :" Nu sunt Dumnezeu " si "Nu sunt Fiul Lui Dumnezeu " ,deoarece in versetele citate nu scrie asa ceva .
Pentru ca cereti explicatie pentru aceste versete.
Cred ca este Un Singur Dumnezeu ,nu ni se spune in aceste versete cum se manifesta Dumnezeu ci doar ca este Unul ,ceea ce si cred .De fapt nici nu cred ca putem sa-L cunoastem pe Dumnezeu in toata Maretia ,Puterea si Infinitatea Lui cu mintea noastra limitata ,daca am reusi sa-L cunoastem inseamna ca El ar fi ca si noi .

Eu cred ca din ce am citat pana acum reiese foarte clar din Biblie ca Domnul Isus este Dumnezeu si Fiul Lui Dumnezeu .

Palestina;223757 said:
Pe cand autorii enumerati de mine sunt recunoscuti ca cercetatori in domeniul biblic si isi prezinta studiile intro maniera stiintifica si balansata, Robert Spencer este evident un islamofob si complet partial in "lucrarea" sa, ceea ce este evident din titlul lucrarii. Iata ce parere are crestina Karen Armstrong, renumit expert in religiile comparate si fosta calugareasa catolica, o persoana greu de acuzat de partialitate in favoarea Islamului:

"Like any book written in hatred, his new work is a depressing read. Spencer makes no attempt to explain the historical, political, economic and spiritual circumstances of 7th-century Arabia, without which it is impossible to understand the complexities of Muhammad’s life. Consequently he makes basic and bad mistakes of fact. Even more damaging, he deliberately manipulates the evidence."
Dar daca doriti putem sa discutam si despre "lucrarea" lui Spencer daca deschideti un topic aparte. Eu insa propun pentru a treia oara sa ne miscam mai departe si sa incercam sa discutam despre urmatorul punct, rugaciune, dupa ce comentati daca doriti citatele de mai jos:
Imi este intradevar interesant cum le interpretati. Dupa aceasta propun sa trecem la punctul despre rugaciune:
Numai bine.

Cine le-a dat aceasta "recunoastere " acelor "autori '? Oricum o sa citesc si eu sa vad ce spun.
Daca acei autori scriau ceva impotriva Islamului erau :"islamofobi " .
Ce parere aveti despre ceea ce afirma despre Islam si Coran o musulmanca Wafa Sultan ?
Doamna Armstong vad ca este cu toata lumea :cu budisti ,cu crestini ,cu musulmani cu filantropi ,o sa iasa un "ghiveci ".Nu vreau sa discutam mult despre ea dar cand ea spune ca "Spencer nu face nici o incercare sa explice circumstantele :istorice ,politice ,economice si spirituale" ce pot intelege de aici ?
Circumstantele explica comportamentul si progresul sau mai bine zis lipsa de progres ?
Nu am nimic impotriva sa ne miscam mai departe dar tot in conditiile astea ?
Domnul Isus in Biblie sau in parti din Biblie care va convin ?
Trebuie sa dati un raspuns la aceasta intrebare .
Numai bine
 
Buna seara,

De ce credeti ca Domnul Isus nu spune El "Cine Este" si ii lasa pe oameni sa-si dea seama Cine Este :
Matei 16:13 Isus a venit în părţile Cezareii lui Filip, şi a întrebat pe ucenicii Săi: "Cine zic oamenii că sunt Eu, Fiul omului?"
Matei 16:14 Ei au răspuns: "Unii zic că eşti Ioan Botezătorul; alţii: Ilie; alţii: Ieremia, sau unul din prooroci."

Anume ca profetul Isus (pace fie asupra lui) spune cine este, spune clar si de multe ori ca este Fiul omului, punand astfel accent pe natura sa umana. De asemenea spune clar ca este trimis de Dumnezeu pe pamant, deci este un trimis, un profet. De asemenea spune clar ca nu face nimic de voia sa, si implineste voia lui Dumnezeu, ca toti profetii pana la el. De asemenea neaga ca ar fi bun si zice ca numai Dumnezeu este bun, adica arata ca daca el nu este bun (se are in vedere probabil Bunul Absolut) inseamna ca el nu este Dumnezeu, care este Cel mai Bun. Prin urmare, el nu ii lasa pe oameni singuri sa-si dea seama cine este el, el le spune clar cine este - Fiul Omului, trimis si profet, care a venit cu mesajul de la Dumnezeu catre oameni (Injeel - Evanghelia originala), trimisul care implineste voia Preabunului Dumnezeu pe pamant. Isus (pace fie asupra lui) nu a ascuns nimic de la ucenicii sai, el si-a indeplinit misiunea sa, i-a invatat ucenicii despre Unicul Dumnezeu si s-a inchinat Lui impreuna cu ei.

