Jurnalul secret al lui Flo

dar ce, crezi ca mie imi vine sa cred ca, dupa ce anul trecut in aprilie mi-am schimbat parola cu ochii inchisi ca sa nu stiu care e parola noua, o sa cer o noua parola pt contul asta... :)

discutii nocturne...
numai noi stim de ce se infierbinta linia (sau cumva ai mai spus si la altii ce vorbeam noi?)

imi pare rau de farfurie, dar cred ca zina aia buna mi-a furat-o :)
si nici nu trebuie sa-ti para rau, de la mine meriti ceva mai fain :wink:
si la vara ma intorc in Chisinau, asa ca...

pe la americani e bine, dar e plictisitor orasul in care locuiesc: Columbia, South Carolina. iar povesti siropoase si aventuri incredibile o sa va povestesc mai incolo.
acum trebuie sa fug acasa ca mi-am luat un computer online si diseara imi trimi acasa monitorul si au nevoie de semnatura. cind o sa imi trimita si compul o sa am iarasi internet acasa si o sa am mai mult timp de scris. asa ca:

expect more...
 
dar tu ce mai faci?
inca suferi din cauza ca iubesti pe cine nu trebuie?
cum va mai distrati in Chisinau?
sau cind vreti sa va distrati mergeti la Odessa :))
 
Flo, daca intr-o zi te trezesti de dimineata si realizezi ca nu poti sa crezi ca ai trait o viata fara sa vezi Jacksonville-lul, vino paina in ospetie, eu te astept cu poarta deschisa.
 
well, asta-i buna :))
Ingula, cred ca avem prieteni comuni si nici nu stim
de Craciun si Revelion am fost pe Hilton Head Island, am acolo niste prieteni. si m-au surprins cu vinuri romanesti cica cumparate din Jacksonville. am inteles ca orasul asta e in Georgia mai la sud de Savannah. adevarat?

m-as fi dus sa-mi cumpar si eu vin insa nu aveam timp atunci. in vacanta de primavara vreau sa merg in Florida si planuiam sa ma opresc sin in J. sa cumpar vin de Murfatlar.
acum am doua motive sa ma opresc in orasul tau :)
 
flo,
nu cred ca prea avem prieteni comuni, da cine stie paina la urma.. jacksonvillul e in Florida de nord, 2 ore la sud de savannah.. daca faci drivul de la tine la miami, numaidecat vei trece prin jacksonville
 
cind am zis prieteni comuni m-am gindit la niste romani care lucreaza acolo, dar stiam ca sint sanse putine.
aveti o comunitate mare de romani si moldoveni in Jacksonville?

cum e orasul?
 
Acum ca Flo a ajuns in America, ne este frica ca nu cumva inspiratia lui sa se istoveasca la contactul cu grasanele de acolo. Cica ar fi multe.

In zilele de azi, de fapt, e incorect politic sa zici grasana sau chiar obeza, "vertically challenged person" , va rog ! :D
 
nici o grija MK :D
inspiratia mea nu are nici o legatura cu slanina...
in al doile rind prin cluburile pe unde merg nu am vazut nici o grasana, si nici nu pot sa zic ca ar ploua cu grasane in Columbia. si nici in Atlanta, la concertul REM nu am vazut decit una :)
dar poate si aia era normala, insa in comparatie cu Michael Stipe parea grasa :)

dar de ce te ingrijoreaza inspiratia mea, MK?
ai devenit cumva redactor literar si vrei sa-mi publici prima carte? :D
 
intimplare fara precedent in scurta mea viata de prof :D
azinoapte corectam teste si era tirziu si mi-er somn de atipeam in pix.
si intr-una din evadarile astea din realitate am scris deasupra unui exercitiu gresit al unei eleve o observatie. am pus nota si am trecut la urmatorul.
azi l-am rugat pe un elev sa imparta testele si dupa citeva secunde o aud pe fata respectiva:
"Mr. C.!!!! What did you write on my test?"
am luat testul si am citit ingrozit propria-mi observatie:
DON'T TOUCH GIRLS!

no comment! :oops:
 
dupa ce au plecat elevii, ademenit de linistea din sala de clasa, am crezut ca raspund scurt la un mesaj din alta tema, dar a iesit o schita de povestire. (fiind modest, cred ca s-ar potrivi ca o adenda la povestirea Gemenii din Nostalgia lui Cartarescu :) )

<<se zice: "cu cit stii mai putine cu atit esti mai fericit"
eu zic: halal asa fericire...

sper sa am dreptate, intr-un cuplu cu cit barbatul e mai barbat si femeia mai femeie (adica nu se abat de la norma) lucrurile merg struna. existenta lor se rezuma la asigurarea unui comfort material, inmultirea speciei si competitia cu celelate cupluri.