Cand Petru il numeste Hristos, aceasta inseamna Mesia, Cel Uns, si nu este nimic dumnezeiesc in acest epitet, caci Dumnezeu nu poate fi "uns". Daca, conform lui Matei, Petru il numeste "Fiul lui Dumnezeu", de unde sa stim noi daca aceasta nu este o constructie simbolica? Deja v-am aratat ca in Vechiul testament, sunt mai multi presupusi "fii intai-nascuti" ai lui Dumnezeu, printre care Iacov, David si Solomon. De ce in cazul lui Isus interpretati "fiul" literalmente, iar in cazul celorlalti profeti (pace fie asupra lor toti) simbolic, doar e aceiasi constructie verbala in toate cazuri, "fii" lui Dumnezeu (Doamne fereste!). Iar daca Isus se adreseaza lui Dumnezeu cu cuvantul aramaic "abba", apoi acest cuvant "abba" (Tata) poate fi inteles direct si metaforic, in sens de Creator. Doar le spune si ucencilor sai depre "Tata lor", banuiesc folosind acelasi nume, "abba":

"Si tata al vostru sa nu numiti pe pamant, ca Tatal vostru UNUL este, Cel din ceruri." (Matei 23 : 9).

In Sfantul Coran gasim confirmarea cea mai clara ca Isus nu a spus ca ar fi Dumnezeu:

"Si cand va zice Allah: "O, Isus, fiu al Mariei! Le-ai spus tu oamenilor: "Luati-ma pe mine si pe mama mea drept dumnezei in locul lui Allah?", el ii va raspunde: "Marire Tie! Eu nu as fi putut sa spun ceea ce nu aveam dreptul sa spun! Daca as fi spus, ai sti, caci Tu doara stii ce este in sufletul meu, pe cand eu nu stiu ce este in sufletul Tau! Doara Tu esti Marele Stiutor al celor nestiute!
Eu nu le-am spus decat ceea ce mi s-a poruncit: "Adorati-l pe Allah, Domnul meu si Domnul vostru!" Si am fost martor asupra lor atata vreme cat m-am aflat printre ei. Si dupa ce m-ai luat la Tine, ai fost doar Tu Priveghetor peste ei, caci Tu esti Martor tuturor lucrurilor!" (traducerea sensurilor, Sfantul Qur'an 5:116-117)


Cred ca este Un Singur Dumnezeu ,nu ni se spune in aceste versete cum se manifesta Dumnezeu ci doar ca este Unul ,ceea ce si cred .

Aici sunt totalmente deacord cu dvs, insa tot aici dvs va contraziceti, parerea mea. Ziceti ca credeti in Un Singur Dumnezeu, si ca El este Unul, dar totodata dupa cate am inteles credeti si in "sfanta treime", adica in Dumnezeu Tatal, dumnezeu Fiul, si dumnezeu Sfantul Duh (1+1+1=1?!). Alegeti, sau credeti intrun Singur Dumnezeu sau in "sfanta treime", eu v-as sfatui prieteneste, daca-mi permiteti, sa alegeti numai prima varianta.

De fapt nici nu cred ca putem sa-L cunoastem pe Dumnezeu in toata Maretia ,Puterea si Infinitatea Lui cu mintea noastra limitata ,daca am reusi sa-L cunoastem inseamna ca El ar fi ca si noi .

Iarasi sunt deacord, dar as vrea sa va intreb, nu oare biserica crestina prin divinificarea profetului Isus (transformarea omului in Dumnezeu), si totodata prin antropomorfizaera lui Dumnezeu (transformarea lui Dumnezeu in om) incearca sa-l coboare pe Preainaltul Dumnezeu la nivelul nostru, la nivelul oamenilor, atribuindu-i calitati umane? E mai presus El de ceea ce Ii asociati!

"Ei zic: "Allah si-a luat un fiu!" Preaslavitul este indeajuns de Instarit. Ale Lui sunt [toate cele din ceruri si cele de pre pamant. Voi nu aveti nici o dovada pentru acest lucru. Spuneti voi impotriva lui Allah ceea ce nu stiti?
Spune: "Aceia care nascocesc pe seama lui Allah minciuni nu vor izbuti!"
(Sfantul Coran, traducerea sensurilor, 10:68-69)

Eu cred ca din ce am citat pana acum reiese foarte clar din Biblie ca Domnul Isus este Dumnezeu si Fiul Lui Dumnezeu .

Adica profetul Isus (pace fie asupra lui) este in acelasi timp si Dumnezeu si fiul lui Dumnezeu (Doamne fereste!) El este si tatal si fiul in acelasi timp? El insasi s-a nascut pe sine, Doamne fereste! Nu vedeti oare absurditatea clara a ceaa ce afirmati?

Iata ce spune oamenilor Dumnezeu in Sfantul Coran:

"72. Necredinciosi sunt aceia care spun: "Dumnezeu e Mesia, fiul Mariei!" Doar a zis Mesia: "O, fii ai lui Israel, adorati-L pe Allah, Domnul meu si Domnul Vostru!" Pe cel care aseaza langa Allah pe altcineva, Allah ii va opri de la Rai, iar adapostul lui va fi Focul si cei nelegiuiti nu vor afla ajutor.

"Necredinciosi sunt aceia care spun: "Dumnezeu este treimea din trei", caci nu exista alta divinitate afara de [Allah] cel Unic si de nu vor inceta sa vorbeasca astfel, ii va atinge si pe cei necredinciosi dintre ei chin dureros.
Si, oare, nu vin ei la Allah sa se caiasca si sa-i ceara iertare? Allah doar este Iertator, Indurator.
Mesia, fiul Mariei, nu este decat un trimis, asemenea trimisilor de dinainte de el, iar mama lui este o femeie cu evlavie adevarata. Amandoi mancau bucate [de rand]. Priveste ce semne invederate le trimitem Noi si apoi priveste cum sunt ei indepartati [de la ele]!
Spune: "Voiti voi sa adorati in locul lui Allah pe altcineva care nu va aduce nici stricaciune nici folos? Doara Allah este Cel care Aude Totul, Atoatestiutor".
Spune: "O, oameni ai Scripturii! Nu treceti in credinta voastra peste adevar si nu urmati poftele unor oameni care sunt rataciti, de mai inainte, si care i-au dus intru ratacire pe multi si s-au abatut de la calea cea dreapta" (Sfantul Coran, traducerea sensurilor, 5:72-77).
 
Palestina;223797 said:
Buna seara,
Anume ca profetul Isus (pace fie asupra lui) spune cine este, spune clar si de multe ori ca este Fiul omului, punand astfel accent pe natura sa umana. De asemenea spune clar ca este trimis de Dumnezeu pe pamant, deci este un trimis, un profet. De asemenea spune clar ca nu face nimic de voia sa, si implineste voia lui Dumnezeu, ca toti profetii pana la el. De asemenea neaga ca ar fi bun si zice ca numai Dumnezeu este bun, adica arata ca daca el nu este bun (se are in vedere probabil Bunul Absolut) inseamna ca el nu este Dumnezeu, care este Cel mai Bun. Prin urmare, el nu ii lasa pe oameni singuri sa-si dea seama cine este el, el le spune clar cine este - Fiul Omului, trimis si profet, care a venit cu mesajul de la Dumnezeu catre oameni (Injeel - Evanghelia originala), trimisul care implineste voia Preabunului Dumnezeu pe pamant. Isus (pace fie asupra lui) nu a ascuns nimic de la ucenicii sai, el si-a indeplinit misiunea sa, i-a invatat ucenicii despre Unicul Dumnezeu si s-a inchinat Lui impreuna cu ei.

Cand Petru il numeste Hristos, aceasta inseamna Mesia, Cel Uns, si nu este nimic dumnezeiesc in acest epitet, caci Dumnezeu nu poate fi "uns". Daca, conform lui Matei, Petru il numeste "Fiul lui Dumnezeu", de unde sa stim noi daca aceasta nu este o constructie simbolica? Deja v-am aratat ca in Vechiul testament, sunt mai multi presupusi "fii intai-nascuti" ai lui Dumnezeu, printre care Iacov, David si Solomon. De ce in cazul lui Isus interpretati "fiul" literalmente, iar in cazul celorlalti profeti (pace fie asupra lor toti) simbolic, doar e aceiasi constructie verbala in toate cazuri, "fii" lui Dumnezeu (Doamne fereste!). Iar daca Isus se adreseaza lui Dumnezeu cu cuvantul aramaic "abba", apoi acest cuvant "abba" (Tata) poate fi inteles direct si metaforic, in sens de Creator. Doar le spune si ucencilor sai depre "Tata lor", banuiesc folosind acelasi nume, "abba":