atunci cind incepi sa te debarasezi de conventii si vrei sa te apropii cu adevarat de celalat viata devine periculoasa.
cind iubirea ii poseda pe amindoi indragostitii, acesti incep sa se dezbrace de tot ce ii face diferiti pt ca iubirea posedanta are ca scop contopirea sufletelor.
dintr-o data patru miini sint prea multe, doua guri respira prea mult aer, un pat dublu pare deserul Sahara, sexele devin unul prin unire.
conceptiile parintilor, traditiile, religia, conventiile sociale, acumularea de averi sint tot atitea haine de iarna purtate in mijlocul unei veri toride.

si la un moment dat eroii nostrii, dezvelindu-si sufletele ca pe o varza cruda, ajung la o sfera oranj care pulseaza hipnotizant, si isi zic ca asta trebuie sa fie fericirea. insa nu se pot opri si trec prin invelishul oranj ca printr-o mare de lapte de iapa in care poti respira.
dintr-o data amindoi se gasesc in centrul sferei, dar pe dinauntru sfera e cel mai opac si mai lipsit de culoare obiect si intunericul e asa de desavirsit incit sfera pare imensa, nelimitata.
este gaura neagra din centrul fiecarui suflet: constiinta mortii.

la un moment dat (dupa o secunda, un an, o mie de ani, de fapt acolo nici nu exista timp) in sfera se aude un filfiit de aripa de fluture si poti sa-l si vezi de la miliarde de ani lumina pt ca e singurul lucru colorat. si doar cind se apropie poti sa-ti dai seama cit de imense sint aripile lui pt ca petele de culoare sint de fapt , universuri paralele cu galaxi si quasari, super nove si planete cu animale ciudate. si cind trece pe sub tine iti dai drumul si aterizezi pe aripa cu Pamintul, care exact atunci iti arata partea cu continentul tau si te trezesti in acelasi loc in care ai fost cu o secunda in urma, uitindu-te ochi in ochi cu celalalt.
si de atunci nimic nu o sa mai fie la fel.>>
 
scurt pe doi: una dintre fetele de la parter murea azinoapte daca nu trebuia sa mearga la baie exact la 2:45.

casa noastra e la strada linga o intersectie in forma de T. adica una dintre strazi da direct in casa noastra. nu e o strada asa de circulata, iar in unele dupa-amieze cind te plictisesti dar nu vrei sa-ti parasesti camera poti sa te uiti de-alungul strazii asteptind sa treaca masini. le vezi cum vin de departe si incetinesc timide cind se apropie de intersectie. uneori se intimpla sa vina cite trei, toate din directii opuse si se asteapta una pe alta ca niste gentelmeni respectuosi.

desi nu e o obisnuinta, azi nopate pe la 2:43 Mirela s-a trezit pt ca trebuia sa faca pipi. probabil oprisera caldura si in casa era racoare (chiar o auzisem aseara pe Mirela zicindu-le celorlalte ca e destul de cald afara si nu e nevoie sa dea drumul la caldura). cred ca i-a luat un minut pina s-a hotarit sa paraseasca patul caldutz si sa fuga repede pina la baie prin aerul racoros din camera.
Iau trebuit nu mai mult de 15 secunde sa ajunga in baie, si tot 15 secunde unui sofer sa se apropie adormit, beau sau drogat (sau poate toate la un loc) de intersectie, sa treaca prin firma de lemn a complexului de case si sa se izbeasca de coltul camerei Mirelei, distrugind jumatate de camera si trecid peste pat pe care dupa aceea s-a asezat un strat gros de caramizi. masina s-a oprit doar in peretele casei din vecini.

soferul se pare ca a scapat. fetele zic ca l-au vazut intins pe iarba, dar dupa un minut nu mai era de gasit. niste tipi zic ca l-au vazut fugind in directia din care venise cu masina.
 
Flo: da la voi acolo shi ii ca la camin ? N-aveti in fiecare apartament/camera cite o baie ? Trebuie sa iesiti pe hol de fiecare data cind aveti treaba la baie ? E cite o baie pe fiecare etaj sau ce ? :wtf:

Da ce s-a intimplat cu acei two roommates ? Nu se aflau in camera ?
 