.
Buna seara.
Aveti o parere gresita daca intelegeti ca noi negam natura umana a Domnului Isus Hristos .
El s-a intrupat si ca Om(dar ce Om !!) a dat toata slava si cinstea lui Dumnezeu invatandu-ne si pa noi sa facem la fel

Sa ne mai uitam inca odata la text :
Matei 16:13 Isus a venit în părţile Cezareii lui Filip, şi a întrebat pe ucenicii Săi: "Cine zic oamenii că sunt Eu, Fiul omului?"
Matei 16:14 Ei au răspuns: "Unii zic că eşti Ioan Botezătorul; alţii: Ilie; alţii: Ieremia, sau unul din prooroci."
Matei 16:15 "Dar voi", le-a zis El, "cine ziceţi că sunt?"
Matei 16:16 Simon Petru, drept răspuns, I-a zis: "Tu eşti Hristosul, Fiul Dumnezeului celui viu!"
Matei 16:17 Isus a luat din nou cuvântul, şi i-a zis: "Ferice de tine, Simone, fiul lui Iona; fiindcă nu carnea şi sângele ţi-a descoperit lucrul acesta, ci Tatăl Meu care este în ceruri.
Matei 16:18 Şi Eu îţi spun: tu eşti Petru (Greceşte: Petros.); şi pe această piatră (Greceşte: petra.) voi zidi Biserica Mea, şi porţile Locuinţei morţilor nu o vor birui.
Matei 16:19 Îţi voi da cheile Împărăţiei cerurilor, şi orice vei lega pe pământ, va fi legat în ceruri, şi orice vei dezlega pe pământ, va fi dezlegat în ceruri."
Matei 16:20 Atunci a poruncit ucenicilor Săi să nu spună nimănui că El este Hristosul.

Aici intreaba foarte clar :"Cine zic oamenii ca sunt Eu ,Fiul Omului ?
Daca El era doar Fiul Omului de ce mai intreaba cine zic oamenii ca este El ?
Pe langa denumirea de Fiul Omului ,El a primit-o si pe aceea de Fiul lui David pentru ca "dupa trup " era un urmas al lui David ,deasemenea i-au mai zis si Invatatorul si binenteles Fiul Lui Dumnezeu .
Credeti ca pentru o "constructie simbolica " il lauda Domnul Isus pe Petru ?
O "constructie simbolica " i-a descoperit Dumnezeu lui Petru ?
L-ati transformat pe Petru intr-un talentat scriitor care utilizeaza diferite constructii artistice .Aveti imaginatie .

Va este greu ,sau nu vreti sa acceptati ,ca Un Singur Dumnezeu se manifesta in trei persoane (am mai spus cuvantul "persoana " poate parea prea uman,dar nu avem altul ) ,as vrea sa va arat o mica ilustratie ,sigur nici o ilustractie nu este suficient de adecvata dar ne poate ajuta sa ne formam o idee :
Eu sunt fiu ,sot si tata in acelasi timp ,ce sunt eu ?Sunt unul si acelasi dar ma manifest ca sot ,tata si fiu .

In ceea ce priveste Coranul ce explicatie dati la acest ayat :
An-Nisa 171 : ........Mesia Isus ,fiul Mariei este trimisul lui Allah ,cuvantul Sau pe care El l-a trimis Mariei si un duh de la El.........
Cum adica un "Si Duh de la El" ?
DE ce "SI " ?
Si om si Duh ,sau si Om si Dumnezeu cum credem noi ?
Profetii au fost oameni sau duhuri de la Dumnezeu ?
Noi suntem oameni sau duhuri ?
Puteti sa-mi aratati din Coran spunandu-se despre un profet ca este "un duh de la Dumnezeu " ?

Numai bine
 
Buna seara,

2009 Theophilos;223808 said:
Buna seara.
Aveti o parere gresita daca intelegeti ca noi negam natura umana a Domnului Isus Hristos .
El s-a intrupat si ca Om(dar ce Om !!) a dat toata slava si cinstea lui Dumnezeu invatandu-ne si pa noi sa facem la fel

Ma bucura faptul ca nu negati natura umana lui Isus (pace fie asupra lui) dar ma intristeza faptul ca continuati sa insistati ca pe langa faptul ca a fost om, mai este si Dumnezeu. Poate oare fi Dumnezeu in acelasi timp om? Desigur ca nu, si dvs singur recunoasteti ca Isus se inchina lui Dumnezeu, deci el nu poate fi Dumnezeu, prin default. Biserica crestina insa vrea sa-l coboare pe Dumnezeu la nivelul omului, divinizandu-l pe Isus dar mai presus este Dumnezeu de ceea ce Ii atribuiti! Desigur ca Isus nu era un om simplu, el este dintre cei alesi de catre Dumnezeu, unul dintre profeti, si profet special - mesager, caruia i s-a dat Scriptura (Evanghelia originala - Injeel-ul). El era om special deoarece nu a avut tata, asemanananduse in acest sens cu profetul Adam, care de fapt nu a avut nici mama.



"Aici intreaba foarte clar :"Cine zic oamenii ca sunt Eu ,Fiul Omului ?
Daca El era doar Fiul Omului de ce mai intreaba cine zic oamenii ca este El ?
Pe langa denumirea de Fiul Omului ,El a primit-o si pe aceea de Fiul lui David pentru ca "dupa trup " era un urmas al lui David ,deasemenea i-au mai zis si Invatatorul si binenteles Fiul Lui Dumnezeu .
Credeti ca pentru o "constructie simbolica " il lauda Domnul Isus pe Petru ?
O "constructie simbolica " i-a descoperit Dumnezeu lui Petru ?

Raspunsul il gasiti aici:

Matei 16:20 Atunci a poruncit ucenicilor Săi să nu spună nimănui că El este Hristosul.

Deci, conform versiunii lui Matei, nu le-a poruncit sa nu spuna nimanui ca ar fi "fiul" lui Dumnezeu (poate ca toti erau "fiii" simbolici - vedeti citata "Tatal vostru UNUL este, Cel din ceruri." (Matei 23 : 9)), dar le-a poruncit sa nu spuna nimanui ca este Hristosul, adica cel Uns, Mesia, trimisul lui Dumnezeu. Sa se declare cineva Mesia, pe care toti evreii il asteptau, nu era ceva obisnuit si ce se putea trece cu vedere de catre carturari si farisei.


Va este greu ,sau nu vreti sa acceptati ,ca Un Singur Dumnezeu se manifesta in trei persoane (am mai spus cuvantul "persoana " poate parea prea uman,dar nu avem altul ) ,as vrea sa va arat o mica ilustratie ,sigur nici o ilustractie nu este suficient de adecvata dar ne poate ajuta sa ne formam o idee :
Eu sunt fiu ,sot si tata in acelasi timp ,ce sunt eu ?Sunt unul si acelasi dar ma manifest ca sot ,tata si fiu .

Nu am probleme cu cuvantul "persoana", ci cu numarul 3, aici e buba :) Diferenta inte "1" si "3" e practic aceiasi ca si intre "Mono" si "Poli", daca vreti sa stiti opinia mea despre Monoteismul Absolut. Dumnezeu este Unic si indivizibil, si El nu se manifesta in persoane diferite.
Exemplul care l-ati adus intradevar nu este foarte reusit, ba din contra, demonstreaza deficienta si absurditatea conceptului de "treime". Este corect ca va manifestati ca sot, tata si fiu, insa nu ca propriul sau sot (insurat cu sine insasi), nu ca propriul sau tata si nu ca propriul sau fiu :) Tot asa si cu Dumnezeu, nu poate fi El, care este Unic si Indivizibil propriu sau tata, propriul sau fiu, si ... cu "Sfantul Duh" ce facem?

Dumnezeu ne spune in Sfantul Coran, Sura Al-Ikhlas:

"Spune: "El este Allah, Cel Unic
Allah este Stapanul!
El nu zamasleste si nu este nascut
Si El nu are pe nimeni egal!"
(Sfantul Qur'an, traducerea sensurilor, 112)

In ceea ce priveste Coranul ce explicatie dati la acest ayat :
An-Nisa 171 : ........Mesia Isus ,fiul Mariei este trimisul lui Allah ,cuvantul Sau pe care El l-a trimis Mariei si un duh de la El.........
Cum adica un "Si Duh de la El" ?
DE ce "SI " ?
Si om si Duh ,sau si Om si Dumnezeu cum credem noi ?
Profetii au fost oameni sau duhuri de la Dumnezeu ?
Noi suntem oameni sau duhuri ?
Puteti sa-mi aratati din Coran spunandu-se despre un profet ca este "un duh de la Dumnezeu " ?
Numai bine

Fiecare din noi are suflet si fiecare suflet este duh. Islamul ne invata ca sufletul este singura substanta din noi ce nu tine de lumea materiala (creata si ea de catre Dumnezeu) ce ne inconjoara, si vine direct de la Dumnezeu. Sufletul (sau duhul) este inspirat in om inca in stadia embrionala, cand inca se afla in pantecele mamei. Savantii au la indemana supermicroscoape care sunt in stare sa vada structura atomica a materiei, si structura genelor, insa nu sunt in stare sa vada sufletul omului, deorece el nu tine de lumea materiala care noi o putem vedea si sesiza, ci de cea spirituala. Deci explicatia e simpla.