Tocmai ptr asa situatii moldovenii isi construiesc peretii caselor din doua rinduri de cotilets. :lol: Si nu din carton si clei :lol:
 
ok, era o casa cu doua apartamente de cite trei camere. eu stateam la etaj (ca deja ne-am mutat de acolo). in fiecare apartament sint cite doua bai. fata s-a trezit sa faca pipi si de aia a iesit din camera in hol si din hol in baie.

celelalte doua fete dormeau linistit in camerele lor. masina a intrat doar intr-o camera :)

e adevarat ca pe aici casele sint cam fragile, dar din cauza ca iarna nu e frig nu trebuie sa construiasca cetati :)
de exemplu azi e asa de cald afara ca umblu in tricou si sandale :)
 
mesajul asta a aparut in alta tema, dar imi place si o sa-l pun si aici, mai ales ca temele lui han se cam blocheaza :D

<<tema asta incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult :)
han solo pare doar prost si obsedat, pe cind de fapt el rascoleste printre fricile si obsesiile masculilor rasei noastre.

cred ca contrar la ce crede multa lume, han solo a avut o copilarie fericita si asta vrea sa fie toata viata lui de acum incolo. si iubirile lui sa fie toate adolescentine (pt ca au un farmec aparte). nu vrea sa se numere printre masculii calitzi, pt care femeia e doar o parte a vietii lor pe care incearca sa o domine cit de bine pot ei.
iarasi, contrar impresiilor lasate de han, el nu e posesiv cind vrea ca el sa fie primul baiat din viata unei fete, el e in cautarea dragostei in care amindoi amantii se daruiesc unul altuia, nimeni nu domina pe nimeni, fiecare se stinge unul dupa celalat.
doar ca o sa fie de multe ori nefericit de acum inainte. adolescentele nu stiu ce vor de la viata si de cele mai multe ori vor sa-si schimbe viata mai des decit parfumurile. pe cind baietii sint putin mai statornici. un adolescent nu trebuie sa se schimbe foarte mult ca sa devina barbat. de cele mai multe ori e destul sa devina putin mai indiferent.
asa ca dupa citiva ani super cu o fata care a facut dragoste doar cu tine, ea o sa vrea sa experimenteze si altceva, nu e vorba doar de sex.
se incepe de la imagine. nu vedeti ca fetele cind se intilnesc vorbesc despre infatisare si cum sa si-o schimbe, cum sa arate mai bine. si asta nu pt a-l atrage pe masculul lor (pt ca el e deja al lor) ci pt a se putea reflecta in ochii altor admiratori. baietii vorbesc in schimb despre masini, case, calculatoare, lucrurile pe care le poseda si de care au grija sa nu se strice (cind sintem mici noi construim, avem trenulete si soldati, pe cind fetele au papusi pe care le tot imbraca si dezbraca, le rujeaza si schimba hainele).

si ca sa scurtez o poveste lunga: cu o virgina o sa ai o dragoste totala si intensa citiva ani, dupa care ea o sa se fi schimbat prea mult iar tu prea putin. si atunci ea isi da seama ca vrea altceva, iar tu iti dai seama ca iubesti alta persoana sau ca cea pe care o iubeai nu mai exista in acelasi corp atins doar de tine. si atunci viata devine insuportabila :D

se intimpla uneori ca natura sa conceapa un trup de fata desavirsit, iar o anume cultura sa puna in el un suflet si mai desavirsit. in cazul asta esti cel mai fericit baiat din galaxie daca o faci sa se indragosteasca de tine.
din pacate asemenea fete sint putine si daca incepi sa le cauti ajungi sa crezi ca nici nu exista :)
dar e important sa stii ce vrei si poate, printr-o intimplare de neexplicat, una va intra si in viata ta, iar din clipa aia nimic nu o sa mai fie la fel.

han solo, good luck>>
 
de abia astept sa vina luna aprilie...
in primul rind o sa am vacanta de primavara, o sa fie destul de cald de scaldat in piscina sau ocean si...
in oras sau in apropiere o sa fie patru concerte super :rocknrol:
Aerosmith, Bob Dylan, Prince si Bobby McFerrin (cel care printre multe altele cinta Don't worry, be happy :D )
ar mai fi simbata un concert cu Linkin Park, P.O.D. si altii dar vineri merg pe plaja la un concert drum&bass unde o sa mixeze DJ Dara. printre altele vineri a fost in oras DJ DB un englez care a venit acum 15 ani in New York si a adus cu el jungelul si mai apoi a promovat d&b in america.
e unul dintre cei mai buni DJ din America si nu numai :dj:

se anunta o primavara cu multi decibeli
 
Autocitatul - iata ceva nou pe moldovanetik . :D

Pana acum cand se mai autocita cineva era doar pentru ca dadea replica cu vreo clona . :lol:

Flo , pacat ca nu ai citat si multzimea de mesaje pe care tzi le-ai sters , poate asa , macar una din doua ni s-ar fi pastrat ca sa ne incynte pana in ziua de azi . :)
 
Back
Top