In concluzie as vrea sa aduc versetul (ayat-ul) 171 deplin din sura An-Nisa, plus urmatoarele doua:


"171.O, voi oameni ai Scripturii! Nu exagerati in privinta religiei voastre si nu spuneti despre Allah decat adevarul! Mesia Isus, fiul Mariei, este trimisul lui Allah, cuvantul sau pe care El l-a transmis Mariei si un duh de la El. Credeti, asadar, in Allah si in trimisii Sai. Si nu spuneti "Trei!" Opriti-va de la aceasta si va fi mai bine pentru voi. Allah nu este decat un Dumnezeu Unic. Slava Lui! Sa aiba El un copil? Ale Lui [Allah] sunt cele din ceruri si de pre pamant si Allah este cel mai bun Ocrotitor.

172. Mesia nu se va dezice niciodata de ai fi rob lui Allah si nici ingerii apropiati, iar acela care se va dezice de la slujirea Lui si se arata trufas ii va aduna la El laolalta.

173. Cat despre aceia care cred si plinesc fapte bune, acestora le va acorda rasplata din belsug, pe care o va mai spori cu harul Sau. Cat despre cei care sunt semeti si trufasi, acestora le va randui chin dureros si nu vor afla pentru ei, in afara de Allah, Ocrotitor [si] Ajutor.

(Sfantul Qur'an, traducerea sensurilor, 4:171-173)
 
pana la urma raman cu un sntiment de neimplinire -ca sa zic asa.

asistam la o discutie purtata la un nivel superior, intr-o maniera politicoasa si cu un ton moderat..
chiar daca nu ma aflu e nici o parte, nu poti sa nu remarc calitatea discutiei.
ghinionul este ca se poarta aici, unde audienta este restransa si unde cu mici exceptii,problemele sunt de alta natura...si mult mai lumesti

o asemenea discutie pe "softpedia" de ex, unde sa poata participa si alti oameni care sa discute fondul si nu forma,cu argumente si documentare prealabila, ar fi fost recomandata...
 
Palestina;223810 said:
Buna seara,
Ma bucura faptul ca nu negati natura umana lui Isus (pace fie asupra lui) dar ma intristeza faptul ca continuati sa insistati ca pe langa faptul ca a fost om, mai este si Dumnezeu. Poate oare fi Dumnezeu in acelasi timp om? Desigur ca nu, si dvs singur recunoasteti ca Isus se inchina lui Dumnezeu, deci el nu poate fi Dumnezeu, prin default. Biserica crestina insa vrea sa-l coboare pe Dumnezeu la nivelul omului, divinizandu-l pe Isus dar mai presus este Dumnezeu de ceea ce Ii atribuiti! Desigur ca Isus nu era un om simplu, el este dintre cei alesi de catre Dumnezeu, unul dintre profeti, si profet special - mesager, caruia i s-a dat Scriptura (Evanghelia originala - Injeel-ul). El era om special deoarece nu a avut tata, asemanananduse in acest sens cu profetul Adam, care de fapt nu a avut nici mama.

Buna seara .
Nici nu am cum sa nu insist pe natura divina a Domnului Isus, reiese atat de clar din Biblie pentru cine nu face "slalom ' printre cuvintele din ea.Nu sunt decat doua posibilitati :1)cred Biblia si atunci cred ca Domnul Isus este Dumnezeu Intrupat si 2)sunt ateu (deoarece nu cred Biblia ), nu cred Biblia si atunci Domnul Isus a fost doar un mare invatator moral .
A treia posibilitate pe care vad ca o vehiculati ,sa fortez intelesul Bibliei nu se poate ,nu am atat de multa imaginatie . Daca va bucurati crezand ca m-ati convis ca Domnul Isus este (de fapt Si ) Om ,va inselati ,inseamna ca nu cunoasteti credinta crestina .Nu am accentuat acesta natura umana deoarece cu aceasta suntem de acord amandoi cu exceptia acelei asemanari cu Adam ,Adam a fost creat iar Domnul Isus nascut .

In ceea ce priveste ceea ce numiti "Evanghelia originala " ,Coranul are o alta parere (sau cel putin aceste ayate ) decat dvs :
5:43 : Dar cum iti vor cere ei sa le fii judecator ,caci ei au Tora, in care se afla judecata lui
Allah. ?

Pentru evreii din vremea lui Mahommed era suficienta Tora pentru a face o judecata corecta .

5 :46 Si l-am trimis Noi,dupa ei pe Isus fiul Mariei,intarind Tora care se afla dinaintea lui ,si i-am dat lui Evanghelia ,in care este calauzire si lumina ,intarind Tora care se afla dinaintea lui ,si drept calauzire si indrumar pentru cei cucernici .

Din aceste cuvinte pe care musulmani cred ca ingerul Jibril le spune lui mahommed se vede clar ca Evanghelia din acel timp ( vremea lui Mahommed ) era Lumina si Calauzire .

5:47 Deci sa judece neamul Evangheliei dupa ceea ce Allah a trimis in ea !Iar aceia ce nu judeca dupa ceea ce a pogorat Allah ,aceia sunt netrebnici.

Din nou ,neamul Evangheliei (crestini ) sunt sfatuiti sa judece dupa ceea ce era in Evanghelie .Daca Evanghelia nu mai era originala ar mai fi zis Jibril aceste cuvinte ?
Este posibil sa-mi dati alte ayate ,dar va rog sa le explicati si pe acestea .



Palestina;223810 said:
Deci, conform versiunii lui Matei, nu le-a poruncit sa nu spuna nimanui ca ar fi "fiul" lui Dumnezeu (poate ca toti erau "fiii" simbolici - vedeti citata "Tatal vostru UNUL este, Cel din ceruri." (Matei 23 : 9)), dar le-a poruncit sa nu spuna nimanui ca este Hristosul, adica cel Uns, Mesia, trimisul lui Dumnezeu. Sa se declare cineva Mesia, pe care toti evreii il asteptau, nu era ceva obisnuit si ce se putea trece cu vedere de catre carturari si farisei.

Daca toti evreii erau "fii simbolici ai lui Dumnezeu "de ce a mai avut nevoie Petru ca Dumnezeu sa-i descopere ca Domnul Isus este nu numai Hristosul ci si Fiul Lui Dumnezeu ?
Daca toti erau " fii simbolici ai lui Dumnezeu" ,deci dupa parerea dvs inclusiv preotii si carturarii , de ce preotii si carturarii il intreaba :
Luca 22:70 Toţi au zis: "Eşti Tu dar Fiul lui Dumnezeu?"
In uzul evreiesc termenul de "fiul lui ............"nu implica in general o subordonare ,ci mai degraba egalitate si identitate de natura .Astfel ,Bar Kokba care a condus revolta evreiasca in anii 132-135 ,a purtat numele care insemna "Fiul stelei " pentru a se identifica cu Steaua prevestita in Num24:17.Numele "fiul incurajarii" (Fapte 4:36)inseamna fara indoiala "cel care incurajeaza ","Fii tunetului " (Mc:3"17) inseamana "oameni furtunosi ","Fiul Omului " care este aplicat Domnului Isus in Daniel 7:13 si in mod constant In Noul Testament inseamna in esenta "Omul prin excelenta ".Astfel cand Domnul Isus spune "Eu sunt Fiul lui Dumnezeu ",contemporanii Sai au inteles ca El se identifica pe Sine cu Dumnezeu ,ca se face egal cu Tatal intr-un sens absolut.
Eu cred ca intelegerea evreilor din acele timpuri este cea adevarata si nu "simbolismul' dvs .

Palestina;223810 said:
Exemplul care l-ati adus intradevar nu este foarte reusit, ba din contra, demonstreaza deficienta si absurditatea conceptului de "treime". Este corect ca va manifestati ca sot, tata si fiu, insa nu ca propriul sau sot (insurat cu sine insasi), nu ca propriul sau tata si nu ca propriul sau fiu

Nici nu am avut pretentia ce este cea mai potrivita ilustratie ,nici nu am putea gasi ceva in aceasta lume care sa se ridice la nivelul perfectiunii Lui Dumnezeu ,amvrut doar sa arat ca eu unul singur ma pot manifesta in moduri diferita si totusi raman unul.

Palestina;223810 said:
Citat:
In ceea ce priveste Coranul ce explicatie dati la acest ayat :
An-Nisa 171 : ........Mesia Isus ,fiul Mariei este trimisul lui Allah ,cuvantul Sau pe care El l-a trimis Mariei si un duh de la El.........
Cum adica un "Si Duh de la El" ?
DE ce "SI " ?
Si om si Duh ,sau si Om si Dumnezeu cum credem noi ?
Profetii au fost oameni sau duhuri de la Dumnezeu ?
Noi suntem oameni sau duhuri ?
Puteti sa-mi aratati din Coran spunandu-se despre un profet ca este "un duh de la Dumnezeu " ?
Numai bine
Fiecare din noi are suflet si fiecare suflet este duh. Islamul ne invata ca sufletul este singura substanta din noi ce nu tine de lumea materiala

Daca toti suntem "duhuri de la Dumnezeu " de ce mai specifica aici ca Domnul Isus este "si un duh de la El " daca oricum alta posibilitate nu era ?
Doar de frumusete ?

abbu;223812 said:
pana la urma raman cu un sntiment de neimplinire -ca sa zic asa.

asistam la o discutie purtata la un nivel superior, intr-o maniera politicoasa si cu un ton moderat..
chiar daca nu ma aflu e nici o parte, nu poti sa nu remarc calitatea discutiei.
ghinionul este ca se poarta aici, unde audienta este restransa si unde cu mici exceptii,problemele sunt de alta natura...si mult mai lumesti

o asemenea discutie pe "softpedia" de ex, unde sa poata participa si alti oameni care sa discute fondul si nu forma,cu argumente si documentare prealabila, ar fi fost recomandata...

Doamna Abbu am citit odata postarile de pe Softpedia si cand am vazut limbajul atat de mizerabil, am iesit mai repede decat intrasem .Este bine ca discutia sa fie 'libera " dar nu cu un limbaj subuman (cu toate ca nu stiu daca este bine "subuman ",deoarece cred ca animalele nu se "balacaresc " in felul acesta ) .Chiar daca "audienta " este mica alt forum mai bun nu cunosc .

Numai bine.
 
D-le Teophilos,
Nu credeti ca in cazul in care,D-zeu s-a intrupat in Isus (om de rind)venind pe pamint printre oameni si luand chipul lor,a fost nedrept fata de generatiile dinaintea si de dupa Isus,care nu au avut "norocul"sa-l vada si asculte?Nu considerati ca acele persoane ce-au trait in vremea si locul unde era Isus ,au avut oportunitati pe care restul omenirii nu le-a avut?
Asadar,rezulta ca d-zeul crestinilor intruchipat in Issus (tata +fiu+duh),este profund nedrept cu milioanele de generatii antecedenta si posterioare lui Isus?!

-O sa-mi raspundeti"ferice de cei ce nu m-au vazut si-au crezut"(vorbele lui Issus),insa aceasta fraza se refera la credinta in vataturile sale despre calea corecta si nu despre IDENTITATEA SA DIVINA.

Daca Issus ar fi intr-adevar fiu si d-zeu in acelasi timp,intruchipat,inseamna ca Atotputernicul si Creatorul Universului,Vesnicul,Cel Dintai si Cel de pe Urma,si-a minimalizat ROLUL DIVIN,prin incercare Sa Disperata de-a face oamenii sa creada in trinitate ,si tot nu a reusit (pt ca din 6 miliarde citi suntem ,cunoasteti procentul crestinilor...)
(DOAMNE IARTA-MA PT. CE AM SCRIS INS AO FAC IN SCOPUL FOLOSIRII LOGICII,CU CARE AM FOST DOTATI !);S-ar fi umilit D-zeu sa se nasca din pintecele unei fecioare,intr-un staul de oi,sa fie crucificat ,batut,batjocorit.........si pt. ce?pentru a convinge o "gramada de tontzi"ca ei sunt importantzi ,mult mai importantzi decit orice pe lume ,ca d-zeu s-a sacrificat pt. pacatele lor,care le vor fi iertate,ei vor fi mintuiti,cu conditia sa creada in Issus ca fiu si d-zeu?!CE FEL DE d-ZEU ESTE ,D-LE TEOPHILUS ,astfel de d-zeu?Ce putere mai are el?Cit de corect este cu generatiile ce vin ?Oamenii sunt aceiasi,poate mai rai decit cei dinainte?Ce-a rezolvat D-zeu prin sacrificarea de sine ,durerile crucificarii si manjirea onoarei sale?
 
D-le Teophilos, va multumesc ca mi-ati raspuns,
poate nu am indicat o adresa potrivita,ma intreb insa daca sustinatorii religiei islamice care participa la discutie,au recomandat macar pe forumurile lor aceasta discutie,plina de substanta si de argumente.
nu mai tulbur cu prezenta mea,va doresc ambilor succes pe mai departe...
 
Back
Top